Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало » Артисти »

Стивън Спилбърг - Артист

Артист - Стивън Спилбърг, Steven Spielberg

Гласувай за актьора:
Потребители:
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
125
Гласувай:
Среден резултат: 0/100

Стивън Спилбърг - Артист

Steven Spielberg
ЗА АКТЬОРА ГАЛЕРИЯ ФИЛМОГРАФИЯ МНЕНИЕ
02.12.2024  |   синефиш.бг



Стивън Алън Спилбърг се ражда на 18 декември 1946 година, в Синсинати (Охайо) в семейството на Арнолд, инженер, и Леа, пианистка. Детството на Спилбърг преминава основно в компанията на трите му по-големи сестри: Ан, Нанси и Сю. Когато става на 12 години, баща му му подарява 8-мм кинокамера, с която Стивън бързо става неразделен. Още оттогава мечтата му е един ден да стане кинорежисьор. На четиринайсет години снима първия си филм по собствен сценарий. Лентата трае 40 минути, нарича се "Escape to Nowhere" и е със сюжет от Втората световна война. В главните роли са членове на семейството. По това време Стивън вече твърдо е решил, че ще се занимава единствено с кино.

Завършва училище с оценки далеч от отличните и постъпва в кинофакултета към Калифорнийския университет. През 1964 година снима първия си филм на 16-мм лента - фантастичния "Firelight" с продължителост над 2 часа и половина. Този филм му носи печалба от $100. През 1965 година родителите му се развеждат и 19-годишният Стивън остава с майка си и трите си сестри. В много от филмите му ще присъства темата за семейните отношения. Следващата му лента, късометражната „Amblin", е забелязана от студиото Universal и Спилбърг получава работа като режисьор в телевизията. Започва да снима епизоди на сапунени опери и много намразва този тв жанр. Първият му истински успех идва с тв филма „Дуел". Както се случва и с други телефилми, „Дуел" е пуснат и на голям екран и неочаквано дори за самия Спилбърг става култов филм, който впоследствие е зачетен с награди и номинация за „Златен глобус.”

След този успех Спилбърг получава възможност да снима истински пълнометражен филм по свой сценарий, при това с холивудската звезда Голди Хоун в главната роля. Сценарият на „Шугарленд експрес" получава награда на кинофестивала в Кан, а самият Спилбърг получава сравнения с френския кинорежьор Франсоа Трюфо в пресата. Следващият му филм „Челюсти" става първият в историята на киното, събрал 260 млн. долара. След това вече никакъв провал не може да повлияе съществено на кариерата на Стивън Спилбърг. Почти всеки негов филм става киносъбието на годината: „Близки срещи от третия вид", „Извънземното", трилогията за Индиана Джоунс... С времето режисьорът разширява сферата на дейността си и започва да продуцира, особено в помощ на млади таланти, които се опитват да пробият в света на киното.

Става ясно, че и като продуцент Спилбърг има точен усет, благодарение на който открива много талантливи режисьори и други кинодейци: Робърт Земекис, Боб Гейл, Джо Данте, Крис Колъмбъс, Бари Левинсън, Кевин Рейнолдс, Дон Блат и други. Продуцираните от Спилбърг филми стават хитове един след друг: „Гремлините", трилогията „Завръщане в бъдещето", „Кой натопи Заека Роджър?"... През 1984 година той сам основава студио – Amblin Entertainment, кръстено в чест на късометражния филм, благодарение на който Спилбърг получава работа в Universal.

Продукцията на Amblin Entertainment се отличава с високо качество, макар и повече филми да са предназначени за юноши с предпочитания към развлекателното кино. В началота на 90-те години Спилбърг започва активно да завладява и телевизията като продуцент на множество тв сериали и филми. Всъщност първи път продуцира тв сериал през 1985 година - "Amazing Stories", но тогава не получава зрителското признание. През 1990-те година излиза много успешният анимационен сериал „Tiny Toon Adventures", на който Спилбърг е изпълнителен продуцент. Оттогава всяка година количеството успешни телевизионни проекти на Спилбърг стабилно се увеличива: той продуцира такива популярни тв поредици като „SeaQuest" (с Рой Шайдер в главната роля) и „Спешно отделение", а също и много анимационни селиали.

През 1989 година Стивън Спилбърг се развежда с първата си съпруга Ейми Ървинг, чието отношение към съпруга й се променяло в зависимост от приходите на филмите му, и година по-късно се жени за актрисата Кейт Капшоу, която се снима в неговия филм от 1984 година "Индиана Джоунс и храмът на обречените". Този брак се оказва успешен и съществува и до днес. В щастливото многодетно семейство Спилбърг има 7 деца. Най-големият, Макс Спилбърг, син от Ейми Ървинг, на 19 години за първи път пробва силите си като режисьор с нискобюджетен трилър, непредназначен за широко разпространение.

През 1993 година Стивън Спилбърг за първи път получава „Оскар” - най-престижната кинонаграда за режисура, а заедно с това и за най-добър филм на годината. Този филм е военната драма "Списъкът на Шиндлер" за трагичната съдзба на евреите по време на Втората световна война. Освен тези два „Оскара”, лентата получи още пет: за музика, операторска работа, монтаж и други. След излизането на филма Спилбърг основа фонд "Survivors of the Shoah VHF", занимаващ се със събирането на видео- и фотоматериали, запечатили тези трагични времена. Справедливо решил, че за да се запомнят уроците на историята един филм не стига, през 1998 режисьорът продължава с темата за Втората световна война.

„Спасяването на редник Райън" разкрива безжалостно пред зрителите неприемливи дотогава за широкоразпространяваните филми сцени на кърваво насилие, но изглежда Спилбърг постига целта си.След "Спасяването на редник Райън" Холивуд обръща значително повече внимание на тази тема, а и самият Стивън Спилбърг продуцира няколко исторически тв сериала на същата тема. През 1994 година Стивън Спилбърг, бившият шеф на „Дисни” Джефри Катценбърг и успешният музикален прподуцент Дейвид Гефен основат независимата кинокомпания DreamWorks SKG.

Многообещаващото предприятие е носочено към постоянно производсво на скъпи и доходоносни блокбъстери. Такива стават "Смъртоносно влияние", "Ловът на мишката", "Спасяването на редник Райън", "Гладиатор" и др. Впоследствие репертоарът на компанията е разширен и с относително нискобюджетни филми: „Американски прелести", „Проклятието на скорпиона" и др. Сред кинопродукциите на компанията изпъкват пълнометражните анимации, които се явяват като успешна конкуренция на филмите на „Дисни”: „Принцът на Египет", „Бягството на пилето", „Шрек" и др. За разлика от мултфилмите на „Дисни”, всички анимации на DreamWorks без изключение се озвучават от холивудски звезди, а с музиката се занимават най-известни музиканти.

Подразделението на DreamWorks, занимаващо се с компютърни игри, също пусна няколко хита, сред които най-успешен се оказа пластилиновият куест "Neverhood". Началото на XXI век носи нови промени, както в творчески, така и във финансов план. Съвсем необичаен, макар и безупречно заснет, филмът на Спилбърг „Изкуствен интелект" остава неразбран от масовата публика, не оправдава надеждите на създателите си и се проваля в боксофиса; следващите му три филма, независимо от нелошите приходи, малко приличат на лентите, обичани от милиони зрители.

Не можем да ги наричаме неуспешни, напротив, художествените им ценности не подлежат на съмнение, но просто не могат да се борят за място сред шедьоврите на Спилбърг, защото са насочени към по-тясна аудитория – хора над 20 или дори над 30 години. Сред продукцията на DreamWorks SKG започват да се появяват все по-малко блокбъстери, цените на акциите на компанията падат и ръководството на компанията е принудено да продаде някои свои подразделения.

Почти едновременно с компанията „Дисни” е взето решение за отказване от ръчно рисуваните анимации; на тяхно място идват по-доходоносните компютърни 3D филми (от търговска гледна точка това решение се оказва правилно, ако си спомним небивалия успех на "Шрек" и продълженията му). В пресата все по-често се мярка въпросът загубил ли е Спилбърг дарбата си да прави завладяващи филми, потапящи зрителя във вълшебната си атмосфера, филми, които не губят свежестта си и при многократно гледане, а същевременно носят и много пари? Не е ли пораснало златното момче на Холивуд? За да оправи положението, режисьорът взима решение да разреди сериозните ленти за сметка на няколко типично развлекателни филма.

Макар и критиците да са разочаровани, екранизацията на „Война на световете" по фантастичния роман на Хърбърт Уелс е сред най-касовите филми на Спилбърг от доста време насам, Каквото и да снима оттук-нататък, Стивън Спилбърг вече си е заслужил правото да се бъде наричан един от най-успешните, талантливи, неповторими и интересни режисьори в историята на киното.


Споделете:
ПОСЛЕДНИ МАТЕРИАЛИ ЗА АРТИСТА  
 
Избери Aртисти  
Всички артисти (А-Я)   Всички артисти (А-Я)
А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   И   Й   К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У   Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ь   Ю   Я
Всички артисти (А-Z)
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z
Артисти с най-висок рейтинг  
Декември
1. Николай Егерман
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
20/100
2. Джейсън Брукс
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
18/100
3. Силвия Петкова
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
12/100
4. Кармен Електра
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
9/100
5. Кейт Уинслет
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
7/100
6. Майли Сайръс
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
6/100
7. Михаил Менкаджиев
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
5/100
8. Вайола Дейвис
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
4/100
9. Ерика Елениак
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
4/100
10. Том Харди
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
3/100
Последно добавени артисти  
 
Cinefish.bg Cinefish.bg