Шест интригуващи филма от Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест
Традицията повелява да представяме най-ценните творби на автори в киното от региона на Балканите, като международното жури тази година ще бъде ръководено от режисьора Костадин Бонев. Общо филмите в конкурса са 12. България ще бъде представяна с носителя на „Златна роза“ за най-добър филм – „Майка“ на Зорница София.
През 2020 година филмът на Емин Алпер „Три сестри“ спечели наградата за най-добър филм в Балканския конкурс на СФФ – три години по-късно представяме пред киноманите в София новия му интригуващ разказ „Изпепеляващи дни“ – своеобразна притча за корупцията в задушаващата, патриархална среда в глухата провинция. Филмът е копродукция между Турция, Франция, Германия, Нидерландия, Гърция и Хърватия. Историята проследява драматичната съдба на млад прокурор, наскоро назначен в малко турско градче, който е въвлечен в политически конфликт по време на първото си разследване на убийство. Със специфичния си визуален стил, Алпер умело пресъздава обществено-политическото състояние в страната и същевременно в разказа му присъстват остроумие, ирония и сарказъм. Филмът получава номинации за Queer Palm и за голямата награда в конкурсната програма „Особен поглед“ в Кан.
Действието в дебютния филм на хърватския сценарист и режисьор Юрай Леротич „Сигурно място“ се развива в рамките на 24 часа. Замислен като своеобразна възстановка с автобиографични елементи, това е трогателен филм „за невидимата война в самите нас“, като главно действащо лице в него е Дамир – изпаднал в сериозна депресия, той прави опит да посегне на живота си, а негови спасители се оказват майка му и неговият брат. Филмът пристига у нас с три награди от Локарно – за най-добри дебют, изгряващ режисьор и актьор и с две от „Сърца“ от Сараево – за най-добър филм и актьор.
След три пълнометражни филма, създадени по негови собствени сценарии, румънският режисьор Пол Негоеску решава да се довери на авторите Раду Романюк и Оана Тудор за своя четвърти филм - копродукцията между Румъния и България „Мъже на делата“. Представена с успех на фестивалите в Сараево и Варшава, историята проследява терзанията на началника на полицията в село в Северна Румъния, който се включва в незаконни машинации заедно с кмета, но след като в селото се случва убийство – представителят на властта трябва да вземе трудни решения, за да спре натрупването на напрежение в малката общност.
Най-новият филм на сценариста и режисьор Пиер Жалица„Ден на труда“ е съвместна продукция между Босна и Херцеговина, Хърватия, Северна Македония, Сърбия и Черна гора и бе удостоен с голямата награда на фестивала във Варшава. Сюжетът пресъздава шока на един емигрант, завърнал се в Босна, който открива, че баща му е арестуван по подозрения във военно престъпление, извършено през 90-те години.
След сериозния успех на „Господ съществува, името ѝ е Петруния“ на Теона Стругар Митевска – с две награди на Берлинале 2019 и номинация за „Златна мечка“, с наградата LUX на Европейския парламент, следващият проект на режисьорката е мащабна копродукция между Северна Македония, Босна и Херцеговина, Белгия, Хърватия, Дания и Словения, дебютирал в програма „Хоризонти“ на Венеция, а съавтор на сценария заедно с Митевска е Елма Татараджич, дългогодишен селекционер на фестивала в Сараево. Историята в „Най-щастливият човек на света“ е свързана със спомените от войната, разтърсила бивша Югославия през 90-те години на ХХ век – в опит да открие така мечтаната романтична любов, една жена на средна възраст се сближава със свой връстник, с когото преди години са били от двете страни на огневата линия в Сараево и най-важното в неговия живот е да получи опрощение.
Дебютният филм на Йозкан Алпер„Есен“ получи наградата за най-добър режисьор в Международния конкурс на СФФ през 2009 година, а 14 години по-късно в Балканския конкурс на фестивала представяме неговия шести пълнометражен филм „Черна нощ“, удостоен с наградите за най-добър филм и най-добър сценарий на фестивала в Анталия. Филмът разказва за бурните страсти, които владеят сърцето на един жител на малко планинско градче и за необратимите последици от изчезването на един офицер, които отекват години след случилото се в една непрогледна черна нощ…
Останалите участници в Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест ще бъдат представени допълнително.
Първият кадър от „Да си стъпиш на краката“ (“Finding Your Feet”) ни среща с Имелда Стонтът и Тимъти Спол. Както вече сме ви информирали, британската комедия ни запознава с лейди Сандра Абът (Стонтън), която, след като открива, че съпругът й от 40 години има извънбрачна връзка, започва да ходи на танци със сестра си. И там открива както забавление, така и романтика. Режисьор на филма, чийто снимки текат в момента, е Ричард Лонкрейн, а сред останалите участници в него са Силия Имри, Джоана Лъмли, Дейвид Хеймън и др. ... още »
Първият трейлър на дебютния режисьорски проект на Ариел Ескаланти от Коста Рика – „Звукът на нещата“ (“The Sound of Things”) ни среща със самотната медицинска сестра Клаудия (Лилиана Биамонте). Тя тъжи по своята братовчедка, която се е самоубила преди няколко месеца и за да преодолее загубата, се стреми да работи колкото се може повече. Нещата обаче започват да се променят, когато тя среща неочаквано своя стар познат Сантиаго (Фернандо Боляньес) и двамата започват да делят апартамента на Клаудия. Ескаланте е монтажистка, която решава да се пробва и като режисьорка с този филм. ... още »
Палестинският актьор Адам Бакри ще участва в драмата на режисьора Парто Сен-Гупта „Трясък“ (“Slam”) заедно с австралийската си колежка Рейчъл Блейк. Сюжетът проследява историята на млад австралиец от палестински произход, чийто спокоен живот се срива, когато сестра му изчезва безследно, а местите медии започват да твърдят, че тя е избягала, за да се присъедини към Ислямска държава. Режисьорът Сен-Гупта е роден в Индия, но сега живее и работи в Сидни. Той смята да стартира снимките на филма догодина в Австралия. ... още »
Признаваме, че заглавието е малко подвеждащо. Джон Литгоу едва ли се е срещал на живо с кралицата на Обединеното кралство, но героят му от сериала „Короната“ – Уинстън Чърчил, напътства младата Елизабет, когато тя поема тежката отговорност да е лидер на държавата едва на 25-годишна възраст. „Любимият на нацията крал Джордж умира внезапно на 56-годишна възраст и това се превръща в голяма травма за конституционната монархия – обяснява актьорът. – Елизабет, разбира се, е знаела, че един ден ще стане кралица, но никой не е очаквал това да се случи толкова скоро. В отношенията между нея и Чърчил, той е старият викторианец, който се опитва отчаяно да спаси монархията в момент, в който тя е много, много крехка. Той я учи, че трябва да е силна. Сериалът показва как постепенно тя поема тази сила от него и се отдръпва от него като неин ментор. Много е трогателно.“ ... още »
Номинациите за 74-ите годишни награди „Златен глобус“ бяха оповестени в понеделник сутрин от хотел „Бевърли Хилтън“ от актьорите Дон Чийдъл, Лора Дърн и Анна Кендрик. Към тях се присъединиха трите мис „Златен Глобус“ – София, Систин и Скарлет Сталоун. Церемонията, която ще се състои на 8 януари догодина, ще бъде водена от Джими Фалън и ще бъде показана едновременно в 236 страни.Ето и целият списък с номинираните. Най-добра драма„Възражение по съвест“„На всяка цена“„Лъв“„Манчестър край морето“„Лунна светлина“ Най-добра актриса в драмаЕйми АдамсДжесика ЧастейнИзабел ЮперРут НегаНатали Портман Най-добър актьор в драмаКейси АфлекДжоел ЕджъртънАндрю ГалфийлдВиго Мортенсен Дензъл УошингтънНай-добър мюзикъл или комедия„Жените на 20 век“„Дедпул“„La La Land“„Флорънс“„Улица на песните“ Най-добра актриса в мюзикъл или комедияАнет БенингЛили КолинсХейли СтайнфийлдЕма СтоунМерил Стрийп Най-добър актьор в мюзикъл или комедияКолин ФарелРайън ГослингХю ГрантДжона ХилРайън Рейнълдс Най-добър анимационен филм„Кубо и пътят на самурая“„Смелата Ваяна“„My Life As A Zucchini“„Ела, изпей“„Зоотрополис“ Най-добър чуждоезичен филм„Devine“„Тя“„Неруда“„Търговският пътник“„Тони Ердман“ Най-добра поддържаща актриса в игрален филмВиола ДейвисНаоми ХарисНикол КидманОктавия СпенсърМишел Уилямс Най-добър поддържащ актьор в игрален филмСтърлинг К. БраунХю ЛориДжон ЛитгоуКрисчън СлейтърДжон Траволта Най-добър режисьор на игрален филмДеймиън ШазелТом ФордМел ГибсънБари ДженкинсКенет Лонерган Най-добър сценарий на игрален филм„La La Land“„Нощни животни“„Лунна светлина“„Манчестър край морето“„На всяка цена“ Най-добър композитор„Лунна светлина“„La La Land“„Първи контакт“„Лъв“„Скрити числа“ Най-добра песен„Cant Stop The Feeling“, „Тролове“„City Of Stars“, „La La Land“„Faith“, „Ела, изпей!“„Gold“, „Злато“„How Far I’ll Go“, „Moana“ Най-добра телевизионна драма„Короната“„Игра на тронове“„Stranger Things“„This Is Us“„Западният свят“ Най-добра актриса в телевизионна драмаКейтриона БалфиКлеър ФойКери РъселУинона РайдърИвън Рейчъл Ууд Най-добър актьор в телевизионна драмаРами МалекБоб ОденкъркМатю РисЛийв ШрайбърБили Боб Торнтън Най-добър телевизионен мюзикъл или комедия„Атланта“„Black-ish“„Моцарт в джунглата“„Transparent“„Вице“ Най-добра актриса в мюзикъл и комедияРейчъл БлуДжулия Луис-ДрайфусАра Джесика ПаркърИса РейДжина РодригесТрейси Елис-Рос Най-добър актьор в телевизионен мюзикъл или комедияАнтъни АндерсънГаел Гарсия БерналДоналд ГловърНик НолтиДжефри Тамбор Най-добър лимитиран сериал и филм „Американско престъпление“„Гардеробиерът“„Нощният мениджър“„Нощ“„The People V OJ“ Най-добра актриса в лимитиран сериал или филмОливия КоулманЛина ХийдиКриси МецМанди МурТанди Нютън Най-добър актьор в лимитиран сериал или филмРиз АхмедБрайън КранстънТом ХидълстънДжон ТуртуроКортни Б. Ванс Най-добра поддържаща актриса в лимитиран сериал или филмФелисити ХъфманРайли КиоСара ПоулсънШарлот РамплингКери Уошингтън ... още »
Дензъл Уошингтън споделя, че преди да се наеме на заснеме като режисьор и изпълнител на главната роля „Прегради“, той е играл пиесата на театрална сцена заедно с Виола Дейвис „цели 114 пъти и то при голям успех. Разбира се, че сме перфектни във филма.“ Преди да стане киноактьор, Уошингтън стъпил на театрална сцена, където първата му роля била „император Джоунс в едноименната пиеса от Юджийн О'Нийл. Втората ми роля беше Отело. Около мен нямаше хора, които да приличат на мен и затова нямах амбиции да стана киноактьор.“ Двукратният носител на „Оскар“ прочел за първи път сценария на Огъст Уилсън по „Стени“ преди седем години. „Бях честен и му казах, че според мен трябва да се преработи, но не съм чел пиесата. Когато я прочетох, видях, че героят е на 53 години. Спомням си Джеймс Ърл Джоунс в нея през 80-те и си мислех, че съм доста млад. Но се осъзнах, че вече съм на 55 и се казах: „Я, да побързам, че да я изиграя.“ ... още »
Шърли Маклейн прави поредната си роля на свадлива стара дама в новата драмедия на Марк Пелингтън – „Последна дума“ (“The Last Word”). В нея участва също и Аманда Зайфрийд като млада репортерка, чиято задача е да пише некролозите във вестника. Маклейн е бизнесдамата Хариет Лоулър, която държи всичко в живота си под контрол. Ненадейно й хрумва, че би било да одобри и собствения си некролог и наема героинята на Зайфрийд – Ан Шърман, да го напише. Но това се оказва сложна задача, защото не може да се намери човек от безбройните познати на Хариет, който да иска да каже добра дума за нея. И тогава непоколебимата Хариет се отправя на пътешествие с Ан, за да оформи наново спомените си. ... още »
Рейчъл Уайз ще оглави биографичен филм, посветен на д-р Джеймс Бари. Това е истинска историческа личност, живяла през 19 век и въпреки че е била жена, се представяла за мъж, за да стане хирург. В момента проекта за игрален филм е в ръцете на студиото Мейвън Пикчърс. Сценарият ще е на Ник Арбъро по документалната книга на Рейчъл Холмс – „Scanty Particulars: The Scandalous Life and Astonishing Secret of James Barry, Queen Victoria’s Most Eminent Military Doctor”. Д-р Бари е бил известен военен доктор, който е работил по места като южноафриканската колония на Обединеното кралство, Карибите, Канада и Средиземноморието. ... още »