Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Защо тазгодишните награди „Еми“ бяха по-различни от всички останали до сега?

Защо тазгодишните награди „Еми“ бяха по-различни от всички останали до сега?
Защо тазгодишните награди „Еми“ бяха по-различни от всички останали до сега?
Cinefish.bg

Теми
Защо тазгодишните награди „Еми“ бяха по-различни от всички останали до сега?

26.09.2016, 10:33  |   Видяна: 1415  |   синефиш.бг  |   ГОРЕЩА ТЕМА
Разнообразие! Това е думата, която се носи като мантра из Холивуд от Оскарите до сега. Не всички от Меката на киното обаче си взимат поука от драматичните събития от миналия февруари. Наградите „Еми“ явно са си научили урока и тази година те бяха съвсем политически коректни, що се отнася до номинирани и победители.

Доскоро церемонията беше известна най-вече с предвидимостта си и с това, че едни и същи актьори и сериали печелеха година след година. През 2016 г. обаче в най-голямото телевизионно състезание на годината влязоха нови правила и тенденции, които разклатиха статуквото и направиха наградите отново интересни за гледане…

Много номинирани за пръв път актьори

Много номинирани за пръв път актьори

За първи път тази година в многото категории за актьорски изпълнения в номинациите присъстваха значим брой нови имена, които никога досега не са били в полезрението на Академията, независимо от безапелационния им успех сред критика и публика. Сред тях са Рами Малек, Матю Рийс, Кери Ръсел, Ели Кемпър и дори дъщерята на Даяна Рос – Т. Елис Рос – номинирана за изпълнението си в популярната ситуационна комедия „black-ish".  Това голямо разнообразие в надпреварата за наградата предопредели някои от изненадващите победители в част от категориите.

Увеличен брой номинации в някои категории
 
Увеличен брой номинации в някои категории

На тазгодишната церемония присъстваха много нови лица, дебютиращи на голямата телевизионна сцена. Този приток на свежа кръв отчасти бе допринесен и от факта, че се намираме в Златната ера на телевизията, в която се продуцират все повече и повече сериали и предавания, които със сигурност заслужават внимание и признание. От друга страна се увеличиха и начините, по които оригиналната продукция стига до зрителите- умножи се рязко броя на кабелните телевизии, които произвеждат собствена продукция, както и интернет платформите, които се намесват в телевизионния бизнес. Академията ъпдейтна и правилата си. Броят на номинираните в актьорските категории например се увеличи от шест на седем, а този в категориите за сценарий и режисура от шест на пет.

Нови правила за гласуване

Нови правила за гласуване
 
Според много специалисти това промени изцяло правилата на играта. Академията въведе нова система в определянето на подредбата на номинациите. В миналото правилата бяха такива, че гласоподавателите трябваше да подреждат предпочитанията си в низходящ ред. Например – ако има седем претенденти в една категория – се поставят точки на всеки един, съобразно това – кой най-много е впечатлил даден член на Академията. Това означава, че би могло победителят да не е бил номер едно в нито един списък, а просто да е събрал повече токи от всички останали. Тази година обаче членовете на Академията са имали възможност да индикират само своя избор за това кой е номер едно от предложените. Тоест печелившият е истинският номер едно от всички гласували.

Нови категории
 
Нови категории

Последните години Академията всячески се опитва да остане релевантна на всички модерни процеси, случващи се в правенето на сериализирана продукция. Тя не иска да изпусне вниманието си от цялото разнообразие от телевизионно съдържание, разгръщащото се надлъж и шир по кабеларки и  интернет платформи - в различни къси и дълги форми. Затова и тази година са появиха нови категории, свързани именно с късите телевизионни форми: петнайсет минутни комедии, драми, вариетета, риалити и анимации... Актьорите и актрисите, участващи в тези продукции също могат да бъдат предложени за номинация, стига да са се появявали поне в шест епизода в конкретния сериал или предаване.

Сбогом на хартиените бюлетини.

Сбогом на хартиените бюлетини
 
През 2015 г. Академията преустанови работата си с хартиени бюлетини и премина на сто процента дигитален процес на гласуване. В самата система са включени и директни линкове към предложеното за награда съдържание, както и задължението всички гласоподаватели да гледат поне един епизод на всеки номиниран сериал или предаване. По-този начин все повече от членовете на Академията упражняват гласа си. През 2016 г. броят на гласувалите в номинационните кръгове за определяне на финалистите се е увеличил с 22 процента. Смята се, че този онлайн процес е мобилизирал по-младите, технически грамотни членове на Академията.

Все по-голямо разнообразие в номинациите
 
Все по-голямо разнообразие в номинациите

Тази година би рекорда по най-голямо етническо многообразие сред номинираните, което доведе и до разнообразие при победителите. Миналата година Вайола Дейвис бе първата чернокожа, която спечели Еми за най-добра главна женска роля в драматичен сериал. Тази година тя е номинирана отново, но общият брой на номинираните афроамериканци  в актьорските категории е 18! А Азиз Ансари се превърна в първия американец от индийски произход, който е номиниран (в последствие и победител) в една от основните творчески категории…

ДАС





Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС
 
Cinefish.bg Cinefish.bg