Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало » Филми »

Синелибри 2024

Синелибри 2024

Cinelibri 2024 2024
Споделете:  
ЗА ФИЛМА ГАЛЕРИЯ ТРЕЙЛЪРИ АКТЪОРИТЕ И ЕКИПА НОВИНИ ОЩЕ ЗА ФИЛМА МНЕНИЯ
 



Синелибри продължава с ново италианско кино и спомен за Ромен Гари

Десетото издание на Синелибри прегръща инициативата „ITALIAN SCREENS: Ново италианско кино без граници“, един проект на Министерството на културата на Италия и Чинечита (Cinecittà), който има ежегодни издания в много страни по света, а през 2024 г. е пилотното му издание в България. Той включва организация на премиери на наскоро произведени италиански филми, които са спечелили награди в Италия или в чужбина, с гостуване на актьори, режисьори, сценаристи и други професионалисти, участвали в създаването им. По случай първото българско издание на ITALIAN SCREENS в София пристига Даниеле Лукети, многократно отличаван италиански кинорежисьор, сценарист и актьор, известен с филми като „Брат ми е единствено дете“ (2006), за който Елио Джермано печели „Давид на Донатело“, „Нашият живот“ (2010), който влиза в селекцията на кинофестивала в Кан, и „Връзки“ (2020), част от селекцията на Синелибри. Всепризнат майстор на диалога и напластяването на детайли, които постепенно разкриват характера на персонажите и мотивите на техните действия, на 18 октомври в кино „Люмиер“ Лукети ще представи най-новия си филм, озаглавен „Доверие“ (2024). Изкусно композираната психологическа драма е адаптация по едноименния роман на Доменико Старноне, удостоена с две награди „Златен глобус“ на Асоциацията на чуждестранните журналисти в Италия: за най-добър сценарий и най-добър актьор (Елио Джермано).

В рамките на проекта ще бъдат показани още няколко нови екранизации – биографичната драма „Вечният визионер“ разказва за Луиджи Пирандело, великолепен новелист, драматург и поет, лауреат на Нобелова награда за литература (1934). Новатор в театъра, художник на „разкъсаните нишки“ и отчуждението, портретист на кризата в съзнанието на модерния човек, верен на своята максима „Аз не живея моя живот, аз го пиша“, Пирандело оставя след себе си огромно книжовно наследство, но и полярни мнения за идеологическите си възгледи и за личния си живот. С номинации за „Златен лъв“ от кинофестивала във Венеция у нас пристигат криминалната драма „Сицилиански писма“ с Тони Сервило в главната роля и „Дива Футура“ - любопитен филм за раждането на италианската порноиндустрия през 80-те и 90-те години на миналия век и за начина, по който фотографът Рикардо Скики и неговата продуцентска агенция „революционизират“ културната политика.

В сценарния екип на драматичната история „Предопределение“ се откроява името на знаменития италиански режисьор Марко Белокио. Адаптация по романа A Life Apart на Мариапия Веладиано, този невероятно въздействащ филм за конформизма, лицемерието, предразсъдъците и семейните тайни спира дъха. Режисьор и съсценарист е Марко Тулио Джордана. С бляскав актьорски състав се отличава екзистенциалната драма „Десет минути“, в чиято главна героиня много жени в зряла възраст ще се разпознаят. А филмът „Ромео е Жулиета“ на Джовани Веронези е свежа и забавна „комедия от грешки“, която ще очарова почитателите на Серджо Кастелито, дегизиран като своенравен театрален режисьор.

Синелибри 2024 оказва чест както на гениите на поетическото и кинематографичното изкуство, така и на поетите в белетристиката, какъвто несъмнено е Ромен Гари, най-големият литературен мистификатор. Между 21 и 24 октомври в сътрудничество с Посолството на Франция и Френския институт в София ще се състои поредица от дискусии и филми „Спомен за Гари“ като част от честванията на 145-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между Франция и България. На 21 октомври от 18:00 ч. ще се проведе дискусия за творчеството и личността на Ромен Гари със специален гост Жоржия дьо Шамбере, френско-британска писателка, журналистка, преводачка и издателка. След разговора, от 20:00 ч., ще бъде излъчен драматичният романс „Сияние на жена“ на режисьора Коста-Гаврас с обаятелния тандем Роми Шнайдер и Ив Монтан. На 22 октомври ще се състои дискусия на тема „Ромен Гари – ЖОНГЛЬОРЪТ. Мистерията на идентичността“ със специален гост Агата Тушинска, уважавана полска писателка и журналистка, изследвала задълбочено различните лица и битности на Гари. След дискусията, от 20:00 ч., ще бъде излъчена игралната драма на реж. Филип Льофевр „Чародеят“. За 24 октомври е предвидена дискусия на тема „Ромен Гари в София (1946-1948): тоталитарният опит“ със специален гост Кервин Спир, писател биограф. Както подсказва заглавието, участниците ще разискват дълбокия отпечатък на българската действителност след Втората световна война върху политическите възгледи на Гари. След дискусията ще бъде излъчен документалният филм „Книжарят“ на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров. Всяко от трите събития е със свободен достъп, но се изисква предварителна регистрация на сайта на Френския институт: https://institutfrancais.bg/spomen-za-romen-gari/

Билетите за всички прожекции и съпътстващи събития са вече в продажба на касите на съответните киносалони и онлайн. За зрителите, които по една или друга причина нямат достъп до физическите кинозали, сме предвидили дигитално издание на Синелибри. Пета поредна година Neterra.TV+ е домакин на селекция от премиерни заглавия, които може да бъдат гледани от 13 октомври до 10 ноември. Програмата предвижда и един филм изненада, който ще бъде разкрит на 25 октомври. Утвърдилата се вече онлайн платформа дава легален достъп до съвременно българско и международно аудио-визуално съдържание.

Поетичен спектакъл откри десетото издание на Синелибри
    
Синелибри 2024 започна с поезия и музика, както подобава за юбилейно десето издание, в чието мото се съдържа обещание за хармония. Пълна зала аплодира актьорите участници в елегантния пърформанс Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. Режисьор на спектакъла е Димитър Коцев-Шошо, а музикалното решение е на неуморния експериментатор Божидар Василев-Trombobby. След спектакъла беше излъчен новият филм на Паоло Сорентино - „Партенопа“, загадъчна женска епопея, изпълнена с носталгичен копнеж по младостта и страст към свободата. Главната роля е поверена на ослепителната Челесте Дала Порта, партнират ѝ утвърдени актьори като Стефания Сандрели, Гари Олдман и Силвио Орландо.

Синелибри продължава с множество кино-литературни премиери и паралелна програма, наситена с интересни събития. В рамките на модула „Оди за човека“ има няколко филма, ангажирани с общественозначими каузи. Техните премиери ще бъдат съпроводени с дискусии, достъпни за широката публика. Още на 14 октомври в кино „Люмиер“ е националната премиера на затрогващия романс „Време за живот“ с Флорънс Пю и Андрю Гарфийлд в главните роли, който обра овациите на кинофестивала в Торонто. Прожекцията ще бъде съпроводена с дискусия с участието на представители на МБАЛ „Надежда“, които ще запознаят публиката с кампанията за съхранение на репродуктивни възможности при млади пациенти с онкологични заболявания. На 15 октомври в кино „Одеон“ ще бъде представена семейната драма „Блубек“ -  визуално зашеметяващ филм за духовната близост на една майка с нейната дъщеря и за любовта им към океана. Премиерата обхваща дискусионно събитие и прожекция на креативни видеоклипове,  насърчаващи грижа и отговорност за състоянието на природата. Специални гости: НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и Петър Димитров, създател на фестивала A to Jazz.

Предназначен за любителите на анимацията, филмът на Мишел Азанависюс „Най-ценният товар“ е разтърсваща антивоенна драма, номинирана за „Златна палма“. В категория „Оди за човека“ е селектирано и едно българско заглавие – „Заведи ме вкъщи“. Адаптация по едноименната повест на Михаил Вешим, филмът на режисьора Мартин Геновски засяга актуални теми, свързани с грижата за деца в неравностойно положение, а така също и с пошлите телевизионни шоупрограми, измамния блясък на рекламата и капана на евтината популярност. Официалната премиера е на 19 октомври от 19:00 ч. в кино „Люмиер“ в присъствието на част от звездния екип на филма.

След премиерата си на фестивала в Кан у нас пристига биографичната драма „Да бъдеш Мария“ - своеобразно любовно писмо до Мария Шнайдер, филмовата звезда от 70-те години на миналия век, катапултирана към славата от Бернардо Бертолучи чрез провокативната лента „Последно танго в Париж“ и изживяла остатъка от земните си дни, измъчвана от скандал. Филмът с Анамария Вартоломей („Събитието“) и Мат Дилън в главните роли ще бъде показан на 24 октомври в кино „Одеон“. Преди прожекцията ще се проведе дискусия с психотерапевт от екипа на фондация EMPROVE и #ЖенитeSurvivors в подкрепа на жените, които се опитват да се освободят от токсични връзки и да изградят живота си отново.

Както подсказва заглавието, модулът „Американски прелести“ обхваща американски филмови продукции и копродукции, създадени по мотиви от литературни произведения. На 15 октомври в кино „Люмиер“ е премиерата на историческата драма „Подстрекателка“ (Firebrand) с Алисия Викандер и Джъд Лоу в главните роли - един възхитителен тандем! Свободен прочит на последните седмици от живота на един от най-бруталните монарси на Великобритания – Хенри VIII, филмът представлява англоезичен дебют на бразилския режисьор Карим Айнуз, пленил почитателите на литературните адаптации с филма „Невидимият живот на Еуридисе Гузмао“.

Носителката на „Пулицър“ за драматургия Ани Бейкър майсторски улавя отлитащото време и запечатва неизразимото чувство на близост между майка и дъщеря в своя изключително възвишен филмов дебют „Планета Джанет“ (Janet Planet), чиято премиера е предвидена за 17 октомври. Събитието включва дискусия на тема „Майчинство и ментално здраве“ с актрисата и майка Ива Папазова и със специалното участие на Велислава Донкина, клиничен психолог и доктор по психология към БАН. Публиката ще има възможност да се включи в разговора за отношенията майка-дъщеря, социализацията на детето и факторите, изграждащи характера. Модулът „Американски прелести“ предвижда и премиерно излъчване на трилъра „Конклав“, копродукция на САЩ и Обединеното кралство с режисьор Едуард Бергер. Политическите амбиции и интриги са любима тема на Робърт Харис, автора на едноименния роман. Преди филма, чиято премиера е на 1 ноември от 19:00 ч. в кино „Люмиер“, заедно с Богдан Паташев (бивш посланик във Ватикана) ще потърсим отговор на въпроса защо църквата продължава да бъде значителен фактор в обществения живот на светските държави.

Първото събитие на инициативата „Психоанализа и кино“ е посветено на 125-ата годишнина от рождението на Алфред Хичкок и ще се състои на 16 октомври в кино „Одеон“. Зрителите ще видят безспорната кинокласика „Ребека“, или първия холивудски филм на Хичкок, адаптация по едноименния роман на Дафни дю Морие. Планираната дискусия ще засегне темите за личностното израстване, психичните зависимости и икономическото неравенство между мъжете и жените - преди и сега. В събитието ще вземат участие психоаналитиците доц. Светлозар Василев (НБУ), Надя Кожухарова, Марина Ангелова, семейният консултант Албена Василева, а специален гост ще бъде Вивиан Праматароф-Хамбургер.

Билетите за всички прожекции и съпътстващи събития са вече в продажба на касите на съответните киносалони и онлайн. След откриването на 10 октомври в София идва ред и на паралелните издания на Синелибри, които ще се проведат в следните интервали: Варна (17-31 октомври), Пловдив (19 октомври-3 ноември), Бургас (21-30 октомври), Габрово (24-27 октомври), Велико Търново (25 октомври-3 ноември). Повече информация за програмата в София и страната ще намерите на уебстраницата на фестивала.

Прилагаме снимки от церемонията по откриване на Синелибри на 10 октомври в зала 1 на НДК. Фотограф: Тихомира Крумова

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.



Галасъбития на културите в рамките на Синелибри 2024

Броени часове ни делят от началото на празничното десето издание на Синелибри, чиято програма е изключително щедра и многолика. Поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо ще открие фестивала на 10 октомври от 19:00 ч. в зала 1 на НДК. Музиката на Божидар Василев-Trombobby и прекрасните млади актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов неминуемо ще докоснат публиката. След пърформанса ще се състои премиерно излъчване на „Партенопа“ – новото кинематографично бижу на Паоло Сорентино!

Фестивалът продължава традицията на галавечерите в чест на отделни култури с фокус върху съвременното европейско кино и литературата, която го насища със смислени послания. Тези изключително вълнуващи и обичани от публиката събития са подкрепени от съответните посолства и културни институти.

Още на 11 октомври от 19:00 ч. в кино „Люмиер“ ще се състои галавечер на Испания с премиера на филма „В очакване на Дали“ - обезоръжаващо топла и духовита комедия, вдъхновена от ексцентричната личност на Салвадор Дали. В рамките на събитието ще отбележим 100-годишнината от публикуването на знаковия „Манифест на сюрреализма“ на Андре Бретон и ще чуем стихове на големите френски поети Пол Елюар и Луи Арагон. На 13 октомври ще отбележим 60-ата годишнина от премиерата на филма „Зорба гъркът“ с незабравимия Антъни Куин в главната роля. Класическата приключенска драма на реж. Михалис Какоянис, която се занимава с неизтребимия човешки стремеж към свободата, е адаптация по романа „Алексис Зорбас“ на Никос Казандзакис.

В рамките на предстоящата галавечер на Португалия на 15 октомври ще бъде излъчена премиерно психологическата драма „Игра с огъня“ на режисьора Жоао Канижо, който ще се присъедини към нас чрез специално видеообръщение. Ценител на катарзисното кино с хуманистичен заряд, Канежо деликатно пресъздава ежедневните борби на жените от по-бедните райони на Португалия, раздирани от любов, нежност, компромиси, отчаяние и стремеж към стабилност. Всяка от героините в този драматичен филмов триптих, създаден по мотиви от три пиеси на Огуст Стриндберг, внася в историята собствен колорит. Събитието предвижда задълбочена дискусия с участието на театралния режисьор Крис Шарков.

Зрителите не бива да пропускат и галасъбитието на Чили на 16 октомври, когато ще отбележим 120 години от рождението на Пабло Неруда с премиера на книгата му „Стиховете на Капитана“, която излиза на български език за пръв път. Премиерата ще бъде съпроводена с прожекция на биографичната драма „Неруда”, приковаваща вниманието с интелигентен сценарий, великолепни декори и актьори, които не играят, а свещенодействат. Събитието предвижда четене на стихове в оригинал и на български език със специалното участие на Андрес Сааведра, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”, преводача на сборника Калин Коев и актьора Спартак Панталеев. На 17 октомври е събитието на Полша, което включва разговор за тънкостите на анимацията и премиера на „Ягна и селяните“ - свободна адаптация на класическия роман епопея „Селяни“, за който полският писател Владислав Реймонт получава Нобелова награда. Филмът е визуално завладяваща анимация за възрастни, дело на Дорота Кобиела и Хю Уелчман, създатели на номинирания за „Оскар“ биографичен филм „Да обичаш Винсент“.

На 18 октомври е финландската галавечер, която ще бъде увенчана с премиера на младежката драма „Светлина, светлина, светлина“, адаптация по книга на Виля-Тулия Хуотаринен. Една покоряващо емоционална история за пробуждането на сексуалността и невъзможните избори, които правим на 14-годишна възраст. Преди прожекцията ще проведем видеоразговор с режисьорката Инари Ниеми и дискусия за съвременното финландско кино с участието на Благой Иванов и Зузи Аспарухова.

В рамките на празничната вечер на Румъния, на 22 октомври в кино „Одеон“, ще покажем документалния филм „Ана Бландиана: между мълчанието и греха“, посветен на голямата румънска поетеса и дисидентка. Животът на Бландиана е модел за подражание, защото съчетава изумителен творчески размах с принципна и непоколебима гражданска позиция. Еднакво критична към комунистическите лишения и духовната празнота след прехода към клептократичен капитализъм, Бландиана продължава да тълкува света чрез своята поезия и да огласява истината. Събитието ще бъде съпроводено с видеоинтервю с режисьорката Диана Николае и разговор за поезията на Бландиана с преводачката Румяна Станчева.

Унгарската галавечер на 24 октомври насочва вниманието към талантливия режисьор Барнабаш Тот и неговия нов филм, озаглавен „Кралската игра“. Спечелил критика и публика с блестящата историческа драма „Тези, които останаха“, сега Тот ни предлага майсторски изпипан психологически трилър, създаден по мотиви от прочутата „Шахматна новела“, лебедовата песен на Стефан Цвайг. Преди премиерата на филма в правилата на „кралската игра“ ще ни посвети гросмайсторът Ива Виденова-Куляшевич.

Билетите за всички прожекции и галасъбития са вече в продажба на касите на съответните киносалони и онлайн. Повече информация за филмовата програма и за десетките предстоящи специални събития ще намерите на уебстраницата на Синелибри.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата се осъществява с изключителното партньорство на УниКредит Булбанк и в партньорство с NESCAFÉ® Dolce Gusto, Schweppes, Fashion Days, Дерматологични лаборатории Avène, TatraTea, Kaufland България, #ПромениКартинката и множество съмишленици и партньори, обявени тук. Официални превозвачи на фестивала: Moto-Pfohe, Bulgaria Air.

Официален уебсайт: www.cinelibri.com

Поезия безкрай в официалното видео на Синелибри 2024


Наближава празничното десето издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, чиято програма ще бъде по-богата и многообразна от всякога. Днес е премиерата на официалното видео, плод на преклонение пред безспорните гении на поетическото изкуство и великите киновизионери, на които дължим най-мощните полети на духа!

Както официалната визия на Синелибри 2024, така и съдържанието на актуалния видеоклип е вдъхновено от тематичния фокус на програмата. Видеото е пряка препратка към мотото на фестивала „Поезия безкрай“ и към символния заряд на незабравимата романтична драма „Криле на желанието“ с режисьор Вим Вендерс.  А текстът преплита мотиви от творчеството на френските артисти Пол Елюар и Луи Арагон, двама титани на поезията, известни с неизтощимото си човеколюбие. Обединява ги още нещо – естетиката на сюрреализма, размил границата между въображение и реалност и освободил мисълта. През 2024 г. се навършва точно един век от публикуването на прочутия „Манифест на сюрреализма“, с който Андре Бретон полага основите на това революционно за времето си движение в изкуството. Терминът е изкован от Гийом Аполинер, още един ярък представител на френския артистичен авангард.

Видеото е достъпно за гледане тук: https://www.youtube.com/watch?v=iup_jz-DOg8

Режисьор на клипа е Димитър Коцев - Шошо, съмишленик и приятел на фестивала от самото му създаване. Актьорите изпълнители на стиховете са Велина Георгиева и Спартак Панталеев. Оператор на видеото е Александър Станишев, монтажист е Зорица Коцева. Цветните корекции са дело на Борис Тивчев, а костюмите дължим на Мартин Коцев. Художник на костюмите е Силвия Владимирова, художник на крилете: Irina Anatolieva Pamyatnih. Превод стихове на Пол Елюар и Луи Арагон: Силвия Вагенщайн. Анимирано аутро: @ratimid.

Синелибри 2024 ще се състои в интервала 10 октомври – 3 ноември в София и още шест български града - Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. По традиция фестивалът ще предложи 3 международни конкурса: за пълнометражен игрален филм, за късометражен филм и за документален филм. Паралелната филмова програма предвижда няколко модула, десетки национални кино-литературни премиери, галасъбития на културите, вълнуващи срещи с млади артисти и гости от световна величина и първо издание на международния форум BOB (Based-on-Books), който вече се очаква с трепет от всички участници и гости.

Очаквайте единствения кинофестивал, който се уповава на вековната мъдрост на писаното слово и превръща симбиозата между киното и литературата в оръжие срещу апатията и бездуховността.


Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата се осъществява с изключителното партньорство на УниКредит Булбанк и в партньорство с NESCAFÉ® Dolce Gusto, Schweppes, Fashion Days, Дерматологични лаборатории Avène, TatraTea, Kaufland България, #ПромениКартинката и множество съмишленици и партньори, обявени тук. Официални превозвачи на фестивала: Moto-Pfohe, Bulgaria Air.
Уебстраница: www.cinelibri.com


Синелибри 2024 ще се състои под мотото „Поезия безкрай“

На хоризонта е десетото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който тази година ще се състои в интервала 10 октомври – 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“. Амбициран да покаже най-новите кинематографични шедьоври, окрилени от необозримия свят на литературата, този единствен по рода си филмов форум, който вече има предана публика от всички възрасти, ще се проведе паралелно в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.

Имаме удоволствието да представим официалната визия на Синелибри 2024, вдъхновена от богатия идейно-тематичен и художествен заряд на програмата. С мотото „Поезия безкрай“ фестивалът отдава почит на корифеите на поетическото изкуство, на които дължим незабравими трепети и полети на духа. Достатъчно е да споменем най-великия френски поет от епохата на Ренесанса - Пиер дьо Ронсар, роден преди 500 години и провъзгласен от съвременниците си за „Принц на поетите“; прочутия чилийски поет и Нобелов лауреат Пабло Неруда, роден преди 120 години; безсмъртния мексикански поет, есеист и Нобелов лауреат Октавио Пас, от чието рождение се навършват 110 години; гениалния ирландски драматург и поет Оскар Уайлд, роден преди 170 години; екстравагантния Джордж Байрон, отлетял преждевременно от този свят преди две столетия... През 2024 г. отбелязваме и 120 години от рождението на българския поет и преводач Атанас Далчев – творец ерудит, неподатлив на конюнктурни влияния.

Тази година, в контекста на един все по-безутешен свят, търсим упование в поезията. В поезията, тъждествена с пияния кораб на Артюр Рембо, комуто се привиждат щастливи и вглъбени удавници, но и в поезията като съпротива срещу еднообразието и крехкостта на живота, като „отдих за окованата фантазия“. Най-вече в поезията като необятност и свобода, за която толкова жадуваше Пол Верлен, поетът „невинен като птиците“ (както го виждаше Борхес), от чието рождение тази година се навършват 180 години.

Синелибри 2024 празнува пропускливостта между поезията и съня, изкуството и живота, духовното и материалното, надеждата и отчаянието. Затова и фигурата в центъра на изображението, своеобразно сърце от протегнати ръце и длани, прилично на разлистена книга, символизира неизтощимия човешки порив. Чувството за общност и споделеност окриляват надеждата за едно по-хармонично бъдеще. Тук е кодирано убеждението, че единството извира от многообразието, от примиряването на различията помежду ни. Че пламъчето на живота, любовта, мирът са невъзможни без приемане на другостта, в която се съдържа толкова много красота, стига да имаш очи за нея. Поезията няма граници, защото човешките пориви и въжделения са безкрайни, а те намират своя синтез в изкуството.

Мотото „Поезия безкрай“ е референция и към едноименния филм на Алехандро Ходоровски, същински киночародей, чиито сюрреалистични откровения пленяват или отблъскват, но никога не оставят зрителя безразличен. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс „Криле на желанието“. Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието. Препратката към филма на Вендерс е и възможно най-поетичното, метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на едни илюзии, заменени с други. И тъй като в настоящия исторически момент по-често се говори за оръжия, отколкото за поезия, няма как да не отбележим 100-годишния юбилей на Труман Капоти, който твърди, че „когато оръдията замлъкнат, музите се чуват“.

Приложената визия, генерирана с помощта на AI, е продукт на оригиналната дизайнерска дарба и свежите идеи на Радослава Боор, която майсторски интегрира в проектите си новите технологии.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора. Проектът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата се осъществява в сътрудничество с множество партньори и съмишленици, които предстои да обявим.

Селекция от документални филми на Синелибри 2024

Програмата на Синелибри 2024 традиционно включва и конкурс за документални филми, посветени на изтъкнати творци.

Ярък акцент тази година е документалният филм „Избери Ървин“, посветен на иконичния шотландски писател, публицист и режисьор Ървин Уелш. Авторът на „библията за аутсайдери“ „Трейнспотинг“ пристига в София по покана на организаторите заедно с Иън Джефрис, който е режисьор на филма. Официалната премиера в тяхно присъствие ще се състои на 16 октомври от 19:00 ч. в кино „Люмиер“, а литературната среща с автограф е предвидена за 17 октомври. В рамките на събитието, което е със свободен достъп, към почетните гости ще се присъедини и българската актриса Анжела Недялкова, изиграла ключова роля в „Трейнспотинг 2“ на режисьора Дани Бойл.

Още на 12 октомври ще си спомним за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов чрез документалния филм „Свободен, по-свободен, Димитър“, който също е част от конкурсната програма. Събитието в кино „Одеон“ включва представяне на филма в присъствието на режисьорката Розита Еленова и със специалното участие на актрисите Светлана Янчева, Йоанна Темелкова, Виолета Марковска и Деляна Хаджиянкова. Ще представим и книгата, посветена на Димитър Еленов, както и предстояща изложба.

На 21 октомври от 19:00 ч. в кино „Люмиер“ ще се състои световната премиера на филма „Аз, Харли и Път 66“. Едно шеметно пътуване, изпълнено с приключения и пропито от духа на Джак Керуак и неговата магическа литература. Филмът е копродукция на България и САЩ, режисьор е Владимир Шишков, сценарият е дело на Боян Биолчев и Костадин Бонев.

В състезанието тази есен се откроява премиерното заглавие „Уилям Фокнър: Миналото никога не умира“ на Майкъл Модак-Труран. Това е първият официален документален портрет на автора на „Врява и безумство“, носител на Нобелова награда и двукратен лауреат на „Пулицър“, чието влияние е определящо за формирането на американския литературен канон. Историята на Фокнър е разказана от номинирания за „Оскар“ Ерик Робъртс и ще бъде представена в София от Анита Модак-Труран, изпълнителен продуцент на филма, на 28 октомври от 19:00 ч. в Дом на киното.

Ценителите на поезията в киното не бива да пропускат филма „Човешките потайности“ на режисьора Миша Пекел. Лиричният разказ за приятелство между три деца, разцъфнало „на границата“, укрепнало във времето и устояло на множество предизвикателства, докато не се намесва войната, е създаден в сътрудничество със световноизвестната писателка от български произход Капка Касабова. Двамата лично ще представят филма и ще разкажат за съвместната си работа на 29 октомври от 18:30 ч. в Дом на киното. Модулът с документални филми включва още любопитни заглавия, сред които „Едно ледено лято“ на Мария Чернева, чиято премиера е на 28 октомври в „Топлоцентрала“ със специалното участие на уважавания учен и полярен изследовател Христо Пимпирев. А на 29 октомври в кино „Одеон“ ще покажем филма „Уилям Шекспир: най-известният човек, който никога не е съществувал“. След прожекцията Лиза Боева и Ицко Финци ще запознаят зрителите със свои размисли и интерпретации върху необятното творчество и личността на Шекспир. На фокус ще бъдат емблематичната трагедия „Хамлет“ и книгата „5 пиеси от един актьор“.

В състезанието за най-добър документален филм се включва и „Монумент на любовта“ - разтърсваща история за пътуването на Джейкъб Комфорти и неговата майка, които в продължение на 25 години изследват и документират съдбата на евреите в България по време на Холокоста. Филмът се радва на изключителен фестивален успех по света. Премиерата в София е на 2 ноември в Casa Libri.

Внимание заслужава и филмът „Ана Бландиана: Между мълчанието и греха“, копродукция на Румъния и САЩ. Режисьорката Диана Николае изследва живота и творчеството на голямата румънска поетеса, общественичка и дисидентка, родена в Тимишоара. Прожекцията ще бъде съпътствана със специално събитие по случай румънската галавечер.

За излъчване на лауреат в конкурса за документален филм Синелибри ще разчита на тричленно жури начело с Рене Карабаш (литературен псевдоним на Ирена Иванова) – писателка, поетеса, театрален режисьор и актриса. За романа си „Остайница“ (2019), който е в процес на екранизация, е отличена с награда „Елиас Канети“ и с две номинации за роман на годината – от Национален фонд „13 века България“ и Литературни награди „Перото“. Божидар Манов е изтъкнат кинокритик, доктор на науките, професор в НАТФИЗ, преводач. Напоследък проф. Манов е известен и като автор на сборника с разкази „Хора с прякори“, спечелил признанието на критиката и широката публика. Третият член на журито е Найо Тицин – популярен продуцент, режисьор, журналист, организатор на ежегодния фестивал за документални филми „Мастер оф Арт“. Филмът победител в документалния конкурс ще бъде обявен на 25 октомври в рамките на официалната церемония по награждаване в зала 1 на НДК.


Коментари (0)
|
Коментирай »


България / 2024 / 0 минути

РЕЙТИНГ НА ФИЛМА РЕЙТИНГ НА ФИЛМА РЕЙТИНГ НА ФИЛМА
Критиците: Няма рецензии.
Потребители:
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0
Гласувай:
МНЕНИЯ


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


Синелибри 2024 (2024)

Cinelibri 2024
 
 

Трейлъри

 

28 години по-късно,28 Years Later - 28 години по-късно Знам какво направи миналото лято,I Know What You Did Last Summer - Знам какво направи миналото лято Голо оръжие,The Naked Gun - Голо оръжие
Шаферка под прикритие,Bride Hard - Шаферка под прикритие По-шантав петък,Freakier Friday - По-шантав петък Злосторница: Част 2,Wicked: For Good - Злосторница: Част 2
Голямо дръзко красиво приключение,A Big Bold Beautiful Journey - Голямо дръзко красиво приключение Черният телефон 2,Black Phone 2 - Черният телефон 2 Елио от Земята,Elio - Елио от Земята

  1. 4.
    Как да си дресираш дракон,How to Train Your Dragon - Как да си дресираш драконКак да си дресираш дракон Легендата оживява
  2. 5.
    М3ГАН 2.0,M3GAN 2.0 - М3ГАН 2.0М3ГАН 2.0 Шшшш!
  3. 6.
    Материалисти,Materialists - МатериалистиМатериалисти Как избираш между живота, който иска...



 
Cinefish.bg Cinefish.bg