В навечерието сме на 25-тия международен филмов фестивал София Филм Фест. 25 години след началото, след огромен натрупан опит и постижения, след срещи със стотици майстори на световното кино и представители на европейската и световната филмова индустрия, след авторитетни признания, сред които акредитация от FIAPF и включване в списъка на сп. „Варайъти“ с 50-те най-значими световни фестивала в света…
Готови сме за началото. Адаптирани спрямо пандемичната ситуация. При стриктно спазване на противоепидемичните мерки. С изключителна по своето качество програма. И участници, всеки от които е желан гост на целия фестивален свят.
25-ият София Филм Фест ще се състои от две части: същинска и специална. Същинският фестивал е от 11 до 31 март с хибридно издание. Над 70 филма ще бъдат налични на водещата в света на фестивалите онлайн платформа на Фестивал Скоуп/Шифт 72.Над 129 филма ще бъдат прожектирани в софийските киносалони. Акцентът през март са конкурсните програми, българските игрални и документални премиери, избрани филми от световната фестивална сцена, юбилейни програми, включващи шедьоври от световното кино на гостували в София режисьори. Традиционните фестивали в Бургас, Пловдив и Варна ще бъдат във втората половина на март.
Специалното издание на 25-ия СФФ е предвидено за средата на септември 2021. Тогава планираме да покажем компактна програма от световни филми, представени от техните автори. Всички режисьори на предвидените за септември филми са потвърдили участието си. Да се надяваме да можем да навлезем тогава в нормалността и да отпразнуваме 25-ия Купон на годината подобаващо.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ MEDIA на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.
Официалното откриване на 25-ия София Филм Фест е на 11 март в Зала 1 на НДК с премиерата на най-новия филм на режисьора Камен Калев - „ФЕВРУАРИ”. Той бе представен в Works in Progress програмата на 17-ия София Мийтингс 2020 и получи заслужено признание – участие в официалната селекция на Кан 2020.
* * * На церемонията по откриване на 25-ия София Филм Фест ще бъде връчена Наградата на София на Столичната община на изключителния музикант, филмов и театрален композитор Теодосий Спасов за неговия принос към изкуството на киното и музиката. Големият ирански режисьор Джафар Панахи също ще получи Наградата на София в годината на софийския юбилей – тя ще отпътува за родината му.
* * * За 19-и път авторитетно жури - Теодор Ушев, мултимедиен артист, режисьор и графичен дизайнер (Канада-България), Иля Хржановски, режисьор (Русия), Светла Цоцоркова, режисьор (България), Саболч Хайду, режисьор (Унгария) и Наташа Петрович, актриса (Северна Македония), ще определи Голямата награда в Международния конкурс за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, съдържаща парична премия от 7000 евро, осигурена от Столична община.
* * * Балканският конкурс включва топ-заглавия от региона, които ще се състезават за наградата, връчвана по традиция от нашите приятели „Домейн Бойар“ и оценявана от международно жури в състав: Дорон Еран, режисьор и продуцент (Израел), Джон-Пол Дейвидсън, режисьор (Великобритания) и Лили Хорват, режисьор (Унгария). Ето кои са те:
* * * 2020 е предизвикателна година, но и богата на важни заглавия в света на документалното кино – специална селекция от тях е включена в Документалния конкурс на фестивала. Начело на журито тази година е първият гост на София Филм Фест – режисьорът Лех Ковалски, а заедно с него ще работят датският режисьор-документалист Туе Стийн Мюлер и продуцента Наташа Дак Оджуму.
* * * В продължение на шест години в програмата на София Филм Фест имаме удоволствието и привилегията да бъде връчвана специалната Награда ФИПРЕССИ 90 Платиниум, която се присъжда от Международната федерация на филмовите критици. В пред-пандемичните години тя бе представяна лично от Клаус Едер, генерален секретар на организацията, и нейни носители в София са Бела Тар, Горан Паскалевич, Илдико Енеди, Биле Аугуст, Агнешка Холанд. През 2021 година световните творци на киното, които ще получат този приз, са режисьорите Кристи Пую и Тери Гилиъм.
* * * Новите български игрални филми ще са основен акцент в мартенската програма на СФФ. Сред премиерните заглавия за София, освен участващите в конкурсите, са „Житие“ на Войчех Тодоров и Георги Стоянов по сценарий на Красимир Крумов-Грец, „Блаженият“ на Станимир Трифонов, „Рая на Данте“ на Димитър Радев, „Сбогом, Джони“ на Константин Буров, както и вече разпространеният в киносалоните „Ятаган“ на Андрей Андонов. Три игрални филма ще бъдат в програмата на Киномания, с което двата водещи български кинофестивала обединяват усилията си в стремежа за популяризиране на българското кино – „Страх“ на Ивайло Христов (откриващ Киномания), „Сцени от живота на една актриса“ на Иван Владимиров и „Късата клечка“ на Димитър Петков.
* * * Фестивалът ще представи по традиция и премиерни български документални филми. Сред тях са носителят на наградата „Златен ритон“ – „Преди края“ на Елдора Трайкова, „Тихо наследство“ на Петя Накова и „Парцалев“ на Валя Коларова.
* * * 19-ият Конкурс за български късометражен филм ще представи 12 филма, селектирани от жури в състав: Ваня Райнова, сценарист и продуцент, и режисьорите Борис Десподов и носителя на наградата през 2020 – Христо Симеонов. За втора поредна година наградата се осигурява от Доли медия студио. Ето и селекцията:
* Дишай / Breathe, режисьор Бисер Джонев * Еди-кой си / Whoever, режисьор Милко Йовчев * Заклинание / Spell, режисьор Виктория Караколева * Карантина / Quarantine, режисьор Димитър Димитров * Лека нощ, Лили / Good Night, Lily, режисьор Петър Вълчев * Любов по време на туризъм / Love in Time of Tourism, режисьор Весела Данчева * Оттук дотук / From Here to Here, режисьор Георги Мартев * Под един покрив / Under the Same Roof, режисьор Симеон Цончев * Танда / Tanda, режисьор Теодора-Косара Попова * Черупки / Eggshells, режисьор Слава Дойчева * AIVA, режисьор Венета Андрова * Santiago, режисьор Андрей Кулев
* * * Основният фокус на юбилейния 25-и София Филм Фест е самият фестивал. Едно от най-големите му достижения е гостуването в България на световни филмови творци. Част от тях бяха удостоени с Наградата на София на Столична община за техния принос в развитието на изкуството на киното. Питър Грийнауей получи първата Награда на София през 2005. Оттогава през изминалите 25 години 56 изключителни личности на световното и българското кино са получили лично в София отличието. В програмата представяме извънредната юбилейна рубрика „СФФ 25“ в която са включени филми на 25 носители на Наградата на София. Сред тях освен Грийнауей са Биле Аугуст, Кшищоф Зануси, Никита Михалков, Данис Танович, Агнешка Холанд и Павел Павликовски. Техните творби ще бъдат показани в Дома на киното в предварителната програма на фестивала, която стартира от 1 март. По-голямата част от тях ще отправят лични послания към публиката на СФФ и ще представят филмите си, на което може да бъде свидетел единствено публиката в киносалона. Кои са другите членове на Клуб „25“ ще разберете съвсем скоро. Тук ще споменем и една легенда на българското кино – акад. Людмил Стайков. Неговият филм „Ханът и империята“, част от „СФФ 25“ и Киномания, ще има специална прожекция в Зала 1 на 31 март 2021, организирана от Националния дворец на културата.
* * * Предварителната програма, загряваща 25-ия София Филм Фест ще запознае киноманите и ценителите на постиженията на Чехословашката нова вълна с творчеството на един от нейните най-ярки представители – сценаристът и режисьор Павел Юрачек. В Чешкия център в периода от 1 до 10 март ще бъде представена негова ретроспектива, в която той се проявява както като режисьор и сценарист на свои филми, така и като сценарист на емблематични филми на свои колеги от чудото на 60-те. Програмата ще бъде представена от експерта Ян Трънка от Чешкия национален филмов архив.
* * * БИЛЕТ И през 2021 голяма част от филмите ще са достъпни чрез една от най-известните консерви в света на киното – БИЛЕТ В КЕН на София Филм Фест. Ценителите ще имат възможност да попълнят своята колекция от кенове, а повече информация ще откриете на siff.bg/bilet и може да бъде получена на безплатен номер 080018110.
* * * 18-ото издание на София Мийтингс ще събере онлайн европейския елит във филмовата индустрия – това ще се случи между 17 и 21 март 2021. Пандемичната обстановка в целия свят е условие, с което всички фестивали и филмови пазари се съобразяват, но всеобщата онлайн свързаност дава възможност на киноспециалистите да присъстват на много повече форуми в цял свят.
* * * Следете подробностите за акценти на сайта ни www.siff.bg, както и в социалните мрежи (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube) на фестивала.
Благодарим на компаниите България Еър - основен превозвач на фестивала, Grand Hotel Sofia, Domaine Boyar, Moto Pfohe Rent a Car, hobo, Nescafe Dolce Gusto.
Креативният и комуникационен партньор на София Филм Фест е DDB!
София Филм Фест се осъществява с подкрепата на Столична община.
След малко повече от два месеца ще се състои световната премиера на четвъртия филм от вампирската поредица “Подземен свят”, чието официално заглавие е “Подземен свят: Пробуждане”. Продукцията ще се разпространява в триизмерен и IMAX формат, а в главната роля отново се превъплъщава английската актриса Кейт Бекинсейл. “Подземен свят: Пробуждане” се превърна в най-силно рекламирания филм от поредицата, и за да продължат да поддържат интереса на феновете, от компанията Screen Gems разпространиха нов официален плакат на екшъна, на който може да бъде видяна главната героиня Селин.Първоначално бе обявено, че създателя на първите две части от поредицата, Лен Уайзман, ще поеме режисурата на четвъртия филм, но поради ангажиментите му с римейка на “Зов за завръщане”, той беше принуден да напусне проекта, и в крайна сметка бе заменен от шведите Бьорн Стейн и Манс Марлинд, най-известни с работата си върху миналогодишния трилър “Подслон”.Сюжетът на “Подземен свят: Пробуждане” отново ще се фокусира върху главната героиня от първите два филма, Селин (Кейт Бекинсейл). След като е държана в плен в продължение на няколко години, Селин успява да избяга само за да открие, че човечеството вече знае за съществуването на вампирите и върколаците. Хората са организирали мащабни операции, чиято цел е и двата вида да бъдат напълно унищожени, и единствено действията на Селин могат да сложат края на войната.За Кейт Бекинсейл, “Подземен свят: Пробуждане” отбелязва дългоочакваното й завръщане към хитовата поредица – актрисата изпълни главната роля в първите два филма, “Подземен свят” и “Подземен свят: Еволюция”, на поради ангажиментите си свързани с филмите “Снежни ангели” и “Свободни стаи”, тя не успя да вземе участие в третата част, “Подземен свят: Възходът на Върколаците”. Освен Бекинсейл, в четвъртия филм участват още Майкъл Ийли (“Седем души”), Чарлс Данс (“Пришълецът 3”) и Индия Ийсли (“Headspace”).Сценаристи на “Подземен свят: Пробуждане” са Джон Хлавин (“Щитът”) и Джей Страшински (“ТОР: Богът на гръмотевиците”), а продуценти са Лен Уайзман, Скот Страус (“Тренировъчен ден”) и Гари Лучеси (“Първичен страх”). Филмът е заснет с модифицираните триизмерни камери RED EPIC (използвани за направата на “Трансформърс 3” и “Аватар”), а според продуцента Лен Уайзман това ще бъде последната част от поредицата, в която ще участва Кейт Бекинсейл.Световната премиера на “Подземен свят: Пробуждане” е насрочена за 20-ти януари, следващата година. ... още »
от Янко Терзиевcapital lightНачалото е обяснение в любов към града от заглавието, така започваше и "Манхатън", само че в черно-бяло. Спокоен монтаж на Париж от пощенските картички, фонът е старо джазово парче на саксофон, изсвирено открай докрай. Различно начало за един различен град - способен на магия и в обикновеното си всекидневие, това е внушението. Магията се случва на стреснат от съвремието персонаж, ролята на алтер егото си Уди е дал на благодатния Оуен Уилсън - актьор-пластелин, с нужната наивна непохватност и естествените реакции на обикновен човек. Героят му мрази успешната си кариера в Холивуд, където преправя сценарии за големите студии, тайно пише истинския си роман за мъж, който живее в миналото, тоест за себе си. Това идеализирано минало е Париж от края на 20-те с чарлстона, абсента и писателските кафенета. Париж от "Безкраен празник", както сам добавя. Дошъл е в града с разсейващи фактори на гърба – годеница (Рейчъл Макадамс), чиято цел в живота е къща с басейн в Малибу; консервативните й родители, считащи го за луд; всезнаещ интелектуалец (Майкъл Шийн), който се опитва да хване в грешка дори екскурзоводката (Карла Бруни, изненадващо актриса) в музея на Роден, докато флиртува грубо с годеницата му.Спасява се от всички тях с нощна разходка на леко пияна глава, камбаните бият полунощ и каретата от приказките - луксозна лимузина от онова време, го прибира от тясна уличка в Монмартр (Rue Montaghe St. Genevieve, ако ще опитвате някога). Скокът във времето е без всякакви ефекти, писателят е себе си, но вече на домашно парти при Скот (Том Хидълстън) и Зелда (Алисън Пил) Фицджералд, където на пианото е Куол Портър, танците режисира Жан Кокто, а в ъгъла пие сърдитият Хемингуей (Кори Стол), търсещ с кого да се сбие, но го кани масата си, като разбира, че е писател. Говорят за литература, бокс, жени и умиране. Хемингуей го изпитва с въпрос за Марк Твен, човекът на Алън отговаря с вярното "Хъкълбери Фин". Идолите са възкресени без търсене на реализъм в изчистените им митологизирани версии, утаени в поколения читатели. Носталгиците и литературно изкушените ще познаят "своите хора", познах ги с благодарност и аз."Полунощ в Париж" е специален филм за специална публика. Не е за интелектуални педанти, които очакват "принадена стойност" от всеки следващ филм на Уди Алън. Те могат и да се обидят от непретенциозността на посланието и наивната прямота на изричането му. Филмът е за живота като мистерия, през която всички сме преминаващи, в известен смисъл туристи. И за ориентирите, които ни спасяват да не се изгубим в мрака преди и след - изкуството и любовта.За тях разсъждава писателят Гил (така се казваше и героят, който слизаше от екрана, за да влезе в живота на сервитьорката Сесилия в "Пурпурната роза от Кайро", очевидно приемствеността е била важна за Уди Алън) с автора на "Безкраен празник" и после с грубоватата познавачка на истинското в изкуството Гертруд Стайн (Кати Бейтс). От Хемингуей той научава, че "истинската любов сключва примирие със смъртта", а от Стайн – че "задачата на твореца е да намери смисъл в празнотата на съществуването". Положението му на човек, живеещ в два свята, въобще не впечатлява сюрреалистите Ман Рей, Луис Бунюел и Салвадор Дали (запомнящ се Ейдриън Броуди). И когато им признава, че е истински влюбен в красивата муза и любовница на Пикасо (сияйна и незаменима Марион Котийар), която преди това била с Модилиани и Брак, а в момента е с Хемингуей на Килиманджаро – Рей казва, че вижда връзката им като снимка, Бунюел като филм, а Дали, очаквано, като носорог... За благодарност Гил дава на Бунюел идеята за "Ангелът унищожител". "Ама как така гостите не могат да напуснат къщата?", се чуди младият още Луис.''Полунощ в Париж'' е превъзходно заснет от големия Дариус Хонджи - с витрините, мокрия паваж, малките масички под кестените и самотните мъже с чаша пред тях и с лица към улицата. С пълните с живот и светлина кафенета и локали и духа на Хемингуей в тях. С лекотата на внезапен парижки летен дъжд, Уди Алън си позволява и въпроси за ролята на артиста в света (тъжна и тогава и сега), за ненужното идеализиране на миналото за сметка на уж "скучното" или "тревожно" настояще. Споменал е с ирония и полезността на изкуството в живота (напук на всички материалисти) - така Хемингуей отваря очите на героя какви ги върши годеницата му, с наученото от Гертруд Стайн поставя на мястото всезнаещия интелектуалец. Точно с уроците от полунощния Париж Гил ще открие истинската си любов (ефирна Леа Сейду). Припомняме си думите на друг от среднощните му учители – тогава само Том Елиът: "Времето-разрушител е времето-пазител." Да обичаме, докато сме тук. ... още »
Озвучен от Бил Най,а на български от Сава ПиперовМото: „Все още мога да се справя, без да имам нужда от трилион елфи с пиукащи шапки!” Предишният дядо Коледа, който сега е на 136 години, е ексцентрично старче, което непрекъснато мърмори, че „по мое време, когато работата се вършеше с класическата шейна, теглена от осем великолепни елена, всичко бяха по-добре“. Заядливият и забавен дядка никога не си мери приказките. Той може да се е оттеглил от активна дейност, но е прекалено горд, за да свикне с мисълта, че е само един пенсионер. Затова с радост се присъединява към мисията на Артър за една последна обиколка по света.Премиера в България: 25.11.2011 ... още »
Морган Фрийман участва в безброй модерни класики, а сред ролите, в които се превъплъщава, са американски президент, Нелсън Мандела и самия Бог...За първи път обаче актьорът ще получи награда за цялостно творчество - при това „Златен глобус". Статуетката ще му бъде връчена на церемонията през януари, предаде The Hollywood Reporter. Предишни носители на престижното отличие са Робърт де Ниро, Джак Никълсън и Одри Хепбърн.До момента 74-годишният ветеран е спечелил само един „Златен глобус" за филма „Да возиш Мис Дейзи" от 1989 г., но има четири номинации. През 2005 г. Фрийман спечели „Оскар" за най-добра мъжка поддържаща роля за филма на Клинт Истууд „Момиче за милиони".Догодина ще можем да го видим на голям екран като героя Лусиъс Фокс в лентата „Черният рицар: Възраждане", която излиза през юли 2012 г. ... още »
Популярният американски комедиен актьор Били Кристъл ще е водещ на 84-та церемония по връчването на най-престижните в света на киното награди "Оскар", предадоха световните агенции."Ще бъда домакин на "Оскарите", така че младата аптекарка най-накрая да спре да ме пита за името ми, когато си вземам лекарствата. Очаквам шоуто", каза 63-годишният комик и ветеран във воденето на церемонията в съобщение в Twitter.Кристъл води церемонията през 2004 г. Той е връчвал златните статуетки осем пъти досега.Първоначално Еди Мърфи бе избран да води церемонията, но актьорът се отказа в знак на солидарност с продуцента на шоуто, режисьор и негов приятел Брет Ратнър, който се оттегли заради отправени от него оскърбителни изказвания по адрес на хората с хомосексуална ориентация. Американската филмова академия намери заместник на Ратнър в лицето на холивудския ветеран Браян Грейзър, спечелил "Оскар" с филма си "Красив ум" през 2002 г. Церемонията ще се състои на 26 февруари 2012 г. в Лос Анджелис. ... още »
В следващия епизод на „Седем часа разлика”, тази неделя, 13 ноември, от 20:00 часа зрителите ще разберат какво е отмъщението на Таня Стоева.След нападението над дъщеря й, Таня подготвя седмици наред своя план да отмъсти на Роки, защото вярва, че той е виновен за нещастието на Мая. Съюзници на властната съдийка ще бъдат поемното лице Гончев и фитнес инструкторът Миро. Дали обаче всичко ще мине по план, след като асистентът на Таня даде заявка, че минава в лагера на Милото? Ще има ли роля Иванов в тази схема? Отговорите - тази неделя, от 20:00 часа само по bTV.Междувременно, в Ню Йорк Айвън Крис решава, че е в позиция да играе двойна игра. Той обаче не си дава сметка, че не бива да се забърква с Распутин. Докъде ще стигне българинът и дали руският мафиот ще му позволи да го разиграва, зрителите ще разберат от следващия епизод на „Седем часа разлика”.Снимки в поредицата „Седем часа разлика” започна попфолк звездата Бони. Това е втората й роля, след филма „Маймуни през зимата”. В сериала тя играе старша медицинска сестра. ... още »
Теодора Духовникова, Чочо Попйорданов и Георги Стайков ще бъдат част от втория сезон на култовия криминален сериал „Под прикритие” на БНТ и СИА.Теодора Духовникова ще се превъплати в ролята на атрактивна и изкусителна журналистка, която ще има контакт и с двата лагера в сериала. Ролята на звездата от „Вчера” – Георги Стайков също е ключова за сюжета, но засега се пази в тайна.Тази неделя, 13 ноември, ексклузивно за феновете и зрителите на сериала, БНТ ще излъчи пряко едночасово предаване с героите и целия екип на „Под прикритие”. Студиото стартира на живо в 20.45 ч. с водещ Добрина Чешмеджиева и ще продължи час и половина. Зрителите ще имат възможност да се включат с въпроси към гостите в студиото чрез социалната мрежа Facebook, където модератор на дискусията ще бъде Георги Любенов, а скайп връзка ще позволи разговор на живо с актьора Михаил Билалов.Две преки включвания ще покажат какво се случва на снимачния сет на сериала и кои са гостите в клуб „Планет”.Не пропускайте „Под прикритие 2”от студиото на живо на 13 ноември,неделя, точно в 20.45 ч. по БНТ! ... още »
От 16 ноември, от 22:00 часа, по Discovery Channel стартира новата поредица „Армия от един“. В нея бивши морски пехотинци, агенти на ФБР и "барети" се съревновават за титлата "Армия от един" и откриват какво е необходимо, за да си перфектния човек-оръжие. Водещият Майкъл Хоук е бивша "зелена барета" и във всеки епизод подлага четирима състезатели на три изтощителни предизвикателства за скорост, сила и интелигентност. Правилата са прости - ако преминеш теста, продължаваш, ако не го преминеш, си отиваш. Последният оцелял печели 10 000 долара и титлата "Армия от един".Описание на епизодите:Братя по оръжиеЧетири високо квалифицирани оперативни работници – един Рейнджър, един охранител, един Щатски шериф и инструктор по тактически оръжия се изправят и проливат кръв пред три предизвикателства, борейки се за титлата „Армия от един“ и наградата от 10 000 долара.Страхът не е позволенВ най-страшното предизвикателство до сега, състезателите за титлата „Армия от един“ тази седмица трябва да избягат от клаустрофобичните ковчези на „Водния ковчег“, да си проправят път през минно препятствие и да разбият кодовете на серия от сейфове докато висят с главата надолу.Желание за победаЕдин боец по смесени бойни изкуства се изправя срещу морски тюлен ветеран и двама представители на военно-морските части Recon в огнено предизвикателство по стрелба и динамично предизвикателство по разбиване на врати и взривяване на стени. Последните двама, които останат, рискуват да се удавят или да получат хипотермия в тест на тяхната интелигентност в ледено студената вода.Успехът принадлежи на смелитеНа фона на взривове, огнени кълба, кал и пушек, участниците тази седмица трябва да опазят собствения си гръб през сложен лабиринт и да се освободят, да издържат брутален тест за сила в гладиаторски стил и да оцелеят във финалната битка по съобразителност и хитрост, за да се измъкнат от една килия. ... още »