В навечерието сме на 25-тия международен филмов фестивал София Филм Фест. 25 години след началото, след огромен натрупан опит и постижения, след срещи със стотици майстори на световното кино и представители на европейската и световната филмова индустрия, след авторитетни признания, сред които акредитация от FIAPF и включване в списъка на сп. „Варайъти“ с 50-те най-значими световни фестивала в света…
Готови сме за началото. Адаптирани спрямо пандемичната ситуация. При стриктно спазване на противоепидемичните мерки. С изключителна по своето качество програма. И участници, всеки от които е желан гост на целия фестивален свят.
25-ият София Филм Фест ще се състои от две части: същинска и специална. Същинският фестивал е от 11 до 31 март с хибридно издание. Над 70 филма ще бъдат налични на водещата в света на фестивалите онлайн платформа на Фестивал Скоуп/Шифт 72.Над 129 филма ще бъдат прожектирани в софийските киносалони. Акцентът през март са конкурсните програми, българските игрални и документални премиери, избрани филми от световната фестивална сцена, юбилейни програми, включващи шедьоври от световното кино на гостували в София режисьори. Традиционните фестивали в Бургас, Пловдив и Варна ще бъдат във втората половина на март.
Специалното издание на 25-ия СФФ е предвидено за средата на септември 2021. Тогава планираме да покажем компактна програма от световни филми, представени от техните автори. Всички режисьори на предвидените за септември филми са потвърдили участието си. Да се надяваме да можем да навлезем тогава в нормалността и да отпразнуваме 25-ия Купон на годината подобаващо.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ MEDIA на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.
Официалното откриване на 25-ия София Филм Фест е на 11 март в Зала 1 на НДК с премиерата на най-новия филм на режисьора Камен Калев - „ФЕВРУАРИ”. Той бе представен в Works in Progress програмата на 17-ия София Мийтингс 2020 и получи заслужено признание – участие в официалната селекция на Кан 2020.
* * * На церемонията по откриване на 25-ия София Филм Фест ще бъде връчена Наградата на София на Столичната община на изключителния музикант, филмов и театрален композитор Теодосий Спасов за неговия принос към изкуството на киното и музиката. Големият ирански режисьор Джафар Панахи също ще получи Наградата на София в годината на софийския юбилей – тя ще отпътува за родината му.
* * * За 19-и път авторитетно жури - Теодор Ушев, мултимедиен артист, режисьор и графичен дизайнер (Канада-България), Иля Хржановски, режисьор (Русия), Светла Цоцоркова, режисьор (България), Саболч Хайду, режисьор (Унгария) и Наташа Петрович, актриса (Северна Македония), ще определи Голямата награда в Международния конкурс за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, съдържаща парична премия от 7000 евро, осигурена от Столична община.
* * * Балканският конкурс включва топ-заглавия от региона, които ще се състезават за наградата, връчвана по традиция от нашите приятели „Домейн Бойар“ и оценявана от международно жури в състав: Дорон Еран, режисьор и продуцент (Израел), Джон-Пол Дейвидсън, режисьор (Великобритания) и Лили Хорват, режисьор (Унгария). Ето кои са те:
* * * 2020 е предизвикателна година, но и богата на важни заглавия в света на документалното кино – специална селекция от тях е включена в Документалния конкурс на фестивала. Начело на журито тази година е първият гост на София Филм Фест – режисьорът Лех Ковалски, а заедно с него ще работят датският режисьор-документалист Туе Стийн Мюлер и продуцента Наташа Дак Оджуму.
* * * В продължение на шест години в програмата на София Филм Фест имаме удоволствието и привилегията да бъде връчвана специалната Награда ФИПРЕССИ 90 Платиниум, която се присъжда от Международната федерация на филмовите критици. В пред-пандемичните години тя бе представяна лично от Клаус Едер, генерален секретар на организацията, и нейни носители в София са Бела Тар, Горан Паскалевич, Илдико Енеди, Биле Аугуст, Агнешка Холанд. През 2021 година световните творци на киното, които ще получат този приз, са режисьорите Кристи Пую и Тери Гилиъм.
* * * Новите български игрални филми ще са основен акцент в мартенската програма на СФФ. Сред премиерните заглавия за София, освен участващите в конкурсите, са „Житие“ на Войчех Тодоров и Георги Стоянов по сценарий на Красимир Крумов-Грец, „Блаженият“ на Станимир Трифонов, „Рая на Данте“ на Димитър Радев, „Сбогом, Джони“ на Константин Буров, както и вече разпространеният в киносалоните „Ятаган“ на Андрей Андонов. Три игрални филма ще бъдат в програмата на Киномания, с което двата водещи български кинофестивала обединяват усилията си в стремежа за популяризиране на българското кино – „Страх“ на Ивайло Христов (откриващ Киномания), „Сцени от живота на една актриса“ на Иван Владимиров и „Късата клечка“ на Димитър Петков.
* * * Фестивалът ще представи по традиция и премиерни български документални филми. Сред тях са носителят на наградата „Златен ритон“ – „Преди края“ на Елдора Трайкова, „Тихо наследство“ на Петя Накова и „Парцалев“ на Валя Коларова.
* * * 19-ият Конкурс за български късометражен филм ще представи 12 филма, селектирани от жури в състав: Ваня Райнова, сценарист и продуцент, и режисьорите Борис Десподов и носителя на наградата през 2020 – Христо Симеонов. За втора поредна година наградата се осигурява от Доли медия студио. Ето и селекцията:
* Дишай / Breathe, режисьор Бисер Джонев * Еди-кой си / Whoever, режисьор Милко Йовчев * Заклинание / Spell, режисьор Виктория Караколева * Карантина / Quarantine, режисьор Димитър Димитров * Лека нощ, Лили / Good Night, Lily, режисьор Петър Вълчев * Любов по време на туризъм / Love in Time of Tourism, режисьор Весела Данчева * Оттук дотук / From Here to Here, режисьор Георги Мартев * Под един покрив / Under the Same Roof, режисьор Симеон Цончев * Танда / Tanda, режисьор Теодора-Косара Попова * Черупки / Eggshells, режисьор Слава Дойчева * AIVA, режисьор Венета Андрова * Santiago, режисьор Андрей Кулев
* * * Основният фокус на юбилейния 25-и София Филм Фест е самият фестивал. Едно от най-големите му достижения е гостуването в България на световни филмови творци. Част от тях бяха удостоени с Наградата на София на Столична община за техния принос в развитието на изкуството на киното. Питър Грийнауей получи първата Награда на София през 2005. Оттогава през изминалите 25 години 56 изключителни личности на световното и българското кино са получили лично в София отличието. В програмата представяме извънредната юбилейна рубрика „СФФ 25“ в която са включени филми на 25 носители на Наградата на София. Сред тях освен Грийнауей са Биле Аугуст, Кшищоф Зануси, Никита Михалков, Данис Танович, Агнешка Холанд и Павел Павликовски. Техните творби ще бъдат показани в Дома на киното в предварителната програма на фестивала, която стартира от 1 март. По-голямата част от тях ще отправят лични послания към публиката на СФФ и ще представят филмите си, на което може да бъде свидетел единствено публиката в киносалона. Кои са другите членове на Клуб „25“ ще разберете съвсем скоро. Тук ще споменем и една легенда на българското кино – акад. Людмил Стайков. Неговият филм „Ханът и империята“, част от „СФФ 25“ и Киномания, ще има специална прожекция в Зала 1 на 31 март 2021, организирана от Националния дворец на културата.
* * * Предварителната програма, загряваща 25-ия София Филм Фест ще запознае киноманите и ценителите на постиженията на Чехословашката нова вълна с творчеството на един от нейните най-ярки представители – сценаристът и режисьор Павел Юрачек. В Чешкия център в периода от 1 до 10 март ще бъде представена негова ретроспектива, в която той се проявява както като режисьор и сценарист на свои филми, така и като сценарист на емблематични филми на свои колеги от чудото на 60-те. Програмата ще бъде представена от експерта Ян Трънка от Чешкия национален филмов архив.
* * * БИЛЕТ И през 2021 голяма част от филмите ще са достъпни чрез една от най-известните консерви в света на киното – БИЛЕТ В КЕН на София Филм Фест. Ценителите ще имат възможност да попълнят своята колекция от кенове, а повече информация ще откриете на siff.bg/bilet и може да бъде получена на безплатен номер 080018110.
* * * 18-ото издание на София Мийтингс ще събере онлайн европейския елит във филмовата индустрия – това ще се случи между 17 и 21 март 2021. Пандемичната обстановка в целия свят е условие, с което всички фестивали и филмови пазари се съобразяват, но всеобщата онлайн свързаност дава възможност на киноспециалистите да присъстват на много повече форуми в цял свят.
* * * Следете подробностите за акценти на сайта ни www.siff.bg, както и в социалните мрежи (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube) на фестивала.
Благодарим на компаниите България Еър - основен превозвач на фестивала, Grand Hotel Sofia, Domaine Boyar, Moto Pfohe Rent a Car, hobo, Nescafe Dolce Gusto.
Креативният и комуникационен партньор на София Филм Фест е DDB!
София Филм Фест се осъществява с подкрепата на Столична община.
Граф Дракула безспорно е сред най-популярните персонажи в киното. Той се появява за първи път в епистоларния роман на Брам Стокър „Дракула“ от 1897 г. и оттогава вдъхновява разнородни творци в седмото изкуство. На екрана популярният вампир е бил представян от Бела Лугоши, Лон Чейни, Кристофър Лий, Гари Олдман, Лесли Нилсен, Джерард Бътлър и Доминик Пърсел, а за последно видяхме Люк Евънс в „Дракула: Неразказан“ от 2014 г. Филмът на Гари Шор бе надеждата на Universal за начало на планираната отдавна поредица за класическите чудовища Dark Universe. След неговия провал и след неуспеха на новата версия на „Мумията“ с Том Круз студиото реши да заложи на друга тактика. Ще видим отделни филми за всички тези популярни герои, като първи в списъка в „Невидимия“ на режисьора Лий Уанел, чиято премиера предстои другата седмица. Явно Universal са уверени в успеха на филма и вече подготвят следващия проект от тази поредица. Той ще е посветен на Дракула, като за тази роля студиото иска да покани номинирания за „Оскар“ Бенедикт Къмбърбач. Любопитното е, че този път историята ще е по-скоро комична и ще разказва за пациента в една лудница Р. М. Ренфийлд, който се оказва под контрола на Дракула. Режисьор на бъдещия хит, чието заглавие е „Renfield“, ще бъде Декстър Флетчър, от който очакваме още „Шерлок Холмс 3“, както и римейк на „Светецът“. Къмкърбач гледахме последно в отличения с безброй награди, включително и 3 „Оскар“-а военен епос на Сам Мендес „1917“. Предстои ни да го видим като британски шпионин от времето на Студената война в „Ironbark“, чиято премиера бе на фестивала в Сънданс преди месец. ... още »
През изминалия уикенд с интерес се очакваше сблъсъка между два интерактивни герои – синия таралеж Соник от култовата видеоигра на SEGA и кучето Бък от новата екранизация по класиката на Джек Лондон „Дивото зове“. В крайна сметка шампионът от миналата седмица остана отново на върха. „Соник: Филмът“ спечели нови 26,3 милиона долара и вече има 106,6 милиона в САЩ. Малцина бяха оптимистите за подобен успех и нищо чудно скоро Paramount да обявят, че подготвят продължение. В останалата част на света филмът на Джеф Фоулър също се радва на интерес и приходите му почти достигнаха 100 милиона долара. Той дебютира на върха в Русия с впечатляващите 6,3 милиона, а в спадът в приходите от останалите страни е едва 35%. На второ място с 24,8 милиона долара в САЩ дебютира „Дивото зове“. Новият филм с Харисън Форд се представи по-добре от първоначалните прогнози. В останалия свят той стартира с 15,4 милиона. Вече трети е новия хит с Марго Роби „Хищни птици“ с 7 милиона долара. За съжаление приходите му спадат с 59% в САЩ и до момента е спечелил 72,5 милиона. В останалата част от света все пак интересът е по-голям и филмът по DC е спечелил над 100 милиона. Изненадващият победител на „Оскар“-ите „Паразит“ е на осмо място в САЩ с 3,1 милиона долара. Интересът към филма на Понг Джун Хо продължава да нараства и до момента той е спечелил общо почти 205 милиона. ... още »
Още през миналата година „Дисни“ потвърдиха, че се подготвя трета част от приключенията на цапнатия в устата супергерой. Все още не е ясно дали тя ще следва стила на първите два филма за Дедпул или ще е все пак подходяща за деца, но може би вече е ясен нейният режисьор. Според последна информация начело в списъка на студиото е Тайка Уайтити. Все още не знаем дали той е получил официално предложение да режисира „Дедпул 3“. Като звезда, продуцент и един от сценаристите, Райън Рейнолдс ще трябва да се произнесе по въпроса, макар че последната дума ще принадлежи на Кевин Фейги. От друга страна сценарното дуо Пол Уерник и Ред Рийс очакват знак от Фейги в каква посока да развият сценария. Включването на Уайтити звучи повече от обещаващо. Но налице са два проблема. Първо хонорарът му вече скача до небесата, особено след получения „Оскар“ за адаптиран сценарий за „Джоджо Заека“. От друга страна той затрупан с ангажименти: в момента довършва новия си филм „Next Goal Wins“, подготвя се за снимките на „Тор 4“, а освен това се говори, че преговаря да поеме нов филм от сагата „Междузвездни войни“. Все пак Уайтити изглежда предопределен да поеме и този хит на Марвел, за които направи най-успешния филм за Бога на гръмотевиците – „Тор: Рагнарок“. Освен това той има силни връзки с поредицата за Дедпул. Все пак е работил с Рейнолдс в „Зеленият фенер“ и предстоящия „Свободен играч“, освен това е режисирал звездата от „Дедпул 2“ Джулиан Денисън в своя шедьовър „Лов на диви хора“. ... още »
Популярната фантастична сага вече е собственост на „Дисни“ и е сред проектите, които ще се сдобият с нов живот. Вече се подготвя нов филм за „Планетата на маймуните“, като може би вече е ясен изпълнителят на главната роля в него.За момента не знаем никакви детайли за филма, нито е ясна премиерната му дата. Но според изтекла информация Ребека Фъргюсън е начело в списъка на студиото за главната роля. Не знаем каква точно ще е тя, но това определено ще е голяма новина. Все пак във всички филми в 52-годишната история на тази поредица винаги в главните роли са били мъже.Включването на звездата от „Мисията невъзможна“ определено звучи обещаващо. Надяваме се скоро да получим потвърждение за нейното участие в бъдещия хит. Поне е ясен неговият режисьор. Това ще е Уес Бол, създателят на трилогията „Лабиринтът“. Той ще подготви и сценария. ... още »
След поредната си номинация за „Оскар“ за ролята на папа Бенедикт в „The Two Popes“, той е готов за ново предизвикателство. Антъни Хопкинс ще участва във филма „Къс и Майк“, разказващ за легендарния треньор по бокс Къс Д‘Амато, считан за най-великия на всички времена. Той е човекът, който превръща Майк Тайсън в най-младия шампион в тежка категория и един от най-свирепите боксори на своето поколение. Сценарист и режисьор на този интригуващ биографичен филм ще е Ник Касаветис („Тетрадката“), по оригинален сценарий на Десмънд Накано и книгата на Монтит Илингуърт „Mike Tyson: Money, Myth, and Betrayal“. Снимките са предвидени за пролетта и лятото на тази година. Филмът ще представи необикновените отношения между двама силни мъже. Д‘Амато е тежък характер, но усеща потенциала в младия и буен Тайсън, за когото ще се превърне във втори баща. Благодарение на него боксьорът ще стане една от легендите на ринга, увенчана впоследствие със скандална слава. В момента се издирва актьор, който да играе младия Тайсън. Д‘Амато, който умира през 1985 г., е тренирал още Флойд Патерсън и Хосе Торес. Неговата личност отдавна е обект на интерес от страна на Холивуд. Мартин Скорсезе и Джейми Фокс са се опитвали да направят филми за живота му, а Брус Уилис е спряган за изпълнител на неговата роля. Джордж С. Скот наистина изпълнява ролята на треньора във филма на HBO от 1995 г. „Тайсън“. ... още »
Те бяха трите звезди в култовия комедиен хит „Клуб „Първа съпруга“. Ето че Голди Хоун, Бет Мидлър и Даян Кийтън ще се съберат отново на екрана, 24 години след премиерата на този филм. Трите актриси ще участват в семейната комедия „Family Jewels“. New Republic се пребориха за правата върху бъдещия хит, чийто снимки ще започнат по-късно тази година. Продуценти ще са шефовете на студиото Брайън Оливър и Брадли Фишър, заедно с Алън Невинс. Сценарист и режисьор ще е Питър Хойре, създател на очакваната през тази година с голям интерес комедия „Down Under Cover“ с Крис Хемсуърт и Тифани Хадиш. В центъра на сюжета на „Family Jewels“ са героините на Хоун, Мидлър и Кийтън. Те са принудени да прекарат заедно коледните празници, при това в колоритната компания на децата и внуците си, след като мъжът, за когото някога и трите са били омъжени, внезапно умира в един търговски център в Ню Йорк. „Химията между Даян, Бет и Голди е несравнима и неустоима. Много съм развълнуван от това, че успяхме отново да ги съберем на екрана за радост на няколко поколения фенове“, сподели Фишър. ... още »
Девета поредна година в рамките на София Филм Фест (12-и 31-и март 2020 г.) ще се проведе програмата „Кино Гурме“ – съвместна инициатива с партньорството на Domaine Boyar. В кино салона с чаша бакхусов еликсир в ръка, ценителите на седмото изкуство и питието на боговете ще имат възможността да се насладят с очи и небце на вълшебната симбиоза между духа на екрана и темперамента в бутилката.По време на кино дегустацията и тази година ще се излъчват филми, разказващи за направата, поднасянето и съпътстващата магия при вкусването на вина и храни, обещава Мира Сталева – изпълнителен директор на София Филм Фест. Шест заглавия са подбрани в тазгодишната кино селекция, а преживяването от тях ще бъде съпътствано и със специална селекция вина. За подходящото съдържание на чашата ще се погрижи Domaine Boyar, поднасяйки изтънчени вина, в хармония с драматизма на дадената лента. (Още за силата на вината, които ще се съчетаят с интереса на киноманите – четете в kulinarno.bg)Документална трилогия на Дейвид Кенард ще представи тънкостите на винопроизводството. „Една година в Бургундия“, „Една година в Шампан“ и „Една година в Порто“ проследяват пътя на виното от отглеждането на гроздето, до бутилирането на напитката. На преден план е човешкото светоусещане за създаването на уникален винен вкус. Хора и природа участват заедно в магически кръговрат, където звездите, луната, дъждът, сушата и познанията на разумния енолог работят заедно за получаването на съвършеното вино.„Една година в Бургундия“ (2013 г.) проследява работата на седем семейни изби в едноименния френски регион. На преден план са човешките преживявания, като част от вкуса в бутилката. Тъга, триумфи и падения се редуват с вино познания и техники, за да убедят зрителя, че заедно с гроздето, се бутилира и част от духа на производителя.„Една година в Шампан“ (2014 г.) разказва за направата на пенливи вина, представяйки работата на шест изби. Филмът запознава с хората, които влагат разум и чувства през трудната 2012-а година, за да постигнат изтънчения вкус на качественото едноименно пенливо вино. Разглеждат се стиловете на изработка, страховете на производителя, неволите на времето и реколтата и отношенията в семейството и работата по пътя към идеалната чаша шампанско.„Една година в Порто“ (2016 г.) е краят на трилогията. В лентата невидимият основен персонаж е времето като нужна съставка от вкуса на вино Порто. Пътешествието отново е предприето от главния вино гид и в предишните две части – Мартин Сауиние, който обикаля четири винени къщи в Португалия, за да представи вплитането на време, човешки нрав и природа в производството на истинското Порто.„Отбивки“ (2004 г.) по едноименния роман на Рекс Пикет е художествено навлизане на режисьора Александър Пейн в света на виното през очите на двама приятели, потеглили из Калифорния, за да посетят различни изби и да се насладят на уникалния вкус на гроздовия еликсир. Тук се появява вечната тема за любовта и виното, хванати ръка за ръка и преплитащи се в интригуващи взаимоотношения, които разпалват сърцето и небцето.„Виното Зове“ (2018 г.) е френски документален филм на Брюно Совар, разкриващ тайните на екологично произведените вина в Страната на любовта. Това е нова мода в направата на изтънчени и полезни за тялото вкусове, което тепърва набира скорост. А какво се случва в лозята и избите, в бурето и шишето – това са въпроси, на които ще отговори лентата, проследяваща процеса на направа на БИО Вина.„Сладък живот“ (1960 г.) на Фредерико Фелини се завръща с подобрено качество и 60-годишен юбилей в „Кино гурме“ като част от София Филм Фест. Тук вкусът на храната и виното сякаш остават на заден план, съпътстващи романтичната история на Марчело Мастрояни и Анита Екберг. Тежкото класическо кино с нежни нюанси и търсещи тела ще бъде акомпанирано от подобаващо вино, обещават организаторите. ... още »
Един от най-награждаваните филми в последните две години, носител на „Златен лъв“ от Венеция 2018, три „Оскар“-а, два „Златни глобуса“ и четири награди БАФТА, ще бъде представен от неговия продуцент Николас Селис, специален гост на фестивалаНиколас Селис е основател на независимата мексиканска продуцентска компания Pimienta Films. През 2014 година тя печели признание от „Variety“ като една от трите най-добри продуцентски компании в Мексико. Сред над 30-те филма, на които Селис е продуцент, са „Ели“ на Амат Ескаланте, получил наградата за най-добър режисьор в Кан, фестивалният хит „Прелетни птици“ на Кристина Гайего и Сиро Гуера и „Рома“ на Алфонсо Куарон с над 200 награди от цял свят. Николас Селис работи с международно признати творци, застава зад десетки оригинални проекти с високо художествено съдържание и мощно въздействие. Творбата на Алфонсо Куарон се превърна в изключително доказателство за неговия талант на разказвач и за майсторството му да подрежда визуални шедьоври. Куарон е сценарист, режисьор, продуцент, монтажист и оператор на своя филм, вдъхновен от спомени и образи от времето на неговото детство. Копнежът по Мексико води до своеобразно творческо „презареждане” – и резултатът е филм, създаден с любов и майсторство, който буди всеобщо възхищение; филм-картина на миналото, пречупена през личния спомен и душата на кинематографиста. Зад продукцията застава стрийминг-гиганта Netflix, който и през 2019 година постигна успехи в продуцирането на много силни кинотворби на сериозни майстори, като „Ирландецът“ на Мартин Скорсезе, „Семейна история“ на Ноа Баумбах, и продължава да представя ексклузивно съдържанието си на голям екран, на престижни фестивални форуми. Във фестивалната програма поставяме и още един интересен акцент върху „Рома“ и работата на Куарон – с мексиканския документален филм „Пътят към „Рома“, който е създаден от Андрес Кларионд и Габриел Нунсио като хронология и анализ на творческия процес, чиито резултат покори сърцата на почитателите на киното по света преди година.Българската публика ще има шанс да се срещне отново с „Рома“ на голям екран благодарение на съдействието на Netflix и продуцента на филма Николас Селис, който ще участва в Международното жури на 24-тия София филм Фест. „Рома“ и „Пътят към „Рома“ ще имат по една ексклузивна прожекция на фестивала! ... още »