Шест интригуващи филма от Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест
Традицията повелява да представяме най-ценните творби на автори в киното от региона на Балканите, като международното жури тази година ще бъде ръководено от режисьора Костадин Бонев. Общо филмите в конкурса са 12. България ще бъде представяна с носителя на „Златна роза“ за най-добър филм – „Майка“ на Зорница София.
През 2020 година филмът на Емин Алпер „Три сестри“ спечели наградата за най-добър филм в Балканския конкурс на СФФ – три години по-късно представяме пред киноманите в София новия му интригуващ разказ „Изпепеляващи дни“ – своеобразна притча за корупцията в задушаващата, патриархална среда в глухата провинция. Филмът е копродукция между Турция, Франция, Германия, Нидерландия, Гърция и Хърватия. Историята проследява драматичната съдба на млад прокурор, наскоро назначен в малко турско градче, който е въвлечен в политически конфликт по време на първото си разследване на убийство. Със специфичния си визуален стил, Алпер умело пресъздава обществено-политическото състояние в страната и същевременно в разказа му присъстват остроумие, ирония и сарказъм. Филмът получава номинации за Queer Palm и за голямата награда в конкурсната програма „Особен поглед“ в Кан.
Действието в дебютния филм на хърватския сценарист и режисьор Юрай Леротич „Сигурно място“ се развива в рамките на 24 часа. Замислен като своеобразна възстановка с автобиографични елементи, това е трогателен филм „за невидимата война в самите нас“, като главно действащо лице в него е Дамир – изпаднал в сериозна депресия, той прави опит да посегне на живота си, а негови спасители се оказват майка му и неговият брат. Филмът пристига у нас с три награди от Локарно – за най-добри дебют, изгряващ режисьор и актьор и с две от „Сърца“ от Сараево – за най-добър филм и актьор.
След три пълнометражни филма, създадени по негови собствени сценарии, румънският режисьор Пол Негоеску решава да се довери на авторите Раду Романюк и Оана Тудор за своя четвърти филм - копродукцията между Румъния и България „Мъже на делата“. Представена с успех на фестивалите в Сараево и Варшава, историята проследява терзанията на началника на полицията в село в Северна Румъния, който се включва в незаконни машинации заедно с кмета, но след като в селото се случва убийство – представителят на властта трябва да вземе трудни решения, за да спре натрупването на напрежение в малката общност.
Най-новият филм на сценариста и режисьор Пиер Жалица„Ден на труда“ е съвместна продукция между Босна и Херцеговина, Хърватия, Северна Македония, Сърбия и Черна гора и бе удостоен с голямата награда на фестивала във Варшава. Сюжетът пресъздава шока на един емигрант, завърнал се в Босна, който открива, че баща му е арестуван по подозрения във военно престъпление, извършено през 90-те години.
След сериозния успех на „Господ съществува, името ѝ е Петруния“ на Теона Стругар Митевска – с две награди на Берлинале 2019 и номинация за „Златна мечка“, с наградата LUX на Европейския парламент, следващият проект на режисьорката е мащабна копродукция между Северна Македония, Босна и Херцеговина, Белгия, Хърватия, Дания и Словения, дебютирал в програма „Хоризонти“ на Венеция, а съавтор на сценария заедно с Митевска е Елма Татараджич, дългогодишен селекционер на фестивала в Сараево. Историята в „Най-щастливият човек на света“ е свързана със спомените от войната, разтърсила бивша Югославия през 90-те години на ХХ век – в опит да открие така мечтаната романтична любов, една жена на средна възраст се сближава със свой връстник, с когото преди години са били от двете страни на огневата линия в Сараево и най-важното в неговия живот е да получи опрощение.
Дебютният филм на Йозкан Алпер„Есен“ получи наградата за най-добър режисьор в Международния конкурс на СФФ през 2009 година, а 14 години по-късно в Балканския конкурс на фестивала представяме неговия шести пълнометражен филм „Черна нощ“, удостоен с наградите за най-добър филм и най-добър сценарий на фестивала в Анталия. Филмът разказва за бурните страсти, които владеят сърцето на един жител на малко планинско градче и за необратимите последици от изчезването на един офицер, които отекват години след случилото се в една непрогледна черна нощ…
Останалите участници в Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест ще бъдат представени допълнително.
След 120 млн. долара в боксофиса по цял свят и „Златен глобус” за най-добър поддържащ актьор за Силвестър Сталоун, управляващият мениджър на Метро Голдуин Майер Гари Барбър бърза със задействането на продължението на филма. Той сподели, че настоящите планове за премиерна дата в САЩ са ноември 2017-а, което ще рече, че вероятно Райън Куглър няма да може да го режисира, защото води преговори да оглави „Черната пантера” („Black Panther”) на Марвел. Вероятно 29-годишният Куглър ще остане в продукцията само като изпълнителен продуцент. Силвестър Сталоун вдигна малко завесата пред сюжета на следващия филм, като сподели: „Той ще се изправи срещу нов опонент, който е доста по-жесток. Става дума за един голям руснак. Има много залози.” ... още »
Бил Хедар ще се нагърби с много отговорности за пилотния ситком „Бари” („Barry”) за ЕйчБиО, защото възнамерява да напише сценария за него, да го режисира и да изиграе главната роля на бивш морски пехотинец и настоящ наемен убиец със слаба клиентела. Той трябва да замине за Лос Анджелис, където има мокра поръчка, само че там се оказва в компанията на начинаещи актьори, изпълнили театралната сцена на града. И се присъединява към тях. Изпълнителният продуцент на „Силиконовата долина” – Алън Бърг, вече е готов със сценария на пилотния епизод и ще продуцира сериала заедно с Хедар. Пилотният епизод е резултат от сделка, която Хедър е сключил с телевизията през 2014-а. ... още »
Докато зрителите в 236 страни по света гледаха в неделя вечер Леонардо Ди Каприо и Мат Деймън да получават наградите си „Златен глобус”, извън обективите на камерите останаха екипите за бързо реагиране, полицията и бодигардовете, които изпълниха хотела Бевърли Хилтън, за да се грижат за сигурността по време на афтърпартитата. Облечени в бронежилетки, те се разхождаха сред гостите в смокинги и вечерни тоалети. Улиците около хотела бяха изпълнени с полицейски служители, снабдени с пушки. Колите бяха проверявани от кучета за бомби. Звездите трябваше да минават през метални детектори. Миналата година сигурността беше толкова слаба, че журналистически екипи успяха да влязат вътре без никой да ги спре за проверка, докато екипът на наградите разполагаше сцената. Тази година сигурността беше значително по-видима най-вече заради опасения от атаки на ИД, така че и чантите на журналистите трябваше да бъдат проверявани на скенер. ... още »
Носителят на тазгодишното отличие на името на Сесил Б. Демил – Дензъл Уошингтън, бе толкова развълнуван от наградата, че сподели: „Забравих си речта.” След това му беше трудно да я прочете без очила, но все пак сподели, че преди да завоюва първата от трите си награди „Златен глобус”, продуцентът му Фреди Фийлдс предсказал, че това ще се случи. Актьорът се разчувства, връщайки се в спомените си към бедните години на детството си, когато майка му убедила баща му, че имат нужда от крушки от повече от 25 вата. Той покани цялото си семейство на сцената и отбеляза, че само синът му Малкълм отсъства, защото пише дипломната си работа. Дензъл Уошингтън е едва третият цветнокож носител на наградата след Синди Поатие (1982) и Морган Фрийман (2012). ... още »
„Star Wars: Силата се пробужда” спечели значителната сума от 52 млн. долара в боксофиса в Китай само за два дни след премиерата си там, но въпреки това едва ли ще отнеме рекорда на „Аватар” за най-печеливш филм на всички времена. В момента филмът на Джей Джей Ейбрамс е спечелил 1, 733 млрд. долара по цял свят, но фантастиката на Джеймс Камерън все още е недостижима със своите 2, 78 млрд., събрани в периода 2009-2010 г. От студиото Дисни се постараха да направят подобаваща рекламна кампания на филма си като докараха 500 щурмоваци да се наредят до Великата китайска стена през октомври. Те също така убедиха редица известни китайски звезди да представят трейлърите на филма и да запишат няколко промоционални песни към него. Изглежда обаче, че филмът просто не е толкова популярен в Китай, където миналата година „Бързи и яростни 7”, например, спечели само за три дни 182, 4 млн. долара. ... още »
Дни след изненадващото пускане на новия му албум „Blackstar”, рок легендата и актьор Дейвид Бауи почина на 69-годишна възраст. Той е страдал от рак. Роден в Лондон през 1947 г., той издава първия си албум през 1969 г., а през 1976 г. се снима за първи път в киното в „The Man Who Fell To Earth”. През 1983 г. е поканен да се включи в „Yellowbeard” на Монти Пайтън. Същата година партнира на Катрин Деньов и Сюзън Сарандън в „Гладът” на Тони Скот. През 1988 г. е Пилат в „Последното изкушение на Христос” на Мартин Скорсезе. В началото на 80-те години участва в 157 представления на „Човекът слон” на Бродуей и си печели добри отзиви с чисто физическото си изпълнение. Едни от най-известните му роли са в „Лабиринт” и „Абсолютни начинаещи” (1986), а една от последните му е в „Престиж” (2006) на Кристофър Нолан. ... още »
Комедия, разкриваща сблъсъците между различните култури, чието действие се развива в първия мюсюлмански месокомбинат, е един от подкрепените проекти от Ирландския филмов борд тази година. Заглавието му е „Halal Daddy”, а сумата, с която е подкрепен, е 500 000 лири.Сценарият на филма е на Конър МакДърмътроу и Марк О’Халоран, а снимките се очаква да стартират в началото на лятото в Слиго. Най-голяма субсидия ще получи друга комедия – „Знамето” („The Flag”), с участието на Пат Шорт, която разказва за обявяването на Ейре за република. Режисьорът й Деклан Рекс ще разполага с 550 000 лири от Борда. Сред останалите подкрепени от фонда проекти изпъква „Буря сред звездите” („A Storm In The Stars”), който ще получи 250 000 лири и ще разкаже за нестандартния живот на създателката на „Франкенщайн” – Мери Шели. Режисьорка на филма е Хаифа Ал-Мансур от Саудитска Арабия. ... още »
73-ата годишна церемония по връчването на наградите на Асоциацията на чуждестранните журналисти в Холивуд се състоя снощи в хотел Бевърли Хилтън в Бевърли Хилс. Имаше изненади сред победителите, които отнесоха награди „Златен глобус”, но може да се каже, че сред големите победители на вечерта са „Марсианецът” на Ридли Скот, „Завръщането” на Алехандро Гонзалес Иняриту и „Стийв Джобс” на Дани Бойл – с по две отличия всеки.Най-добра драма„Завръщането”Най-добра актриса в драмаБри Ларсън („Стая”)Най-добър актьор в драмаЛеонардо Ди Каприо „Завръщането”Най-добър мюзикъл или комедия„Марсианецът”Най-добра актриса в мюзикъл или комедияДженифър Лоурънс („Джой”)Най-добър актьор в мюзикъл или комедияМат Деймън („Марсианецът”)Най-добър анимационен филм„Отвътре навън”Най-добър чуждоезичен филм„Синът на Саул” (“Son of Saul”)Най-добра поддържаща актриса в игрален филмКейт Уинслет („Стийв Джобс”)Най-добър поддържащ актьор в игрален филмСилвестър Сталоун („Крийд: Сърце на шампион”)Най-добър режисьор на игрален филмАлехандро Гонзалес Иняриту („Завръщането”)Най-добър сценарий на игрален филмАрън Соркин („Стийв Джобс”)Най-добър композиторЕнио Мориконе („Омразната осморка”)Най-добра песен“WRITING’S ON THE WALL” („Спектър”)Най-добра телевизионна драма„Мистър Робот”Най-добра актриса в телевизионна драмаТараджи П. Хенсън („Империя”)Най-добър актьор в телевизионна драмаДжон Хам („Момчетата от Медисън авеню”)Най-добър телевизионен мюзикъл или комедия“Моцарт в джунглата”Най-добра актриса в мюзикъл и комедияРейчъл Блум („Лудата ми бивша приятелка”)Най-добър актьор в телевизионен мюзикъл или комедияГаел Гарсия Бернал („Моцарт в джунглата”)Най-добър мини сериал и филм „Стаята на вълка”Най-добра актриса в мини сериал или филмЛейди Гага („Зловеща семейна история: Хотел”)Най-добър актьор в мини сериал или филмОскар Айзък („Покажи ми героя”)Най-добра поддържаща актриса в мини сериал или филмМоура Тиърни („Аферата”)Най-добър поддържащ актьор в мини сериал или филмКрисчън Слейтър („Мистър Робот”)Почетна награда на името на Сесил Б. ДемилДензъл Уошингтън ... още »