В края на 2013-та година се появи новината, че Джаки Чан и звездата от “Американски пай” Шон Уилям Скот ще си партнират в приключенската екшън-комедия “Издирване” (“Skiptrace”). Сценарият на китайско-американската продукция е вдъхновен от идея на самия Чан, а действието ще се развива в Хонг Конг, Съединените щати, Монголия и пустинята Гоби.Първоначално за режисьор на лентата беше избран номинирания за “Оскар” Сам Фел (“ПараНорман”), но преди броени часове бе разкрито, че поради несъответствия в графиците той е бил принуден да се оттегли от проекта.Овакантената от Фел режисьорска позиция ще бъде заета от 55-годишния Рени Харлин, който е най-известен с работата си по “Синята бездна”, “Катерачът”, “Умирай трудно 2” и “Дълга целувка за лека нощ”. Харлин (който засне в България последната си лента “Легендата за Херкулес”) вече е провел няколко срещи с продуцентите и Джаки Чан и до няколко дни ще подпише официалния договор за режисура.Снимките на “Издирване” се очаква да стартират през месец август, тази година, а екранна партньорка на Джаки Чан и Шон Уилям Скот ще бъде китайската актриса от “Х-Мен: Дни на отминалото бъдеще” Фан Бингбинг. Историята на лентата ще се фокусира върху устатия американски комарджия Конър Уотс и хонгконгския полицейски детектив Бени Блек, които обединяват сили за да опазят живота на племенницата на Блек, Бай, и да се преборят с престъпната империя на издирвания в няколко държани мафиот Виктор Уонг.Джаки Чан се превъплъщава в образа на Бени Блек, а Шон Уилям Скот поема ролята на Конър Уотс. За Скот това ще бъде второ участие в продукция, в която той си партнира с китайска екшън-звезда (предишният филм бе екшъна с Чоу Юн Фат “Брониран монах”).Новоизбраният режисьор Рени Харлин ще разполага с бюджет за снимки от около 35 милиона долара, а освен изпълнител на главната роля Джаки Чан е и изпълнителен продуцент. Кастингите за останалите роли протичат в момента и до два месеца ще стане ясно кои други актьори ще се появят в екшън-комедията.Световната премиера на “Издирване” ще бъде в края на 2015-та година. ... още »
Освен че се превърна в изненадващ финансов успех за студиото Ню Лайн Синема, трилъра от 2000-та година “Последен изход” сложи началото и на една от най-гледаните и успешни съвременни хорър-поредици. След появата на първата част бяха заснети общо четири продължения, последното от които тръгна по кината в целия свят през 2011-та година. Още преди да се състои премиерата на “Последен изход 5” беше оповестена новината, че продуцентския екип на франчайза планира да направи поне още две директни продължения. Първоначалните планове бяха снимките на шестия филм да стартират през 2012-та година, но по все още неясни причини работата по проекта беше прекратена за неопределен период от време.Слуховете и дискусиите за бъдещето на франчайза се увеличиха още повече след като петата част изненадващо натрупа в световен мащаб близо 160 милиона долара и това я превърна във второто най-печелившо заглавие от поредицата. От Ню Лайн Синема изявиха задоволството си от постигнатите резултати, но въпреки това не бе разкрита никаква нова информация за статута на разработваните продължения.През изминалите три години липсваха нови детайли относно бъдещето на поредицата, но малко по-рано днес източник близък до сайта Shock Till You Drop заяви (без да разкрива конкретни причини), че въпреки успеха на “Последен изход 5” от Ню Лайн Синема са се отказали от намерението си да продължат франчайза.Важно е да се отбележи, че от студиото не са потвърдили официално тази информация. Имайки в предвид нестихващия интерес на Холивуд към филмовите поредици е напълно възможно “Последен изход” все пак да се сдобие с още едно продължение.В най-добрия случай до края на тази година ще стане ясно точно какви са плановете на Ню Лайн Синема за бъдещето на “Последен изход”. ... още »
Актьорът Венци Кисьов е починал тази сутрин, съобщи БНР като се позова на Съюза на артистите в България.Той е роден на 17 юли 1946 г. в Любимец. Завършва езикова гимназия в Бургас, а след това и актьорско майсторство във ВИТИЗ в класа на проф. Боян Дановски.След дипломирането си започва работа на сцените на театрите във Видин и Габрово. От 1979 г. работи в "Сълза и смях" и от 2006 до 2010 г. е негов директор. След дипломирането си започва работа на сцените на театрите във Видин и Габрово. От 1979 г. работи в театър "Сълза и смях", на който бе и директор.Участвал е във филмите "Карл Маркс. Млади години", "Мера според мера", "Борис I", "Защитете дребните животни", "Ваканцията на Лили" и други.Автор е на книгите "Пространства на мълчанието" (сборник стихове), "Лист неотронен" (сборник стихове), "Методология на първите стъпки" (театрознание), "За началото и края" (кратки разкази, есета, публицистика). ... още »
Що се отнася до Холивуд Стивън Кинг винаги е бил един от най-популярните и търсени съвременни писатели. През изминалите 40 години са били създадени стотици игрални продукции, чиито сюжети са вдъхновени от творби на Кинг, и въпреки изминалото време интереса на студийните шефове към творчеството на 66-годишния писател продължава да бъде голям. С надеждата да постигнат успех както сред феновете на Кинг, така и сред обикновените зрители, от студиото Intrepid Pictures (“Стопаджията”) оповестиха преди броени часове, че публикувания през 1992-ра година съспенс-роман “Играта на Джералд” ще се сдобие с филмова адаптация.Творбата на Кинг е една от малкото негови книги от 80-те и 90-те години, които въпреки изявения интерес от страна на Холивуд не бяха адаптирани (по една или друга причина) за големия екран.От Intrepid Pictures вече са закупили правата за филмиране и според официална информация от студиото на режисьорския стол на бъдещата лента ще седне Майкъл Фланаган, който е най-известен с работата си по тазгодишния изненадващ хорър-хит “Огледалото”. Сценарият на продукцията е напълно завършен и очакванията са, че в най-добрия случай снимките ще започнат през есента на тaзи година.Историята на “Играта на Джералд” се фокусира върху преживяванията на успешния адвокат Джералд Бърлингейм и съпругата му Джеси. След като решават да прекарат един уикенд в близост до красивото езеро Кашуакамак двамата слагат началото на необичайна игра помежду си, чиято цел е да превърне в реалност и най-смелите им сексуални фантазии.Но всичко се променя когато Джералд получава инфаркт докато Джеси е закопчана с белезници за леглото. Окована и напълно сама в красивата къща Джеси постепенно пропада в необясним зловещ свят, който превръща в реалност нейните най-големи страхове.Режисьорът Майкъл Фланаган: “В много отношения “Играта на Джералд” ми напомня на “Мизъри” и “Долорес Клейборн”. Това е една най-напрегнатите и вълнуващи истории, които съм чел и факта, че работя по филмовата адаптация е една сбъдната мечта за мен. Много е вълнуващо да се работи по подобен проект и зрителите ще станат свидетели на едно незабравимо приключение.”Вече завършения сценарий на “Играта на Джералд” е написан от Джеф Хауърд (“Огледалото”) и Майкъл Фланаган, а продуценти са Тревър Мейси (“Стопаджията”) и Джули Мей (“В кръвта”). До няколко седмици ще стане ясно кои актьори ще изиграят главните роли.Ако всичко протече по план “Играта на Джералд” ще тръгне по кината през 2015-та година. ... още »
От финансова гледна точка завръщането на филмовото чудовище Годзила в нова холивудска продукция се оказа успешно. Режисираният от Гарет Едуардс приключенски 3D-екшън “Годзила” тръгна по кината преди няколко дни и само до момента е натрупал приходи в световен мащаб от близо 200 милиона долара.От студията Legendary Pictures и Уорнър Брос са очевидно доволни от постигнатите резултати, тъй като малко по-рано днес беше оповестена новината, че 200-милионната лента с Брайън Кранстън и Жулиет Бинош ще се сдобие с директно продължение. Все още не е ясно кои актьори ще участват във втората част, но за сметка на това очакванията са, че Гарет Едуардс ще се завърне отново на режисьорския стол.По думите на ко-президента на Legendary Томас Тъл още преди месеци са били обсъждани идеи за потенциален “Годзила 2”, но едва след успешния стартова уикенд на първата част проекта е получил нужната зелена светлина.Тъл: “Премиерният уикенд е много обнадеждаващ. Основната ни цел беше да преработим материала по начин, който ще привлече вниманието на съвременната публика, и силно се надявахме, че ще получим възможност да посетим този свят още веднъж.”Въпреки стабилния стартов уикенд на “Годзила” все още не се знае дали финалните приходи ще оправдаят напълно очакванията на продуцентите от двете студия. Независимо от това подготовката за направата на втората част продължава и в най-добрия случай работата по сценария ще стартира до края на тази година.Тъй като е все още прекалено рано няма подписани договори за участие, не се знае кои ще бъдат сценаристите и Гарет Едуардс все още не е потвърдил намерението си да поеме отново режисурата.В следващите месеци се очаква да бъде разкрита нова информация за статута и екипа на “Годзила 2”. ... още »
За последните двайсетина години в световната кинопродукция се очертаха две основни тенденции в разказите за фантастични създания. Подобно на махало, вкусът на продуцентите и публиката се местеше от истории за зомби към истории за вампири, като оставяше сравнително ограничено пространство за върколаци и извънземни. Киното обича открай време сподвижниците на граф Дракула, защото те са драматургични персонажи с универсални възможности. Завидна е лекотата, с която те се вмъкват под кожата на герои от уестърни, романтични драми, съспенси, комедии и екшъни. Сред разнообразните характеристики, които с годините изградиха профила на киновампира, неговата обреченост на вечен живот остава една от най-интригуващите теми за разработка. Това е и основният лайтмотив на "Последните влюбени"."Последните влюбени" е странен филм за вампири. Той не попада в категория B-movies , нито целта му е да запълни празнотата в сърцето на кинофена след затварянето на трилогията за Здрача и любовните терзания на Белла. Нещо повече, той бе представен на фестивала в Кан. Става дума за последния филм на култовия и независим Джим Джармуш, който с лекота би могъл да бъде адаптиран за театрален спектакъл. Веднага бих искал да добавя, че използвам френския превод на оригиналното заглавие, което е Only Lovers Left Alive, за да не оставя място за двусмислие. Кариерата на Джармуш е толкова богата, колкото може да бъде биографията на творец, познат в нюйоркския ъндърграунд още през 70-те години на миналия век, прекарал месеци във френската синематека и останал верен на идеалите си за авторски некомерсиален поглед към заобикалящия го свят. Филмите му са все по-редки, но все така привличат кинофеновете с особените си решения, вкусът към сюрреализма (издаващ понякога аромат от консумация на халюциногенни вещества), и ироничното презрение към жанровите кодове. Вампирите на Джармуш са особен вид. Те са рафинирани интелектуалци от друга епоха, сродни и самотни души в дигитализиран и глобализиран свят. Адам е поп-музикант и композитор, живеещ в града-фантом Детройт, изолиран в стърчаща къща, далеч от своите фенове и всякакви досадници, които окачествява лаконично като „зомби”. Ева е в Танжер, в Мароко, заобиколена от книгите си. Нейн предпочитан събеседник е грохналият вампир Марлоу, който е ни повече, ни по-малко автор, познат на човечеството под името Уилям Шекспир. Връзката на Адам и Ева продължава с различна интензивност повече от 200 години. След кратък телефонен разговор издаващ неговата депресия, тя взема първия (нощен, естествено) полет, за да се погрижи за психическото му равновесие. Винилови грамофонни плочи, лентови магнетофони, старовремски телевизори са само част от подредбата в техния интериор. Отхвърлянето на технологичните нововъведения и почти пълната изолация от съвременния свят граничи със снобизъм. Главните персонажи са потресени от декаданса на обществото и категорично не желаят да излязат от почти викторианската епоха, в която се чувстват уютно. Снабдяването със скъпоценната кръв е решено съвсем цивилизовано – те купуват пакети с кръвна плазма от корумпирани лекари, за да задоволят минималните си вампирски потребности. Сантименталната им идилия е нарушена брутално от появата на Ава, младата сестра на Ева. Нагла и ароганта, тя без усилие успява да раздразни сериозно Адам."Последните влюбени" е метафора за съвремието и за промените в него. Погледът на Джармуш е по-скоро критичен, носещ комплексите на американски творец, който би искал да прилича на европейски интелектуалец и не случайно, подобно на Уди Алън, той е намерил продуцентска подкрепа на стария континент. С бавния си ритъм, дългите статични кадри и панорамите в обезлюдените квартали на фона на сластна музика, филмът му издава известна умора и носталгия. През погледа на персонажите си, Джармуш изследва преминаването на времето и си задава въпроса за творчеството като врата към вечността, източник на радост и лек срещу меланхолията, която е логичен резултат от натрупания опит. Вампирите му не са легендарните създания от жанровото кино, а по-скоро символи, притча за изминалото време, свидетели на смяната на епохите и развитието на човечеството. Анализът на филма би бил непълен без споменаването на актьорската селекция. Към естествената и нереална бледост на Тилда Суинтън и готическата безплътност на Том Хидълстън (познат на масовия зрител като Локи, братът на Тор), трябва да се добавят и динамиката на Мая Васиковска и внушителната и кратка поява на Джон Хърт. Адам и Ева са изморени от всичко видяно, чуто и разбрано, до такава степен, че са загубили желанието да живеят. Обречени на вечен живот, тяхното спасение е взаимната им преданост и любов. Последните влюбени безспорно е успешен филм, защото съчетава сполучливо освежителна ирония и много елементи, които изненадват зрителя и показват нов, почти объркващ подход към жанровите граници и клишета. ... още »
Преди малко повече от две седмици студиото Уолт Дисни потвърди официално, че Харисън Форд, Марк Хамил и Кари Фишър ще бъдат част от актьорския състав на високобюджетната седма част от поредицата “Междузвездни войни”. Овакантената от Джордж Лукас режисьорска позиция на филма е заета от създателя на “Пропадане в мрака” Джей Джей Ейбръмс, а освен вече споменатите актьори на екран ще видим още Анди Съркис, Оскар Айзък и ветерана Макс вон Сюдов. Очакванията относно “Междузвездни войни: Епизод VII” са без съмнение големи и въпреки че информацията за сюжета е оскъдна вече се знае, че световната премиера на лентата ще се състои в края на 2015-та година. За рекламата и филмирането на лентата беше отпуснат бюджет от над 200 милиона долара, а малко по-рано днес от продуцентския екип оповестиха, че снимките вече са започнали в покрайнините на Лондон.От продуцентската компания на Джей Джей Ейбръмс Bad Robot разкриха, че работата по лентата протича по график и заедно с тази информация беше разпространена снимка на официалната филмова клапа на продукцията.Харисън Форд, Марк Хамил и Кари Фишър се завръщат отново в ролите на Хан Соло, Люк Скайуокър и принцеса Лея, а според последната информация от Уолт Дисни действието на “Епизод VII” ще се развива точно 30 години след случилото се в “Междузвездни войни VI: Завръщането на джедаите”.Любимите на феновете персонажи Чубака, C-3PO и R2-D2 за пореден път ще играят важна роля в сюжета на лентата, но както може да се очаква от студиото отказват да разкрият по-конкретна информация по въпроса.Сценарият на седмата част е написан от Лоурънс Каздан (“Уайът Ърп”) и режисьора Джей Джей Ейбръмс, а актьорския състав е допълнен от младите изпълнители Домнал Глийсън (“Въпрос на време”), Дейзи Ридли (“Тих свидетел”) и Адам Драйвър (“Линкълн”). От Уолт Дисни заявиха, че лентата ще бъде последвана не само от директни продължения, но най-вероятно и от няколко “странични” продукции, които ще се фокусират основно върху преживяванията на персонажи като Йода, Хан Соло и Боба Фет.“Междузвездни войни: Епизод VII” тръгва по кината в целия свят от 18-ти декември, 2015-та година. ... още »