Вечният пример за това е „Изкуплението Шоушенк“. Колкото и да звучи невероятно днес, в началото интересът към един от най-харесваните филми на всички времена е меко казано слаб, а критиците не са особено възторжени.
След седемте номинации на Американската кино академия, включително за най-добър филм, нещата коренно се променят. Популярността на филма лавинообразно нараства и от години той е с най-висок рейтинг в сайта imdb.com, като продължава да печели нови поколения фенове.
Днес се навършват 30 години от премиерата на шедьовъра на Франк Дарабонт, напомнящ, че никога не трябва да губиш надежда. Дом на киното
„Лента“, марката под която се дистрибутират филмовите заглавия, вече представи няколко хитови продукции в киносалоните у нас. Нова Броудкастинг Груп навлезе на пазара на киноразпространение в България. Марката, по която се дистрибутират филмовите заглавия – „Лента“, вече представи на българските зрители селекция от изключителни холивудски заглавия. „Навлизането на кинопазара у нас е част от стратегията ни за разрастване и диверсифициране на бизнеса. В дългосрочен план тази стъпка ще подпомогне и усилията ни за предлагане на качествено и разнообразно филмово съдържание на българските зрители на различни платформи и устройства. Щастливи сме от резултатите, които постигнаха първите заглавия, и сме подготвили още изключителни премиери за любителите на киното в България”, каза Вики Политова, главен оперативен директор на Нова Броудкастинг Груп. През тази година „Лента“ ще изненада почитателите на киното със селектирани заглавия от каталога на Lionsgate – „Сикарио“ (Sicario) и „Тиха нощ, луда нощ“ (Love The Coopers), новотo заглавие на легендарния режисьор Уди Алън – „Почти нормален“ (Irrational Man), както и най-малките зрители с прекрасните анимации „Мюн: Пазителят на луната“ и „Сава – Сърцето на воина“.През следващата година зрителите ще могат да се насладят на дългоочакваните продължения на едни от най-успешните холивудски продукции – втора част на хитовия трилър от режисьора Луис Летериер „Зрителна измама”, продължението на култовия екшън „Механик” и нова глава от забавната комедия „Моята голяма луда гръцка сватба”.Своя дебют в киносалоните ще направят и ленти като високобюджетната екшън-драма "Дълбок хоризонт" (Deepwater Horizon), филмовата адаптация от Стивън Спилбърг “Големият дружелюбен великан” (The BFG: Big Friendly Giant), както и новият съвместен проект на актьорите Робърт Де Ниро и Зак Ефрон с работното заглавие „Dirty Grandpa”. Сред топ заглавията, които „Лента“ представи до този момент на българската публика, бяха: шпионският трилър „Мисия: Ноември” с Пиърс Броснан в главната роля, екшънът „Ярост” с Брад Пит, „От глупав по-глупав” – „Завръщането” с любимите холивудски актьори Джим Кери и Джеф Даниълс, всички от които попаднаха в челните места на националния боксофис. Лента представи още последния филм на легендарния сценарист и режисьор на американското кино Уди Алън – „Магия в полунощ”. ... още »
Режисьорът Петър Попзлатев заедно с любимите актьори Светлана Янчева и Ицхак Финци идват на среща с автограф и дискусия на 14 октомври (сряда) от 18.00 ч. С тях в Дом на киното ще разговаря доц. Петя Александрова.Повод за гостуването е филмът „Аз, Графинята“ - първият български филм за първото поколение, погубено от дрогата… Действителна история за съдбата на една от най-колоритните представителки на хипи поколението - Сибила М. или Сиси Графинята.Това е и първият български филм с комерсиално разпространение във Франция, задържал се успешно три седмици на екран и спрян от разпространение в България преди 10 ноември 1989...Историята ни връща в далечната 1968 - паметната година на младежките вълнения и бунтове. През лятото в София се провежда Световен младежки фестивал. Героинята на филма Сибила е на 16 години и заедно с приятелите си участва във веселбата - слушат Бийтълс, пият алкохол, някой предлага дрога. Сибила решава да опита и този опит й струва 3 години изселване от София, зловещ лагер за момичета с аморални прояви, клиника за наркомани и окончателно затъване в наркотиците... Сценарият е на Петър Попзлатев и Раймонд Вагенщайн, а операторската работа – голямият дебют на Емил Христов. Музиката е на Георги Генков, а сред големите актьори във филма са Светлана Янчева, Вълчо Камарашев, Ицхак Финци, Мария Статулова, Петър Попйорданов.“Тя постигна поне една от мечтите си – направихме филм, свободно вдъхновен от нейните преживявания в един свят, изграден от граници, ограничения, доносници, абсурдни норми и цензура.” АвторитеНАГРАДИТЕ:Награда за най-добър филм и наградата на публиката, Торино,1989Наградата за най-добър европейски дебют - Анже, 19902 "СРЕБЪРНИ ДЕЛФИНА" - за режисура и операторска работа, Троя, 1990Филмът е част от специалната селекция „100 ГОДИНИ БЪЛГАРСКО КИНО - Дискусионен клуб с автограф”, програма на Дома на киното, специално посветена на българското кино и неговия 100-годишен юбилей. Проектът е подкрепен от Програма „Култура” на Столична община и Националния Филмов Център и е с ВХОД СВОБОДЕН за всички зрители. Прожекциите ще бъдат всяка сряда вечер от 23 септември до 23 декември в Дом на киното. ... още »
От 15-ти до 25-ти октомври ще се проведе Международният филмов фестивал в Рига. За първи път форумът има конкурсен характер, а в официалната селекция попадат заглавия като „Мустанг” на Дениз Ергювен, „Ангелите на Революцията” на Алексей Федорченко, „Вълшебната планина” на Анка Дамиян, „Мир за нас в нашите души” на Шарунас Бартас и „Събитието” на Сергей Лозница. Сред заглавията извън конкурсната програма са „Омарът” на Йоргос Лантимос с Колин Фарел и Рейчъл Уайс, „Майка ми” на Нани Морети с Маргерита Буй и Джон Туртуро, „Приказка на приказките” на Матео Гароне със Салма Хайек и Венсан Касел, както и биографичният филм за Ейми Уайнхаус „Ейми”. ... още »
След номинирания за „Оскар” „В Брюж”, Колин Фарел и Брендън Глийсън отново ще играят заедно в проект със заглавие „Световно първенство по футбол за бездомници”. Фарел ще се превъплъти в ирландския бездомник Вини Галахър, за когото участието на шампионата е шанс да промени живота си, а Глийсън ще е в ролята на Мел Йънг, един от организаторите на събитието. За първи път Световното първенство за бездомници се провежда в австрийския град Грац през 2003г. За много от участниците това е място, където попадат в полезрението на професионалните футболни треньори. ... още »
Джесика Частейн мечтае да изиграе злодея в поредицата за Бонд. На въпрос на списание “W”, не би ли искала да се превъплъти в момиче на Бонд, Частейн отговаря: „Една от мечтите ми е да изиграя злодея във филм за Бонд. Чакам обаждане!”От петък по екраните е „Пурпурният връх” на Гийермо дел Торо, в който Частейн си партнира с Мия Вашиковска и Том Хидълстън, а през април 2016г. очакваме актрисата във филма „The Huntsmen”, с който на големия екран се завръща Франк Дарабонт („Зеленият път”, „Изкуплението Шоушенк”), макар и само като сценарист. Освен Джесика Частейн в „The Huntsmen” участват Чарлийз Терон, Емили Блънт, Крис Хемсуърт и Ник Фрост. ... още »
Тарантино обяви, че 70мм копие на предстоящия „Омразната осморка” ще бъде представено в лимитирано количество киносалони по света, което няма да надвишава 100. Филмът ще се разпространява в два варианта, като лентовият носител ще бъде с 6 минути по-дълъг от дигиталния. Времетраенето на лентата ще е 3 часа и 2 минути. Филмът се очаква да се появи на 8 януари, а сред звездите в уестърна са Чанинг Тейтъм, Кърт Ръсел, Самюъл Л. Джаксън, Майкъл Медсън, Тим Рот и Дженифър Джейсън Лий. Последните големи хитове, които се появиха на 70мм бяха „Интерстелар” на Кристофър Нолан и „Учителят” на Пол Томас Андерсън. ... още »
Стана ясно, че Уес Андерсън се завръща към стоп-моушън анимацията. Следващият му филм ще ни пренесе в кучешкия свят. Сред актьорите, които вече са обещали да озвучат героите са Джеф Голдблум, Едуард Нортън и Боб Балабан. Наскоро Андерсън е засечен да вечеря с Голдблум, Нортън и Бил Мъри, като последният засега не е потвърден като участник, но съдейки по досегашната им съвместна работа в общо 5 филма, присъединяването на Мъри няма да е изненада. Предишният анимационен проект на режисьора „Фантастичният Мистър Фокс” получи две номинации за „Оскар”. ... още »
Горан Вишнич на снимачната площадка в Хърватска на трети сезон на „Престъпления без граници“.Един полски кинематограф беше казал, че актьорската игра е повече криене, отколкото показване.Да, така е.Ролята Ви в „Престъпления без граници“ е идеален пример за това. Марко се присъединява към специалния отряд на Международния наказателен съд като експерт в отвличанията, но пази и своя лична тайна, която ще остане скрита до края на сезона.Интересно е, че повдигате темата точно сега, защото днес снимахме сцена с Елизабет (Мичъл), която има доста общо с това, за което говорите. Героинята на Елизабет – Карине, говори за сестрата на Марко, която е била отвлечена. Тя знае много добре, че той приема това твърде лично. Само два часа преди старта на снимките, сценаристите ни изпратиха някои нови насоки за сцените. С две думи, тяхното желание беше Марко да говори повече за чувствата си. Аз бях категорично против. Според мен, героят ми е много по-убедителен, когато просто запазва тишина, отпива от кафето си и напуска помещението. Нещо такова свидетелства много повече за състоянието му, отколкото ако започне да говори и да се обяснява. Добрият актьор е в състояние да покаже вътрешното състояние на героя си и без думи. Ако говориш много не остава никаква загадка. Така че актьорската игра е много повече в това да прикриеш, отколкото да покажеш чувства. Трябва просто да намериш баланса.Изглежда имате доста свобода на снимачната площадка на „Престъпления без граници“, след като можете сам да решавате дали да се съобразите със сценария или не.Да и мисля, че във всяко уважаващо себе си шоу трябва да е така. Трябва да подтиснеш егото си, когато работиш в телевизията и да се съсредоточиш да дадеш най-доброто от себе си. Това е екипна работа, открит разговор, сътрудничество, жив, дишащ организъм. Слава Богу не е някаква диктатура /смее се/. Ако аз предложа нещо добро, защо добрият автор да не се вслуша?Това част от опита Ви в телевизията в Щатите ли е? От „Спешно отделение“?Най-добрите епизоди на „Спешно отделение“ са заснети от авторите, с които се комуникираше най-добре, с които се говореше най-лесно. В повечето пъти не съм имал никакви забележки към сценария, но понякога е въпрос на една дума, на едно изречение. Не казвам, че аз знам точно какво не е наред и какво трябва да се промени или добави, просто говоря със сценаристите, обсъждаме варианти. Същото е и тук – когато искам да направя нещо, да внеса някаква промяна, всички се вслушват, защото знаят, че не се опитвам да си докарам дивиденти, а че мисля цялостно, за цялата картинка.„Престъпления без граници“ е специална продукция – заснет е в Европа с европейски екип и актьори, без да се обвързва конкретно с нито една европейска държава. Прекалено дълго всичко, което се предлагаше в жанра беше на фона на американски пейзажи, така че този сериал наистина е глътка свеж въздух.С цялото ми уважение към американската телевизионна индустрия, но американските сериали се финансират от американските телевизионни канали и в американските предавания се очаква актьорите да говорят на английски. Затова в американските сериали виждаме американски или английски актьори много по-често, отколкото от която й да е друга точка на света. Аз съм хърватин и много добре знам, колко труд положих, за да науча езика. За някои европейци е практически невъзможно да се справят с акцента си. За шведите и датчаните, например, е много лесно. За французите е много трудно. Това е една от причините, поради които шведските актьори в Америка се справят много добре.Но не смятате ли, че откакто „Престъпления без граници“ стана популярен из цял свят и е заснета предимно в Европа, може да се окаже пионер и да разчупи стереотипите? Може ли да се смята за пример, как да се прави нещо различно и то без това да вреди на крайния резултат? Сред актьорския състав на сериала са Елизабет Мичъл, която е американка, Доналд Съдърланд е канадец, имаме германски актьор, италианска актриса и цялото действие се развива в Европа. Има още сериали, заснети там „Игра на тронове“, например. Нещата се придвижват в тази посока. Вземете например държава като Хърватска. Стъпка по стъпка тя изгражда съвсем нов имидж. Туристите виждат невероятно крайбрежие, хубави ресторанти, страхотни хотели. Още повече - имаме седем или осем национални парка. Локациите за кино и телевизия наистина са превъзходни, а и са много по-проходими и достъпни от преди. Да бъдем честни – американците са прагматични хора. Ако видят хубава и евтина локация, няма какво да ги спре. Точно това се случва сега и е само началото, уверявам ви.Разкажете ми повече за връзката между Вашия герой и героинята на Елизабет Мичъл. И двамата се присъединихте към актьорския състав през този сезон и от това, което видях от трейлърите, между двама ви има голямо напрежение.О, напрежението винаги трябва да съществува. Ако всичко върви гладко, би настанала пълна скука. Колкото по-тежки неща преживява героят ми, толкова по-интересен става за мен като актьор. Карине, героинята на Елизабет и моят герой Марко, винаги си трошат главите, непрекъснато следват върхове и спадове. Карине работи с Микаел Дорн /Доналд Съдърланд/ в Международния наказателе съд, като един от най-добрите му следователи. Сега, за първи път й се отдава възможността сама да поведе специален отряд. Тя е от тези професионалисти, които не разполагат с личен живот. Нейната работа отнема цялото й време, тя е на разположение двадесет и четири часа, седем дни в седмицата. Тя също никога не е получавала нищо даром в живота си и наистина трябва да работи здраво, за да постигне целите си. Тя е обратното на героя на Том Влашиха. Този човек е просто брилянтен, всичко му се случва по най-лесния начин.Да разбирам ли че актьорската работа е обратното на реалния живот за Вас? Най-добра е, когато е трудна?Именно! /смее се/. И аз искам, като всички, животът ми да е приятен и лесен, но силно предпочитам героят ми да е сложен и объркан. Колкото по-труден е характера му, толкова по интересен е за игра. Как се почувствахте, когато се върнахте в родината си за снимките? Беше изключително забавно! Наистина!Роден сте в Хърватска и първият ви филм е заснет тук. Това не събужда ли сантиментални чувства?Всъщност, започнах актьорската си кариера по време на войната през деветдесетте. Бях само на 18. После, направих един филм в Босна, когато бях на двадесет и няколко. Последният път, когато снимах тук, беше преди около година. По онова време работех здраво в Щатите със „Спешно отделение“. Спомням си, че се почувствах облекчен, когато за първи път от толкова години, трябваше да използвам родния си език на снимачната площадка. Просто беше много по-лесно да говоря на хърватски пред камерата. Сега с всички чехи, словаци, англичани, американци, германци и хървати на снимачната площадка на „Престъпления без граници“, имам усещането, че английският ми се влошава ден след ден. Продължавам да превключвам от един език на друг и всичко съвсем се омеша /смее се/.Но е приятно да работите отново у дома?Да, разбира се! Единствено съжалявам, че не сме по-близо до моят роден град – Сибеник, който е надолу, на юг. Най-малкото, трябва да се видя с родителите си. ... още »