Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Джеймс Камерън и водата

Джеймс Камерън и водата
Cinefish.bg

Теми
Джеймс Камерън и водата

25.09.2008, 09:43  |   Видяна: 2566  |   синефиш.бг  |   ГОРЕЩА ТЕМА

от Ивайло Петков

Той е едно от големите имена в световното кино, който има привилегията да прави каквото и както си пожелае. Джеймс Камерън дори си позволи лукса цели 12 години да не заснеме нито един игрален филм. Но през 2009 г. режисьорът на касовия шампион “Титаник” ще се завърне с “Avatar” – обвит в тайна проект, който вече се снима с революционни технологии и камери.

Всъщност всички филми на Камерън предизвикват своеобразна революция в правенето и дори гледането на кино. По какво още си приличат неговите филми? По това, че с лекота разбиват касовите рекорди? По това, че задължително печелят “Оскар” за визуални ефекти? Вярно, че дотук четири от филмите му са удостоявани с Академично отличие, но Камерън има една неприкрита слабост – водата.

В почти всички негови филми тя присъства на екрана и в някои случаи едва ли не е сред основните действащи лица. Премиерният 3D-филм на Камерън затвърждава тази традиция. В “Пришълци от дълбините” режисьорът ни потапя на дъното на океана, обитавано от различни причудливи същества. Ако и след неговото гледане все още не сте съвсем убедени, че Камерън се чувства най-добре във водата, ето ви няколко доказателства.

Доказателство №1: “Пирани 2
Режисьорският дебют на Джеймс Камерън загатва за неговите водни пристрастия. Все пак става въпрос за продължението на филма “Пирани”, възползвал се от подетата с “Челюсти” нова вълна във филмите на ужасите. Проблемът е, че режисьорът с нищо не подсказва за своя бъдещ потенциал. Филмът страда от всички възможни недостатъци, присъщи на едно недообмислено продължение. И тук отново се вихрят кръвожадни пирани, с уточнението, че в резултат на мутация те могат да летят и нападат хора не само във водата, но и на сушата. Всичко това е пресъздадено на екрана по толкова неубедителен начин, че изглежда като глуповата комедия. Цяло чудо е, че Камерън успява бързо да влезе в час и две години по-късно ни поднася първия си шедьовър “Терминатор”.

Доказателство №2: “Бездната
Като че ли Камерън беше създаден да направи този филм. Историята за екипажа на нефтена сонда, поел на спасителна мисия под повърхността на океана и сблъскал се с мистериозна сила, е разказана по възможно най-пленителния и спиращ дъха начин. Покрай този филм режисьорът отново се отдава на своето хоби по гмуркането, но запалва и членовете на екипа си. Те трябвало да получат сертификат за гмуркачи преди началото на снимките. Повечето от водните сцени са заснети на полузастроена ядрена фабрика в Южна Каролина, която за времето си минава за най-големия декор за подводни снимки. Камерън и снимачният екип изкарвали толкова много време под водата, че когато излизали на повърхността се налагало да се подлагат на декомпресия. Докато се декомпресирал, режисьорът висял с главата надолу, за да облекчи раменете си от тежестта на своя скафандър, но нито веднъж не се оплакал!

Доказателство №3: “Критична точка
Джеймс Камерън е само продуцент на този култов трилър, режисиран от съпругата му по онова време Катрин Бигелоу. По ирония на съдбата двамата се развеждат скоро след премиерата му. Иначе големият режисьор със сигурност е бил заинтересуван от сценария, в който отново има много сцени в открито море и гигантски вълни, по които се носят група сърфисти. Те са заподозрени за серия банкови обири и пред предизвикателството да стане член на тяхната банда е изправен млад агент на ФБР. Въпреки, че не е отговорен за крайния резултат, Камерън отново може да се гордее с филма, превърнал се в един от касовите хитове на 1991 г. Да не забравяме и факта, че това заглавие направи популярно името на Киану Рийвс, а Патрик Суейзи бе изстрелян в звездна орбита.

Доказателство №4: “Титаник
Като истински подводничар, Камерън отдавна се вълнува от съдбата на печално потъналия през 1913 г. лайнер. Заедно с  добре обучен екип подводничари той неколкократно се спуска до останките от “Титаник”, изследва ги и прави множество снимки (част от тях влизат в бъдещия филм), освен това открива реликви, останали на морското дъно повече от 70 години. Вманиачен от новата си страст, режисьорът прекарва под вода толкова много часове, колкото не са изкарали самите пасажери на кораба през 1913 г. Така постепенно му хрумва идеята за една любовна история с трагичен финал. Останалото са хиляди литри вода, в които за малко не се удавят Леонардо Дикаприо, Кейт Уинслет и няколко от статистите, но резултатът е добре известен на всички.

Доказателство №5: “Експедиция: Бисмарк”
Пет години след феноменалния успех на “Титаник”, неговият режисьор се заема да хвърли светлина върху съдбата на друг легендарен морски съд с трагична съдба. Това е най-големият немски военен кораб “Бисмарк”, нанесал унищожителен удар на съюзническите сили по време на Втората световна война. Но само девет дни след пускането му в открито море, на 27 май 1941 г., той е потопен от британската флота. Камерън е много заинтересуван от идеята да разкрие доста неизвестности около гибелта на “Бисмарк”. С тази цел, с помощта на модерни технологии и на снимачния си екип той успява да заснеме първите кадри на потъналия кораб. Филмът му сглобява изгубените моменти от историята на “Бисмарк” с помощта на уникални подводни снимки, анимация и детайлна възстановка на случилото се. Камерън и неговия екип рискуват собствения си живот, гмуркайки се на 16 000 фута в ледения Северен Атлантик, но крайният резултат определено си е струвал усилията им.

Доказателство №6: “Тайните на Титаник 3D
Вдъхновен от успеха на “Експедиция: Бисмарк”, Камерън решава да се върне към своята стара слабост – “Титаник”. Този път желанието му е да предаде на своите зрители по възможно най-реалистичен начин усещането от гмуркането до потъналия лайнер. С помощта на екип от морски експерти и историци режисьорът отново се отправя на експедиция към дълбините на океана. Той както винаги е оборудван със свръхмодерни камери и специални роботи, които правят възможно най-щателен оглед на порутените коридори и палуби на “Титаник”. С помощта на напредналата 3D технология всеки зрител наистина има възможност сам да разгледа останките на кораба и да открие смайващите гледки и артефакти, останали погребани толкова години. Ето как Камерън е усъвършенствал своите умения за “Пришълци от дълбините”.


Още горещи теми:
Някои от най-добрите каскади в киното
Моделите актриси
Десет големи актриси без „Оскар”
12 от горещите хитове на 2009
Най-добрият приятел на човека
Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното

1 Коментара подреди по:  нови  стари  рейтинг 
 
lus Неутрално
1 17.11.2010, 02:04
Оценка: 0
0 гласа

Умее го този човек!

 
 

За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg