В навечерието сме на 25-тия международен филмов фестивал София Филм Фест. 25 години след началото, след огромен натрупан опит и постижения, след срещи със стотици майстори на световното кино и представители на европейската и световната филмова индустрия, след авторитетни признания, сред които акредитация от FIAPF и включване в списъка на сп. „Варайъти“ с 50-те най-значими световни фестивала в света…
Готови сме за началото. Адаптирани спрямо пандемичната ситуация. При стриктно спазване на противоепидемичните мерки. С изключителна по своето качество програма. И участници, всеки от които е желан гост на целия фестивален свят.
25-ият София Филм Фест ще се състои от две части: същинска и специална. Същинският фестивал е от 11 до 31 март с хибридно издание. Над 70 филма ще бъдат налични на водещата в света на фестивалите онлайн платформа на Фестивал Скоуп/Шифт 72.Над 129 филма ще бъдат прожектирани в софийските киносалони. Акцентът през март са конкурсните програми, българските игрални и документални премиери, избрани филми от световната фестивална сцена, юбилейни програми, включващи шедьоври от световното кино на гостували в София режисьори. Традиционните фестивали в Бургас, Пловдив и Варна ще бъдат във втората половина на март.
Специалното издание на 25-ия СФФ е предвидено за средата на септември 2021. Тогава планираме да покажем компактна програма от световни филми, представени от техните автори. Всички режисьори на предвидените за септември филми са потвърдили участието си. Да се надяваме да можем да навлезем тогава в нормалността и да отпразнуваме 25-ия Купон на годината подобаващо.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ MEDIA на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.
Официалното откриване на 25-ия София Филм Фест е на 11 март в Зала 1 на НДК с премиерата на най-новия филм на режисьора Камен Калев - „ФЕВРУАРИ”. Той бе представен в Works in Progress програмата на 17-ия София Мийтингс 2020 и получи заслужено признание – участие в официалната селекция на Кан 2020.
* * * На церемонията по откриване на 25-ия София Филм Фест ще бъде връчена Наградата на София на Столичната община на изключителния музикант, филмов и театрален композитор Теодосий Спасов за неговия принос към изкуството на киното и музиката. Големият ирански режисьор Джафар Панахи също ще получи Наградата на София в годината на софийския юбилей – тя ще отпътува за родината му.
* * * За 19-и път авторитетно жури - Теодор Ушев, мултимедиен артист, режисьор и графичен дизайнер (Канада-България), Иля Хржановски, режисьор (Русия), Светла Цоцоркова, режисьор (България), Саболч Хайду, режисьор (Унгария) и Наташа Петрович, актриса (Северна Македония), ще определи Голямата награда в Международния конкурс за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, съдържаща парична премия от 7000 евро, осигурена от Столична община.
* * * Балканският конкурс включва топ-заглавия от региона, които ще се състезават за наградата, връчвана по традиция от нашите приятели „Домейн Бойар“ и оценявана от международно жури в състав: Дорон Еран, режисьор и продуцент (Израел), Джон-Пол Дейвидсън, режисьор (Великобритания) и Лили Хорват, режисьор (Унгария). Ето кои са те:
* * * 2020 е предизвикателна година, но и богата на важни заглавия в света на документалното кино – специална селекция от тях е включена в Документалния конкурс на фестивала. Начело на журито тази година е първият гост на София Филм Фест – режисьорът Лех Ковалски, а заедно с него ще работят датският режисьор-документалист Туе Стийн Мюлер и продуцента Наташа Дак Оджуму.
* * * В продължение на шест години в програмата на София Филм Фест имаме удоволствието и привилегията да бъде връчвана специалната Награда ФИПРЕССИ 90 Платиниум, която се присъжда от Международната федерация на филмовите критици. В пред-пандемичните години тя бе представяна лично от Клаус Едер, генерален секретар на организацията, и нейни носители в София са Бела Тар, Горан Паскалевич, Илдико Енеди, Биле Аугуст, Агнешка Холанд. През 2021 година световните творци на киното, които ще получат този приз, са режисьорите Кристи Пую и Тери Гилиъм.
* * * Новите български игрални филми ще са основен акцент в мартенската програма на СФФ. Сред премиерните заглавия за София, освен участващите в конкурсите, са „Житие“ на Войчех Тодоров и Георги Стоянов по сценарий на Красимир Крумов-Грец, „Блаженият“ на Станимир Трифонов, „Рая на Данте“ на Димитър Радев, „Сбогом, Джони“ на Константин Буров, както и вече разпространеният в киносалоните „Ятаган“ на Андрей Андонов. Три игрални филма ще бъдат в програмата на Киномания, с което двата водещи български кинофестивала обединяват усилията си в стремежа за популяризиране на българското кино – „Страх“ на Ивайло Христов (откриващ Киномания), „Сцени от живота на една актриса“ на Иван Владимиров и „Късата клечка“ на Димитър Петков.
* * * Фестивалът ще представи по традиция и премиерни български документални филми. Сред тях са носителят на наградата „Златен ритон“ – „Преди края“ на Елдора Трайкова, „Тихо наследство“ на Петя Накова и „Парцалев“ на Валя Коларова.
* * * 19-ият Конкурс за български късометражен филм ще представи 12 филма, селектирани от жури в състав: Ваня Райнова, сценарист и продуцент, и режисьорите Борис Десподов и носителя на наградата през 2020 – Христо Симеонов. За втора поредна година наградата се осигурява от Доли медия студио. Ето и селекцията:
* Дишай / Breathe, режисьор Бисер Джонев * Еди-кой си / Whoever, режисьор Милко Йовчев * Заклинание / Spell, режисьор Виктория Караколева * Карантина / Quarantine, режисьор Димитър Димитров * Лека нощ, Лили / Good Night, Lily, режисьор Петър Вълчев * Любов по време на туризъм / Love in Time of Tourism, режисьор Весела Данчева * Оттук дотук / From Here to Here, режисьор Георги Мартев * Под един покрив / Under the Same Roof, режисьор Симеон Цончев * Танда / Tanda, режисьор Теодора-Косара Попова * Черупки / Eggshells, режисьор Слава Дойчева * AIVA, режисьор Венета Андрова * Santiago, режисьор Андрей Кулев
* * * Основният фокус на юбилейния 25-и София Филм Фест е самият фестивал. Едно от най-големите му достижения е гостуването в България на световни филмови творци. Част от тях бяха удостоени с Наградата на София на Столична община за техния принос в развитието на изкуството на киното. Питър Грийнауей получи първата Награда на София през 2005. Оттогава през изминалите 25 години 56 изключителни личности на световното и българското кино са получили лично в София отличието. В програмата представяме извънредната юбилейна рубрика „СФФ 25“ в която са включени филми на 25 носители на Наградата на София. Сред тях освен Грийнауей са Биле Аугуст, Кшищоф Зануси, Никита Михалков, Данис Танович, Агнешка Холанд и Павел Павликовски. Техните творби ще бъдат показани в Дома на киното в предварителната програма на фестивала, която стартира от 1 март. По-голямата част от тях ще отправят лични послания към публиката на СФФ и ще представят филмите си, на което може да бъде свидетел единствено публиката в киносалона. Кои са другите членове на Клуб „25“ ще разберете съвсем скоро. Тук ще споменем и една легенда на българското кино – акад. Людмил Стайков. Неговият филм „Ханът и империята“, част от „СФФ 25“ и Киномания, ще има специална прожекция в Зала 1 на 31 март 2021, организирана от Националния дворец на културата.
* * * Предварителната програма, загряваща 25-ия София Филм Фест ще запознае киноманите и ценителите на постиженията на Чехословашката нова вълна с творчеството на един от нейните най-ярки представители – сценаристът и режисьор Павел Юрачек. В Чешкия център в периода от 1 до 10 март ще бъде представена негова ретроспектива, в която той се проявява както като режисьор и сценарист на свои филми, така и като сценарист на емблематични филми на свои колеги от чудото на 60-те. Програмата ще бъде представена от експерта Ян Трънка от Чешкия национален филмов архив.
* * * БИЛЕТ И през 2021 голяма част от филмите ще са достъпни чрез една от най-известните консерви в света на киното – БИЛЕТ В КЕН на София Филм Фест. Ценителите ще имат възможност да попълнят своята колекция от кенове, а повече информация ще откриете на siff.bg/bilet и може да бъде получена на безплатен номер 080018110.
* * * 18-ото издание на София Мийтингс ще събере онлайн европейския елит във филмовата индустрия – това ще се случи между 17 и 21 март 2021. Пандемичната обстановка в целия свят е условие, с което всички фестивали и филмови пазари се съобразяват, но всеобщата онлайн свързаност дава възможност на киноспециалистите да присъстват на много повече форуми в цял свят.
* * * Следете подробностите за акценти на сайта ни www.siff.bg, както и в социалните мрежи (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube) на фестивала.
Благодарим на компаниите България Еър - основен превозвач на фестивала, Grand Hotel Sofia, Domaine Boyar, Moto Pfohe Rent a Car, hobo, Nescafe Dolce Gusto.
Креативният и комуникационен партньор на София Филм Фест е DDB!
София Филм Фест се осъществява с подкрепата на Столична община.
След „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ и „Съдилището“, които се превърнаха в запазена марка за стила на Стефан Командарев, сега режисьорът и продуцент подготвя поредния си проект – нискобюджетния „Съвместимост“.Сценарият е базиран на реални случки и персонажи, както и на следните разкази на Антон Павлович Чехов: „Кавал”, „Беда” и „Мъка”. Сценаристи са Симеон Венциславов и Стефан Командарев.В рамките на двадесет и четири часа в шест софийски таксита се случват шест истории, повлияни от абсурдите и проблемите на днешната българска действителност и обединени от една смърт, която ще даде шанс за нов живот. Шофьорите на таксита са водещите герои, те често са най-точните свидетели на действителността, включително и от тъмната й страна. Някои от тях са принудени да бъдат психолози и терапевти, понякога спасители, други са агресори, трети са жертви. Те са част от истинския живот. Другите герои на тези истории са клиентите на такситата – различните лица на българското общество. „Съвместимост” беше селекциониран като сценарий за развитие в MFI Script 2 Film Workshops. Това е една от най-сериозните програми по кинодраматургия, финансирана от програма Творческа Европа, подпрограма Медиа на ЕС. По време на първия семинар на програмата, който беше проведен от 23 юни до 7 Юли в Гърция, сценарият беше оценен от експертите като един от най-перспективните. Проектът ще бъде представен на 24 септември на пичинг форум (пазар на проекти) в Утрехт, Холандия – Holland Film Meeting – Co-production Platform. „Аз живея в България, тук растат двете ми деца. От много време насам има една поредица от въпроси, които не ме оставят на мира - Как и къде ще живеят децата ми? Какво се случва в моята страна? На къде вървим? Защо сме във все по-дълбока ценностна и духовна криза? Къде сбъркахме? Къде да търсим надеждата? Тези въпроси са в основата на филмовия проект „Съвместимост”, споделя повече за лентата Стефан Командарев. ... още »
Отговор дава второто издание на фестивала „Срещи на младото европейски кино“.„Междузвездни войни толкова неустоими за поколения наред, толкова влиятелни културно и икономически? Как успява Лукас да наложи иновативните визуални ефекти за стандарт в киното и видео игрите? Отговорът е транс и крос-медия, микс от нови технологии, маркетинг и изкуство.Как работи? На тази тема ще е посветен майсторски клас, насрочен за 3 октомври в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ като част от събитийната програма на Втория фестивал „Срещи на младото европейски кино“. Да използваш похватите на транс- и крос-медия означава да разгърнеш разказа не върху една, а върху няколко платформи: видео и електронни игри, книги, комикси, кратки филми, по-късно към тях се прибавят dvd, blu-ray, уеб-сайтове, мобилни приложения и какво ли още не... По този начин историята се развива безкрайно. Водещ принцип в транс и крос-медия е интерактивността, изграждаща вярна публика, която участва в създаването на съдържанието и затова припознава произведение създадено от известен автор като свое. За поколението на родените в дигиталната ера /digital natives/, потреблението на какъвто и да е продукт е непонятно без този елемент. Разбирането на транс и крос-медия дава възможност на големи продуцентски компании да експлоатират в максимална степен своята печеливша идея. Но в същото време дава шанс и на съвсем млади хора , които не разполагат с никакви средства и зад които не стоят огромни организационни структури, само с помощна на компютър или смартфон, ползвайки информационните технологии, компютърната графика, дизайна да станат самостоятелни предприемачи буквално на цената на 1 евро.Днес световните корпорации от най-различни сфери (Coca Cola, HBO, Apple) развиват собствени подразделения за транс и крос-медия или ползват услугите на външни консултантски компании. Но медиумът е приложим не само в сферата на маркетинга на големи и малки компании. Използва се успешно за хуманитарни кампании, водещи европейски обществени телевизии като Арте развиват независим проект, отчитайки факта, че транс и крос-медия е езикът на новото поколение и езикът на бъдещето. Академичната общност разработва първите си изследвания върху феномена в области като: философия, културология, съвременно изкуство, нови технологии и комуникации. Специално от Лондон, Амстердам и Талин ще гостуват трима продуценти в областта на транс и крос-медия проектите, за да дадат на младите специалисти актуална информация и умения за реализиране в една разрастваща се индустрия без граници.Фестивалът „Срещи на младото европейско кино“ /1-5 октомври/ няма състезателен характер. Целта му отново е да покаже заглавия, непознати за софийските екрани, филми на млади европейски автори. Акцент в програмата е „Хипократ” на Томас Лилти, който ще бъде и гост на фестивала. Доскоро практикуващ лекар, той съчетава киното и медицината в продължение на много години, като преглежда и едновременно с това създава късометражни филми, пише и сценарии. Българската публика ще види пълнометражния му дебют „Хипократ“, който разказва историята на млад лекар, попаднал в първоначалния хаос на практиката, където нищо не се развива по план. Вдъхновен от личната история на режисьора, филмът печели френската публика и критика и е селектиран за фестивала в Кан през 2014, а на тазгодишните награди „Сезар” печели награда за най-добър актьор в поддържаща роля за Реда Катеб.Продължава партньорството и с единствения фестивал в Европа, този в Брив, посветен изцяло на среднометражния формат. В тазгодишната селекция попадат румънския филм „Сянка от облак” и трилогията „Зад кадър” на френската режисьорка Коко Тасел, работила с Валерия Бруни-Тедески, която поставя нашумелите въпроси за синдрома „бърн аут” и непрестанния стрес в големите корпорации. В тази програма е селектиран още и филмът „Свят без жени” на френския режисьор Гийом Брак, който е обиколил десетки международни фестивали.Тази година организаторите акцентират и върху младото португалско творчество, благодарение на партньорството с престижния международен фестивал за късометражно кино Курташ – Вила до Конде с 23 годишна история, известен със смелата си програма, част от която ще бъде показана в София.Фестивалът вече има и официален трейлър, заснет с подкрепата на Ню Бояна филм студио. Студиото и фестивалът обявиха конкурс и сред 12-те кандидатствали проекта, в пичинг сесия, жури отличи идеята на сценариста Борис Борисов и режисьора Любо Йончев. Ню Бояна предостави безвъзмездно техника, локации, декори и всичко необходимо за заснемане на трейлъра.Официални партньори на фестивала са още: Столична община, Френски институт в България, Португалски културен и езиков център "Камойнш София", Културен център на СУ „Св. Климент Охридски”, Дом на киното, Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов”, Нов български университет, Френски лицей „Виктор Юго”, Ню Бояна Филм Студио, УниФранс и др.Както и миналата година, фестивалът ще има и свое „френско“ издание. През ноември в Париж ще се проведат Дни на българското кино. ... още »
Едни от най-добрите драматични филми ще представи ефира на TV1000 през месец септември. Премиерите ще се излъчват всеки понеделник от 21:30 часа. Началото ще бъде дадено на 7 септември с „Осмата миля“, а седмица по-късно, на 14-ти е ред на „Елизабет“. На 21 септември ще се излъчи „Рей“, а в последния понеделник, 28-ми – „Предел на риска“.В музикалната драма „Осмата миля“ рап звездата Еминем изпълнява ролята на Джими Смит, с прякор Би Рабит, който не може да се вземе в ръце и да направи следващата стъпка в кариерата си. Ядосан на своята майка – алкохоличката Стефани (Ким Бейсинджър) и разтревожен за малката си сестра Лили, Рабит излива чувствата си като създава рап парчета, на които неговите приятели се възхищават и го подтикват да участва в седмичен рап конкурс. Но Рабит се съпротивлява, докато не среща едно момиче - Алекс (Британи Мърфи). В този момент само тя може да му предложи подкрепа и малко надежда, че животът му може да стане по-хубав.Удостоената с „Оскар“ историческа драма „Елизабет“ представя Англия през 1554 г., когато е изпълнена с интриги. Елизабет (Кейт Бланшет) е дъщеря на крал Хенри VIII и Ан Болейн, която на 16 години е лишена от свобода от своята доведена сестра Мери. Но след нейната смърт, едва на 23-годишна възраст, Елизабет е коронована за кралица на Англия. Веднага след възкачването й на трона, срещу Елизабет се настройва голяма част от ревностните католици, които правят планове за свалянето й и дори убийството й. За да оцелее, Елизабет трябва да се запознае с тайните в своя двор, на бойното поле, в църквата и сред най-приближените до нея. Доминираната от мъжете управляваща класа изглежда има преимущество, но Елизабет използва всички средства, които са необходими, за да запази или да вземе това, което е нейно по право. Нейното възкачване на престола в крайна сметка води до отхвърляне на любовта и брака, за да я превърне в безспорна кралица - дева. Филмът има „Оскар“ за грим, както и шест номинации за най-добър филм, най-добра актриса, операторско майсторство, музика, сценография и костюми.Биографичната драма „Рей“ представя живота на легендарния музикант Рей Чарлз. Въпреки своя скромен произход и загубата на зрението си едва на шест годишна възраст, Рей Чарлз (Джейми Фокс) се превръща в икона - както в музикалната индустрия, така и по целия свят. Докато филмът разглеждат задълбочено проблемите на Рей с наркотиците и жените, основната част от историята представя подробности относно кариерата му. Сред акцентите са неговите 12 награди „Грами“ и 11 песни, заели първи места в класациите за ритъм енд блус, като например „Unchain My Heart“, „Hit the Road, Jack“, и „Georgia“. Филмът е удостоен с две награди Оскар за „най-добра мъжка роля“ и „най-добър звуков микс“.В драмата „Предел на риска“ действието се развива в началото на финансовата криза през 2008 г. Филмът представя Питър Съливан (Закари Куинто), който е анализатор и инвестиционен посредник. Той разкрива поверителна информация, която лесно може да изложи на риск цялата дейност на фирмата, в която работи. Съливан неволно унищожава живота и кариерата на своите колегите. В рамките на 24 часа той осъзнава, че решенията, които ще вземе, ще окажат въздействие не само върху служителите във фирмата, но също и върху живота на обикновените американци от единия до другия бряг на континента.Освен хитовите премиери, през следващия месец вечерите от петък до неделя ще са завладяни от рубриката „От страниците до екрана“. В ефира на TV1000 ще се излъчат някои от най-успешните адаптации на класически заглавия на книги от последните години, сред които „Малки жени“, „Гордост и предразсъдъци“, „Изкупление“, „Талантливият мистър Рипли“ и „Студената планина“. ... още »
Уес Крейвън, легендарният режисьор на филми на ужасите, сред които "Писък" и "Кошмар на улица Елм", почина на 76 години, предаде Асошиейтед прес.Семейството му съобщи, че Крейвън е починал в дома си в Лос Анджелис. Той е бил болен от тумор в мозъка. Освен на хоръри, Крейвън бе режисьор и на "Музика на сърцето", за който Мерил Стрийп бе номинирана за "Оскар", добавя АП.Крейвън е завършил философия. Той бе също писател и издател и е преподавал английски език, посочва АФП.Източник: БТА ... още »
В скорошно интервю създателят на „Зловеща семейна история” Райън Мърфи споделя, че със сценарният му екип обмислят възможността да заснемат два сезона през 2016-а. „Бихме могли да имаме един сезон през пролетта и един през есента – споделя той. – Предстои ни да решим.” Това решение трябва да бъде взето много бързо, защото за да бъде подготвен сезон за пролетта на следващата година, работата по него трябва да стартира още преди премиерата на „Зловеща семейна история: Хотел”. Този необичаен подход за сериал се дължи на факта, че в момента по разработката на сериите работят два сценарни екипа. Очаква се те да произведат по-камерни, по-мрачни и зловещи истории. Докато се доуточнява колко сезона ще видим догодина, вижте още снимки от участието на Лейди Гага в „Хотел” и кадри с някои от поддържащите актьори. ... още »
Брайс Далас Хауърд ще изиграе главната женска роля в миньорската драма с участието на Матю Макконъхи „Злато” („Gold”), за която вече сме ви информирали. Тя ще замени Мишел Уилямс, която беше първият избор на режисьора Стивън Геън. Снимките на филма вече текат заедно с Едгар Рамирес, Кори Стол, Тоби Кебъл, Брус Грийнууд и Стейси Кийч. Хауърд ще е в ролята на приятелката на Кени Уелс (Макконъхи) – мошеник, търсещ злато в Индонезия. След заснетите в Тайланд сцени, в момента продукцията продължава в Ню Мексисо, а в началото на октомври последната клапа трябва да удари в Ню Йорк. ... още »
Въпреки че не е точно блокбастър, „Железният гигант” (1999) има стабилни почитатели 16 години след премиерата си. Сега самият той – т.е. Вин Дизел, пусна мухата, че продължение е възможно да се случи. На своята страница във фейсбук Дизел пусна трейлър за поредното специално издание на „Железният гигант” с обяснението: „Щастлив съм, че съм имал шанса да изиграя толкова много интересни герои. Един от първите и един от любимите ми е Железният гигант. П.С. Не се учудвайте когато чуете, че от Уорнър Брос обявяват заснемането на продължението му.” От Уорнър Брос още нищо не са обявили, но ние ще почакаме. ... още »
Лудият титан Танос се е изправял срещу много силни противници във вселената на Марвъл, след като влиза в нея през 1973 г. Джош Бролин играе ролята му в двете части на „Отмъстителите: Война без край” („Avengers: Infinity War”) и споделя срещу кого най-вече би искал да се изправи героят му: „Нямам някой любимец сред противниците ми, защото нещата са такива: аз съм срещу всички останали. Бих искал да мога да се справя с всеки един от тях. Един по един. Докато остана единствен на финала.” Не е ясно дали Бролин изразява личните си предпочитания или намеква как ще се развият нещата във филмите, но това обещава да превърне поредната част на „Отмъстителите” в един от най-зрелищните и едновременно с това изпълнени с насилие от поредицата. ... още »