Уилям Гладстон е един от най-големите държавници на викторианската епоха, когато Великобритания е била на върха на своето могъщество. Той става четири пъти министър-председател, допринесъл най-много за разширяването на демокрацията в своята страна и превърнал се в патриарх на европейския либерализъм. Но освен това неговото име е тясно вплетено в българската история – през 1876 г. той става най-мощния глас в защита на избиваните и страдащи българи.
Неговата намеса - по мнението както на негови съвременници, така и на днешни историци, - е станала важен фактор за обявяването на Руско-Турската война от 1877-78 г. Затова и българите от онази епоха и дълго време след това, и чужденците, го смятат за “един от освободителите на България”.
В документалния филм “Г-н Гладстон и българите” продуциран от Филмова компания “Две и половина” и Нов български университет (режисьор Михаил Мелтев, сценарист Румен Генов, оператор Цветан Недков, драматургически консултант Влади Киров) сложната личност и многообразна дейността на великия викторианец, наричан “народния Уилям”, е представена не само през погледа на най-известни български, английски, американски, австралийски и италиански историци, но и чрез реакциите на обикновени наши съвременници. Филмът е жест на признателност към паметта на най-големия морален авторитет, подкрепил българската кауза в един от най-трагичните моменти в нашата историческа съдба.