Третото издание на Международен Документален Родопи Филм Фест (RIFE) ще очаква своите зрители от 6 - 9 юли 2023 на територията на чудесния град Смолян. В програмата ще гледаме над 50 заглавия от България и света, входът е СВОБОДЕН!
Откриването на фестивала ще се проведе на 6 юли 2023 година в амфитеатъра пред библиотеката, където ще бъде представен филмът „Любов, дойчмарки и смърт“ на германския режисьор Джем Кая. Филмът разказва за независимата музика на емигранти от Турция, техните деца и внуци в Германия. Създаден е във вълнуващ стил на документално есе и отличен с Наградата на публиката на Berlinale Panorama през 2022 година.
Тази година фестивалът ще протече под мотото „На лов за боклук!“ – важна тема, която не бива да продължаваме да замитаме и пренебрегваме. Изданието ще предложи по–задълбочено разбиране по темата за проблема с боклука, чрез заглавия в програмата си, съдържащи факти, които липсват в новинарските репортажи или социалните медии.
Между 6 и 9 юли през големия екран ще преминат разнообразни истории от цял свят, а основен фокус ще бъде зелената инициатива на фестивала, която освен филмови заглавия по темата, предлага и активности за почистване на отпадъци в района на новия център на Община Смолян. Приканваме гостите на фестивала да се включат в реализирането на инициативата, по която работим заедно с екипа на Общината.
„Течения към Севера“ на Стефен Кронес е заглавие на един от конкурсните филми, което не бива да пропускате, защото отпадъците са много сериозен проблем, пред който човечеството ни е изправено. Филмът проследява пластмасови бутилки хвърлени в река Елба край Дрезден и стигащи до норвежките фиорди.
„На лов за боклук“ на режисьорa Филип Фенвик e заглавие от конкурсната късометражна програма, което се превърна в мото на предстоящото издание на ТРЕТИЯ МЕЖДУНАРОДЕН ДОКУМЕНТАЛЕН РОДОПИ ФИЛМ ФЕСТ.
Изданието ще представи три конкурсни програми, в които ще видим късометражни, среднометражни и пълнометражни документални филми с актуални теми от всички точки на света. Документалните разкази ще представят на зрителите истории, уловени от цялата широта на нашата планета – истински факти за правата на жените, мъжете, животните и природата. Ще преминем през вечните теми за любовта и ще стигнем до войната, обичаите, бракониерството, законите, професиите и изкуството.
Във фокуса на фестивала ще бъдат страните Германия, Гърция и Турция, като ще бъдат представени и най-добрите премиерни документални филми между които можем да очакваме „Моето име е щастие“ на Айше Топрак и Ник Рийд, „Кралицата на порното“ на Валери Контакос, “Самотни дъбове” на Фабиана Фрагале, Килиян Кюхендал и Йенс Мюлхоф.
Конкурсните програми съдържат заглавия от Международен пълнометражен документален конкурс (над 60'), сред които попада „Как да спасиш мъртъв приятел“ на режисьорката Маруся Сирочковская, чиито филм спечели множество международни награди през 2022, както и номинация за най-добър филм от Европейската Филмова Академия. „Невинност“ на Гай Давиди е един от важните филми на годината, разказващ за теми като самоубийството и милитаризацията. Режисьорът е бил в номинация за Оскар за най-добър документален филм с творбата си „Пет Счупени камери“.
Международен документален среднометражен конкурс (до 60') ще покаже девет заглавия, сред които обръщаме специално внимание на „Дъщерята на художника“, на режисьорите Маргарита Линтън и Янив Линтън. Филмът рисува объркващ, изненадващ портрет на връзка, която може да съществува само в киното. В програмата ще гледаме и „Без“ от Лука Папич, доку-фикция с награда за най-добър филм за 2022 от Visions du reel – една завладяваща история за художник, който губи кучето си в Белград. Друг акцент в програмата е „Черните мамби” на Лена Карбе, който ни разказва историята на първите жени рейнджърки в Южна Африка, които се справят с колониалното си минало.
В Международен документален късометражен конкурс (до 30'), очаквайте над 30 заглавия, сред които много любопитен е „Сирийският космонавт“ на Чарлз Емир Ричардс. Филмът ни въвежда в света на първия сирийски космонавт, принуден да емигрира от родината си. Ще представим и „Мил поздрав от антропоцена” на Лукас Акерман, чиято премиера бе в Лукарно. Филмът е поетичен разказ на четирима швейцарци, сбогуващи се с природата в страната си – такава каквато я познават. „Хаотично спасени незначителни истории“ на режисьорката Анна Вазов е едно от гръцките заглавия в програмата. Тя умело пресъздава разрухата, причинена от наводнение в дома ѝ.
Българското представяне ще включи заглавията „Нямаш място в нашия град” на Николай Стефанов – филм спечелил множество международни и национални награди. Още един от важните документални филми за тази година е „Една провинциална болница” на Илиян Метев, Иван Чертов и Златина Тенева, а историята ще ни отведе в едно Ковид отделение в страната ни по време на пандемията.
Филмите ще бъдат оценявани от международно жури, съставено от документалисти и кинематографисти, а голяма част от заглавията ще бъдат представени лично от техните автори. На третото издание на фестивала ще гледаме филми на две прекрасни локации – в кино Арена Смолян и под откритото небе на амфитеатъра пред Регионална библиотека "Николай Вранчев“. Фестивалът предлага не само кино, но и повод за разходка до една живописна локация по времето на летния сезон. Организаторите ви съветват да запазите предварително места за нощувки в град Смолян, тъй като те бързо се изчерпват.
Международният документален Родопи Филм Фест се организира от Бул Док ЕООД, съорганизатор Гьоте-институт България, с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център“ и Министерство на културата. Oфициален партньор на събитието е Община Смолян, и партньор Регионална библиотека "Николай Вранчев“ - гр. Смолян.
Очаквайте скоро детайли за българските и международни филмови премиери, гостите и пълната програма на RIFE.
Подробна иформация с фестивални акценти можете да следите на сайта (https://rife.bg/bg/ ), както и в социалните мрежи (https://www.facebook.com/rhodopefilmfest ).
Стивън Спилбърг и студията Уорнър Брос и Дриймуъркс обявиха премиерната дата на следващия проект на режисьора – „Бъди готов, играч едно” („Ready Player One”) – 15 декември 2017 г. Сценарият е на Ърни Клайн („Fanboys”) и разказва за тийнейджъра Уейд Уотс, който иска да избяга от своя опасен свят като влезе в Оазис – световна виртуална утопия, в която потребителите водят идилични алтернативни съществувания.Когато създателят на играта умира, той оставя богатството си в наследство да този, който открие скрито от него съкровище. Уейд се впуска в опасна надпревара с много и силни противници. ... още »
Докато Лайънсгейт разработва своята версия на историята за Робин Худ, стана ясно, че от студиото са набелязали Тейрън Еджъртън („Kingsman: Тайните служби”) за ролята на благородния крадец. Сега текат преговори между продуцентите и актьора, но те са все още в много начален етап. Сценарият на Джоби Харълд („Knights Of The Round Table: King Arthur”) разказва за завръщането на Робин Худ от кръстоносните походи в Шеруудската гора, където открива, че престъпленията и безчинствата избуяват. За да се справи с тях, то оформя групичка от близки другари и започва да раздава правосъдие. Режисьор на филма ще е Ото Батхърст. ... още »
„Конг: Островът на черепа” изгуби Майкъл Кийтън и Джей Кей Симънс заради натоварените им графици, но спечели Джон С. Райли и Самюъл Джаксън, които се очаква да изиграят ролите, предвидени за двамата им колеги. Том Уилкинсън също има предложение за участие в една от главните роли. Въпреки че се говореше, че Ръсел Кроу също ще участва, засега няма официално потвърждение на това. Том Хидълстън си остава звездата на бъдещия филм, който ще ни отведе в началото на историята на Кинг Конг. Премиерната дата на „Островът на черепа” е насрочена за 10 март 2017 г. ... още »
Лейди Мери от „Имението Даунтън” ще се снима в киното – Мишел Докъри се присъедини към актьорския състав на „Предчувствие за край”, в който ще участват и Шарлот Рамплинг, Емили Мортимър, Джим Броудбент и Хариет Уолтър. Сценарият е написан от Ник Кейн, който е адаптирал едноименния роман от Джулиън Барнс от 2011 г. Сюжетът ни среща с Тони Уебстър и Ейдриан Фин – неразделни приятели в училище. Може би Ейдриан е малко по-сериозен и по-интелигентен от съучениците си, но никой от тях не подозира, че скоро той ще сложи край на живота си. Както и че самите те ще се постараят да го забравят. Сега Тони е пенсионер с прилична кариера зад гърба си, с един брак и един кротък развод. Никога не е наранявал никого. Но паметта не е безпогрешна. Тя винаги може да поднесе изненади, както ще докаже едно писмо за наследство. Неочакваното завещание подтиква Тони да се разрови в спомените за младостта си и да осъзнае колко ненадеждни са те. Драмата ще бъде режисирана от Ритеш Батра („Кутия за храна”). Снимките започват на 16 август и ще продължат седем седмици в Лондон и Бристъл. ... още »
От Нефликс обявиха, че възнамеряват да продуцират и бразилски сериал. Заглавието му ще е „3 процента” („3%”) и ще разказва за близкото бъдеще, когато обществото е разделено на две отделни и много различни една от друга части – едната е богата и просперираща, а другата – бедна и изоставаща. Младежите от непривилегированата част трябва да минават тестове, за да бъдат допуснати в привилегированата и само три процента от тях успяват да го направят. В главните роли са бразилските актьори Бианка Компарато и Жоао Мигел. Сериалът ще бъде в седем епизода, които ще бъдат заснети в началото на 2016-а и излъчени същата година. ... още »
Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на Арт Фест/София Филм Фест и община Кюстендил, с подкрепата на Националния Филмов Център и програма „Творческа Европа”.В рамките на три седмици – всеки петък и събота от 7 до 22 август, на Площад „Велбъжд” - Арката жителите и гостите на Кюстендил ще се радват на кино на открито, което ще предложи специална селекция от 12 филма от най-новото българско и световно кино. ВХОД – СВОБОДЕН!Третото издание на „София Филм Фест в Кюстендил” ще бъде открито в 21,00 часа на 7 август (петък) с големия победител на 19-ия СФФ – УРОК / The Lesson на режисьорите Петър Вълчанов и Кристина Грозева. Филмът беше отличен с Голямата награда „София - град на киното” на Столична община за най-добър филм, наградата на публиката, наградата за най-добър български игрален филм, наградата на ФИПРЕСИ, в Сан Себастиан ’14 получи наградата за най-добър нов режисьор, в Гьотеборг ’15 – Международна награда за дебют „Ингмар Бергман”, в Солун ’14 беше отличен за най-добър сценарий и с приза „Бронзов Александър”, в Токио ’14 получи Специалната награда на журито, а наскоро филмът бе номиниран за Наградата ЛУКС на Европейския парламент. По традиция директорът на София Филм Фест Стефан Китанов ще открие лично изданието на фестивала в Кюстендил.Филмът разказва историята на Надежда, гимназиална учителка по английски език в градче близо до София. Стъписана от това, че неин ученик е извършил кражба, тя е решена да открие престъпника и да го накаже. Тази случка по време на работа рефлектира и в личния й живот. Тя е уведомена, че банката ще й отнеме къщата и ще я пусне на търг заради просрочени плащания по ипотеката. Решена да „изплува“ и да запази дома си, Надежда е готова на всичко, за да намери нужните пари, преди да е станало прекалено късно... Първата фестивална вечер ще предложи на публиката още едно изкушаващо заглавие, а именно филма на унгарския режисьор Кондрел Мундруцо - „Белият бог”, носител на наградата в секцията „Особен поглед” от фестивала в Кан ‘14 и най-симпатичната награда от един от най-авторитетните фестивали в света - „Кучешката палма”, присъдена на две от 250-те четирикраки звезди. Начало – 23,00 часа. Сюжетът на „Белият Бог” е сюрреалистичен и предизвикателен. В подкрепа на чистото родословие на кучетата нов закон въвежда тежък данък на смесените породи. Собствениците започват да изоставят кучетата си и скоро приютите се препълват. 13-годишната Лили прави всичко възможно, за да защити своя любимец Хаген, но в крайна сметка баща й го изгонва на улицата. Хаген и симпатичната му господарка отчаяно се търсят един друг, докато един ден Лили губи надежда....На 8 август от 21, 00 часа зрителите ще имат възможност да видят носителя на „Златен глобус” и номиниран за чуждоезичен Оскар - „Левиатан” на Андрей Звягинцев. До Баренцово море, в покрайнините на малък крайбрежен град, където китове понякога навлизат в залива, живее обикновено семейство: Николай, жена му Лиля и синът-тийнейджър Ромка. Семейството е под постоянния тормоз на корумпирания местен кмет, който иска да им отнеме земята, къщата и малкия автосервиз. За да спаси дома си, Николай се обажда на стария си приятел от казармата, който сега е преуспял адвокат в Москва.Продължаваме в 23,30 часа с филма на Братя Дарден - „Два дни и една нощ”, получил многобройни номинации, включително за „Златна палма” на Кан’14. В главната роля зрителите ще видят талантливата и очарователна Марион Котияр.Сандра има един уикенд да спаси работата си. Шефът на малката фабрика, където работи, е предоставил на служителите избор: или някой ще бъде уволнен, или никой няма да получи бонус тази година. Сандра наскоро се е върнала от болнични и затова тя ще бъде уволнената. Вторият фестивален уикенд стартира на 14 август от 21,00 часа с уникалният филм на Вим Вендерс „Солта на земята”. Документалният портрет на фотографа Себастиао Салгадо, чието творчество разкрива неотслабваща вяра в човешката цивилизация, е представен чрез дългогодишната му кариера като фотожурналист. През последните 40 години Салгадо обикаля континентите, следвайки непрестанно променящото се човечество.Вторият филм за вечерта започва в 23,30 часа и се казва „Чудесата” на талантливата режисьорка Аличе Рорвахер със специалното участие на Моника Белучи. Джелсомина живее с родителите си и трите си по-малки сестри в отдалечена ферма в Умбрия. Баща й държи семейството далеч от изкушенията на съвременния свят и вярва, че единственият безопасен начин на живот е завръщането към природата. Основният доход от леха зеленчуци и кошери с пчели поддържа възрастните и децата много близки, но отношенията им започват да се влошават с пристигането на Мартин – проблемен младеж, когото приемат като част от програма за превъзпитаване. На 15 август продължаваме в 21 часа с българско заглавие „Омбре” на режисьора Захари Паунов. Публиката на Кюстендил ще се срещне с представители на филма и ще научи интересни факти около неговото създаване. 30-годишният Ангел живее в големия град, но все не успява да намери своята посока в живота. Един ден решава, че трябва да емигрира от България, но няма пари. За да ги набави, приема да прекара пратка с наркотици от града до крайграничен пазар. Там обаче се сблъсква с бруталността на местните дилъри и е принуден да бяга в гората на близката планина, където попада в лагера на група мъже, произвеждащи дървени въглища.Вечерта завършва с филма на режисьора Фатих Акин „Раната” от 23,00 часа. Мардин, 1915. Една вечер турската полиция прибира всички мъже с арменски произход, включително и младия ковач Назарет Мануджиян, който е разделен от семейството си. Години по-късно, оцелял след ужасите на геноцида, той научава, че двете му дъщери са живи.На 21 август в 21,00 часа даваме старт на първия ден от последния фестивален уикенд с филма на аржентинския режисьор Дамиан Шифрон „Диви истории” Филмът е съставен от шест отделни сюжета. Истории за любовна измяна, завръщане на миналото, трагедия или дори насилие, което можем да открием във всеки ежедневен детайл.Същият ден от 23,00 часа в програмата е включен филма „Феникс” на един от водещите съвременни немски режисьори - Кристиан Пецолд. Оцелялата след концентрационен лагер Нели Ленц е обезобразена и се подлага на пластични операции, за да заличи белезите си. Тя постепенно се завръща към нормалния живот в Берлин след края на Втората световна война и игнорирайки предупрежденията на приятелите си, решава да намери Джони – съпруга си, който може би я е предал на нацистите.Третото издание на фестивала ще завърши на 22 август с два филма, които безспорно ще заинтригуват зрителите. Първият от тях започва в 21,00 часа и е един най-успешните български филми перз последните няколко години – „Съдилището” на режисьора Стефан Командарев. Публиката ще се наслади на брилянтната актьорска игра на Асен Блатечки и Ованес Торосян. Филмът, подобно на своя предшественик - „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде”, се появява, за да разкаже една от многото човешки истории, които режисьорът чува в своите пътувания из България и по-специално в Родопите. Митьо и неговият син Васко живеят в беден район в близост до българо-турско-гръцката граница. Митьо е загубил всичко, което някога е имало значение за него – съпругата си, работата си и доверието на сина си. За да спаси поне връзката с детето си, Митьо трябва да намери опрощение и да плати за грях, извършен преди 25 години.Финалът на фестивала ще поставим в 23,00 часа с филма „Водачът”, чиито режисьор е любимеца на публиката Томи Лий Джоунс. 31-годишната Мери Бий Къди живее сама в силно религиозно градче в Средния запад. Тя получава задача от своята църква да придружи на изток три жени, които са изгубили разсъдъка си. На път от Небраска към Айова, където тези жени най-накрая ще намерят подслон, Мери Бий спасява живота на престъпника Бригс. Той се съгласява да й помогне в мисията, като ги преведе през снежни бури и опасни срещи със заселници, индианци и тежкия живот в граничните територии.„София Филм Фест в Кюстендил” е част от мащабен кинопроект, който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2010 година. Той включва международния кинофестивал „София Филм Фест” с издания в София, Бургас, Пловдив и Варна през март, регионалните издания на СФФ – в над 15 града на България, които се през последните четири години са част от международния проект „Операция Кино” (обща инициатива на фестивалите в София, Сараево, Клуж и Истанбул), прожекции от последните издания на фестивала в паркове, квартали и кафенета, както и младежката програма на Дома на киното – „СФФ за учащи”.Очакваме Ви на Кино на площад „Велбъжд” - Арката! ... още »
Дженифър Анистън се омъжи за Джъстин Теру вчера на церемония в къщата си в Лос Анджелис. Сватбата се е състояла в тесен кръг, но на нея са присъствали имена като Хауърд Стърн, Джейсън Бейтман, Лиса Кудроу, Саманта Ронсън, Челси Хендлър, Джон Красински, Емили Блънт и др. Сайтът ТиЕмЗи успя да снима от високо градинското парти с разположени маси на зелената морава, дансинг и торта. Теру и Анистън се запознаха след развода на актрисата с Брад Пит благодарение на Бен Стилър, но се опознават добре по време на снимките на филма „Мир, любов и още нещо” и след това вече са двойка. Двамата бяха сгодени в продължение на 3 години и най-накрая се ожениха. Бившият съпруг на Анистън е женен за Анджелина Джоли от 2014 г., насам, но двамата вече имат три собствени и три осиновени деца. ... още »
След „Фантастичната четворка” Кейт Мара иска да се върне в реалността с участието си в биографичната драма, разказваща истинската история на ветеранката от Ирак – Меган Лийви.Режисьор на филма ще е Габриела Коупъртуайт. Лийви е била член на отряд за откриване на мини и е работила заедно с обученото куче Рекс. Двамата участват в повече от 100 мисии в Ирак и спасяват много човешки животи. През 2006 г. двамата са ранени при експлозия. Лийви получава пурпурно сърце за храброст и е освободена от армията. Тя чака 5 години и Рекс да бъде освободен, за да може да го осинови. Но вместо това, за него е решено да бъде евтаназиран. Тя се преборва с решението и успява да се грижи за него до смъртта му през 2012 г. Снимките стартират на 15 октомври. ... още »