„Живея, за да катеря. Катеря се, за да се чувствам жив“ – това е мотото на тридесетгодишния чешки алпинист Адам Ондра. Той е един от най-добрите съвременни катерачи – виртуоз, който е преодолял най-трудните скални маршрути в света. Емблематичният спортист започва своя път на тригодишна възраст, а днес всяко негово изкачване е мотивирано от стремежа към победа над всички трудности, които крият опасните маршрути. Документалният филм на Ян Шиманек и Петр Заруба „Адам Ондра: До краен предел“ проследява подготовката за дебюта на Ондра в скалното катерене на Олимпийските игри в Токио. В тази история прави впечатление комерсиалният натиск от страна на средствата за масова информация и от страна на публиката, която жадува зрелища, независимо от това дали във фокуса попадат личният живот или самият спорт.
* * * ЛЮМИЕР | 20:30
Не пропускайте носителя на „Златен лъв“ от фестивала във Венеция 2022 – „Цялата красота и кръвопролитие“!
Филмът на носителката на Оскар за „Citizenfour“ Лора Пойтрас е портрет на Нанси Голдин, световно известна фотографка и активист, която в края на миналото десетилетие започва кампания срещу фамилия Саклърс – собственици на фармацевтични компании, произвеждащи опиоиди, към които човешкият организъм развива наркотична зависимост. Голдин призовава световните центрове за изкуство – като Гугенхайм, Лувър, Националната портретна галерия в Лондон, музеите Тейт – да не приемат даренията на Саклърс в знак на протест срещу тяхната дейност, чиито резултат е опиоидната епидемия, започнала през 90-те години на ХХ век.
ДОМ НА КИНОТО | 18:30
Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров за първи път се появяват не само като съсценаристи, но и като сърежисьори в най-новия си документален филм „Герой на нашето време“. Техният герой е строител. Той е честен и прям. Нравствената му система често влиза в противоречие с обществото. За някои той е луд, за други е извор на бездънни афоризми. Да живееш живота си достойно и без компромиси в наше време е геройство. Световната премиера на „Герой на нашето време“ бе в програмата на филмовия фестивал в Солун през 2022.
* * * ДОМ НА КИНОТО | 20:30
Не пропускайте “ПАПАЯ 69” / “PAPAYA 69” на режисьорите Рикардо Бернаскони и Франческа Ревердито!
За да представи филма, гост ще бъде актьорът Леарт Докле, познат на публиката от сериалите „Братя“, „Пътят на честта“ и „С река на сърцето“, както и с десетки други международни и български филмови продукции. Специално за фестивала тук ще бъдат и продуцентът Никола Джени и актрисите Розана Спарапано и Валентина Виоло!
Ева е 29-годишно момиче от Южна Америка, което бяга от насилствен бивш партньор. Израствайки твърде бързо, тя вече е изпитала най-лошите човешки извращения, още когато е само на 18. Рейнбоу е бивша телевизионна звезда, която е заплетена в образа на Папая, който изиграва, когато е на четиринайсет години и все още се подвизава в сайт за възрастни. Тяхната среща ще предефинира мястото им в света и ще даде на всяка неочаквана възможност да се помири със себе си и да отмъсти. Ева ще намери смелост да се свърже отново с дъщерята, която е изоставила десет години по-рано, докато Рейнбоу ще може да прогони Папая и да продължи напред.
* * * КИНО ОДЕОН | 18:00
Не пропускайте срещата с "Витлеемска светлина" - най-новият филм на Ян Сверак! Той запознава зрителите със света на един писател, в който упорито се намесват… оживели герои от неговите собствени истории! Те се появяват, за да му напомнят важните въпроси, с които всички се сблъскваме непрестанно. Дали въобще може да бъде решена дилемата – как да постигнем възможно най-много от реалността, която сами създаваме, без да унищожим всичко, което притежаваме?... Ян Сверак отново разчита на сътрудничество със своя баща и съавтор на сценария – Зденек Сверак, на когото е поверена главната роля във филма. „Витлеемска светлина“ е фентъзи-комедия, реализирана в най-добрите традиции на чешкото кино.
* * * КУЛТУРЕН ЦЕНТЪР "G8" | 20:30 | БИЛЕТИ на място
Филмът на режисьорите Никола Бошнаков и Джеки Стоев носи заглавието „Моят чичо Любен“. Главен герой в него е Рей ван Цешау - фронтмен на легендарната германска рокгрупа „Freunde der Italienischen oper“ (Приятели на италианската опера), чийто български чичо е художникът Любен Стоев, брат на баща му - режисьора Джеки Стоев. Рей пътува към София, за да продаде наследствения апартамент на чичо си след неговата смърт, но жилището на художника е препълнено с картини, инсталации, истории и видеоматериали. И Рей - парче по парче, като в пъзел или в криминален филм, подрежда и за себе, и за зрителя, образа на българския си чичо – като художник и личност…
* * * CINE GRAND PARK CENTER | 19:00 „Алкарас“ е наситен с реални събития, оживял портрет на едно селско семейство в днешна Каталуния, чиято реалност претърпява кардинални промени. Голямото семейство Соле живеят в едно малко село, чиито основен поминък е бране на праскови и подготовката им за износ. Познатата и обичана от всички рутина, която носи смисъл на ежедневието и хляб на масата, е застрашена от мащабна носеща конструкция за слънчеви батерии, заради която трябва да бъде разрушена тяхната градина. От тази простичка сюжетна линия, противопоставяща земеделската традиция и напредващия влак на съвременния прогрес, Карла Симон извайва един чудесно композиран филм, който се движи в неочакваните ритми и случайни извивки, родени от съчетанието между природата и семейния живот.
ЧЕШКИ ЦЕНТЪР | 19:00 | ВХОД - С В О Б О Д Е Н!
Продължава ретроспективата с филми на легедарната майсторка на чешкото кино Вера ХИТИЛОВА!
ЗА НЕЩО ДРУГО | Чехословакия, 1963, 81 мин, черно-бял
Ева е гимнастичка и се готви за важно състезания. Вера е домакиня и се грижи за четиригодишния си син и съпруг. Жените не се познават и въпреки това имат много общи неща.
* * * SOHO | 19:00 | ВХОД - С В О Б О Д Е Н!
Не пропускайте традицията за среща с важни документални филми, създадена от CINEMA POLITICA и София Филм Фест!
Откриваме с филма COEXTINCTION на Елена Жан, Глория Панкраци Канада / 2021 / 94 мин / английски с български и английски субтитри
След като косатка носи мъртвото си новородено в продължение на 17 дни, двете режисьорки решават да се хвърлят в действие и да се присъединят към лидерите на местното население и учените, които правят опит да спасят от изчезване последните 73 косатки от този вид. Филмът отвежда зрителите дълбоко в океаните и горите в северозападната част на Тихия океан, като прави връзка между срива на екосистемите, вековната несправедливост спрямо коренното население и фронтовата линия на най-неотложните екологични предизвикателства в света.
Появиха се нов трейлър и плакат от четвъртия сезон на телевизионния сериал „Черното огледало“ (Black Mirror), чиято режисура е дело на Дейвид Слейд. Като режисьори ще видим още и Джоди Фостър, Джон Хилкоут, Колм МакКарти, Тоби Хейнс и Тим Ван Патън. В актьорския състав влизат Джеси Племънс, Кристин Милиоти, Джими Симпсън, Андреа Расбъроу, Джорджина Кембъл, Брена Хардинг, Дъглас Ходж и др. Сериалът, създаден от Чарли Брукър представлява един от най-мрачните сатирични погледи върху съвременния живот и изследва теми за колективната параноя на ХXI век. Първият сезон излезе през 2011 г. и беше високо оценен от критиката. Чарли Брукър и Анабел Джоунс отново са шоурънъри на проекта, а Брукър е написал сценария за всички серии. ... още »
Личността на Винсент Ван Гог е една от най-енигматичните в света на изобразителното изкуство, а ранната му смърт буди толкова въпроси, колкото и живота и творчеството му. Официалната версия за самоубийството на художника за дълго е приемана като единствена възможна, но след излизането на книгата „Ван Гог. Живот“ от Стивън Найфе и Грегъри Уайт Смит, път си прокарва теорията за евентуално убийство, извършено от местни младежи. Събитията, разиграващи се година след смъртта на художника са изиграни и аниминирани от екип от няколко актьора, сред които Джером Флин и Сърша Ронан и сто и петнадесет художника, които в продължение на две години са рисували върху всеки от 650 000 кадъра на филма, за да създадат първия изцяло рисуван игрален филм. Сцените са родени от картини като „Звездна нощ“ и „Спалнята от Арл“, които оживяват пред нас с ярките си цветове и познати и непознати персонажи от биографията на Винсент. Именно този похват на представяне на художника прави филма уникален, не само, заради невероятно прецизното техническо изпълнение, а и защото за разлика от повечето филми за хора на изкуството за пръв път имаме възможност да се запознаем с човека не само през моменти от неговата биография, а чрез най-важното за него – творчеството му. „Човек може да изрази себе си само с картините си“ казва самия Винсент и режисьорите Дорота Кобела и Хю Уелчман правят точно това – изразяват Ван Гог през част от 800 му платна. Второто нещо, което Ван Гог оставя освен картините си, е огромната колекция писма, които разменя с брат си ежедневно. Подписът му „с обич Винсент“ дава заглавието на филма. Именно последното писмо до Тео Ван Гог става причина младият Арманд – син на пощальона Йозеф Ролин, разнасял писмата на Винсент, да поеме по следите на смъртта на художника. Задачата да достави последното загубено писмо до Тео, постепенно се превръща в мисия за откриването на истината за последните седмици от живота и смъртта на Винсент. Филмът представлява пътешествие от Арл през Париж до Овер, като последователно се срещаме с хората, с които Ван Гог е общувал и местата, които са го вдъхновявали. Колкото повече Арманд навлиза в живота му и опознава личността му през спомените на жителите на Овер, толкова повече „обиква Винсент“.В заглавието на филма можем да открием и личното отношения на режисьорите към художника и изкуството му, които посвещават седем години от живота си, за да съживят творчеството му за нас и за да ни разкажат историята за смъртта му, през която преди всичко личи животът му – ексцентричен и самотен, но и изпълнен с постоянно търсене на красотата. Що се отнася до мистерията на убийството, филмът тръгва от драмата на загубеното приятелство, минава през семейната трагедия на семейство Ван Гог, загубило първо Винсент, но скоро след това и Тео, превръща се в детективски филм в Овер, за да завърши с амалгамата от чувства, които Винсент Ван Гог е породил в близките и познатите си и които творчеството му ще продължава да поражда. Мирела Василева ... още »
Хорър жанрът е в тотален разцвет. Зловещите истории стават все по-добри и даже от време на време дори правят отлично впечатление на маститите критици. Понякога е трудно да повярваме, че тези страховити разкази са се родили в нечие човешко въображение, защото те често са на границата на поносимостта. Всъщност истината е, че някои от филмите на ужасите са базирани на истории, които или са се случили, или се спекулира, че биха могли да са съвсем реални, имайки предвид противоречивите свидетелства. Ето някои от тях…The Serpent and the Rainbow (1988) Филмът е базирана върху книгата на Дейвис Уейд с едноименно заглавие. Самият автор твърди, че лично се сблъсквал с ужасяващи същества от миналото. Той описва невероятните си преживявания и опит с процеса на „зомбификация“. The Mothman Prophecies (2002) Този филм също в базиран върху книга, тази на Джон Кийл. Той дълго време е изучвал реалните свидетелства на хора, сблъсквали се с легендарното създание Мотмен (Човекомолец), като направил и собствено разследване. Последният път, когато това „нещо“ било забелязано, бил преди мостът Silver Bridge да се срути. Тогава загинали 46 човека.An American Haunting (2005) Има 35 книги, разказващи за семейството, което е атакувано от мистериозен дух. Нещо паранормално тормозело семейство Белс и правело живота им непоносим за цели няколко години. Това създание дори убило един от членовете на семейството. Смъртта на Джон Бел е единствената в американската история, която е документирана като кончина, причинена от дух…The Amityville Horror (2005) На 13 ноември 1974 г. Роналд ДеФео убил баща си, майка си, двете си сестри и двамата си братя. Именно тази история е сюжетният двигател на този филм. Въпреки че около събитията има доста неизяснени детайли, ДеФео получил 6 присъди по 25 години затвор. An American Crime (2007) Убийството на Силвия Ликенс е най-ужасяващото престъпление, което някога се случило в щата Индиана. Трудно е да си представим, че реални хора са го извършили. Всъщност деца са били и измъчвали Силвия. Най-шокиращата част е, че съседите са знаели за всичко, което става в злокобната къща, но не са направили абсолютно нищо по въпроса. Primeval (2007) Филмът е базиран върху реалната история за шест метров крокодил на име Густав. Вярва се, че той е бил на 65 години и е отговорен за смъртта и изяждането на над 350 човека. Много местни и чуждестранни ловци, с подкрепата дори на военните сили са се опитвали да го заловят и убият, но според слуховете – напразно. Подмяната (2008) Филмът е базиран на серия от ужасяващи отвличания и убийства на момчета, случили се в Лос Анджелис през двайсетте години на миналия век. За да се отърве от телата убиецът използвал негасена вар, а остатъците били заравяни в едно ранчо. Някои от останките от телата на жертвите са идентифицирани години след това, за да се даде покой на страдащите години семейства. Shadow People (The Door) (2013) Филмът е базиран на феномена, наречен „хора сенки“. Научно това би могло да бъде обяснено с оптична илюзия. Има дори такова изследване, което потвърждава тази теория. По време на стимулацията на мозъка на пациент, страдащ от епилепсия с електрични вълни, болният забелязва как някой повтаря конвулсиите му зад него. Дори след терапията епилептиците споделят, че това усещане продължава дълго…The Conjuring (2013) През 1970 г. една жена купила кукла на дъщеря си. След години момичето я взело със себе си в колежа. Тогава съседката по стая на студентката забелязала, че играчката има свой собствен живот. Ед и Лорейн Уордън, които разследвали случая, заключили, че имало зъл дух, скрит във вътрешността на куклата, който се наричал Анабел. Deliver Us From Evil (2014) Филмът е базиран на публикуваните истории на сержант Ралф Сарчи. Той работил в 46-то полицейско управление в Бронкс. Той също така издал книга със заглавие „Пазете се от нощта“. Там той описва своите преживявания, докато разследва някои наистина мистериозни случаи…ДАС ... още »
На 87 години си отиде Антъни Харви, режисьор на легендарния филм „Лъвът през зимата” отличен с 3 награди „Оскар” и два „Златни глобуса”.Преди да седне на режисьорския стол, Харви работи като монтажист и във филмографията му има тандеми със Стенли Кубрик – „Лолита” и „Д-р Стрейнджлав”, и Мартин Рит – „Шпионинът, който дойде от студа”.Дебютира като режисьор през 1966г. с „Dutchman”. Следва големият успех и номинацията за най-добър режисьор за „Лъвът през зимата”. В началото на 70-те се появява „They Might Be Giants” с Джордж Скот и Джоан Удуърд. През 1973 режисира телевизионна версия на „Стъклената менажерия”, отличена с 4 награди „Еми”. Два пъти работи с Лив Улман във филмите „The Abdication” (1974) и „Richard's Things” (1980).През 1984г. режисира Катрин Хепбърн в последната й главна роля на големия екран - „Последният шанс на Грейс Куигли”.С актрисата е свързан и един от най-запомнящите се моменти в живота на Антъни Харви. По време на церемонията за връчването на „Оскарите”, актрисата отказва да присъства на събитието, и режисьорът взима статуетката за най-добра актриса за „Лъвът през зимата” от нейно име. Това е годината, в която за първи и единствен път „Оскар” за главна женска роля получават две актриси – Катрин Хепбърн и Барбра Стрейзънд (за „Смешно момиче”). Когато се отправят към сцената, за да вземат статуетките, Харви настъпва роклята на Стрейзънд и тя се къса. „Двамата с връчващата статуетките Ингрид Бергман, изпаднахме в истеричен смях”, споделя режисьорът. ... още »
Дейзи Ридли обяви, че след деветата част на култовата поредица „Междузвездни войни” ще се раздели с образа на Рей и не планира да участва в новата трилогия.„С нетърпение очаквам снимките на третата част, но за мен тя ще е последната. Подписала съм договор за участие в три филма и мисля с това да приключа с ролята на Рей”, сподели Ридли.Междувременно актрисата се превъплъти в шекспировата Офелия във филма на Клер Маккарти „Офелия”, сред чиито каст откриваме още Наоми Уотс, Клайв Оуен, Джордж Маккей и Том Фелтън.„Междузвездни войни: Последните джедаи” идва на 15 декември, а деветата част трябва да е по екраните на 19 декември 2019г. ... още »
Носителят на „Еми” Александър Скарсгард („Големите малки лъжи”) ще се присъедини към Чарлийз Терон и Сет Роугън в черната комедия „Фларски”.Скарсгард ще се превъплъти в „изключително красивия министър-председател на Канада”, като според сценариста Дан Стерлинг, приликата с настоящия премиер на Канада Джъстин Трюдо не е търсена умишлено.Филмът ще представи историята на неуспешния журналист Фред Фларски (Сет Роугън), който е обсебен от красавицата Шарлот Филд (Чарлийз Терон), правителствен секретар, която някога е била негова бавачка. Фред ще направи всичко възможно, за да спечели вниманието на Шарлот, понастоящем омъжена за щатски сенатор.Снимките ще текат в Монреал, а премиерната дата на този етап е 9 февруари 2019г. ... още »
Продуцентът на „Роки” и „Диворасляк” Джийн Къркууд придоби правата върху биографията на холивудската звезда Джуди Холидей и ще реализира филма „Умната блондинка” (“Smart Blonde”), посветен на актрисата. Заглавието идва от коефициента за интелигентност на актрисата, който е бил 172.Къркууд е известна в Холивуд със смелата си постъпка да се противопостави на продуцента Дарил Занук, който я кани на станалата историческа „среща в 4 следобяд”, по време на която Занук заключва вратата на стаята, в която е с актрисата, разкопчава панталона си и сграбчва Къркууд за гърдите. След случилото се актрисата публично обвинява продуцента в сексуално посегателство, но влиянието на Занук в Холивуд е толкова силно, че Къркууд попада в т.нар. „черен списък с нележани актриси”, като за основна причина е посочена тази, че Къркууд е комунист.През 1951г. Джуди Холидей е отличена с „Оскар” за най-добра актриса за участието си в „Родена вчера” на Джордж Кюкър, но тя не присъства на церемонията заради негативното отношение на гилдията към нея.Джийн Къркууд придобива и правата върху песента "The Party's Over", която Холидей изпълнява през 1965г., седмица преди да почине от рак на 43 години. ... още »
Нюйоркските филмови критици обявиха „Lady Bird” за най-добър филм на годината. Авторският проект на актрисата Грета Гъруик, която е режисьор и сценарист на филма, е сред основните претенденти в сезона на наградите. Филмът получи и наградата за най-добра актриса в лицето на Сърша Ронан. За най-добър актьор беше обявен Тимъти Чаламет за участието си в „Призови ме с твоето име”. Отличията за поддържащи роли отидоха при Тафани Хадиш за „Girls Trip” и Уилям Дефо за „Проектът Флорида”.Режисьорът на „Проектът Флорида” Шон Бейкър беше отличен за най-добра режисура. Наградата за сценария отиде при Пол Томас Андерсън за “Phantom Thread”.За най-добър чуждоезичен филм беше отличен френският „120 удара в минута”. „Бягай!” на Джордан Пийл взе наградата за най-добър дебют, а “Тайната на Коко” взе наградата за анимационен филм. „Visages, villages” на Аньес Варда и Джей Ар беше обявен за най-добър документален филм. ... още »