Шест интригуващи филма от Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест
Традицията повелява да представяме най-ценните творби на автори в киното от региона на Балканите, като международното жури тази година ще бъде ръководено от режисьора Костадин Бонев. Общо филмите в конкурса са 12. България ще бъде представяна с носителя на „Златна роза“ за най-добър филм – „Майка“ на Зорница София.
През 2020 година филмът на Емин Алпер „Три сестри“ спечели наградата за най-добър филм в Балканския конкурс на СФФ – три години по-късно представяме пред киноманите в София новия му интригуващ разказ „Изпепеляващи дни“ – своеобразна притча за корупцията в задушаващата, патриархална среда в глухата провинция. Филмът е копродукция между Турция, Франция, Германия, Нидерландия, Гърция и Хърватия. Историята проследява драматичната съдба на млад прокурор, наскоро назначен в малко турско градче, който е въвлечен в политически конфликт по време на първото си разследване на убийство. Със специфичния си визуален стил, Алпер умело пресъздава обществено-политическото състояние в страната и същевременно в разказа му присъстват остроумие, ирония и сарказъм. Филмът получава номинации за Queer Palm и за голямата награда в конкурсната програма „Особен поглед“ в Кан.
Действието в дебютния филм на хърватския сценарист и режисьор Юрай Леротич „Сигурно място“ се развива в рамките на 24 часа. Замислен като своеобразна възстановка с автобиографични елементи, това е трогателен филм „за невидимата война в самите нас“, като главно действащо лице в него е Дамир – изпаднал в сериозна депресия, той прави опит да посегне на живота си, а негови спасители се оказват майка му и неговият брат. Филмът пристига у нас с три награди от Локарно – за най-добри дебют, изгряващ режисьор и актьор и с две от „Сърца“ от Сараево – за най-добър филм и актьор.
След три пълнометражни филма, създадени по негови собствени сценарии, румънският режисьор Пол Негоеску решава да се довери на авторите Раду Романюк и Оана Тудор за своя четвърти филм - копродукцията между Румъния и България „Мъже на делата“. Представена с успех на фестивалите в Сараево и Варшава, историята проследява терзанията на началника на полицията в село в Северна Румъния, който се включва в незаконни машинации заедно с кмета, но след като в селото се случва убийство – представителят на властта трябва да вземе трудни решения, за да спре натрупването на напрежение в малката общност.
Най-новият филм на сценариста и режисьор Пиер Жалица„Ден на труда“ е съвместна продукция между Босна и Херцеговина, Хърватия, Северна Македония, Сърбия и Черна гора и бе удостоен с голямата награда на фестивала във Варшава. Сюжетът пресъздава шока на един емигрант, завърнал се в Босна, който открива, че баща му е арестуван по подозрения във военно престъпление, извършено през 90-те години.
След сериозния успех на „Господ съществува, името ѝ е Петруния“ на Теона Стругар Митевска – с две награди на Берлинале 2019 и номинация за „Златна мечка“, с наградата LUX на Европейския парламент, следващият проект на режисьорката е мащабна копродукция между Северна Македония, Босна и Херцеговина, Белгия, Хърватия, Дания и Словения, дебютирал в програма „Хоризонти“ на Венеция, а съавтор на сценария заедно с Митевска е Елма Татараджич, дългогодишен селекционер на фестивала в Сараево. Историята в „Най-щастливият човек на света“ е свързана със спомените от войната, разтърсила бивша Югославия през 90-те години на ХХ век – в опит да открие така мечтаната романтична любов, една жена на средна възраст се сближава със свой връстник, с когото преди години са били от двете страни на огневата линия в Сараево и най-важното в неговия живот е да получи опрощение.
Дебютният филм на Йозкан Алпер„Есен“ получи наградата за най-добър режисьор в Международния конкурс на СФФ през 2009 година, а 14 години по-късно в Балканския конкурс на фестивала представяме неговия шести пълнометражен филм „Черна нощ“, удостоен с наградите за най-добър филм и най-добър сценарий на фестивала в Анталия. Филмът разказва за бурните страсти, които владеят сърцето на един жител на малко планинско градче и за необратимите последици от изчезването на един офицер, които отекват години след случилото се в една непрогледна черна нощ…
Останалите участници в Балканския конкурс на 27-ия София Филм Фест ще бъдат представени допълнително.
Джуди Денч спечели рекордна осма награда „Оливие” в неделя вечер. В лондонската Кралска оперя актрисата получи театралния приз за изпълнението си на Полина в „Зимна приказка” – постановка на Театралната трупа на Кенет Брана в театър Гарик. В 40-годишната история на британските театрални награди „Оливие” никой не е получавал толкова много отличия. Кенет Брана пък получи наградата за мъжка роля за участието си в „Бащата”. Дениз Гуф бе отличена като най-добра актриса в „Хора, места, неща”. А Марк Гатис е най-добрият поддържащ актьор заради изпълнението си в „Три дни в провинцията”. Целият списък на всички наградени можете да видите на сайта на наградите „Оливие” тук: http://www.olivierawards.com/ ... още »
От БиБиСи успяха да продадат осемчасовия си драматичен сериал „Колекцията” („The Collection”) от сценариста и шоурънър Оливър Голдстик („Грозната Бети”) на шведската телевизия ЕсВеТе и датската ДР. Това означава, че жителите на тези две страни ще са едни от първите зрители на историята за френската висша мода веднага след Втората световна война. В сериала, за който вече сме ви информирали, участват Том Райли, Мейми Гъмър, Ричард Койл и Аликс Поасон. Той все още се снима във Франция, а някои сцени ще бъдат осъществени в Уелс. „Колекцията” ще бъде представена на MipTV днес. ... още »
Трийсет години след като изигра принцеса Лея за трети път, Кари Фишър се върна в кожата на своята най-известна героиня. Тя сподели, че това обаче не се е случило без известни проблеми. „Аз съм като попечител на принцеса Лея – споделя тя. – Моя задача е да я защитавам. Тя е моят живот, така че в началото на снимките бях доста нервна. Първият снимачен ден трябваше да заснемем една много важна сцена. Притеснявах се, че ще направя разни грешки и наистина ги направих. Това беше най-лошият снимачен ден в моя живот. И когато свърши, се прибрах, наспах се и на другия ден нещата бяха вече по-добре.” Въпросната сцена е вероятно в щаба на Съпротивата. Притесненията на Кари Фишър вероятно се дължат на факта, че тя не е играла скоро, а и всички очи са били вперени в нея, очаквайки да видят една от най-обичаните киногероини да се възроди отново. ... още »
Режисьорката Лили Уашовски се появи за първи път на публично събитие след като обяви, че се е подложила на операция за смяна на пола. Тя прие наградата ГЛААД за най-добър драматичен сериал за „Осмо чувство” („Sense8”) на Нетфликс, чийто създател е. Наградите ГЛААД се връчват на представители на ЛГБТ общността. Уашовски прие своето отличие с реч, в която отбеляза: „Любовта е най-важна за транссексуалните.” 48-годишната режисьорка последва сестра си Лана миналия месец като сподели пред света, че е транссексуална, след като разбрала, че лондонски таблоид се готви да публикува статия за нея по темата. ... още »
11 години след първия филм и две след продължението му, „Улф Крийк” се завръща като 6-серийно ТВ събитие от Австралия. Джон Джарат отново е в ролята на ужасяващият сериен убиец Мик Тейлър. Режисьорът на първия филм – Грег МакЛийн е в ролята на сценарист, изпълнителен продуцент и един от операторите на сериала. В него ще видим семейство, което минава през земите на Мик, но 19-годишната дъщеря Ийв (Луси Фрай) успява да се спаси от бруталното убийство на близките си. Когато се съвзема, тя тръгва да дири отмъщение. В Австралия сериалът ще се появи на 12 май. ... още »
„Това беше едно от най-хубавите преживявания в живота ми,” отбелязва Лили Тейлър за ролята си във втория сезон на „Престъпление по американски” („American Crime”). Там тя е Ан Блейн – работещата майка на Тейлър (Конър Джесъп) – объркан тийнейджър, който е спечелил стипендия за престижно частно училище. В центъра на сериала са последиците от изнасилването на Конър от друг ученик на училищен купон. Създателят на сериала – сценаристът Джон Райли („12 години в робство”), не бяга от проблемни теми и ги взима директно от реалността. „Истинските истории ни дават основа – обяснява Тейлър. – Запалват ни вътрешно, дават ни правилното усещане за работа. Когато снимаме сцена, която изглежда чисто дидактична, Джон спира камерите и казва: „Чакайте сега, трябва да пренапиша сцената.” Той знае, че не думите разкриват случващото се, а отношенията между героите, изображенията на лицата им.” Във всеки сезон на „Престъпление по американски” участват едни и същи актьори, но в различни роли. ... още »
ТВ фестивалът Мания разкри участниците в журито си: израелският модел Яел Абекасис („Rabin, the Last Day”), френската актриса Амира Касар („Verité”), британският сценарист Тони Грисони („In This World”) и френската сценаристка Фани Ереро („Les Bleus, premiers pas dans la police”). Създателят на „Семейство Сопрано” – Дейвид Чейс, ще бъде председател. Всички те ще обсъждат и преценяват участниците в основния конкурс – осем международни телевизионни сериала, които ще отбележат световната си премиера в рамките на фестивала в Париж. Журито ще връчи награди за най-добър сериал и най-добър сценарист на церемонията по закриването на фестивала Мания на 24 април в Париж. ... още »
Популярният турски сериен психологически трилър „Краят” („The End”) ще бъде адаптиран в датска версия. Това е първият турски сериал, който се сдобива с римейк от страна от Западна Европа. Снимките на 10-те епизода стартираха тази седмица с участието на известната датска актриса и ТВ водеща Катя Шурман в ролята на щастливо омъжена жена, която смята, че съпругът й е загинал в самолетна катастрофа. Но когато разбира, че той дори не се е качил на самолета, започва да го търси и осъзнава, че трябва да разплете цяла мрежа от лъжи, за да стигне до местонахождението му. Междувременно сериалът ще бъде локализиран и в Русия. ... още »