Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Уестърн образци

Уестърн образци
Уестърн образци
Cinefish.bg

Теми
Уестърн образци

25.02.2011, 11:45  |   Видяна: 5469  |   синефиш.бг  |   ГОРЕЩА ТЕМА

от Здравко Григоров

Един от основните претенденти за наградите на Академията тази година „Непреклонните“ е по кината у нас от тази седмица. Въпреки десетте си номинации, уестърнът на братята Коен не е сред фаворитите в основните категории. Може би, защото само преди 3 години Коен вече взеха няколко статуетки за „Няма място за старите кучета“.

Същото е положението и с Джеф Бриджис, който пък спечели отличието за главна роля миналата година за участието си в „Лудо сърце“. Остава малката Хейли Стейнфелд, която обаче има насреща отличената със „Златен глобус“ Мелиса Лео и носителката на БАФТА Хелена Бонъм Картър, и май ще трябва да почака по-слаби конкурентки, за да се докосне до статуетката. Филмът обаче е повод да си припомним някои от класическите уестърн заглавия, които са ни радвали през годините.


Съкровището на Сиера Мадре
The Treasures of Sierra Madre

Съкровището на Сиера МадреПрез далечната 1948-ма Джон Хюстън печели две статуетки „Оскар“ за своя класически уестърн образец – една за режисура и една за сценарий. В главната роля е легендарният Хъмфри Богарт.

Бащата на режисьора Уолтър Хюстън изпълнява една от поддържащите роли във филма, за което също е отличен с „Оскар“. За първи път по време на церемонията за връчването на наградите на Академията баща и син получават „Оскари“.


Танцуващият с вълци
Dances with Wolves

Танцуващият с вълциКевин Костнър така и не е получавал „Оскар“ за актьорските си постижения, но за сметка на това Академията щедро го възнагради през 1991-ва, когато режисьорският му дебют спечели цели 7 статуетки.

Всъщност преди това само веднъж уестърн печели наградата за най-добър филм – през 1931г. – „Симарон“. Бюджетът на филма е 19 милиона долара, а приходите от прожекциите достигат над 184 милиона.

Със своите 181 минути, филмът е един от малкото тричасови епоси отличени с „Оскар“, отстъпвайки на 200 минутния „Кръстникът ІІ“ и 195 минутния „Списъкът на Шиндлер“.


Непростимо
Unforgiven

НепростимоСамо две години след „Танцуващият с вълци“ отново уестърн печели статуетката за  най-добър филм – „Непростимо“ на Клинт Истууд.

И Истууд както Костнър никога не е получавал отличието за актьорските си способности, но за сметка на това два пъти е обявяван за най-добър режисьор /през 2005г. печели за „Момиче за милиони“/. Сред отличените е и Джийн Хекмън, който получава „Оскар“ за поддържаща роля.


Великолепната седморка
The Magnificent Seven

Великолепната седморкаЕдин от редките случаи, в които американският римейк не отстъпва на оригинала, в случая „Седемте самураи“ на Акира Курисава.

Легендарният композитор Елмър Бърнстейн пише музиката за филма, която и до днес си остава една от емблематичните филмови мелодии, но не успява да спечели „Оскар“, въпреки че е сред номинираните.

Статуетката попада при друг класик – Ърнест Голд за „Екзодус“ на Ото Преминджър. Една от първите появи на голям екран за Джеймс Кобърн, в компанията на звезди като Стив Макуин, Чарлз Бронсън и Юл Бринър. Сред актьорския състав е и Ели Уолъх, който наскоро отпразнува 95.


Бъч Касиди и Сънданс Кид
Butch Cassidy and the Sundance Kid
 
Бъч Касиди и Сънданс КидВ ролята на Бъч – Пол Нюман, в ролята на Сънданс Кид – Робърт Редфорд. Годината е 1969-та, а двамата са сред най-желаните актьори в Холивуд. Въпреки че са безупречен тандем, нито един от двамата не попада сред номинираните от Академията.

Все пак филмът печели 4 статуетки, сред които за адаптиран сценарий и операторско майсторство /легендата Конрад Хол/. Режисьорът Джордж Рой Хил този път се разминава с „Оскара“, но четири години по-късно отново с помощта на Нюман и Редфорд, „Ужилването“ прави фурор на церемонията през 1974-та и печели цели 7 статуетки.


Добрият, Лошият и Злият
The Good, the Bad and the Ugly

Добрият, Лошият и ЗлиятФилмът е толкова култов, че човек не може да проумее как така не е спечелил нито една престижна награда. И не само, че не е печелил, дори не е бил номиниран.

Снимачният процес е доста труден, защото Серджо Леоне не говори английски, когато се налага да обяснява нещо на актьорите го прави на френски.

Енио Мориконе композира невероятната музика към филма. Година по-рано двамта с Леоне отново са работили заедно по друг култов уестърн – „За няколко долара повече“, а две години по-късно, през 1968-ма, Мориконе пише музиката и за „Имало едно време на Запад“. Попитайте Тарантино кой е най-добрият филм на всички времена, отговорът ще е „Добрият, Лошият и Злият“.


Имало едно време на Запад
Once Upon a Time in the West

Имало едно време на ЗападТози път имаме убийствен списък с имена: Серджо Леоне /режисьор и сценарист/, Бернардо Бертолучи /сценарист/, Дарио Ардженто /сценарист/, Хенри Фонда /актьор/, Клаудия Кардинале /актриса/, Джейсън Робардс /актьор/, Чарлз Бронсън /актьор/ и Енио Мориконе /композитор/.

Обърнете внимание на финалните надписи, които продължават повече от 10 минути. Само след броени дни ще имате възможността да се срещнете с една от легендите в каста – Клаудия Кардинале!


Дивата орда
The Wild Bunch

Дивата ордаГолемият пробив в Холивуд за Сам Пекинпа, който преди това се подвизава предимно в телевизията и има саме един филм за голям екран – „Майор Дънди“.

Лентата е номинирана за „Оскар“ в категориите „най-добър адаптиран сценарий“ и „най-добра музика“ /музиката е един от основните елементи в уестърн продукциите и това не остава незабелязяно от Академията/. През 1995-та филмът има повторна премиера по кината в Щатите, като версията е с 11 минути по-дълга от оригиналната.


Точно по пладне
High Noon

Точно по пладнеЧетири „Оскара“ за шедьовъра на Фрид Цинеман. Традиционните статуетки в музикалните категории, но и първи „Оскар“ за Гари Купър, който не присъства на церемонията и наградата е взета от Джон Уейн. Филмът е и сред претендентите за най-добър филм, както и за най-добър режисьор.

За първи път под светлината на прожекторите попада бляскавата Грейс Кели, която продуцентът Стенли Креймър забелязва след театрално представление на Бродуей. Дебют за Лий Ван Клиф, който по-късно ще се превърне в една от емблемите на жанра.


Убийството на Джеси Джеймс от мерзавеца Робърт Форд
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Убийството на Джеси Джеймс от мерзавеца Робърт ФордЕдна от успешните уестърн продукции през последните години. Едва втори филм за новозеландеца Андрю Доминик.

Получи две номинации за „Оскар“ – за поддържаща мъжка роля на Кейси Афлек и за операторско майсторство. Брад Пит пък беше отличен с купа „Волпи“ за най-добър актьор на филмовия фестивал във Венеция. С бюджет от над 30 милиона долара, филмът е финансов провал за продуцентите с едва 4 милиона приходи. Музиката отново е на космическо ниво – този път Ник Кейв.

Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС
 
Cinefish.bg Cinefish.bg