Третото издание на Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) ще очаква своите зрители от 6 - 9 юли 2023 на територията на чудесния град Смолян. В програмата ще гледаме над 50 заглавия от България и света, входът е СВОБОДЕН!
Откриването на фестивала ще се проведе на 6 юли 2023 година в амфитеатъра пред библиотеката, където ще бъде представен филмът „Любов, дойчмарки и смърт“ на германския режисьор Джем Кая. Филмът разказва за независимата музика на емигранти от Турция, техните деца и внуци в Германия. Създаден е във вълнуващ стил на документално есе и отличен с Наградата на публиката на Berlinale Panorama през 2022 година.
Тази година фестивалът ще протече под мотото „На лов за боклук!“ – важна тема, която не бива да продължаваме да замитаме и пренебрегваме. Изданието ще предложи по–задълбочено разбиране по темата за проблема с боклука, чрез заглавия в програмата си, съдържащи факти, които липсват в новинарските репортажи или социалните медии.
Между 6 и 9 юли през големия екран ще преминат разнообразни истории от цял свят, а основен фокус ще бъде зелената инициатива на фестивала, която освен филмови заглавия по темата, предлага и активности за почистване на отпадъци в района на новия център на Община Смолян. Приканваме гостите на фестивала да се включат в реализирането на инициативата, по която работим заедно с екипа на Общината.
„Течения към Севера“ на Стефен Кронес е заглавие на един от конкурсните филми, което не бива да пропускате, защото отпадъците са много сериозен проблем, пред който човечеството ни е изправено. Филмът проследява пластмасови бутилки хвърлени в река Елба край Дрезден и стигащи до норвежките фиорди.
„На лов за боклук“ на режисьорa Филип Фенвик e заглавие от конкурсната късометражна програма, което се превърна в мото на предстоящото издание на ТРЕТИЯ МЕЖДУНАРОДЕН ДОКУМЕНТАЛЕН РОДОПИ ФИЛМ ФЕСТ.
Изданието ще представи три конкурсни програми, в които ще видим късометражни, среднометражни и пълнометражни документални филми с актуални теми от всички точки на света.
Документалните разкази ще представят на зрителите истории, уловени от цялата широта на нашата планета – истински факти за правата на жените, мъжете, животните и природата. Ще преминем през вечните теми за любовта и ще стигнем до войната, обичаите, бракониерството, законите, професиите и изкуството.
Във фокуса на фестивала ще бъдат страните Германия, Гърция и Турция, като ще бъдат представени и най-добрите премиерни документални филми между които можем да очакваме „Моето име е щастие“ на Айше Топрак и Ник Рийд, „Кралицата на порното“ на Валери Контакос, “Самотни дъбове” на Фабиана Фрагале, Килиян Кюхендал и Йенс Мюлхоф.
Конкурсните програми съдържат заглавия от Международен пълнометражен документален конкурс (над 60'), сред които попада „Как да спасиш мъртъв приятел“ на режисьорката Маруся Сирочковская, чиито филм спечели множество международни награди през 2022, както и номинация за най-добър филм от Европейската Филмова Академия. „Невинност“ на Гай Давиди е един от важните филми на годината, разказващ за теми като самоубийството и милитаризацията. Режисьорът е бил в номинация за Оскар за най-добър документален филм с творбата си „Пет Счупени камери“.
Международен документален среднометражен конкурс (до 60') ще покаже девет заглавия, сред които обръщаме специално внимание на „Дъщерята на художника“, на режисьорите Маргарита Линтън и Янив Линтън. Филмът рисува объркващ, изненадващ портрет на връзка, която може да съществува само в киното. В програмата ще гледаме и „Без“ от Лука Папич, доку-фикция с награда за най-добър филм за 2022 от Visions du reel – една завладяваща история за художник, който губи кучето си в Белград. Друг акцент в програмата е „Черните мамби” на Лена Карбе, който ни разказва историята на първите жени рейнджърки в Южна Африка, които се справят с колониалното си минало.
В Международен документален късометражен конкурс (до 30'), очаквайте над 30 заглавия, сред които много любопитен е „Сирийският космонавт“ на Чарлз Емир Ричардс. Филмът ни въвежда в света на първия сирийски космонавт, принуден да емигрира от родината си. Ще представим и „Мил поздрав от антропоцена” на Лукас Акерман, чиято премиера бе в Лукарно. Филмът е поетичен разказ на четирима швейцарци, сбогуващи се с природата в страната си – такава каквато я познават. „Хаотично спасени незначителни истории“ на режисьорката Анна Вазов е едно от гръцките заглавия в програмата. Тя умело пресъздава разрухата, причинена от наводнение в дома ѝ.
Българското представяне ще включи заглавията „Нямаш място в нашия град” на Николай Стефанов – филм спечелил множество международни и национални награди. Още един от важните документални филми за тази година е „Една провинциална болница” на Илиян Метев, Иван Чертов и Златина Тенева, а историята ще ни отведе в едно Ковид отделение в страната ни по време на пандемията.
Филмите ще бъдат оценявани от международно жури, съставено от документалисти и кинематографисти, а голяма част от заглавията ще бъдат представени лично от техните автори. На третото издание на фестивала ще гледаме филми на две прекрасни локации – в кино Арена Смолян и под откритото небе на амфитеатъра пред Регионална библиотека "Николай Вранчев“. Фестивалът предлага не само кино, но и повод за разходка до една живописна локация по времето на летния сезон. Организаторите ви съветват да запазите предварително места за нощувки в град Смолян, тъй като те бързо се изчерпват.
Международният документален Родопи Филм Фест се организира от Бул Док ЕООД, съорганизатор Гьоте-институт България, с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център“ и Министерство на културата. Oфициален партньор на събитието е Община Смолян, и партньор Регионална библиотека "Николай Вранчев“ - гр. Смолян.
Очаквайте скоро детайли за българските и международни филмови премиери, гостите и пълната програма на RIFE.
Подробна иформация с фестивални акценти можете да следите на сайта (https://rife.bg/bg/ ), както и в социалните мрежи (https://www.facebook.com/rhodopefilmfest ).
Преди премиерата на „Съюзени“ в Лондон едната от звездите във филма – Марийон Котияр, изрази мнение, че след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ „ролята на изкуството ще се засили“. Според нея в момента „страхът побеждава“ и в родната й Франция също се задава подобен „много страшен проблем“ – следващият април са президентските избори, на които се очаква крайно дясната кандидатка Марин льо Пен да се представи силно. Котияр смята, че сега е времето, в което интелектуалците да заемат позиция и да защитят свободата на словото. „Всички философи, мислители и писатели, които поставят под въпрос както себе си, така и света, които имат свобода на словото и да се изразяват както намерят за добре, трябва да го направят в името на онези, на които тези права са отнети.“ ... още »
7-мият фестивал за късометражно кино БАЛКАНИ ОТВЪД ГРАНИЦИТЕ/ BALKANS BEYOND BORDERS пристига в София, за да изследва различните идентичности на Балканския регион и извън него.Вдъхновени от темата "Маркирани“ в един променящ се свят“, млади филмови автори от Балканите и отвъд ще представят работите си в кино Влайкова, (Цар Иван Асен II 11, 1124 София) от 15-ти до 18-ти декември включително.Освен прожекции на късометражни филми, четиридневният фестивал ще предложи уъркшоп по сценарно писане, кръгла маса, публична фотографска сесия, фотоизложба и много интерактивни дейности.Единствен по рода си, фестивалът за късометражно кино БАЛКАНИ ОТВЪД ГРАНИЦИТЕ/ BALKANS BEYOND BORDERS се провежда всяка година в различни балкански градове, за да разисква теми от съвременността и да се фокусира върху новата филмова продукция от региона, подкрепяйки и насърчавайки млади и дебютиращи режисьори.Тази година фестивалът се занимава с темата за идентичността. Нашият свят е изграден върху различията. Общностите са изградени върху приликите. Идентифицирате ли се с обществото, в което живеете? Смятате ли, че притежавате открояваща се идентичност?Предварителната селекция е изготвена от Ана Гъргич (Хърватска), Божана Шошкова (България), Фирузе Караоглу (Турция) и Фарук Беркер Агун (Швеция), които избират 40 филма измежду 500 заглавия от 38 страни, за да вземат участие в конкурсната програма. Наградата за най-добър филм през 2016 ще бъде връчена от жури в състав: Антония Милчева (България), Уоутър Янсен (Холандия), Димитрис Аргириоу (Гърция).Програмата на кратко:ФИЛМИ:Конкурсна програма:BBB Focus - Холандия (късометражни филми от фестивала GoShort в Неймихен)BBB Beyond: Международна програмаBBB и ко: Филми на партньори и членове на журитоПАРАЛЕЛНИ ДЕЙНОСТИ:Кръгла маса: Европеизация на Балканите?Семинар: BBB Story LAB - Импровизации върху образа на герояПублично фото заснемане: Идентифицирай се!СЪБИТИЯ:ФотоизложбаМузикални вечери ... още »
В сряда на церемония в Страсбург председателят на Европейския парламент Мартин Шулц обяви победителя в тазгодишното издание на филмовата награда „ЛУКС“. Това е филмът „Тони Ердман“, който е копродукция между Германия, Австрия и Румъния. Той проследява сложната връзка между баща и дъщеря в съвременната корпоративна култура.Мартин Шулц поздрави финалистите, както и режисьора на победилия филм Марен Аде и нейния екип и каза: „Поздравявам сърдечно екипа, реализирал „Тони Ердман“. Този филм, комбинация между мрачна комедия и забавна драма, описва трудната, нежната и понякога абсурдната връзка между една млада жена, живееща в чужбина, и баща ѝ. В него трогателно се описват промените в семейните отношения и как те се отразяват върху нас в контекста на застаряващо и конкурентно общество. Този филм не предлага лесни отговори, а ни окуражава да търсим това, което трябва да бъде опазено и ценено, между порции смях“.Председателят на Комисията по култура и образование Силвия Коста (С&Д, Италия) каза „За десет години сто филма бяха промотирани в кината из цяла Европа благодарение на наградата „ЛУКС“, която даде гласност и отвори поглед към историята на Европа. С наградата „ЛУКС“ много независими филмови студия и техните млади автори достигнаха публика в други страни благодарение на субтитрирането на 24-те официални езика на ЕС. Наградата подсилва разнообразието и богатството на европейското кино, неговите теми, чувствителност и езици. Залагането на и инвестирането във европейското кинематографично изкуство е една от ключовите стъпки в изграждането на „Европа на културата“, в която вярваме. Нашият ангажимент за бъдещето е да подсилим наградата, като изведем филмите финалисти дори и извън Европа, започвайки от страните от Средиземноморието.“Другите двама финалисти в тазгодишното издание на наградата бяха филмите „Като отворя очи“ (Франция, Тунис, Белгия, ОАД) на Лейла Бузид и „Животът ми като Тиквичка“ (Швейцария, Франция) на Клод Барас. Всяка година победителят се определя чрез гласуване на членовете на Европейския парламент.ЕП заплаща разходите по изготвянето на субтитри за трите филма финалисти на 24-те официални езика на ЕС. Победилият филм ще се сдобие и с версии за хора със зрителни и слухови увреждания, а разпространението му на международната сцена ще получи подкрепа. Трите филма финалисти се прожектират в 28-те държави членки на ЕС по време на Филмовите дни ЛУКС 2016 между септември и декември. Това се прави с цел по-добро разпространение на европейски филми на територията на ЕС, промотиране разнообразието на европейското кино пред възможно най-много европейци, както и предизвикване на дискусия по основните обществени въпроси, разгледани в избраните филми.В България „Животът ми като Тиквичка“, „Тони Ердман“ и „Като отворя очи“ ще бъдат показани на 1, 2 и 3 декември в Домa на киното в София в партньорство между Информационното бюро на ЕП и Международния филмов фестивал София Филм Фест. В рамките на тазгодишните Филмови дни ЛУКС, „Като отворя очи“ ще има прожекции още на 5 декември в Плевен (Кино Арена Панорама Мол) и на 13 декември в Благоевград (Синемакс), а „Тони Ердман“ - на 6 декември в Шумен (Латона Синема) и на 10 декември в Стара Загора (Кино Арена Парк Мол). Третият финалист „Животът ми като Тиквичка“, ще бъде показан на 9 декември в Пловдив (Лъки Дом на киното) и на 11 декември във Варна (ФКЦ). ... още »
Макар да не беше номиниран за „Оскар“ за изпълнението си в „Селма“, Дейвид Ойелоуо се надява това да му се случи тази година след появата му в „Кралицата на Катве“. 40-годишният британец от нигерийски произход споделя за ролята си на треньора по шах от Уганда Робърт Катенде, че е била опасна, защото „той изглежда като светец, а с това трябва да се внимава, защото изпълнението може да го превърне в захаросан типаж.“ Затова актьорът поискал от режисьорката Мира Наир да наблегне и на „отрицателните качества“ на Катенде и да покаже вътрешната му борба да се реши да помогне на надарените, но бедни деца като главната героиня Мутези да усъвършенстват шаха, въпреки че има успешна кариера като инженер. „Трябваше да заложим и тези епизода – казва той. – Сценарият се развиваше и в процеса на снимки.“ ... още »
„Стар Трек: Откритие“ (“Star Trek: Discovery”) намери първата си звезда. Мишел Йео, позната ни най-вече от „Тигър и дракон“, ще оглави сериала на СиБиЕс. Това потвърди режисьорът на „Стар Трек 2: Гневът на Хан“ и „Стар Трек 6: Неоткритата страна“ Николас Мейер, който сега ще е консултант продуцент. Вероятната роля на Йео ще е водещата на женски Лейтенант командир. „Знам, че Мишел Йео ще участва във филма,“ каза Мейер по време на разговор за класическия научнофантастичен филм от 1979 г. „Time After Time“. Филмът с участието на Малкълм Макдауъл и Дейвид Уорнър излиза на Блу-Рей. ... още »
Адам Маккей ще режисира филм за Дик Чейни, чийто снимки ще стартират през пролетта на следващата година ,за да може проектът да е готов за разпространение в края на 2017-а. Сценаристът и режисьор и партньорите му от Гари Санчес – Уил Фарел и Кевин Месик ще продуцират филма заедно с Брад Пит, Дийди Гарнър и Джеръми Клайнър. Идеята на Маккей е да проследи възхода на бившия президент на Халибърн в политиката като член на Републиканската партия и кулминацията на кариерата му като вицепрезидент на Джордж У. Буш. Проектът все още няма заглавие, нито известни актьори, които ще участват в него. ... още »
След обявените номинации за наградите „Независим дух“ стана ясно, че „Лунна светлина“ и „Американски мед“ имат най-много – по шест. След тях се нареждат „Манчестър край морето“ с пет, „Free in Deed”, „Джаки” и „Други хора” са с по четири. Въпреки че наградите са само за американски филми, Изабел Юпер от френския филм „Тя“ също се сдоби с номинация. Наградите ще бъдат раздадени на 25 февруари 2017 г. Ето и пълният списък с номинираните:НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ“Американски мед”“Chronic”“Джаки”“Манчестър край морето”“Лунна светлина” НАЙ-ДОБЪР РЕЖИСЬОРАндреа Арнолд, “Американски мед”Бари Дженкинс, “Лунна светлина”Пабло Лараин, “Джаки”Джеф Никълс, “Обич”Кели Райхард, “Certain Women” НАЙ-ДОБЪР ДЕБЮТЕН ФИЛМ“Детството на един водач”“Припадъците”“Други хора”“Швейцарско войниче”“Вещицата” НАЙ-ДОБРА АКТРИСААнет Бенинг, “Жените на 20 век”Изабел Юпер, “Тя”Саша Лейн, “Американски мед”Рут Нега, “Обич”Натали Портман, “Джаки” НАЙ-ДОБЪР АКТЬОРКейси Афлек, “Манчестър край морето”Дейвид Хеърууд, “Free In Deed”Виго Мортенсен, “Капитан Фантастик”Джеси Племънс, “Други хора”Тим Рот, “Chronic” НАЙ-ДОБРА ПОДДЪРЖАЩА АКТРИСАЕдуина Финдли, “Free In Deed”Паулина Гарсия, “Малки мъже”Лили Гладстоун, “Certain Women”Райли Кио, “Американски мед”Моли Шанън, “Други хора” НАЙ-ДОБЪР ПОДДЪРЖАЩ АКТЬОРРалф Файнс, “Голямото плискане”Бен Фостър, “На всяка цена”Лукас Хеджис, “Манчестър край морето”Шая Лабьоф, “Американски мед”Крейг Робинсън, “Морис от Америка” НАЙ-ДОБЪР СЦЕНАРИЙ“Лунна светлина”“Манчестър край морето”“Жените на 20 век”“Малки мъже”“На всяка цена” НАЙ-ДОБЪР ДЕБЮТЕН СЦЕНАРИЙ“Вещицата”“Други хора”“Бари”“Jean of the Joneses”“Кристин” НАЙ-ДОБЪР ОПЕРАТОР“Free In Deed”“Детството на един водач”“The Eyes of My Mother”“Лунна светлина”“Американски мед“ НАЙ-ДОБЪР МОНТАЖ“Швейцарско войниче”“Манчестър край морето”“Лунна светлина”“На всяка цена”“Джаки” НАГРАДА „РОБЪРТ ОЛТМАН“ ЗА РЕЖИСЬОР, КАСТИНГ РЕЖИСЬОР И АКТЬОРСКИ АНСАМБЪЛ“Лунна светлина” НАГРАДА „ДЖОН КАСАВЕТИС“ ЗА НАЙ-ДОБЪР ФИЛМ, ЗАСНЕТ С ПО-МАЛКО ОТ 500 000 ДОЛАРА“Free In Deed”“Hunter Gatherer”“Lovesong”“Nakom”“Spa Night” НАЙ-ДОБЪР ДОКУМЕНТАЛЕН ФИЛМ“13th”“Cameraperson”“I Am Not Your Negro”“O.J.: Made in America”“Sonita”“Under the Sun” НАЙ-ДОБЪР МЕЖДУНАРОДЕН ФИЛМ“Aquarius” (Бразилия)“Chevalier” (Гърция)“My Golden Days” (Франция)“Тони Ердман” (Германия и Румъния)“Under the Shadow” (Иран и Великобритания) 20-А ГОДИШНА НАГРАДА ПИАДЖЕТ ЗА ПРОДУЦЕНТЛиза КйерулфДжордана МордликМелъди С. Рошър & Крийг Шилович 23-А ГОДИШНА НАГРАДА КИЙЛ „ПОГЛЕД КЪМ НЕГО“Андрю Ан, режисьор на “Spa Night”Клеър Каре, режисьорка на “Embers”Анна Роуз Холмър, режисьорка на “The Fits”Ингрид Юнгерман, режисьорка на “Women Who Kill” 22-А ГОДИШНА НАГРАДА „ПО-ИСТИНСКО ОТ ИЗМИСЛИЦА“Кристи Джейкъбсън, режисьорка на “Solitary”Сара Йордено, режисьорка на “Kiki”Нанфу Уанг, режисьор на “Hooligan Sparrow” ... още »
Дори 12 години след края на „Приятели“ Дженифър Анистън обича да гледа повторения на епизодите на сериала. „Просто не мога да не ги гледам – споделя тя. – Първо се опитвам да се сетя кой епизод е това. След това, някъде по средата си казвам: „Ама това не го помня!“ Просто носталгията ме повлича.“ 47-годишната актриса също така споделя, че нито тя, нито който и да е от колегите й Кортни Кокс, Матю Пери, Лиза Кудроу, Дейвид Шуимър и Мат Лебланк харесват заглавната песен. „Никой не е фен на песента. Също така смятахме, че е малко странно да танцуваш насред фонтан. Обаче го направихме, защото ни казаха.“ Сега Анистън би искала да се пробва и като режисьор. Да видим какъв проект ще избере. ... още »