Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Документална програма на 13-ия СФФ

Документална програма на 13-ия СФФ
Документална програма на 13-ия СФФ
Cinefish.bg

Теми
Документална програма на 13-ия СФФ

12.03.2009, 11:55  |   Видяна: 5759  |   синефиш.бг  |   ГОРЕЩА ТЕМА
За първи път София Филм Фест ще представи Международен конкурс за най-добър документален филм. Специално избраното жури в състав - Адела Пеева (председател), Павел Щингъл (Чехия) и Адина Пинтилие (Румъния) ще определи победителя от общо десет заглавия.

Тази година селекцията бе поверена на талантливите документалисти - Андрей Паунов (“Георги и пеперудите”, “Проблемът с комарите и други истории”) и Борис Десподов (“Коридор 8”). Те избраха десетте заглавия, които ще се състезават за  наградата на журито. Документалната конкурсна програма се реализира с подкрепата на Българската национална телевизия, а филмите ще бъдат показани в рамките на фестивала във Френския културен институт в София.

„Айзенвурцен – Планински мюзикъл” е първото предложение за тазгодишния конкурс. Режисьор и сценарист е младата Ева Екерт, за която „Айзенвурцен” е професионален дебют. Камерата й тръгва на пътешествие из Австрийската провинция,  в което зрителят се среща с неповторимата народна музика и танци на областта.

Дресьорът на Бръмбари” е копродукция на Литва, Полша, Япония и Германия и разказва за изключителната личност на Владислав Старевич, роден в края на деветнайсти век и признат за един от майсторите на световното кино. Приносът на Старевич всъщност е в изобретяването на анимацията с кукли още през 1910 г., когато в анимационния си филм той успява да раздвижи различни насекоми. Легендарната фигура на „европейския Дисни” е представена по емоционален и дълбок начин от екип от трима режисьори - латвийците Донатас Улвидас и Линас Аугутис, както и аниматора от Полша Марек Скробецки.

Един безспорен документален фаворит, както в конкурса така и във филмите от Фокус Великобритания, е „Английският хирург” на Джефри Смит. За критиката това е повече от документален филм, превърнал се в киносъбитие на Острова, а създателите му печелят почти всички награди за пълнометражен документален филм на големите европейски фестивали. Публиката на фестивала в Шефийлд избира „Английският хирург” за най-добър филм, а европейската преса го засипва със суперлативи. Погледът към живота на мозъчния хирург Хенри Марш е необичаен и поетичен. Историята на хирурга провокира Джефри Смит да продължи проекта си и след приключването на снимките, като инициира създаването на фонд за подкрепа на болницата, в която Хенри Марш работи и спасява хора и в този момент.

Летци над Амазония” е разказ за двама приятели, пилотите Нилтън и Фернандо, живеещи безгрижно като сезонни работници в Амазония. Благодарение на двамата пилоти камерата на австрийския режисьор Херберт Брьодл се рее из най-големия речен регион на планетата, който същевременно е и една от най-засегнатите зони на обезлесяването. Лентата е пример за умело съчетание на ежедневния живот на Нилтън и Фернандо и уникалните природни пейзажи на Амазония, видени през погледа на пилотите.

Германо-румънската копродукция „Мостът на цветята” на режисьора, сценарист и оператор Томас Чулей също е европейски фестивален фаворит. Подобно на сюжет за игрален филм истинската история на едно бедно молдовско семейство е толкова тежка, сякаш е написана от умел сценарист. Филмът проследява живота на трите деца – Алексей, Мария и Александра, изоставени от майка си, която търси спасение за семейството и бъдещето на децата си като заминава на работа в чужбина. Изправени пред трудности и нищета, децата оцеляват като възрастни, очаквайки първите пролетни цветя да ознаменуват края на зимата.

Чешкото предложение в тазгодишния документален конкурс е черната комедия за престъпника и писател Рене Плашил – „Рене”. През двайсетте години, които той прекарва между затвора и свободата, Рене Плашил пише култовия си роман „Дневника на забравения”. Това провокира и създателя на лентата Хелена Тржещикова –дългогодишен кино и телевизионен документалист. В кариерата си тя има награди от Берлинале, Карлови вари, Европейската филмова  академия, а „Рене” й носи „Златният гълъб” на фестивала за документално кино в Лайпциг.

Провокативната и много лична история на израелката Хен Ласкер – „Семената на лятото” ще покаже на софийската публика един нов вид документално кино. Зрителите ще станат свидетели на личното пътуване на Хен Лескер, връщащо я във времето, когато е в израелската армия. Целта на пътуването ще се окаже не друго, а търсенето на любовта, такава каквато Хен е открила в образа на друга жена от поделението.

Филмът „Сляпа любов” на режисьора от Словакия Юрай Лехоцки вече е носител на няколко номинации включително и наградата на журито на ФИПРЕССИ на фестивала в Мотовун, Хърватия. Лентата се определя като филм за любовта, която да виждаме представена чрез четири фрагмента за незрящи по рождение хора. Без снизхождение, а с много чувствителност Лехоцки създава творба, която е едновременно документално и игрално кино от най-висока проба.

Българското участие в конкурсната програма за най-добър документален филм е „
Среща при Айфеловата кула” на режисьора Валентин Вълчев и продуцентите от Агитпроп, копродукция на България и Полша. Очакванията са лентата да се превърне в поредния сериозен успех за българското документално кино, заради изключителния авторски подход на създателите. Валентин Вълчев тръгва по стъпките на кинодокументалиста Йорис Ивенс и сценариста Марион Мишел заснели филм за хората на следвоенна Източна Европа. Шейсет години по-късно авторът открива променените места и хора и показва една друга посткомунистическа източноевропейска картина. „Среща при Айфеловата кула” вече спечели овациите на Европейският фестивал за документално кино в Амстердам, както и на Дните на българското кино в Прага.

Още една силна документална лента с адрес Великобритания ще бъде видяна специално от публиката на София Филм Фест. „Sounds Like Teen Spirit: A Popumentary” - уникален, комичен разказ за детския конкурс за песен Евровизия. Режисьорът Джейми Джонсън и екипът му обикалят през Украйна и Беларус, Кипър, Малта, Белгия и Швеция в желанието си да покажат задкулисните емоции на децата участници, с много свежо чувство за хумор.

Извън конкурсната програма  жадните за българско кино зрители на София Филм Фест ще видят най-новите продукции на родните режисьори. Българската документална гала на 13-я София Филм Фест е премиерата на копродукцията на България и Австрия  “Европолис” на режисьора Костадин Бонев.

Екстравагантната театрална режисьорка Лилия Абаджиева дебютира в документалистиката с филма си “45◦ по Азарян”.  Големият български режисьор Крикор Азарян е представен като човек и театрален мислител с много любов от неговата ученичка. 

За още един уникален артист в културния ни живот е филмът на Константин Занков–„Мост над стената”. Ще проследим историята на музиката на Николай Иванов – създател на група „ОМ” и филмов композитор. Своя принос към неповторимите български музиканти Мартин Любенов, Милчо Левиев, Младен Малаков и Иво Папазов-Ибряма ще даде Андрей Слабаков в „Джазта-праста”. Това е и името на оркестъра на Мартин Любенов – виртуозен акордеонист, който създава оркестъра във Виена и печели най-престижната награда за уърлд мюзик.

Още едно документално заглавие, свързано с музика, е лентата на Илиян Джевелков – „Куба е музика”. Заедно с Йорданка Христова, режисьорът отива в Куба в търсене на корените на най-емоционалната музикална култура с помощта на легендарните изпълнители Омара Портундо, Енрике Боне и Тони Таньо.

Добре позната на публиката на София Филм Фест, режисьорката Златина Русева се впуска в  поредното си филмово разследване – „Севт Безсмъртния”. Реализирана е една много трудна задача – конструиране на психологически образ на знаменития тракийски владетел, разчитайки на исторически сведения за представяне на изключителния свят на древните. „Иван Кирков или Да се спасиш в спомена” е документалният филм на Атанас Киряков за трудната съдба на големия художник Иван Кирков в тоталитарна България. 

Малина Петрова ще представи своята трилогия „Приключено по давност” - филм-разследване за историята около подпалването на Партийния дом в София през 1990 г. и опит да се осветлят неразкритите факти 18 години по-късно.

Като част от  силната документална програма на 13-ия София Филм Фест ще видим и „Вятърът Шугва” на талантливият руски режисьор Алексей Федорченко, посветен на българските работници в Коми; френският шедьовър „Плажовете на Аньес”, в който самата Аньес Варда разказва живота си, отразен в спомените и усещането на пясъчно-морска безметежност; „Благородни задължения” от Германия и румънския „Апокалипсис на колела”.

Още горещи теми:
Шон Пен – 10 за пример
Единственият пазар за филмови проекти в България - за 6-ти път в рамките на СФФ
„Отворен клас” на 14 март във Военния клуб

Зигфрид – явлението в новото европейско кино – гост на 13-ия СФФ
Ново руско кино на 13-ия София Филм Фест

За първи път в България дизайнът на DVD обложка зависи от теб
София Филм Фест 2009 – 10 задължителни заглавия

Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното

1 Коментара подреди по:  нови  стари  рейтинг 
 
lus Неутрално
1 18.11.2010, 02:39
Оценка: -1
1 гласа

 
 

За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС
 
Cinefish.bg Cinefish.bg