Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Тайните в снимачния процес / Част 1

Тайните в снимачния процес / Част 1
Тайните в снимачния процес / Част 1
Cinefish.bg

Теми
Тайните в снимачния процес / Част 1

11.09.2017, 10:41  |   Видяна: 1585  |   синефиш.бг  |   ГОРЕЩА ТЕМА
Киното е магично занимание. Всички се удивяваме и захласваме, когато то ни отвежда на различни пътувания през времето и пространството. Но трябва да си признаем, че освен всичките му присъщи на пръв поглед маймунджилъци, то е преди всичко занаят. С направата на един филм могат да бъдат ангажирани от няколко човека до хиляди. И както всеки знаят, снимачният процес има някои тайни, които са нужни да се случат, за да се получи добър филм. Тези тайни и хитрини са цяла торба, затова ще ви ги представим на части. Ето първата…

•    Обикновено масовката или статистите правят филмите и телевизионните сериали по-истински. В далечината на кадъра се виждат как тези хора общуват по естествен и безгрижен начин. Но това, което те всъщност правят е само да си отварят устата, защото всеки звук на снимачната площадка се записва от мощни микрофони. Затова актьорите от втория план са професионалисти в създаването на измислени безшумни разговори, фалшив смях и избягване на гледане директно в камерата.
 
Тайните в снимачния процес / Част 1

•    Когато се правят звуковите ефекти, всеки наличен записан шум може да е от полза. Например скърцащите викове на Назгул от „Властелинът на пръстените“ са всъщност търкане на пластмасови чаши в стъкло. Звукарите обичат да използват зеленчуци, когато правят шумове за хорър филмите. Разполовяването на зарзавата с ръце се използва, за да се пресъздаде чупенето на кости и кокали.

•    Много често режисьорът и екипът му заснемат много суров материал и накрая не всички снимани сцени се оказват във финалния вариант на филма. Затова често имаме и режисьорска версия на филма, която показва на публиката истинската визия на авторите. Ако се върнем пак към „Властелинът на пръстените“, интересното е, че режисьорската версия е почти три часа по-дълга от оригинала. Удължената версия на „Титаник“ пък е почти пет часа. И това са наистина сцени, които са важни за сюжетната линия и представянето на героите. Например капитан Смит заповядва на моряка, който управлява лодката да се върне, за да се събере повече хора от пътуващия кораб. Филмът има и заснет алтернативен финал, който би променил цялото изживяване. Можете да го видите ето тук:



Тайните в снимачния процес / Част 1

 •    Всички сме виждали удивителните и огромни зелени екрани, които се използват при правенето на филми. Магията на зеления екран всъщност е предпоставката за развихрянето на специалните ефекти. Така зад актьора може да се наложи всякакъв произволен заден план, който да изглежда автентично. Истината е, че този материал може да бъде от всякакъв цвят, но е установено, че синьото и зеленото най-много се използват, защото те създават контраст при заснемането на човешката кожа. Ето как този трик се използва в легендарния сериал „Игра на тронове“:

 

Откъде се взимат деца, които да участват в хорър филми? Това е сложен въпрос. Всичко, което се случва във филма е представено на детето актьор като игра. Понякога децата просто са помолени да потичат наоколо, държейки кукла или да разлеят сок с червен цвят. В повечето случаи малчуганите въобще не подозират, че се снимат в страховит филм. На самата снимачна площадка няма нищо подозрително и страшно. Постпродукцията и звуковите ефекти всъщност обикновено правят филма страшен и непоносим за хора със слаби сърца. Дани Лойд от „Сиянието“ например разбрал, че се е снимал в такъв филм, чак когато е навършил шестнайсет и сам е попаднал на него по телевизията.

•    Популярните места на действия във филмите като големи замъци и впечатляващи градове на бъдещето невинаги са създадени с компютърни ефекти. Всъщност понякога те са доста по-малки, отколкото очаквате. Така наречените „bigatures“ са големи макетни модели на всевъзможни места. Можете да видите как точно изглеждат тези кино маймунджилъци на долната снимка.

Тайните в снимачния процес / Част 1
 
•    Интимните сцени са едни от най-трудните за снимане, особено за актьорите. Затова режисьорите предпочитат да ги заснемат последни в графика, когато вече всички присъстващи на снимачната площадка са се опознали добре. Те репетират дадената сцена първо с дрехи, като постепенно все по-малко технически лица остават да присъстват на снимките. В други случаи, като този с филма „Антихристът“ на противоречивия режисьор Ларс фон Триер, където секс сцените са много експлицитни, на мястото на актьорите застават дубльори.

ДАС




Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС
 
Cinefish.bg Cinefish.bg