ДОМ НА КИНОТОСлед ретроспективата, посветена на Аки Каурисмаки в програмата на 24-ия София Филм Фест през необичайната и преломна 2020 година, в юбилейното 25-о издание на фестивала решихме да обърнем специално внимание на неговия последен разказ, изпълнен с топлина и грижа към ближните - „Другата страна на надеждата“. Филмът бе удостоен със „Сребърна мечка“ за режисура в Берлин 2017, а историята е втори филм (след „Хавър“, с номинация за „Златна палма“ в Кан 2011) в своеобразната трилогия, замислена от финландския режисьор като поредица от разкази, посветени на пристанищни градове. Зрителите проследяват две сюжетни линии, които случайно се пресичат. Халед е млад сирийски бежанец, изгубил цялото си семейство. В един момент тойсе оказва в Хелзинки, където търси убежище, без особени изгледи за успех. Другият герой е търговският пътник Викстрьом - в началото на филма той напуска алкохолизираната си съпруга и работата си, за да се потопи в дълбоките води на хазарта. Срещата между двамата става причина за впечатляващи трансформации и вдъхновяващ изблик на човечност.ДНЕС > начало 20:30 часа > БИЛЕТИ ТУК ... още »
ДОМ НА КИНОТОДнес в Дома на киното стартира зимният семестър на инициативата „Европейско кино за учащи“, подкрепена от „Програма култура“ на Столична община. Поставяме началото в 18:00 часа с прожекция на „Празненство“ (1998) като част от ретроспективата на Томас Винтерберг – филм, удостоен с наградата на журито в Кан, номиниран е за „Златен глобус“ и БАФТА, носител на наградите „Откритие на годината“ на ЕФА и „Независим дух”. Превърналият се в класика филм е трагикомична мелодрама по сценарий, създаден от Винтерберг в съавторство с Мортен Кауфман;историята е представяна пред българската публика на София Филм Фест като част от движението „Догма 95“. В центъра на сюжета е суматохата около юбилея на патриарха на голямо семейство в едно провинциално имение.С напредването на вечерта пред гостите са направени болезнено откровени разкрития.Главните роли са поверени на легендарната Трине Дирхолм, Хенинг Морицен, Улрих Томсен, Томас Бо Ларсен и др.ВХОД - С В О Б О Д Е Н за ученици и студенти!ЧЕШКИ ЦЕНТЪРОт 18:30 часа в Чешкия център стартира специалната ретроспектива, посветена на един от най-значимите представители на Чешката нова вълна в киното – режисьорът и сценарист, драматург, поет, писател и публицист Павел Юрачек. В програмата на София Филм Фест ще бъде показана селекция от седем филма, създадени от и в съавторство с Юрачек – един от тях е „Черно-бялата Силва“ (1961).Негов режисьор е Ян Шмид, а историята, написана от Юрачек, разказва за зидарката Силва, която по време на прожекция на новия чешки филм „Любов между панелите“ буквално излиза от екрана, като зрителите изпадат в шок. Героинята Силва решава, че може да се справи със ситуацията, като се срещне със създателите си – авторите на филма. Днес почитателите на чешкото кино ще могатда видят и късометражния „Таван“ (1961) – дипломния филм на прочутата режисьорка Вера Хитилова.ВХОД - С В О Б О Д Е Н! ... още »
Децата и тяхната любов към киното – класът на Надежда Косева представя късометражни филми на 25-ия София Филм ФестКИНОКЛАС е школа, в която гимназисти от цяла България преминават през различни етапи на обучение и създават свои лични игрални или документални филми. Учениците се запознават с историята и езика на киното, срещат се с кинопрофесионалисти. КИНОКЛАС се стреми да изгражда общност от любопитни и търсещи деца, които споделят страстта си към киното.Школата е създадена през есента на 2018 година от Надежда Косева с първия КИНОКЛАС в Първа частна математическа гимназия, София. КИНОКЛАС ПЧМГ съществува вече трета поредна учебна година. Учениците създадоха игралния късометражен филм „Добри деца“ и девет документални есета, посветени на карантината през пролетта на 2020 година. През 2019 година в рамките на „София Филм Фест на брега“ се проведе и първият КИНОКЛАС Бургас с подкрепата на община Бургас. КИНОКЛАС Бургас и тази година работи с децата на града и през месец март предстои заснемането и представянето на откъси от игралния филм „Сцени от живота на една актриса“, сценарист и режисьор Иван Владимиров. От 2020 година, съвместно с „Артин Вижън Филм Академи“, КИНОКЛАС има свои ученици и във Варна. В момента е отворено кандидатстването за „КИНОКЛАС - София през погледа на нейните млади“, проект подкрепен от Столична програма „Култура“ и разработван в партньорството със София Филм Фест и онлайн платформата „Филмира“.Постепенно нови творци и автори, приятели и колеги се приобщават към преподавателския екип на КИНОКЛАС и все повече деца от София, Бургас, Варна, Русе, Видин и Хасково се обучават в школата. Специалната програма на КИНОКЛАС ПЧМГ в рамките на 25-ия СФФ 2021 включва:1. „Добри деца“- игрален, 10 мин, автори Никола Цачев, Марта Ханджиева, Ева Дамянова, Димитър Манов, Симеон Дойчинов, Йоан Недков, Ива Камбитова, Йоанна Матева, Борис Балтов, Димитър Иванов, Меглена Манчева, Александра Симеонова, Ема Христова, Елизабет Мкртчян, Вероника Аспарухова2. „Камбани“ - документален, 7 мин, реж. Никола Цачев3. „2020“ - документален, 7 мин, реж. Борис Балтов4. „Карантината“ - документален, 4 мин, реж. Ива Камбитова5. „Цветно“ - документален, 7 мин, реж. Меглена Манчева6. „Сън“ - документален, 5 мин, реж. Симеон Дойчинов7. „Началото“ - документален, 9 мин, реж. Димитър Иванов 8. „Генерал“ - документален, 3 мин, реж. Ева Хазърбасанова9. „Приятелство“ - документален, 8 мин, реж. Вероника Аспарухова, Елизабет МкртчянПреподаватели на младите почитатели на седмото изкуство са режисьорката Надежда Косева, операторът Кирил Проданов, художничката Ивелина Минева, актрисата Мартина Апостолова, звукорежисьорът Момчил Божков, режисьорката Стефани Райчева.Представянето и ПРОЖЕКЦИЯТА на късометражните творби е на 13 март, събота – 14:30 часа, в Дома на киното! Не пропускайте! ... още »