В неделя, 1 декември от 22:00 ч., по Viasat History дебютира нов документален филм, наречен „Цветнокожите фараони“, който разкрива поглед към отдавна забравена цивилизация, която за кратко превзема Египет.
Преди хиляди години, от сегашния северен Судан до южен Египет, Кушитското кралство нахлува в Египет, създава 25-та династия и управлява почти век. Кои са били тези африкански царе, какво влияние са имали върху Египет и защо са изчезнали безследно? На всички тези въпроси ще бъде отговорено.
Кушитската империя е открита в края на 1800 г. от двама френски изследователи, Фредерик Кайо и Луис Линан: пътувайки по поречието на Нил, те са посрещнати от хилядолетни стари руини, включително пирамиди - различни от това, с което сме свикнали, но все пак пирамиди.
След това, през 1862 г., друг екип от изследователи открили руините на друг град и там намерили гранитен камък, издълбан с йероглифи, и това променило всичко. Според него кушитите са завладели Египет през 8 век пр.н.е.
Откритието изумява света и отчасти вдъхновява операта "Аида" на Верди, в която кушитска принцеса е отвлечена от фараон, докато съперничещи си страни се борят за контрола над Египет.
Кушитските завоеватели са водени от крал Пийе, решен да въведе ред в една страна, разкъсана и на ръба на анархията. Въпреки това, като чернокож мъж, той трябва да бъде напълно приет от египтяните като техен лидер, така че той решава да направи религията и обичаите им още по-строги: кушитите искат да изглеждат по-„египтяни“ от египтяните. Тази ортодоксална нагласа оставя своя отпечатък върху египетската култура за векове.
Влиянието на 25-та династия може да се види и в архитектурата. Тива, столицата на Древен Египет, е била дом на свещено място, Храмът на Карнак, който кушитските фараони искали да превърнат в своя цитадела на властта, защото смятали, че тяхната религия произхожда оттам. Затова синът на Пийе Тахарка издигнал колонада в Карнак, пред храма на Рамзес II, за да свърже името си с легендарния фараон - и дори да го скрие донякъде, тъй като колонадата почти напълно скрива сградата, датираща от времето на Рамзес.
Царуването на кушитите не продължи дълго в перспектива на времето: приблизително 91 години. През 671 пр.н.е. асирийците нахлуват в Долен Египет и заловяват и депортират членове на семейството на Тахарка в Асирия. След смъртта на Тахарка, неговият наследник и племенник Тантамани прави последен опит да си върне Египет от местните владетели, подкрепяни от Асирия. Докато първоначално си възвръща контрола над части от Египет, той е победен от асирийците и е принуден да се оттегли в Нубия. Неговото поражение бележи края на кушитското управление над Египет. През 656 г. пр. н. е. саитският цар Псамтик I, подкрепян от асирийците, установява твърдо 26-та династия, връщайки Египет под местно управление.
Все пак не успели да изтрият кушитите от историята. Записите от 25-та династия остават, а през 2003 г. седем статуи на кушитски царе са открити в Керма, Судан.
Макар и току-що са прехвърлени в Лувъра, реконструкцията им започна незабавно, за да разкрие нови тайни за цивилизацията, управлявала Египет преди около 2800 години, преди да изчезне и да избледнее в забрава. Сега реконструкцията на статуите може да разкрие нови исторически връзки между Африка на юг от Сахара и средиземноморския свят: тя може да пренапише скритата история на кушитите.
Viasat премиерата на „Цветнокожите фараони“ е на 1 декември в 22:00 часа с повторение на 7 декември от 11:00 часа и на 23 декември от 19:30 часа.