Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Стефан Китанов: София Филм Фест узря за национална програма за кино

Стефан Китанов: София Филм Фест узря за национална програма за кино
Стефан Китанов: София Филм Фест узря за национална програма за кино
Cinefish.bg

Теми
Стефан Китанов: София Филм Фест узря за национална програма за кино

12.10.2009, 12:53  |   Видяна: 4414  |   actualno.com  |   ГОРЕЩА ТЕМА

от Лора Трайкова

Началото на много начинания обикновено е най-трудната част от пътя. Вероятно така е било и при първото издание на София Филм Фест (СФФ), когато той носеше още името Мюзик Филм Фест, преди почти 14 години. Когато обаче постоянно човъркаш в нещо, неминуемо те спохождат нови и нови идеи, казва Стефан Китанов – Кита, създател и директор на СФФ. И така, първоначалната идея се търкулва по стръмния и неравен хълм и като малка снежна топка, набира все повече скорост докато лети надолу, расте, оформя се, включва в себе си други малки топки – идеи и докато стигне подножието вече е придобила съвсем завършен вид. Не съвсем обаче. Първо, защото тази топка, СФФ, е постоянно разгъваща се спирала и второ, тя съвсем не се е свлякла в някакво подножие, а напротив, уверено катери върха. Парадоксално от гледна точка на гравитацията, но не и следите как Стефан Китанов и екипът му търкалят своята топка.

Сега Кита е заинтригуван и вдъхновен от съвсем нова и съвсем не незначителна идея, към която е насочил прословутата си нескончаема енергия – превръщането на София Филм Фест в национална програма за кино. За нея разговаряме в слънчев предиобед в друг дългосрочен проект на Китанов – неговата екоградинка, разположила се във вътрешния двор на кооперацията, в която живее в центъра на София.

Разкажи ми за новите инициативи, свързани със София Филм Фест.

Стефан Китанов – Кита: В момента се вълнувам от много мащабна идея - София Филм Фест да стане национална програма за кино. Тя включва няколко елемента. Първо, ежегодното международно издание на фестивала през март в София, Бургас и Пловдив и неговото репродуциране през април и май на още 10-15 места из България.

След това, София Филм Фест за учащи – програма в Дома на киното, която може е част от инициатива на Europa Cinemas и е с подкрепата на програма "Култура" на Столичната община. В нейните рамки два пъти седмично ще прожектираме безплатно филми, предшествани от кратка презентация за тях, но не учебна или академична сказка. Идеята ми е да създадем общество от млади хора, които да изгледат голямо количество добри европейски филми през годината и когато дойде фестивалът през март те ще имат възможността да се докоснат до неговата програма на изключително преференциални цени. Но за да могат да оценят адекватно, да се насладят подобаващо на филмите, младежите трябва да имат по-специална и сериозна подготовка.

Накрая, същото нещо искам да се случва и в национален мащаб. Всъщност, то вече се случва под името "София Филм Фест на път". В различни градове, съвместно с общините им, прожектираме филми от фестивалната програма като така подготвяме аудиторията пък за следващото издание на СФФ и за отзвука от него. Предвиждаме да достигаме до все повече места, защото в момента интересът към събитието е многообещаващ.



Кои ще са другите градове, които ще се радват на отзвук от фестивала?

Към Пловдив и Бургас ще се присъединят минимум още 10 града. Все още водим разговори с някои от тях, но мога да спомена Русе, Варна, Сливен, Нова Загора, Стара Загора, Каварна, Благоевград, Банско, Хасково, Кърджали, Велико Търново, Габрово, Севлиево, Ловеч.

През последната година пътуваме много извън столицата със "София Филм Фест на път" и представяме пред зрителите филми като "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", "Гуча", "Лудост посред лято" и др. и реакциите са чудесни. Особено позитивни са за българския филм, който до момента не само продължава да бъде прожектиран по различни световни фестивали и вече има в колекцията си 18 отличия от тях, но и беше избран за българското предложение за "Оскар". До момента той има участия на около 50 фестивала, но според мен броят може да достигне и към 70, което ще бъде абсолютен рекорд. В момента получаваме масово нови покани за фестивали.

Всъщност, в момента искам да се отдръпна малко от продуцентството. Искам да насоча енергията си само към фестивала. Разбира се, ние ще продължим да участваме като миноритарни продуценти във филмите на нашите приятели и партньори, които подкрепиха "Светът е голям…", както и продуцираме късометражния филм на Надя Косева "Втори дубъл", но само това. Чувствам се изморен, но удовлетворен. За мен работата по един филм далеч не приключва с излизането му от монтажната стая. Напротив, за ""Светът е голям…" работата ми като продуцент по време на снимките беше най-кратка. Вярвам, че за това един филм да има дълъг живот е необходимо да полагаш сериозни усилия след като стане готов продукт.

Филмът на Стефан Командарев бе разпространяван у нас от Александра филмс в продължение на 6 месеца, но след като бе изтеглен от кината, ние тръгнахме с него из страната и започнахме да организираме специални прожекции в Дома на киното, на които срещаме екипа със зрителите. И тъй като съм състезател, следя внимателно седмичната боксофис класация за България и мисля, че "Светът е голям…" ще успее да събере 30 000 зрители, като искам да отбележа, че до момента са към 25 000, а от тях 6 000 се дължат на нашите неуморни пътувания извън София. През последните 52 седмици той е неотлъчно в топ 20 и за момента изостава по зрители само от "Дзифт" сред българските заглавия. И няма нито една паднала прожекция!

Много е важно, според мен, че ние организираме разговори с публиката след прожекциите. За всеки създател на филми е много полезно да разговаря със зрителите, защото от една страна за тях е предназначил работата си и винаги е интересно да чуе различните интерпретации на историята, която им е разказал, а от друга – може да получи идеи за следващия си проект.



Какви полезни неща извади ти за себе си от тези разговори?

Разбрах, че хората имат нужда от добра новина, от това да изпитат нещо положително, а "Светът е голям…" им вдъхва позитивност, не само със сюжета си, със забележителното техническо качество на продукцията, но и с живота си, с представянето си на различните фестивали. И това е много важно. Ако с един филм ние можем да постигнем подобна реакция, да вдъхнем на хората надежда, значи просто трябва да се стремим да го правим с повече заглавия.

Ето, например, в Русе стартирахме дългосрочна инициатива в тази посока в началото на октомври. Излъчваме по 2 филма на месец, като започнахме със "Светът е голям…" и "Гуча", гледани общо от 1,000 зрители. Следва "Дзифт" и се надявам Явор Гърдев да се срещне лично с тази невероятна публика. Предвидили сме общо 6 филма до края на годината и 24 заглавия за следващата. От тях 5-6 са български, а останалите са чужди. Извън София е останал много малък брой функциониращи кина. Хората няма досег до най-новото качествено световно кино. Няма как да възпитават вкуса си. Затова все повече се интересувам от София Филм Фест като цялостен проект – европейско, алтернативно световно и българско кино, което достига чрез марката СФФ из цяла България. Ще положим извънредни усилия догодина автори да представят филмите си по време на фестивала в минимум 10-15 града.

И още нещо много важно. Основен акцент в прожекциите ще са и балканските филми. Бих искал чрез прожектирането на повече такива заглавия младите български кинотворци да се научат да създават комуникативни в нашия регион филми, така както успешно правят колегите им от страните от бивша Югославия, Румъния и Турция.



Няма ли да имате нужда от много нови хора в екипа си, за да осъществите тези идеи?

Не. Пловдив и Бургас вече имат свои екипи. В Благоевград, където също имах разговори, ми се иска да се сформира местен екип, тъй като това е един от градовете, в които все още има кино, а и много млади хора в университетите. Иначе като цяло, ние правим видеопрожекции, за чието техническо обезпечаване са необходими 2 човека. От София пресотделът ни информира чрез медиите за предстоящите дати. В някои случаи общините поемат разходите по прожекциите и те са безплатен вход, в други – билетът е минимален.

Узряхме за това, София Филм Фест да порасне още малко и да се обърне в няколко нови посоки, но трябваше да мине необходимият брой години за това. Солунският кинофестивал, например, от години облъчва много градове в цялата област Егейска Македония с филми. Лондонският кинофестивал също обикаля из Великобритания със своята програма. През 90-те правихме фестивал на френско кино съвместно с Френския културен институт в 17 града на България... Няма нищо ново под слънцето. Киното се е родило на път. Любопитното е, че липсата на кина и съвременните технологии ни връщат 100 години назад, но и ни дават възможност да достигнем до нова аудитория, което е сериозна тръпка.

С кои филми стартира програмата "СФФ за учащи" и кой ще представя филмите?

Началото е на 12 октомври със "Светът е голям…". С това се отбелязва и 1 година от непрекъснато прожектиране на филма в българските киносалони. Другите български филми от програмата в София са "Дзифт", "Георги и пеперудите" и "Шивачки", а сред европейските са "Завръщане" на Алмодовар, "Амели Пулен" на Жан-Пиер Жьоне, "Били Елиът" на Стивън Долдри, "Срещу стената" на Фатих Акин. За есенното издание част от филмите ще представяме аз и Владо Трифонов, програмният директор на Дома на киното, българските филми ще се представят от техните автори. През 2010 ще поканим повече публични личности да представят по неформален начин филмите.



Как ще бъде спонсорирана програмата на СФФ за учащите - кои институции ще се включат в нея?

"СФФ за учащи" има подкрепата на Столичната община (програма "Култура") и очакваме подкрепа от страна на Националния филмов център. Всъщност аз гледам на участието на НФЦ като на партньорство, защото сега е моментът да обединим усилията си в търсене на по-голяма публика за българското и европейското кино. Имаме и малка подкрепа от страна на Европа Синемас, паневропейската верига от киносалони, в която членуват Дома на киното и кино "Европа", Варна.

Пътуващото издание на София Филм Фест е част от мащабния проект "Операция Кино" на водещите фестивали на България (София), Босна и Херцеговина (Сараево), Турция (Истанбул) и Румъния (Трансилвания-Клуж), подкрепен от програмата МЕДИА Интернешънъл. Идеята е програма от 10-15 филма, имащи някои общи заглавия и принцип на съставяне, да обиколи 10-15 града във всяка от четирите държави с цел достигане до нова публика за европейско и алтернативно кино. Аз съм много въодушевен от идеята и съм убеден, че тя ще бъде подкрепена у нас от Министерството на културата и Националния филмов център, както и от съответните общини, където се случват минифестивалите. Ще се постараем освен филми и гости да достигнат до повечето от градовете, защото, както вече стана въпрос, най-интересното са срещите след филмите с публиката.



Още новини:
Български плакат на „Убийствен пъзел VІ”
Уесли Снайпс се завръща в "Game of Death"
Мегън Фокс умира в "Transformers 3"
Интервю с Петър Тодоров, мениджър „Програмация” в „Синеплекс”
„Аз, Дон Жуан” открива КИНОМАНИЯ 2009
Анди Гарсия във филм посветен на войната в Южна Осетия

Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg