Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Рецензии „Спайдър-мен: Завръщане у дома“ - За вас, средношколци!

„Спайдър-мен: Завръщане у дома“ - За вас, средношколци!
„Спайдър-мен: Завръщане у дома“ - За вас, средношколци!
Cinefish.bg

Рецензии
„Спайдър-мен: Завръщане у дома“ - За вас, средношколци!

04.07.2017, 11:41  |   Видяна: 3309  |   синефиш.бг  |   dalt  |   РЕЦЕНЗИЯ
Защо ти е да си известен, щом никой не знае кой си?" - Нед



Въпросът на Нед звучи абсурдно и логично, защото е зададен на неговия най-добър приятел – Спайдърмен в коридорите на тяхната гимназия. Подобно на мнозина свои събратя-супергерои, Питър Паркър (Том Холънд) води двойнствен живот и би представлявал повишен интерес за психиатрите, които изследват заболяването „митомания“. Юношата следва указанията на своя наставник, „Железният човек“ Тони Старк (Робърт Дауни младши), който му обещава трайно приобщаване към групата супергерои известни като „Отмъстителите“, след успешно преминаване на стажантския период. Той трябва да остане анонимен, скрит зад маска и найлонов костюм с чорапогащи и да си върши геройствата в квартален мащаб. Както е известно, всеки уважаващ себе си тийнейджър желае да докаже принадлежността си към света на възрастните и да получи зрелостно свидетелство. Известно е също така, че не всеки успява от първи път.

Спайдър-мен: Завръщане у дома

Такава съдба са отредили на Питър Паркър шестимата сценаристи на „Спайдър-мен: Завръщане у дома“. Филмът е това, което се нарича „по мотиви на“ (spin off) и предлага потапяне в гимназиалното ежедневие на един юноша, който живее с леля си Мей (Мариса Томей, великолепна както обикновено). Първите тръпки и невинните юношески щуротии са в пълна хармония с възрастта на „човека-паяк“, член на училищния отбор за националния академичен десетобой, който в български вариант можем да наречем „средношколска олимпиада“. Разказът съдържа поредица добронамерени намигвания към поколението съвременни тийнейджъри, тясно свързано с мобилната комуникация и социалните мрежи.

Едва ли някой ще се изненада от присъствието на хипнотизиращите визуални ефекти, шеметните преследвания или едромащабните и разрушителни единоборства. Те са част от естетическото наследство на технологичния напредък в жанра и са неизбежен триизмерен визуален фойерверк, но зрителят ще запази трайно епизодите с ню-йоркския ферибот или обелиска известен като „Вашингтонския монумент“, където фантазията се съчетава с умението на монтажа и съспенса.

Спайдър-мен: Завръщане у дома

Режисьорът Джон Уатс старателно гради обикновеността на Питър Паркър. Спайдърмен не е отмъстител или наказвач, подобно на своите събратя. Той е пазител, който не удря, а помага. Действията му често пъти са плод на безразсъдно лекомислие, породено от желанието да впечатли настойника си. Но те са и плод на добронамереността на един тийнейджър, който иска да се включи в купона за възрастни, за да се докаже и получи признание. Всичко това е опаковано с доза хумор, която олекотява повествованието, без да го превръща в бурлескова комедия.

Спайдър-мен: Завръщане у дома

Спайдър-мен: Завръщане у дома“ се отличава с великолепна галерия второстепенни герои, сред които с особено внимание е разработен персонажът на Лешояда/Ейдриън Туумс (Майкъл Кийтън), драматургичен опонент на Питър Паркър. Със своите земни грижи, той не е най-забележителният злосторник на компанията Marvel. Той е предприемчив работяга, който иска да вземе това, което са му отнели несправедливо, като се стреми да спаси бизнеса си с всички средства. До известна степен, той е жертва на обстоятелствата и продукт на кризисния момент в икономиката. Навъсеният му поглед и опитът му да бъде добър баща го отличават от палитрата психопати, които супергероите традиционно трябва да неутрализират. Хепи Хугън (Джон Фавро) - дясната ръка на Тони Старк е колоритен персонаж, който изпълва пространството между бащинските грижи и често административните задължения към стажанта Спайдърмен.

От началото на годината „Легион“, „Логан“ и „Жената чудо“ навестиха мултиплексите и направиха щастливи своите фенове и критиците. Рекордните боксофиси недвусмислено посочиха, че супергероите се чувстват отлично в кинозалите, въпреки разнообразието на екрани и платформи в днешно време. Вероятно, защото мнозина от зрителите са в търсене спасителен от сивото ежедневие двойнствен живот, в желание за извършване на някакъв подвиг...нека го наречем „добро дело“. Филмът е нещо повече от поглед върху фантазмите свързани с властта и силата, защото разглежда въпроса за отговорността, която е свързана с тях. Тази нова среща с юношата надарен със способността да тъче лепкаво влакно и да плете паяжина затвърждава тенденцията, в която личният режисьорски подпис се оказва по-силен от стандартизирани стереотипи на персонажите. А това осигурява индивидуализиране на героите и дълъг живот на жанра, далеч от смъртоносните клишета.





Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg