Винсънт Антъни Вон (Vincent Anthony Vaughn) се ражда на 28 март 1970 г., в Минеаполис (щата Минесота, САЩ). Той е третото и навярно най-желаното дете в семейството (има две по-големи сестри). Майка му очевидно е имала склонност към буквата „В” - оттук и името на Винс, сестрите му (Валъри, Виктория), а също и на домашните любимци (кучета) - Викинг, Веро, Владимир.
За да изхранва семейството, баща му (Върнън) напуска задълго семейната ферма, която не носи почти никакви доходи и отива да работи в железниците. След това започва работа в завод, психиатрична клиника и частна фирма. Майката, Шарън, бивша местна „кралица на красотата”, отначало се пробва като фризьорка, после става агент по продажба на недвижими имоти.
През 1991 родителите на Винс се развеждат. Да върви по определения за повечето му връстници път и да бъде примерно дете не се отдавало на Винс. Когато бил петгодишен, психиатърът в детската градина му препоръчал да пие успокоителни таблетки. Заради хиперактивността си, известно време Винс дори посещавал специален клас.
Винс се увлича по актьорската игра от малък – от 8 години започва да играе в местния музикален театър. В училище е популярен спортист, актьор и клоун, който едва не остава да повтаря последната година, но го избират за президент на класа и това го спасява. Навярно би могъл да стане професионален спортист, но на 17 години попада в катастрофа, която уврежда гръбнака му. Прекарва няколко седмици в болница. Лекарите му препоръчват да се откаже от спорта и Винс насочва цялото си внимание към актьорската игра.
Веднага след края на училището си събира багажа и заминава за Холивуд. Следващите седем години работи в почти пълна неизвестност – има дребни успехи в телевизията, но истинската му цел е големия екран. Първата забележима роля на Винс е във филма „Rudy", но по-голямата част от сцените с негово участие са изрязани при монтажа и кинодебютът му изглежда някак съмнителен. Покрай този филм обаче среща най-добрия си приятел, Джон Фавро, пришълец от Източното крайбрежие, който също се е заел да си пробива път като актьор.
Джон написва сценария за филма „Swingers", заснет от режисьора Дъг Лиман. Описвайки техния живот, сценарият разказва за двамата безработни актьори, за приятелството помежду им и истинските им приключения залягат в основата на лентата. Когато се снима в „Swingers", за да помогне на приятеля си, Винс дори и не подозира, че именно тази роля ще се окаже решителна за кариерата му. Двамата с Джон, подобно на Бен Афлек и Мат Деймън, сами се изтласкват от „актьорското небитие". Успяват да „сграбчат момента” и Холивуд им отвръща с взаимност.
Филмът за двамата приятели-неудачници, вършеещи по улиците и баровете на Лос Анжелис, става култов хит. Лентата неочаквано получава признанието на критиците, макар и да не донася много пари. Образът на Трент, основан на личността на самия Винс, го превръща в истински секссимвол. А фразите от лексикона на героя му - "beautiful babies" и "you\'re money", стават супермодерни и до днес Винс периодично получава молби да ги произнесе. Именно в тази роля Винс е забелязан от Стивън Спилбърг и е поканен в продължението на „Джурасик парк".
Филмът дава на младия актьор тласъка, от който се нуждае в момента, но няма да е вярно, ако кажем, че веднага след това е бил засипан с изгодни предложения. Всъщност първо следват малки роли в ленти като „The Locusts", после идва ред на драмата за нюйоркски шофьор на лимузина „Return to Paradise", в която ероят на Винс трябва да се върне в Малайзия, за да спаси живота на стар приятел (Хоакин Финикс), осъден на смърт за контрабанда на наркотици. През 1998 по екраните излиза черната комедия „Clay Pigeons", където Винс играе сериен убиец-социопат.
Лентата „Прохладно сухо място", с негово участие, разказва за юрист, който след развода си се опитва да отстоява правото си да възпитава сина си. Впрочем тази семейна мелодрама получава само хладни и сухи отзиви както от критиците, така и от зрителите. През 1998 Винс играе Норман Бейтс в римейка по филма на Хичкок "Психо", заснет от Гюс Ван Сант. Филмът е посрещнат хладно, а играта на Винс получава доста противоречиви оценки. След провала на „Психо" Винс си взима две години отпуск, за да се завърне с два филма през 2000-та година.
Първият е „Клетката" - трилър, превърнал се в един от най-добрите, поне от визуална гледна точка, проекти на годината. В него Дженифър Лопес играе детски психолог, прониквайки в мозъка на сериен убиец (Винсънт Д\'Онофрио), за да узнае къде е скрита една от жертвите му. Винс е агентът на ФБР, който се занимава със случая. Следва още един трилър – „Семеен сблъсък" с Джон Траволта, в който Винс сменя амплоато и играе вече главния злодей, побащим, криещ от новото си семейство истинското си лице. През 2003 година, заедно с Уил Ферел и Люк Уилсън, Вон се снима в „Доброто старо време" на режисьора Тод Филипс. Филмът не е много известен у нас (излиза директно на видео), но има голям успех в САЩ и става първият голям пробив на Винс през последните години.
Лентата се превръща в една от няколкото съвместни задачи на неофициалната кинобанда „The Frat Pack", в чийто състав влизат Уил Ферел, Оуен Уилсън, Люк Уилсън и Бен Стилър. Комедиите, които снимат тези момчета (актьорският състав има различни варианти), практически винаги стават успешни – „Старски и Хъч" с Бен Стилър и Оуен Уилсън, в който Вон играе мафиот с мерак към луксозното облекло; „Големи топки", любителят на модния шик е Бен Стилър, а срещу него е героят на Вон.
Винс има и малка роля във „Водещият", където всичко се върти около Уил Ферел. Последните филми с Винс Вон също се радват на завиден зрителски интерес. "Ловци на шаферки" взе наградата на МТV за най-добър филм на годината, а Вон и Уилсън бяха избрани за най-добра екранна двойка (Уил Ферел имаше малка, но запомняща се роля).
След „Ловци на шаферки" хонорарът на Винс скочи от 3 на 12 милиона долара за романтичната комедия с Дженифър Анистън „Раздялата".
|