Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Филми Успехи на българското кино през първото десетилетие на 21 век

Успехи на българското кино през първото десетилетие на 21 век
С какви отговори да се измъкнат от ужасните манипулации само и само да спечелят големия шанс на своя живот – единствения си живот?
Cinefish.bg

Филми
Успехи на българското кино през първото десетилетие на 21 век

10.11.2010, 10:03  |   Видяна: 4167  |   синефиш.бг  |   ФИЛМ

На фокус: „А днес накъде”

2010 е Година на българското кино. Обещанието, което Международният София Филм Фест и Националният филмов център дадоха на киноманите и професионалистите в началото на годината, беше за срещи с повечето от най-стойностните български филми, създадени през последното десетилетие.

Представяме на вашето внимание „А днес накъде” на Рангел Вълчанов. Програмата „Десетилетие на българското кино” е включена в извънредния „семестър” на инициативата „София Филм Фест за учащи” и представя 34 български игрални филма, произведени в периода 2000 – 2009. СФФУ е програма, която се радва на изключителен интерес от младите хора. Студентите и учениците имат право на безплатен вход. Филмите от „Десетилетието” са всяка сряда от 18.30 часа в Дома на киното и ще бъдат представени от техните автори.

А днес накъде” – филмът

Двадесет и шест младежи, избрали театъра за своя професия, са изправени пред невидима изпитна комисия. Неудобни, странни, провокиращи въпроси и налудничави  задачи са стоварени върху смутените млади кандидат-актьори. Как да решат тези задачи? С какви отговори да се измъкнат от ужасните манипулации само и само да спечелят големия шанс на своя живот – единствения си живот?
Това е историята на филма „А сега накъде”, създаден преди 20 години.

A-dnes-nakade, А днес на къде, С какви отговори да се измъкнат от ужасните манипулации само и само да спечелят големия шанс на своя живот – единствения си живот?

Ето че днес същите герои се събират на коктейл, организиран от техен колега, за да отпразнуват тази знаменателна годишнина от своя живот. Някои са останали в България, други са заминали да търсят щастие и свобода в чужбина. Заедно със своя режисьор всички те се връщат назад във времето, за да видят какво е останало от някогашните идеали и какво се е случило с телата и духа им.

Сравняват своите някогашни надежди с днешните си стремежи, лудостта и ентусиазма на младостта с днешното ежедневие. Доколко са се предали на рутината, депресията и неизбежните бръчки, изрязани през тези 20 години?  В тази нощ на спомени, сблъсъци и разтърсващи откровения се редуват еуфория и носталгия.  Дори режисьорът се вглежда с горчивина в своето минало... А днес накъде?

Режисьор на филма е неповторимият Рангел Вълчанов, сценарият е дело на Георги Данаилов и Рангел Вълчанов, камерата е поверена на Радослав Спасов. Композитор е Кирил Дончев, за звука отговаря Александър Симеонов, а за монтажа – Мари Ханджиева. В ролите ще видим Албена Ставрева, Ани Вълчанова, Антоанета Станчева, Генади Николов, Георги Енчев, Георги Стайков, Димитър Горанов, Елена Арсова-Павлов, Илиана Китанова, Константин Трендафилов, Красимира Демирова, Мариана Миланова, Михаил Билалов, Николай Ишков, Николай Урумов, Огнян Купенов, Петър Попйорданов, Робин Кафалиев, Светозар Кокаланов, Стефка Йорданова – Celesttiani, Теодор Елмазов, Теодора Бойнова-Роси, Цветана Мирчева, Рангел Вълчанов. Продуцент на филма е Стефан Китанов, копродуценти са Димитър Гочев, Николай Ишков, Петър Одажиев. „А днес накъде” е продукция на Арт Фест в копродукция с Българската Национална Телевизия, Бояна Филм, Камера, Ишков и Одавижън, с подкрепата на Националния Филмов Център.

Режисьорът за филма
Необичаен филм, незрелищен, разхлабен откъм сюжет. Искам да разкажа за едно поколение, което наричам жертвено, тъй като е избрало орисията да се роди в най-тежките дни на една държава и общество. С промяната на времето се променя и ценностната система, но тези, които не успяват, поемат по друг път – на уплахата, депресията, неяснотата, различността. Това поколение и сега не може да воюва, защото не може да смени идеите си. То е ранимо и затова не желае да участва в такава борба, но е и най-симптоматичното за едно общество, което развива типично криминално поведение. Малко сбъркано време. На хората, които имаха смелостта да удържат човешкия си образ, им е трудно...

A-dnes-nakade, А днес на къде, Рангел Вълчанов

За режисьора
Той е живата легенда на българското кино. Неговият първи режисьорски филм се нарича „На малкия остров” и това днес звучи символично. Защото самият Рангел Вълчанов си остава един самотен остров на таланта и красивата лудост в българското кино – има десетки отличия и награди, но нерядко остава неразбран. Някои от филмите му са изпреварили времето си. В тях има философски и естетически тенденции, които при появата им са недооценени. Години по-късно те стоят модерно.

Такава е съдбата и на невероятния му дебют „На малкия остров”, който по класа не отстъпва на най-добрите образци от Полската школа и Чешкото чудо. В България обаче комунистическата власт го забранява по идеологически причини. Позицията є се променя едва когато филмът получава международно признание – награди от фестивали в Прага и Мелбърн. На голям световен успех се радва и антивоенният „Слънцето и сянката”, удостоен с призове от Сан Франциско и Лос Аламос (САЩ), Карлови Вари, Москва, Мелбърн и Кан. Антиконформисткото, безкомпромисно кино на Рангел Вълчанов обаче продължава да дразни комунистическата власт. Така, след като създава силни филми като „Инспекторът и нощта”, „Вълчицата” и „Езоп”, режисьорът е принуден да отиде да работи в Чехословакия... „Религия може да бъде и една възглавница”, обича да казва Рангел Вълчанов и защитава това си на пръв поглед странно твърдение с уникална теория. Неговата религия обаче е киното – едновременно смешно и тъжно, реално и иреално, скептично, но и романтично. И много, много дълбоко.

Сред най-хубавите филми на режисьора са още „Следователят и гората”, „С любов и нежност”, „За къде пътувате”, „А сега накъде”. А шедьовърът на неговия живот е изповедалният „Лачените обувки на незнайния воин”. С тази изключителна творба, обагрена с мъдрост и взривове от фантазия, режисьорът доказва, че е майстор от световна величина. Любопитното е, че той е написал сценария за филма още през 1962 година, но тогава властта не му позволява да го реализира. Рангел Вълчанов е избран от своите колеги за филмов режисьор №1 на България през XX век.

A-dnes-nakade, А днес на къде

Реакцията му е следната: „Изкуство, което печели почести, губи честта си.” Едно е сигурно – той честта си не е губил. И в професионален план, и в публичното си поведение винаги е странял от конюнктурата. И никога в живота си не е изневерявал на онези съкровени неща, които са и главните теми в неговото кино – любовта и свободата.
Борислав Колев

Фестивални участия и награди

2007
МФФ Карлови Вари – Специално събитие
„Любовта е лудост”, Варна – награда на критиката, награда на СБФД
„Златна Ракла”, Пловдив – награда на журито
МФФ Братя Манаки, Битоля – конкурсна програма
МФФ Кливланд, САЩ

2008
Фестивал на българското кино в Ню Йорк
Фестивал „Филмът и градът”, Нова Загора – официална програма

2009
МФФ Котбус – програма Фокус: Черно море

Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното

3 Коментара подреди по:  нови  стари  рейтинг 
 
lus Неутрално
1 16.11.2010, 12:01
Оценка: 0
0 гласа

 
 
 
behwolf Неутрално
2 13.11.2010, 09:18
Оценка: 0
0 гласа

хахаха стъклен дом

 
 
 
cinema_fan Положително
3 10.11.2010, 03:37
Оценка: 1
1 гласа

Да не забравяме и Стъклен дом

 
 

За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС
 
Cinefish.bg Cinefish.bg