„Живея, за да катеря. Катеря се, за да се чувствам жив“ – това е мотото на тридесетгодишния чешки алпинист Адам Ондра. Той е един от най-добрите съвременни катерачи – виртуоз, който е преодолял най-трудните скални маршрути в света. Емблематичният спортист започва своя път на тригодишна възраст, а днес всяко негово изкачване е мотивирано от стремежа към победа над всички трудности, които крият опасните маршрути. Документалният филм на Ян Шиманек и Петр Заруба „Адам Ондра: До краен предел“ проследява подготовката за дебюта на Ондра в скалното катерене на Олимпийските игри в Токио. В тази история прави впечатление комерсиалният натиск от страна на средствата за масова информация и от страна на публиката, която жадува зрелища, независимо от това дали във фокуса попадат личният живот или самият спорт.
* * * ЛЮМИЕР | 20:30
Не пропускайте носителя на „Златен лъв“ от фестивала във Венеция 2022 – „Цялата красота и кръвопролитие“!
Филмът на носителката на Оскар за „Citizenfour“ Лора Пойтрас е портрет на Нанси Голдин, световно известна фотографка и активист, която в края на миналото десетилетие започва кампания срещу фамилия Саклърс – собственици на фармацевтични компании, произвеждащи опиоиди, към които човешкият организъм развива наркотична зависимост. Голдин призовава световните центрове за изкуство – като Гугенхайм, Лувър, Националната портретна галерия в Лондон, музеите Тейт – да не приемат даренията на Саклърс в знак на протест срещу тяхната дейност, чиито резултат е опиоидната епидемия, започнала през 90-те години на ХХ век.
ДОМ НА КИНОТО | 18:30
Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров за първи път се появяват не само като съсценаристи, но и като сърежисьори в най-новия си документален филм „Герой на нашето време“. Техният герой е строител. Той е честен и прям. Нравствената му система често влиза в противоречие с обществото. За някои той е луд, за други е извор на бездънни афоризми. Да живееш живота си достойно и без компромиси в наше време е геройство. Световната премиера на „Герой на нашето време“ бе в програмата на филмовия фестивал в Солун през 2022.
* * * ДОМ НА КИНОТО | 20:30
Не пропускайте “ПАПАЯ 69” / “PAPAYA 69” на режисьорите Рикардо Бернаскони и Франческа Ревердито!
За да представи филма, гост ще бъде актьорът Леарт Докле, познат на публиката от сериалите „Братя“, „Пътят на честта“ и „С река на сърцето“, както и с десетки други международни и български филмови продукции. Специално за фестивала тук ще бъдат и продуцентът Никола Джени и актрисите Розана Спарапано и Валентина Виоло!
Ева е 29-годишно момиче от Южна Америка, което бяга от насилствен бивш партньор. Израствайки твърде бързо, тя вече е изпитала най-лошите човешки извращения, още когато е само на 18. Рейнбоу е бивша телевизионна звезда, която е заплетена в образа на Папая, който изиграва, когато е на четиринайсет години и все още се подвизава в сайт за възрастни. Тяхната среща ще предефинира мястото им в света и ще даде на всяка неочаквана възможност да се помири със себе си и да отмъсти. Ева ще намери смелост да се свърже отново с дъщерята, която е изоставила десет години по-рано, докато Рейнбоу ще може да прогони Папая и да продължи напред.
* * * КИНО ОДЕОН | 18:00
Не пропускайте срещата с "Витлеемска светлина" - най-новият филм на Ян Сверак! Той запознава зрителите със света на един писател, в който упорито се намесват… оживели герои от неговите собствени истории! Те се появяват, за да му напомнят важните въпроси, с които всички се сблъскваме непрестанно. Дали въобще може да бъде решена дилемата – как да постигнем възможно най-много от реалността, която сами създаваме, без да унищожим всичко, което притежаваме?... Ян Сверак отново разчита на сътрудничество със своя баща и съавтор на сценария – Зденек Сверак, на когото е поверена главната роля във филма. „Витлеемска светлина“ е фентъзи-комедия, реализирана в най-добрите традиции на чешкото кино.
* * * КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР "G8" | 20:30 | БИЛЕТИ на място
Филмът на режисьорите Никола Бошнаков и Джеки Стоев носи заглавието „Моят чичо Любен“. Главен герой в него е Рей ван Цешау - фронтмен на легендарната германска рокгрупа „Freunde der Italienischen oper“ (Приятели на италианската опера), чийто български чичо е художникът Любен Стоев, брат на баща му - режисьора Джеки Стоев. Рей пътува към София, за да продаде наследствения апартамент на чичо си след неговата смърт, но жилището на художника е препълнено с картини, инсталации, истории и видеоматериали. И Рей - парче по парче, като в пъзел или в криминален филм, подрежда и за себе, и за зрителя, образа на българския си чичо – като художник и личност…
* * * CINE GRAND PARK CENTER | 19:00 „Алкарас“ е наситен с реални събития, оживял портрет на едно селско семейство в днешна Каталуния, чиято реалност претърпява кардинални промени. Голямото семейство Соле живеят в едно малко село, чиито основен поминък е бране на праскови и подготовката им за износ. Познатата и обичана от всички рутина, която носи смисъл на ежедневието и хляб на масата, е застрашена от мащабна носеща конструкция за слънчеви батерии, заради която трябва да бъде разрушена тяхната градина. От тази простичка сюжетна линия, противопоставяща земеделската традиция и напредващия влак на съвременния прогрес, Карла Симон извайва един чудесно композиран филм, който се движи в неочакваните ритми и случайни извивки, родени от съчетанието между природата и семейния живот.
ЧЕШКИ ЦЕНТЪР | 19:00 | ВХОД - С В О Б О Д Е Н!
Продължава ретроспективата с филми на легедарната майсторка на чешкото кино Вера ХИТИЛОВА!
ЗА НЕЩО ДРУГО | Чехословакия, 1963, 81 мин, черно-бял
Ева е гимнастичка и се готви за важно състезания. Вера е домакиня и се грижи за четиригодишния си син и съпруг. Жените не се познават и въпреки това имат много общи неща.
* * * SOHO | 19:00 | ВХОД - С В О Б О Д Е Н!
Не пропускайте традицията за среща с важни документални филми, създадена от CINEMA POLITICA и София Филм Фест!
Откриваме с филма COEXTINCTION на Елена Жан, Глория Панкраци Канада / 2021 / 94 мин / английски с български и английски субтитри
След като косатка носи мъртвото си новородено в продължение на 17 дни, двете режисьорки решават да се хвърлят в действие и да се присъединят към лидерите на местното население и учените, които правят опит да спасят от изчезване последните 73 косатки от този вид. Филмът отвежда зрителите дълбоко в океаните и горите в северозападната част на Тихия океан, като прави връзка между срива на екосистемите, вековната несправедливост спрямо коренното население и фронтовата линия на най-неотложните екологични предизвикателства в света.
По последна информация Дуейн Джонсън няма да участва в екранизацията на „Шазам”. Преди време Джонсън се съгласи да се превъплъти в основния враг на Шазам – Черният Адам, известен и като Капитан Марвел. След това от „Уорнър” обявиха, че ще бъде заснет отделен филм за Черния Адам, но нямаше информация за това, че той ще отсъства от версията за „Шазам”, чийто снимки трябва да стартират в началото на 2018г., а премиерата му се очаква през април 2019г. Сега от студиото потвърдиха, че Черният Адам изобщо няма да фигурира в „Шазам”.Засега за режисьорския стол на „Шазам” се спряга Дейвид Сандбърг, чийто „Анабел: Сътворение” очакваме да се появи по екраните на 11 август 2017г. ... още »
Преди дни боливудската звезда Тайгър Шроф заяви, че ще се радва да дели екран със Силвестър Сталоун по време на индийската верия на „Рамбо”. Въпреки че Сталоун вече е участвал в боливудска продукция – романтичната комедия „Невероятна любов” на Сабир Хан, актьорът побърза да опровергае слуховете, че ще участва в индийския „Рамбо”. Сталоун все пак пожела успех на индийските си колеги. Режисьорът Сидхарт Ананд преди време сподели, че една от основните причини да наеме Тайгър Шроф за главната роля е приликата му със Сталоун.В момента Силвестър Сталоун работи по сценария на продължанието на „Крийд: Сърце на шампиони”. За ролята на възрастния Роки Балбоа актьорът беше номиниран за „Оскар” през 2016г.Наскоро Сталоун приключи снимки по „Невъзможно бягство 2”, който очакваме по екраните през 2018г. ... още »
Две седмици преди премиерата на „Тъмната кула” на режисьора Николай Арсел се появиха критики, че филмът едва ли ще е толкова зрелищен колкото очакват зрителите. Двата основни фактора за това предположение са времетраенето на продукцията – едва 95 минути и категоризацията, която филмът получи – 12А или деца до 12 години трябва да бъдат придружавани с родител, което автоматично означава, че сцените с насилие са сведени до минимум.Години наред осемтомната епопея на Стивън Кинг чака да бъде екранизирана, а сред имената спрягани за режисьорския стол бяха Джей Джей Ейбрамс и Рон Хауърд.„Тъмната кула” ще бъде по екраните от 4 август, а сред актьорския състав откриваме Матю Макконъхи, Идрис Елба, Катрин Уиник и Джаки Ърл Хейли. ... още »
Реалността и фантастиката често се преплитат в литературата. Почти невъзможно е да се създаде нещо наистина оригинално, което да не е основано по някакъв начин, на действително събитие, нещо случило се в миналото. Писателите създават репрезантация на възможната реалност, която си представят, като я пренасят в настоящето или бъдещето. Докато последното е определението за научна фантастика, в която сюжетът често е представен като една алтернативна реалност, резултат от настоящото състояние на даден проблем, то историята и фантазията имат доста повече общи неща от векове, а авторите от фентъзи жанра са вдъхновени от историческите записи, като често пъти това са средновековни ръкописи и артефакти. Всъщност много от писателите, повече или по-малко, открито споделят за извора на вдъхновението си. С това те печелят повече съпричастност от читателя към историята и персонажите. Например Джордж Р. Р. Мартин, известния създател на „Песен за огън и лед“, на чието произведение е базиран сериала „Игра на тронове“, заявява че въпреки фентъзи произхода на света и героите в книгата, те все пак са инспирирани от значими събития от историята на Средновековна Европа. За съжаление, той не споделя детайли. Смята се, че събитията, които се развиват в „Игра на тронове“ са вдъхновени от Войната на розите, избухнала между два кралски рода, този на Белите рози от Йорк и на Червените рози от Ланкастър. Нощния страж е заклето братство от мъже, които изибрат да не участват в политиката, да не служат на нито един крал, а вместо това да посветят животите си на защитата на кралството на хората от заплахата отвъд Вала, гигантска ледена структура, която се намира на северната граница на Седемте кралства. Те са там, също така, за да изчистят имената си или да изживеят дните си в служба на човечеството като първа бойна сила срещу Белите бродници. Формирани след Дългата нощ и Битката за зората, Стражът продължава да пази Вала от векове. Когато един мъж реши да се присъедини към тях, той трябва да привикне към строгите порядки, като премине период на „чиракуване“. Докато служи там като новобранец, е свободен да си тръгне когато пожелае. Но, ако реши да избере стражата вместо смъртната присъда, дадена за криминални деяния (която притежават повечето от мъжете там), дезертьорството се наказва със смърт. Веднъж след като приключи изпитателния срок, правилата взимат превес и мъжът става заклет член на братството, който не може да напусне никога. Тази романтична идея за група рицари извън закона, блуждаещи на ръба на цивилизацията, мъже взели присърце задачата да защитават обществото, на което са обърнали гръб, не е непозната. Свидетелства сочат за формирането на много тайни организации или специални милиции, целенасочено оформящи се в сянката на някаква по-голяма заплаха. Такова свидетелство датира още от времето на Римската империя, когато легиони са изпратени, за да защитават Вала на император Адриан (който е и реалният исторически обект, послужил за основа на Вала от сериала); такава военна организация са били и Хоспиталиерите, под егидата на ордена на свети Йоан (известни като йоанити). Организацията им представлява католически военен орден, основан по време на Кръстоносните походи, с цел да защитава християнството по това време. Такъв е и Тевтонският орден, основан по времето на кръстоносните походи в Палестина след ордена на йоанитите (Малтийския орден) и ордена на тамплиерите. И трите ордена функционират и до днес. Ако оставим религиозният елемент настрана, Нощния страж е по някакъв начин много подобен на тези средновековни ордени (въпреки че братята са се заклели да защитават всички хора, не само отделни групи). Те се отказват от всички земи и титли, не се женят, нямат деца, заклеват се да живеят и умрат за съществуването на всички хора. Кодексите на някои исторически свещени организации имат голяма прилика с Нощния страж, те защитават определени групи срещу враждебните атаки от представителите на други религии. И все пак те си приличат най-много с тайната организация на Бедните рицари на Христа и Соломоновия храм, по-известни като Тамплиери. От произход и цели, до военна структура, йерархия и клетва, Стражът от версията на Мартин е изключително силна, ловка и добре тренирана бойна единица. Например първите сведения за тях достигат до наши дни благодарение на книгата на архиепископ Гийом от Тир – „История на събитията в Отвъдморските земи“ от XII в. В началото те са девет рицари, които трябва да патрулират по пътищата на скоро освободените Свети земи и да я направят сигурна за пилигримите, които поемат по опасния поклоннически път от Европа. Европейците от Първия кръстоносен поход успяват да завземат Йерусалим от ръцете на мюсюлманите през 1099 г. , след като той е бил под тяхна власт близо 400 г. Битката за освобождаването му е много подобна на Войната за зората в „Игра на тронове“, която започва от Дългата нощ, зима толкова дълга, че е продължила близо едно поколение. По това време Белите бродници нападат Вестерос, за да унищожат живота в човешкия свят и да възцарят безкрайна зима. Въпреки, че Йерусалим е защитен, останалите земи не са. Затова през 1118 г. , сър Юг Дьо Пайен предлага на крал Балдуин II да установи монашески орден, който да защитава пилигримите от престъпниците. Средновековното християнство разбира предимствата на присъствието на опитна военна сила по тези места, затова рицарите, с подкрепата на църквата, в лицето на Бернар от Клерво, получават щаб в близост до храма на Соломон в Йерусалим, от където взимат и името си. Скоро след това Тамплиерите започват да се финансират от Църквата, като получават не само пари, но и земи, замъци и наследниците на знатни родове, които желаят да помогнат на каузата за закрилата на Светите земи. Основан само с девет на брой рицари, живеещи на прага на бедността, те успяват да станат една от най-влиятелните икономически и военни сили. Скоро те основават седалища в цяла Европа и Близкия Изток, като не само благородници, но и престъпници, които искат да избегнат наказание, в търсене на опрощение, се присъединяват към редиците на ордена. Подобно на тях, когато е основан, орденът на Нощния страж е високо оценен и привлича доброволци от благородни фамилии от всички краища на Седемте кралства, както и от свободните градове. Да бъдеш „гарван“ е най-висока чест и знак за отдаденост и саможертва, в името на защитата на кралството. По-късно престъпниците, които искат да избегнат присъди, благородниците, търсещи бягство от скандал и други отхвърлени от обществото фигури, започват да се присъединяват към Стража, където получават възможност да започнат на чисто и да възстановят репутацията си. Те се разрастват бързо и така се появява нуждата от организация. Структурно мъжете от Нощния страж са разделени на три различни ордена: Войници, Строители и Стюарди, предвождани от Лорд Командир, който е назначен до живот и може да бъде наследен само, ако новият претендент получи мнозинството от гласовете. За сравнение Рицарите Тамплиери също имат три дивизии, Рицари, Сержанти и Капелани, всички под управлението на Гранд Мастър, който също е доживотно на своя пост, като първият е именно сър Юг Дьо Пайен Докато Рицарите, като основна бойна сила, са представени от Войниците в Нощния страж, Сержантите са аналог на Строителите, които осигуряват продоволствията, както и обслужването на крепостта. Ролята на Капеланите пък е еднаква с тази на Стюардите, които се грижат за останалите задачи, осигуряващи функционирането на укреплението. Ролята на Капелана е дадена на Майстер Емон в „Игра на тронове“, най-мъдрият от хората, един от най-добре вникналите в идеологията на ордена. В една от сериите той обяснява същността на клетвата, като казва: „Някога питал ли си се, защо мъжете от Нощен страж, не се женят и нямат деца? Защото така няма да се привързват. Любовта е смърт за дълга.“Тази мисъл най-добре описва есенцията на Нощния страж, както и на рицарите Тамплиери. И в двата ордена тези, които се присъединяват към тях, трябва да се откажат от всичко, което са имали, всичко което ценят и от тези, които обичат. Отказват се от семейството си, от наследството, а това им дава възможност да абсолютна отдаденост на братството и изпълнение на клетвата на живот и смърт. И, ако поровим още по-надълбоко, ще видим, че аналог на клетвата на Нощния страж се съдържа в едни от най-старите монашески ордени, като този на Бенедиктинците. По-късно, тези „правила“ стават основа за кодекса на рицарите Тамплиери, написан от Бернар и Юг: „Тържествено се заклевам да спазвам всички правила, закони, решения и устав на Ордена на Рицарите Тамплиери на Йерусалим. Да се подчинява да спазвам всички правила, закони, решения и устав на Ордена на Рицарите Тамплиери на Йерусалим. Да се подчинявам на всички изисквания или правни задължения, касаещи правилата и разпоредбите на нашия рицарски и милосърден Орден...“Greyklock ... още »
Появи се нов плакат на историческата драма „Най-мрачният час” (“Darkest Hour”), посветена на живота на една от ключовите фигури на световната политическа сцена – британският премиер Уинстън Чърчил. В ролята на политика се превъплъщава Гари Олдман, а като съпругата му Клементин ще видим Кристин Скот Томас. Сред останалите имена в актьорския състав откриваме Лили Джеймс, Бен Менделсон, Стивън Дилейн и Никълъс Джоунс. На режисьорския стол е номинираният за „Златен глобус” Джо Райт („Изкупление”, „Гордост и предразсъдъци”). Сценарият е в ръцете на номинирания за „Оскар” Антъни Маккартън („Теорията за всичко”). Филмът ще бъде по екраните в Щатите от 22 ноември, а на този етап българската му премиера е фиксирана за 19 януари 2018г. ... още »
Фестивалът във Венеция ще връчи своите награди за цялостно творчество на холивудските легенди Джейн Фонда и Робърт Редфорд. На фестивала ще бъде и световната премиера на “Our Souls at Night” на Ритеш Батра, в който двете звезди си партнират. Фонда и Редфорд ще получат своите статуетки на 1 септември преди гала прожекцията на филма.Това ще е трети общ филм за двамата след „Боси в парка” (1967) и „Електрическият конник” (1979). “Our Souls at Night” представя историята на Ади и Луис, чиито половинки са починали. Двамата живеят в малко градче в Колорадо, но не се познават добре. Един ден Ади изненадващо отива при Луис и това поставя началото на една топла човешка връзка между двама възрастни, които имат много какво да споделят.Фестивалът във Венеция ще стартира на 30 август и ще продължи до 9 септември. ... още »
Историята на „Чипъндейлс” най-накрая ще се появи на голям екран. Bold Films застанаха зад проекта, който все още няма режисьор, но вече текат преговори с Дев Пател, който да се превъплъти в ролята на Стив Банерджи – създателят на култовия бар, от който тръгва най-известната група стриптийзьори. Банерджи емигрира от Индия в Щатите, където години наред работи в собствената си бензиностанция, до деня, в който решава да зареже този бизнес и да купи нощен клуб. Той е първият, който включва тематична дамска вечер в програмата на нощен клуб, по време на която в заведението се допускат само жени. Успехът на тези вечери е толкова голям, че много скоро момчетата тръгват на турне из страната.Бен Стилър също е привлечен към проекта, като той ще поеме ролята на Ник Де Ноя - автор на детски програми, носител на „Еми”, който създава визията и движи турнетата на момчетата.Сценарият е написан от Айзък Адамсън, чийто проект „Бабълс” беше откупен от Netflix на последния фестивал в Кан за 20 милиона долара и ще се превърне в анимационен стоп-моушън филм за Майкъл Джексън и любимото му шимпанзе Бабълс. ... още »
Появиха се първи кадри от новия съвместен проект на Ал Пачино и Бари Левинсън “Happy Valley”, където Пачино се превъплъщава във футболния треньор Джо Патърно, който е начело на колежанския отбор на университета в Пенсилвания в продължение на цели 45 години, а през 2012г. е уволнен по обвинение в съучастничество в най-големия секс скандал сред колежанската футболна лига. Очаква се продукцията на HBO да се появи през 2018г., а дотогава ще видим Пачино в трилъра на Джони Мартин “Hangman”, където изпълнява ролята на детектив, който се обръща за помощ към криминален профайлър, за да заловят сериен убиец. Сред останалите имена в каста са Британи Сноу, Карл Ърбън и Джо Андерсън. ... още »