В навечерието сме на 25-тия международен филмов фестивал София Филм Фест. 25 години след началото, след огромен натрупан опит и постижения, след срещи със стотици майстори на световното кино и представители на европейската и световната филмова индустрия, след авторитетни признания, сред които акредитация от FIAPF и включване в списъка на сп. „Варайъти“ с 50-те най-значими световни фестивала в света…
Готови сме за началото. Адаптирани спрямо пандемичната ситуация. При стриктно спазване на противоепидемичните мерки. С изключителна по своето качество програма. И участници, всеки от които е желан гост на целия фестивален свят.
25-ият София Филм Фест ще се състои от две части: същинска и специална. Същинският фестивал е от 11 до 31 март с хибридно издание. Над 70 филма ще бъдат налични на водещата в света на фестивалите онлайн платформа на Фестивал Скоуп/Шифт 72.Над 129 филма ще бъдат прожектирани в софийските киносалони. Акцентът през март са конкурсните програми, българските игрални и документални премиери, избрани филми от световната фестивална сцена, юбилейни програми, включващи шедьоври от световното кино на гостували в София режисьори. Традиционните фестивали в Бургас, Пловдив и Варна ще бъдат във втората половина на март.
Специалното издание на 25-ия СФФ е предвидено за средата на септември 2021. Тогава планираме да покажем компактна програма от световни филми, представени от техните автори. Всички режисьори на предвидените за септември филми са потвърдили участието си. Да се надяваме да можем да навлезем тогава в нормалността и да отпразнуваме 25-ия Купон на годината подобаващо.
Фестивалът се организира от Арт Фест под патронажа на Столична община, с подкрепата Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“ и програма „Творческа Европа“ MEDIA на Европейския съюз, в партньорство с Националния дворец на културата, културни институти, спонсори, партньори и приятели.
Официалното откриване на 25-ия София Филм Фест е на 11 март в Зала 1 на НДК с премиерата на най-новия филм на режисьора Камен Калев - „ФЕВРУАРИ”. Той бе представен в Works in Progress програмата на 17-ия София Мийтингс 2020 и получи заслужено признание – участие в официалната селекция на Кан 2020.
* * * На церемонията по откриване на 25-ия София Филм Фест ще бъде връчена Наградата на София на Столичната община на изключителния музикант, филмов и театрален композитор Теодосий Спасов за неговия принос към изкуството на киното и музиката. Големият ирански режисьор Джафар Панахи също ще получи Наградата на София в годината на софийския юбилей – тя ще отпътува за родината му.
* * * За 19-и път авторитетно жури - Теодор Ушев, мултимедиен артист, режисьор и графичен дизайнер (Канада-България), Иля Хржановски, режисьор (Русия), Светла Цоцоркова, режисьор (България), Саболч Хайду, режисьор (Унгария) и Наташа Петрович, актриса (Северна Македония), ще определи Голямата награда в Международния конкурс за първи или втори игрален филм „София – град на киното”, съдържаща парична премия от 7000 евро, осигурена от Столична община.
* * * Балканският конкурс включва топ-заглавия от региона, които ще се състезават за наградата, връчвана по традиция от нашите приятели „Домейн Бойар“ и оценявана от международно жури в състав: Дорон Еран, режисьор и продуцент (Израел), Джон-Пол Дейвидсън, режисьор (Великобритания) и Лили Хорват, режисьор (Унгария). Ето кои са те:
* * * 2020 е предизвикателна година, но и богата на важни заглавия в света на документалното кино – специална селекция от тях е включена в Документалния конкурс на фестивала. Начело на журито тази година е първият гост на София Филм Фест – режисьорът Лех Ковалски, а заедно с него ще работят датският режисьор-документалист Туе Стийн Мюлер и продуцента Наташа Дак Оджуму.
* * * В продължение на шест години в програмата на София Филм Фест имаме удоволствието и привилегията да бъде връчвана специалната Награда ФИПРЕССИ 90 Платиниум, която се присъжда от Международната федерация на филмовите критици. В пред-пандемичните години тя бе представяна лично от Клаус Едер, генерален секретар на организацията, и нейни носители в София са Бела Тар, Горан Паскалевич, Илдико Енеди, Биле Аугуст, Агнешка Холанд. През 2021 година световните творци на киното, които ще получат този приз, са режисьорите Кристи Пую и Тери Гилиъм.
* * * Новите български игрални филми ще са основен акцент в мартенската програма на СФФ. Сред премиерните заглавия за София, освен участващите в конкурсите, са „Житие“ на Войчех Тодоров и Георги Стоянов по сценарий на Красимир Крумов-Грец, „Блаженият“ на Станимир Трифонов, „Рая на Данте“ на Димитър Радев, „Сбогом, Джони“ на Константин Буров, както и вече разпространеният в киносалоните „Ятаган“ на Андрей Андонов. Три игрални филма ще бъдат в програмата на Киномания, с което двата водещи български кинофестивала обединяват усилията си в стремежа за популяризиране на българското кино – „Страх“ на Ивайло Христов (откриващ Киномания), „Сцени от живота на една актриса“ на Иван Владимиров и „Късата клечка“ на Димитър Петков.
* * * Фестивалът ще представи по традиция и премиерни български документални филми. Сред тях са носителят на наградата „Златен ритон“ – „Преди края“ на Елдора Трайкова, „Тихо наследство“ на Петя Накова и „Парцалев“ на Валя Коларова.
* * * 19-ият Конкурс за български късометражен филм ще представи 12 филма, селектирани от жури в състав: Ваня Райнова, сценарист и продуцент, и режисьорите Борис Десподов и носителя на наградата през 2020 – Христо Симеонов. За втора поредна година наградата се осигурява от Доли медия студио. Ето и селекцията:
* Дишай / Breathe, режисьор Бисер Джонев * Еди-кой си / Whoever, режисьор Милко Йовчев * Заклинание / Spell, режисьор Виктория Караколева * Карантина / Quarantine, режисьор Димитър Димитров * Лека нощ, Лили / Good Night, Lily, режисьор Петър Вълчев * Любов по време на туризъм / Love in Time of Tourism, режисьор Весела Данчева * Оттук дотук / From Here to Here, режисьор Георги Мартев * Под един покрив / Under the Same Roof, режисьор Симеон Цончев * Танда / Tanda, режисьор Теодора-Косара Попова * Черупки / Eggshells, режисьор Слава Дойчева * AIVA, режисьор Венета Андрова * Santiago, режисьор Андрей Кулев
* * * Основният фокус на юбилейния 25-и София Филм Фест е самият фестивал. Едно от най-големите му достижения е гостуването в България на световни филмови творци. Част от тях бяха удостоени с Наградата на София на Столична община за техния принос в развитието на изкуството на киното. Питър Грийнауей получи първата Награда на София през 2005. Оттогава през изминалите 25 години 56 изключителни личности на световното и българското кино са получили лично в София отличието. В програмата представяме извънредната юбилейна рубрика „СФФ 25“ в която са включени филми на 25 носители на Наградата на София. Сред тях освен Грийнауей са Биле Аугуст, Кшищоф Зануси, Никита Михалков, Данис Танович, Агнешка Холанд и Павел Павликовски. Техните творби ще бъдат показани в Дома на киното в предварителната програма на фестивала, която стартира от 1 март. По-голямата част от тях ще отправят лични послания към публиката на СФФ и ще представят филмите си, на което може да бъде свидетел единствено публиката в киносалона. Кои са другите членове на Клуб „25“ ще разберете съвсем скоро. Тук ще споменем и една легенда на българското кино – акад. Людмил Стайков. Неговият филм „Ханът и империята“, част от „СФФ 25“ и Киномания, ще има специална прожекция в Зала 1 на 31 март 2021, организирана от Националния дворец на културата.
* * * Предварителната програма, загряваща 25-ия София Филм Фест ще запознае киноманите и ценителите на постиженията на Чехословашката нова вълна с творчеството на един от нейните най-ярки представители – сценаристът и режисьор Павел Юрачек. В Чешкия център в периода от 1 до 10 март ще бъде представена негова ретроспектива, в която той се проявява както като режисьор и сценарист на свои филми, така и като сценарист на емблематични филми на свои колеги от чудото на 60-те. Програмата ще бъде представена от експерта Ян Трънка от Чешкия национален филмов архив.
* * * БИЛЕТ И през 2021 голяма част от филмите ще са достъпни чрез една от най-известните консерви в света на киното – БИЛЕТ В КЕН на София Филм Фест. Ценителите ще имат възможност да попълнят своята колекция от кенове, а повече информация ще откриете на siff.bg/bilet и може да бъде получена на безплатен номер 080018110.
* * * 18-ото издание на София Мийтингс ще събере онлайн европейския елит във филмовата индустрия – това ще се случи между 17 и 21 март 2021. Пандемичната обстановка в целия свят е условие, с което всички фестивали и филмови пазари се съобразяват, но всеобщата онлайн свързаност дава възможност на киноспециалистите да присъстват на много повече форуми в цял свят.
* * * Следете подробностите за акценти на сайта ни www.siff.bg, както и в социалните мрежи (Facebook, Twitter, Instagram, YouTube) на фестивала.
Благодарим на компаниите България Еър - основен превозвач на фестивала, Grand Hotel Sofia, Domaine Boyar, Moto Pfohe Rent a Car, hobo, Nescafe Dolce Gusto.
Креативният и комуникационен партньор на София Филм Фест е DDB!
София Филм Фест се осъществява с подкрепата на Столична община.
Режисьорът на „300” отново се връща към древногръцката история като филмира животът на персийския цар Ксеркс, царувал в периода 485 – 465 пр.Хр. Той повежда персийската войска в битка с Гърция.Премиера в България: 07.03.2014 ... още »
Първото издание на фестивала за филми на зимна тематика и спорт Снежен Филм Фест www.ridersfilms.com - започва на 5-ти февруари в 20 ч. с три зимни филма в столичния киносалон „Дом на киното“. Следващите прожекции в София са на 7-ми и 8-ми февруари отново в 20 ч. на същото място.След това фестивалът поема на пътешествие до Банско, където ще могат да се гледат филмите в селекция на 13, 14 и 15-ти февруари и в Пампорово – на 20, 21 и 22-ри февруари. Филмовото пътешествие предстои да се разширавя и с още градове в страната.9-тте филма в програмата са изцяло български, правени между 2005 и 2013 г. и са ориентирани към тези, които вече обичат зимните спортове в планината, но и към онези, за които това може да се превърне в причина да открият тази любов.В програмата на Снежен Филм Фест са филмите:"3,2,1 Зима" - автор Иван Тодоров " Free spirit week" - автор Алеко Желязков " Изгубената Зима" - автор Стоил Димитров и Емануил Емануилов" Скрити " - автор Иван Тодоров " Promise Land " - автор Стоил Димитров " Снежна Линия" - автор Георги Гигов " Snow a days“- автор Стоил Димитров " Следи" - автор Алеко Желязков " Its all good" - Never Know Productions„За нас карането на сноуборд и ски е олицетворение на свободата и с тези филми искаме да запалим у вас същото преклонение и любов към природата, което ни кара да обичаме живота повече и повече с всеки нов ден.“, споделя Владо Трифинов, организатор на първото издание на Снежен Филм Фест.Във филмите ще видим как живеят любителите на екстремни зимни спортове, как тренират, каква концентрация и отдаденост е нужна, за да постигат невероятните си спускания и акробатични изпълнения. Филмите показват какво вдъхновява техните герои и коя е основната причина да рискуват здравето и живота си при всеки нов навалял сняг.Цената на билетите за София е 5 лв. за три филма с обща времетраене около 2 часа.Програма на Снежен Филм Фест„Дом на киното“:5-ти Февруари, сряда, 20 ч.:1. "3,2,1 Зима" - автор Иван Тодоров - 40 минути ( ски и сноуборд )2. "Free spirit week" - автор Алеко Желязков - 42 минути ( ски )3. "Изгубената Зима" - автор Стоил Димитров и Емануил Емануилов - 35 минути ( сноуборд )( общо времетраене - 1 час и 57 минути )7-ми Февруари, петък 20 ч.:1. "Скрити" - автор Иван Тодоров - 58 минути ( ски и сноуборд )2. "Promise Land" - автор Стоил Димитров - 25 минути ( сноуборд )3. "Снежна Линия" - автор Георги Гигов - 47 минути ( ски )( общо времетраере - 2 часа и 10 минути )8-ми Февруари, събота 20 ч.:1. "Snow a days" - автор Стоил Димитров - 16 минути ( сноуборд )2. "Следи" - автор Алеко Желязков - 71 минути ( ски )3. "Its all good" - Never Know Productions - 29 минути ( сноуборд )( общо времетраере – 116 мин, 1 час и 54 минути )Цена на билета за „Дом на киното“ – 5 лв. за ден.Датите и локациите в другите градове на Снежен Филм Фест:Банско - 13, 14 и 15-ти февруари; "Читалище Никола Въпцаров "; вход - 3 лвПампорово – 20, 21 и 22-ри февруари; хотел Перелик ... още »
Все още незаснетото продължение на високобюджетния “Човек от стомана” бързо се превърна в едно от най-дискутираните предстоящи комиксови заглавия. Интересът към лентата се увеличи значително след като през лятото на 2013-та година стана ясно, че освен познатия от първата част Супермен на екран ще се появи и другия световноизвестен персонаж на DC Comics - Батман. Неофициалното заглавие на подготвяното продължение е “Батман срещу Супермен”, а на режисьорския стол ще седне създателя на “Човек от стомана” Зак Снайдър. Англичанинът Хенри Кавил поема за втори път ролята на Супермен/Кларк Кент и според последната информация бюджетът за мащабната продукция ще надвишава сумата от 250 милиона долара.Продуцентът на “Човек от стомана” Кристофър Нолан няма да бъде част от екипа на продължението, но за сметка на това към вече потвърдения Хенри Кавил ще се присъединят отново Ейми Адамс, Лорънс Фишбърн и Даян Лейн. Намерението на Уорнър Брос е “Батман срещу Супермен” да сложи началото на нова серия от комиксови филми, сред които ще се откроява ансамбловия “Лигата на справедливостта” (чиито сюжет обединява всички най-известни герои на DC Comics).В предстоящия “Батман срещу Супермен” култовата роля на милиардера Брус Уейн и неговото алтер-его Батман ще бъде изпълнена от двукратния носител на “Оскар” Бен Афлек, който според информация от студиото е вече една от основните движещи сили зад проекта.Преди няколко седмици се появи слух, че към Афлек и Хенри Кавил най-вероятно ще се присъедини още един номиниран за “Оскар” актьор - Хоакин Финикс. Смяташе се, че Финикс ще изиграе популярния злодей Лекс Лутор, но от Уорнър Брос побързаха да опровергаят тази информация и в разпространено до медиите изявление разкриха, че тази роля е била поверена на младия актьор Джеси Айзенбърг. Айзенбърг привлече вниманието на зрителите с ролите си в “Социалната мрежа” и изненадващия хит от 2013-та година “Зрителна измама”.Режисьорът Зак Снайдър: “Лекс Лутор е един от най-впечатляващите и популярни отрицателни герои от вселената на Супермен. Това е статут, който е останал непроменен от 1940-та година. Това не е поредния клиширан злодей и с помощта на Джеси (Айзенбърг) ние ще изградим един сложен персонаж, който ще предложи много големи изненади.”Освен Джеси Айзенбърг в “Батман срещу Супермен” ще вземе участие и звездата от “Лолита” и “Умирай трудно 3” Джеръми Айрънс. 65-годишния английски актьор ще се превъплъти в образа на иконома Алфред Пениуърт, който е един от най-доверените хора на Брус Уейн/Батман. В предишните три филма за Човека-прилеп тази роля беше изиграна от Майкъл Кейн.През изминалите няколко месеца по сценария на “Батман срещу Супермен” работеше Дейвид Гойър (“Батман в началото”), но сега от Уорнър Брос съобщиха, че неговото място е било заето от Крис Терио, който доби популярност благодарение на работата си по трилъра на Бен Афлек “Арго”. Снимачният период на продължението ще протече в Торонто, Канада, и щатите Мичиган и Калифорния, а готовия филм ще се прожектира в триизмерен и IMAX формат.“Батман срещу Супермен” тръгва по кината в целия свят от 6-ти май, 2016-та година. ... още »
Няколко месеца след световната премиера на “Заразно зло: Възмездие” Мила Йовович заяви официално, че ще се завърне и за шестата част от популярния екшън-франчайз. Първоначалните планове на продуцентите бяха снимките на лентата да стартират през есента на 2013-та година, а световната премиера беше насрочена за втората половина на 2014-та. Ситуацията обаче се промени когато стана ясно, че работата по античната продукция “Помпей” ще попречи на режисьора Пол У.С. Андерсън да се завърне за шестия “Заразно зло”. С надеждата да запазят оригиналния екип на поредицата от студиото Screen Gems отложиха временно снимките на шестата част и в продължение на няколко месеца липсваше нова информация за проекта.За радост на феновете режисьора Пол У.С. Андерсън увери по време на скорошно интервю, че “Заразно зло 6” ще бъде заснет и допълни, че по всяка вероятност премиерата му ще се състои в края на 2015-та година.Ето какво заяви Андерсън докато рекламираше новата си лента “Помпей”:“Ще направим още една част на “Заразно зло”. Но все още не сме задвижили напълно нещата. Нямаме готов сценарий, но се надявам, че филма ще бъде готов до края на 2015-та година.”Режисьорът също така допълни, че след премиерата на “Помпей” ще си вземе кратка ваканция и едва след това ще се насочи към “Заразно зло 6”. Все още не се знае нищо за сюжета на бъдещата продукция, но по думите на Андерсън тя ще бъде “един хубав завършек на поредицата”.Мила Йовович ще се завърне със сигурност в ролята на Алис, а очакванията са, че към нея ще се присъединят познатите от предишните части актриси Али Лартър, Сиена Гилори и Спенсър Лок. Освен режисьор на “Заразно зло 6” Пол У.С. Андерсън ще бъде сценарист и продуцент в партньорство с Джеръми Болт (“Смъртоносна надпревара”) и Самюел Хадида (“Домино”).В най-добрия случай снимките на фантастичния екшън ще започнат в края на 2014-та година. ... още »
Домът на киното ви кани на седмата прожекция от документалната програма Хот Док5 февруари сряда 18.00Вход свободен„Повече от мед“Швейцария – Германия – Австрия, 2012, 91 мин.Реж. и сценарист Маркус ИмхофДокато разкрива интересни факти за физиологията на пчелите, когнитивните им способности, организацията на кошера и производството на мед, този изключително красив филм алармира за началото на екологична катастрофа.Дълъг път е изминат от високопланинските кошери до индустриализираното добиване на мед. Човешкото участие е изключително инвазивно. Към този факт се прибавят промените в околната среда.„Ако пчелите измрат до една, на човечеството ще му останат само четири години живот” – мисълта принадлежи на Албърт Айнщайн. Днес популацията на пчелите в световен мащаб е намаляла от петдесет до деветдесет процента, а от нея зависи опрашването на растения, от които хората доставят една трета от храната си. Какво ще стане, ако природата отговори на агресията. Кой ще надделее: силите на природата или на капитализма, пита филмът. Изхождайки от автобиографичен интерес – режисьорът, чието семейство от три поколения отглежда пчели – решава да проследи причините за изчезването им. Филмът, който има качествата на научно-популярен филм, поема социално отговорна мисия. „Повече от мед“ е пример за предизвикателствата, които стоят пред документалното кино в бързо променящият се глобален свят. ... още »
Филип Сиймур Хофман бе намерен мъртъв в апартамента си в Манхатън, оповести Уол Стрийт Джърнъл в неделя. Причината за смъртта на 46-годишният актьор още не e ясна. Полицията на Ню Йорк водят все още разследване.Актьор и режисьор в театъра Филип Сиймур Хофман е роден в Рочестър, щата Ню Йорк, на 23 юли 1967. Като ученик в гимназията се увлича по театъра, записва се да учи драматични изкуства в Йоркския университет и се дипломира през 1989. Дебютира в киното с независимата продукция Triple Bogey on a Par Five Hole (1991) под името Фил Хофман, а първата му роля в лента с по-широко разпространение идва през следващата година с "My New Gun" (1992).На Бродуей е номиниран два пъти за театралната награда „Тони”: като най-добър актьор през 2000-та година за ролята си в пиесата на Сам Шепард "True West" и пак като най-добър актьор през 2003 за играта си в пиесата на Юджийн O'Нийл (I)'s "Дългото пътуване на деня към нощта".Хофман е артистичен директор на театралната компания "Лабиринт" в Ню Йорк, където е поставил като режисьор пиесите "Our Lady of 121st Street", "In Arabia, We'd All Be Kings" и "Jesus Hopped the A Train" на Стивън Гиргис, както и "The Glory of Living" от Ребека Гилман в манхатънския театър "Клас къмпани".Хофман затвърди репутацията си като един от най-талантливите актьори под 40 години през 2005 с филма "Капоти". С ролята на големия писател актьорът спечели „Оскар” за главна мъжка роля, както и наградата на критиците от Лос Анджели. ... още »
„Великата красота” - носителят на „Златен глобус” за чуждоезичен филм и на четири приза от Европейската филмова академия – най-добър европейски филм на 2013 година, най-добър режисьор (Паоло Сорентино), най-добър актьор (Тони Сервило) и най-добър монтаж (Кристиано Травальоли) е една от гала прожекциите на София Филм Фест 2014Почитателите на естетското кино „с дъх на Фелини” и атмосферата на аристократичния Рим ще видят у нас на роден екран за първи път един от европейските претеденти за „Оскар” - най-новата творба на италианеца Паоло Сорентино с поетичното име „Великата красота / The Great Beauty”. Удостоен с десетки награди и номинации от множество международни кинофоруми, между които и номинация за „Златна палма” от Кан 2013, филмът на Сорентино ще се срещне и с българската публика – единствено в рамките на София Филм Фест през март! Героят на „Великата красота” Джеп Гамбардела (Тони Сорвило) е изискан италианец – писател, създал само един роман-бестселър, издаден преди доста години, който води бохемски живот, списва колонка за култура и се е посветил на най-бляскавите партита в Рим. Такова е и празненството по случай 65-ия му рожден ден, когато той решава, че няма повече време за грозни и безрадостни житейски събития и потегля из улиците на вечния, красив град, за да се срещне с различни персонажи, да си спомни моменти от живота, да си даде сметка истинско ли е всичко около него... „Този филм е за отлитащото време и за онези часове и дни, които се оказват пропилени в живота ни, - споделя режисьорът. – Отминалото време се превръща в бреме, и тежестта на живота ни изморява. Но все пак, по някакъв начин успяваме да дарим с достойнство отредените ни дни... Героите във филма всъщност няма нямат определена дестинация, до която да стигнат – хората просто се носят из реалността. Очевидно, те винаги са все на едно и също място. Те не отиват никъде. Въпреки това, главният герой, несъзнателно се движи в една точна определена посока - на среща с най-важния момент от миналото, срещата с любовта на живота му в неговата младост...” Вторият филм на италианския режисьор, който ще могат да гледат зрителите на София Филм Фест през 2014 година, е „Последствията от любовта / The Consequences of Love” (2004). Независимо, че в заглавието на филма става дума за любов, това е един разказ за хазартни страсти, в който главният герой няма никакво намерение да застане на страната на губещата кауза. Тита Ди Джироламо (отново любимият на Сорентино актьор Тони Сервило) е 50-годишен сицилианец, който от дълги години пребивава в хотел в безименен град в италианската част на Швейцария. Скрит далеч от външния свят и отделен от семейството си, той се е покрил в анонимност. Любимото му занимание е да прекарва ден след ден в бара на хотела, решавайки кръстословици. Тита не говори с никого, а на лицето му няма и следа от емоция. Всичко се развива в еднообразна монотонност до момента, в който в стаята на Тита се появяват двама наемни убийци – това е началото на поредица от неочаквани обрати, последвани от зашеметяващо трагично-комичен финал. Филмът „Последствията от любовта” е харесван от критиката не само заради нетрадиционния разказ, но и заради модерната си визия и фънки трип-хоп саундтрак. Програмата, посветена на Сорентино, включва и първият му англоезичен филм - „Това е мястото! / This Must Be The Place” (2011), създаден в сътрудничество с колегата му сценарист Умберто Контарело. Историята разказва за бившата рок-звезда на име Шайен (в ролята - Шон Пен). Независимо, че е на 50, Шайен все още се облича в готик дрехи, ала води сравнително скучен семеен живот в Дъблин. Най-близкият му приятел в квартала е Дефри, който върти безброй любовници, има връзка с много по-младо момиче и се надява да му провърви с късмета на брокер. Всичко е нормално до мига, в който Шайен разбира, че баща му, когото не е виждал от трийсетина години, е на смъртно легло. Тази новина отвежда бившия рокер в Ню Йорк, където Шайен открива, че бащата е бил обсебен от търсенето на реванш за униженията, на които е бил подложен…В елегантно разказаната история Паоло Сорентино разисква цял куп важни житейски теми като семейните отношения, идентичността, междуличностните връзки, помирението, войната, отмъщението и любовта през призмата на интригуващия портрет на главния герой, поел на пътешествие, което да го отведе към по-пълно разбиране на собствения, вътрешен свят. Този филм е удостоен с наградата на екуменическото жури от кинофестивала в Кан през 2011, както и с шест награди „Давид на Донатело”, между които за най-добър сценарий, операторска работа, музика и грим. Паоло Сорентино е роден на 31 май 1970 г. в Неапол, Италия. Той е режисьор и сценарист, известен с филмите „Великата красота” (La grande bellezza, 2013), „Това е мястото!” („This must be the place”, 2011), „Il Divo: La Vita spettacolare di Giulio Andreotti” (2008), „The Family Friend” (2006), „Последствията от любовта” („The Consequences of Love”, 2004), „One Man Up” (2001). Паоло Сорентино е щастливо женен баща на две деца. Бил е член на журито на Международния филмов фестивал в Локарно през 2008 г. Сорентино председателства журито в секция „Особен поглед” на кинофестивала в Кан през 2009 година. Италианският режисьор е бил председател на журито на филмовия фестивал в Торино през 2012 г.Филмите на Сорентино се представят на София Филм Фест в партньорство с Италианския културен институт в София. ... още »
Има филми, които хипнотизират публиката от първата минута и обезоръжават дори и най-критикарски настроените зрители. Причината за това може да се потърси в магнитната сила на изображението, в силното актьорско присъствие или в увода, който обещава интригуваща поредица от събития. Със сигурност може да се каже, че “Великата красота” на режисьора Паоло Сорентино съдържа тези три компонента от началото до края и в моята класация се нарежда сред петте най-добри филма за изминалата година и се изправя като безспорен лидер за престижната оскарова статуетка в категорията за чуждестранни филми.След близо десетминутно почти документално въведение, камерата ни отвежда на шеметен купон, отбелязващ 65-ия рожден ден на Джеп Гамбардела. Безгрижно дремещ върху репутацията си, създадена от роман написан през младежките си години, той се е превърнал в журналист, чието остро и саркастично перо може да съсипе всяка кариера. Затова, независимо от цената, която трябва да платят, мнозина предпочитат да поддържат добри отношения с него. Джеп е твърде интелигентен и достатъчно циничен, за да си прави илюзии за причините, поради които околните проявяват загриженост и внимание към него. Юбилеят му е сериозен повод за равносметка на изминатия житейски път. Противно на очакванията, Джеп, не е щастлив от отчета, вероятно заради самотата, на която е обречен, вероятно заради упадъка на обществото, в което живее, а може би и поради носталгията по безвъзвратно пропилените години и голямата му младежка любов, останала като далечен и тъжен спомен. Всички около него са в очакване на неговия втори роман, а той е в очакване на “великата красота”, която ще го вдъхнови, за да го напише. “Великата красота” е амбициозен филм, в който Рим е персонаж, присъстващ дискретно в почти всеки кадър. Паоло Сорентино отдава почит на италианските класици от 60-те и 70-те години с градските си пейзажи и своя версия на известни сцени от филми, влезли в историята на седмото изкуство. Подобно на Марчело Мастрояни в “Сладък живот”, великолепният Тони Сервильо се разхожда из улиците на града, в който е врастнал, и който е врастнал в него. Пред неостаряващия плейбой Джеп, осъзнал празнотата на съществуването си, единствената перспектива е да съзерцава красотата на италианската столица с известна доза горчива ирония и жлъч. С безспорно майсторство и маниеризъм, вдъхновен от култовите Фелини, Роселини и Антониони (и нека го кажем - по-малко досаден от тях), Сорентино създава десетки гротескови персонажи участващи в един нескончаем карнавал. Циничен хумор и меланхолия се преплитат в сатиричния разказ за декаданса на цивилизацията, а монолозите за човешката природа издават висока авторска ерудиция и вкус към елегантния израз и универсална мисъл. Джеп е внимателен наблюдател и безстрастен анализатор на събитията около него. Отегчен и огорчен от заобикалящия го свят, той си дава сметка, за съжителството на вечната красота преминала през вековете и съвременната посредственост. “Великата красота” е филм-настроение, филм-размисъл и филм-съзерцание и анализ. Подобно на Джеп бих простил на тези млади зрители, които ще се отнесат с резерви към филма, и дори ще го отхвърлят като досаден, бавен или скучен. Зрелостта на филмовото послание представено от главния герой не съвпада с техния житейски опит. А това, може би е добре."Великата красота" е сред гала премиерите на 18-ия София Филм Фест. ... още »