Кастингите за таланти продължават, търсят се деца между 11 и 14 години
След близо 10-годишно отсъствие на български филмови заглавия насочени към родната детска публика, през 2018 г. на голям екран се появи „Случаят Кюри“ на режисьора Андрей Хадживасилев. Детската филмова поредица продължава с втори самостоятелен игрален филм „Случаят Тесла“, а от днес е достъпен и първият тийзър трейлър разкриващ новия експеримент на Тони.
Тони е на крачка от успеха с експеримента си за безжично електричество, вдъхновен от великия учен Никола Тесла, но се налага да замине на летен лагер със съучениците си. За морална подкрепа той кани своята съседка Рая, с която вече са най-добри приятели след предишните перипетии от „Случаят Кюри“. Главатарят на местните скаути Виктор ревнува от Тони, решава да провали научните му опити и да спечели сърцето на Рая, докато тя се впуска да преследва тайнствен върколак, бродещ в гората. Тони се амбицира и решава да доведе експеримента докрай на всяка цена, но приятелството му с Рая е поставено на карта заради съперничеството с Виктор.
Снимките на филма през миналата година бяха временно преустановени поради пандемията Ковид-19, но сега продукцията продължава с обявяването на нов кастинг за детски таланти, а изискванията са: • момчета и момичета на видима възраст 11-14 години; • момчета еднояйчни близнаци на видима възраст 11-14 години.
Желаещите да участват трябва да изпратят на имейл - casting@theteslacase.com следната информация: снимки – портретна и в цял ръст, имена, възраст, височина, град, телефон за контакт и информация за предишен сценичен/филмов опит на кандидата ако има такъв. За проби с реплики ще бъдат поканени децата отговарящи на типажите за търсените герои. Повече информация може да се следи във Фейсбук страницата на филма – www.facebook.com/theteslacase
„Случаят Тесла“ e по оригинална идея на сценариста Виктория Пенкова и режисьора Андрей Хадживасилев, а продуцент отново е Пламен Йорданов. Оператор е Божидар Симеонов, а композитор е Георги Стрезов. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център“.
18:30 Пет века след като Кортес завладява империята на ацтеките, режисьорът Родриго Рейес прави едно от най-значителните изследвания на системните ефекти на колониализма в Мексико.Като смесва художествена измислица с реални факти, „499“ поема по следите на конкистадор, отправил се на пътешествие по пътя на испанската армия от бреговете на Веракрус до Теночтитлан.20:30 „Майка ми се е омъжила по една снимка на баща ми“ – разказва режисьорката Фирузе Хосровани в началото на този изключително личен документален филм. Тя обаче не говори метафорично. „Рентгенова снимка на едно семейство“ документира конфликтите в иранското общество и последиците от революцията през 1979 г. ... още »
18:30 „Концентрирай се, бабо“ е филм на босненския режисьор Пиер Жалица. Членовете на голямо семейство, разпръснато из бивша Югославия, се събират около смъртното легло на възрастната майка. Прогнозите на семейния доктор, че смъртта ѝ е въпрос на минути, не се оправдават. 20:30 Най-новият филм на Раду Жуде, режисьор-откритие на София Мийтингс, „Главни букви“, става част то балканския конкурс на фестивала. В основата на филма е истински случай от преди 40 години в Румъния по време на режима наЧаушеску. В провинциално градче се появяват тебеширени графити, написани с главни букви. Тайната полиция открива, че „терористът“ е 16-годишен студент, който е обвинен в ужасно престъпление – стремеж към свобода. ... още »
18:00 „Разлом“, участващ в Международния конкурс на СФФ, е първият пълнометражен филм на унгарския режисьор Балаш Краснахоркай. 17 години по-късно акушер, напуснал родното си село, се завръща на Великден за погребението на баща си и се оказва изправен пред отговорността за съдбата на собствения си син, за чието съществуване не е знаел до момента. Това го връща рязко в мрачния и непримирим свят, който е оставил след себе си.Ще бъде прожектиран също „Еди кой си“ на режисьора Милко Йовчев, част от конкурса за български късометражен филм.20:45 „Черната котка“ е втора пълнометражна творба за иранския режисьор Карим Мохамад-Амини. Филмът е разказ за реалността и настоящето през погледа на новото поколение в Иран – млади хора, които са в неизбежен сблъсък с традиционната консервативност.Ще бъде прожектиран също „Заклинание“ на Виктория Караколева, част от конкурса за български късометражен филм. ... още »
КИНО „ЛЮМИЕР“18:30 „Преди края“ на режисьорката Елдора Трайкова е впечатляваща история за наближаващ апокалипсис, последните дни на едно село. Причината е залежи от въглища, открити на негова територия и необходими за работата на няколко ТЕЦ в промишлениякомплекс „Марица-изток“. Не пропускайте ПРЕМИЕРАТА на „Преди края“, носител на наградата "Златен ритон" за най-добър български документален филм през 2020!20:30 Заснет по едноименната книга на Гюнтер Грас, „Тенекиеният барабан“, режисиран от Фолкер Шльондорф, разказва за възхода и рухването на Третия Райх, видян през очите на малкия Оскар. В рамките на фестивала зрителите имат възможността да гледат режисьорската версия на филма, представена ЛИЧНО от неговия режисьор Фолкер Шльондорф! ... още »
Той е чаровният, вглъбен, чувствителен майстор-разказвач, когото публиката познава още от последното десетилетие на ХХ век. Неусетно и безпрекословно, от интригуващата история на „Празненство”, през „Всичко за любовта”, „Скъпа Уенди”, „Един мъж се завръща у дома“, „Субмарино”, разтърсващия, награждаван в цял свят „Ловът”, класическата екранизация „Далече от безумната тълпа”, „Комуната”, „Курск“ и до миналата година с фестивалния фаворит „Още по едно“, Томас Винтерберг се превърна през годините в творец, уважаван от фестивални селекционери и киноспециалисти и обичан от зрителите.Винтерберг е роден през 1969 година в Копенхаген. Учи във филмово училище в Дания. Заедно с датските режисьори-експериментатори Ларс фон Триер, Кристиян Левринг и Сьорен Крах-Якобсен, Томас Винтерберг подписва манифеста за филмово творчество на легендарното движение „Догма 95“. Тяхната съкровена цел е „обновяване“ езика на киното и чрез десетте безкомпромисни правила се стремят да върнат естествеността в разказите и да възродят класическата естетика. Именно като участник в това движение Винтерберг създава „Празненство“ (1998), който е удостоен с наградата на журито в Кан, номиниран е за „Златен глобус“ и БАФТА, и са му присъдени наградите „Откритие на годината“ на ЕФА и „Независим дух”. В програмата на 25-ия СФФ публиката има възможност да види специална ретроспектива, съставена от едни от най-обичаните филми на режисьора.През 2020 Винтерберг отново доказа майсторство и световна класа с „Още по едно“, селектиран в конкурсната програма на Кан 2020, който триумфира в края на пандемичната година с четири награди на Европейската филмова академия – най-добър филм, сценарий, режисура и най-добър актьор – Мадс Микелсен. Филмът е с номинация за „Златен глобус“ и е от претендентите за Оскар за международен филм. Представен пред публиката на повече от 20 международни фестивала, с почти толкова награди, историята за „изследователската“ група датски учители, които искат да си добавят липсващите промили алкохол в кръвта, ще има своята премиера на голям екран в България именно през март – на 25-ия София Филм Фест. „Нашата амбиция беше да направим филм за живеенето. За загубените вдъхновение, любопитство, желание да поемаш рискове и да изследваш непознатото. Тези четирима учители просто се оказват в затворения кръг на непрестанно повторение и ежедневна рутина“, споделя Винтерберг.Фестивалната гала, посветена на Томас Винтерберг, е ДНЕС, в Дома на киното. Гледайте „Още по едно“ – прожекцията започва в 20:30 часа! ... още »
Почти нищо не може да се сравни с изненадата и удивлението, когато гледаш за първи път филм на Сали Потър. Провокативната британска режисьорка винаги е искала да руши стереотипи. Тя притежава уникален подход - свикнали сме да очакваме това от нея още от „Орландо” и „Урок по танго”, и събира с лекота невероятен звезден състав за всеки свой следващ филм. В „Пътищата на живота“ Потър се доверява на таланта на Хавиер Бардем, за да разкаже един ден от реалността на Лео и неговата дъщеря - заедно с изключително талантливи актьори като Ел Фанинг, Лора Лини и Салма Хайек, те рисуват моментна картина на мозайката от алтернативни животи, които героят би могъл да изживее. Почеркът на Потър – разказ без компромиси, суров и безпощаден, е една от характерните особености на нейните творби, обичани от фенове и киноспециалисти, а умението ѝ да извлича от актьорите всичко най-добро, на което са способни, е наистина възхитително.Гледайте филма ДНЕС – 12 март, петък, от 18:30 часа в Кино „Люмиер Лидл“!Имате и още две възможности за среща с „Пътищата на живота“ – на 18 март, от 18:30 часа, в кино „Одеон“ и на 31 март, от 18:30 часа, в Дома на киното. ... още »