Шест интригуващи филма от Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест
Традицията повелява да представяме най-ценните творби на автори в киното от региона на Балканите, като международното жури тази година ще бъде ръководено от режисьора Костадин Бонев. Общо филмите в конкурса са 12. България ще бъде представяна с носителя на „Златна роза“ за най-добър филм – „Майка“ на Зорница София.
През 2020 година филмът на Емин Алпер „Три сестри“ спечели наградата за най-добър филм в Балканския конкурс на СФФ – три години по-късно представяме пред киноманите в София новия му интригуващ разказ „Изпепеляващи дни“ – своеобразна притча за корупцията в задушаващата, патриархална среда в глухата провинция. Филмът е копродукция между Турция, Франция, Германия, Нидерландия, Гърция и Хърватия. Историята проследява драматичната съдба на млад прокурор, наскоро назначен в малко турско градче, който е въвлечен в политически конфликт по време на първото си разследване на убийство. Със специфичния си визуален стил, Алпер умело пресъздава обществено-политическото състояние в страната и същевременно в разказа му присъстват остроумие, ирония и сарказъм. Филмът получава номинации за Queer Palm и за голямата награда в конкурсната програма „Особен поглед“ в Кан.
Действието в дебютния филм на хърватския сценарист и режисьор Юрай Леротич „Сигурно място“ се развива в рамките на 24 часа. Замислен като своеобразна възстановка с автобиографични елементи, това е трогателен филм „за невидимата война в самите нас“, като главно действащо лице в него е Дамир – изпаднал в сериозна депресия, той прави опит да посегне на живота си, а негови спасители се оказват майка му и неговият брат. Филмът пристига у нас с три награди от Локарно – за най-добри дебют, изгряващ режисьор и актьор и с две от „Сърца“ от Сараево – за най-добър филм и актьор.
След три пълнометражни филма, създадени по негови собствени сценарии, румънският режисьор Пол Негоеску решава да се довери на авторите Раду Романюк и Оана Тудор за своя четвърти филм - копродукцията между Румъния и България „Мъже на делата“. Представена с успех на фестивалите в Сараево и Варшава, историята проследява терзанията на началника на полицията в село в Северна Румъния, който се включва в незаконни машинации заедно с кмета, но след като в селото се случва убийство – представителят на властта трябва да вземе трудни решения, за да спре натрупването на напрежение в малката общност.
Най-новият филм на сценариста и режисьор Пиер Жалица„Ден на труда“ е съвместна продукция между Босна и Херцеговина, Хърватия, Северна Македония, Сърбия и Черна гора и бе удостоен с голямата награда на фестивала във Варшава. Сюжетът пресъздава шока на един емигрант, завърнал се в Босна, който открива, че баща му е арестуван по подозрения във военно престъпление, извършено през 90-те години.
След сериозния успех на „Господ съществува, името ѝ е Петруния“ на Теона Стругар Митевска – с две награди на Берлинале 2019 и номинация за „Златна мечка“, с наградата LUX на Европейския парламент, следващият проект на режисьорката е мащабна копродукция между Северна Македония, Босна и Херцеговина, Белгия, Хърватия, Дания и Словения, дебютирал в програма „Хоризонти“ на Венеция, а съавтор на сценария заедно с Митевска е Елма Татараджич, дългогодишен селекционер на фестивала в Сараево. Историята в „Най-щастливият човек на света“ е свързана със спомените от войната, разтърсила бивша Югославия през 90-те години на ХХ век – в опит да открие така мечтаната романтична любов, една жена на средна възраст се сближава със свой връстник, с когото преди години са били от двете страни на огневата линия в Сараево и най-важното в неговия живот е да получи опрощение.
Дебютният филм на Йозкан Алпер„Есен“ получи наградата за най-добър режисьор в Международния конкурс на СФФ през 2009 година, а 14 години по-късно в Балканския конкурс на фестивала представяме неговия шести пълнометражен филм „Черна нощ“, удостоен с наградите за най-добър филм и най-добър сценарий на фестивала в Анталия. Филмът разказва за бурните страсти, които владеят сърцето на един жител на малко планинско градче и за необратимите последици от изчезването на един офицер, които отекват години след случилото се в една непрогледна черна нощ…
Останалите участници в Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест ще бъдат представени допълнително.
Новият филм на режисьора Камен Калев тръгва по българските екрани след изключително успешно представяне на световната сцена. Сред многобройните му успехи е включването в официалната селекция на кинофестивала в Кан през 2020 наградата за най-добър български филм на тазгодишното издание на София Филм Фест. “Февруари” е поетичен разказ за събитията от живота на един човек – като момче на 8, младеж на 18 и старец на 82. Пътят му в живота изглежда предопределен и монотонен – в родното място и извън него, в жега и в студ, но по всяко време невидима сила като е ли го напътства. Тя е част от нас и по тайнствен начин ни кара да продължаваме напред, към смъртта.« Съзерцателен и елегичен триптих, запечатал живота на един човек, филмът на Камен Калев Февруари е нестандартен портрет на това, което режисьорът нарича нестандартна личност: собствения му дядо – сдържан човек със сложен характер, живял скромен живот в село в Източна България.» Кристофър Вурлиас, Variety“Февруари” е може би най-личният филм на Камен Калев. Вдъхновен от живота на своя дядо, авторът разказва за събития от неговия живот по необичайно поетичен и интригуващ начин. Работата по филма продължава пет години и преминава през много перипетии и интересни обстоятелства – от откриването на актьорите Лъчезар Димитров и Кольо Добрев (непрофесионалисти), през снимането на лента с личната 16-милиметрова камера на Христо Явашев – Кристо и стигнем до превеждането и включването във филма на текстове от Борис Христов, Албер Камю и Камел Дауд. Във “Февруари” виждаме за последно на екран и незабравимия Иван Налбантов.« Работих 5 години върху този филм. Той не е нито биографичен, нито антропологичен, a опит за изграждане на една поетична фигура, един събирателен образ. Желанието ми беше да направя филм, който се преживява през сетивата. » – Камен КалевТова е шестият филм на Камен Калев показван на най-престижния международен кинофестивал. Досега неговите филми са участвали в паралелните програми “Петнайсетдневка на режисьорите” и “Седмица на критиката”, но с тази селекция авторът получава най-високото си признание. “Февруари” е разпространен с голям успех в редица европейски страни.« Камен Калев се гмурка в безвремието и изследва връзката между човека и земята в този завладяващ и аскетичен природен филм. » Фабиен Лемерсие, CineuropaФЕВРУАРИБългария-Франция, 2020, 125′, цветен, играленРежисьор - Камен КалевСценарий - Камен КалевОператор - Иван ЧертовМузика - Петър ДундаковУчастват: Лъчезар Димитров, Кольо Добрев, Иван Налбантов, Христо Димитров-Хиндо, Милко Лазаров“Февруари” излиза на голям екран на в цялата страна 5.11.2021Филмът е финансиран с подкрепата на НФЦ и Евроимаж. ... още »
Филмът е испанското предложение за „Оскар”.Билетите за прожекциите в зала 1 са в продажба!Още едно вълнуващо заглавие става част от програмата на Киномания! ДОБРИЯТ ШЕФ (THE GOOD BOSS) на режисьора Фернандо Леон де Араноа („Да обичаш Пабло”) е с участието на Хавиер Бардем. Филмът беше представен на кинофестивала в Сан Себастиан през септември, а само преди дни стана ясно, че той е испанското предложение за „Оскар”.В центъра на историята е Бланко (Бардем) – собственик на компания за индустриални везни в малък провинциален град. Той очаква посещение на комисия, която трябва да му даде награда за бизнес постижения. Но се оказва, че работниците заговорничат срещу него. Бланко обаче е твърдо решен да изглади проблемите в компанията си и да възстанови баланса, каквото и да му струва това. Филмът обхваща много теми като институционалната дискриминация, класовото разделение и вредното влияние на капитализма, в допълнение към сложната мрежа от междуличностни драми, в която Бланко затъва. ДОБРИЯТ ШЕФ е качествена смесица от черен хумор, патос и режеща сатира, а Бардем е блестящ в ролята на добронамерения, но всъщност егоистичен шеф, който постепенно пропада до отчаяние и лудост.Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерството на културата.Киномания е част от Календара на културните събития за 2021 г. на Столична община. Филмовото събитие ще се проведе между 18 ноември и 2 декември и отново ще покаже най-доброто от седмото изкуство за последните две години. Всички билети за прожекциите в зала 1 вече са в продажба и са налични на касите на НДК, както и онлайн на www.tickets.ndk.bgФестивалът ще протече при спазване на всички противоепидемични мерки. Молим публиката да заповяда в киносалоните с маска и да спазва дистанция! ... още »
"Венъм 2: Време е за Карнидж" разби всички рекорди и покори върховете в бокс офиса по света и у нас! 💪🥇 Не пропускайте комиксовото забавление вече в кината. ... още »
15.10.2021 Петък13.30 Последният дуел16.05 Джеймс Бонд: Смъртта може да почака19.00 Всичко мина добре21.15 Последният дуел16.10.2021 Събота12.30 Последният дуел15.00 Жените наистина плачат17.00 Щипалката и вещицата - дублиран на български18.45 Последният дуел21.05 Джеймс Бонд: Смъртта може да почака17.10.2021 Неделя12.30 Жените наистина плачат14.30 Последният дуел17.00 Къде е Ане Франк?19.00 Родени от огъня - среща с екипа20.20 Жените наистина плачат18.10.2021 Понеделник14.15 Мъдростта на травмата16.05 Джеймс Бонд: Смъртта може да почака19.00 Париж, 13-и район21.05 Последният дуел19.10.2021 Вторник12.45 Засукан свят15.00 Жените наистина плачат17.00 Ма Ма19.00 Кротко с конете21.05 Мъдростта на травмата20.10.2021 Сряда14.15 Голата истина за група Жигули16.30 Последният дуел20.55 Жените наистина плачат21.10.2021 Четвъртък14.00 Ма Ма16.05 Джеймс Бонд: Смъртта може да почака19.00 Книжарница в Париж21.05 Дюн 3D ... още »
СЕМЕЙСТВО АДАМС 2- 11:00 ч. (събота и неделя)Всеки ден: 13:00, 15:00, 17:00 ч.100% ВЪЛК- 11:30 ч. (събота и неделя)ПЕС ПАТРУЛ: ФИЛМЪТВсеки ден: 13:30 ч.ВЕНЪМ 2: ВРЕМЕ Е ЗА КАРНИДЖВсеки ден: 19:00, 21:00 ч.СМЪРТТА МОЖЕ ДА ПОЧАКАВсеки ден: 17:30 ч.ПОСЛЕДНИЯТ ДУЕЛВсеки ден: 20:30 ч. ... още »