Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало » Филми »

Синелибри 2024

Синелибри 2024

Cinelibri 2024 2024
Споделете:  
ЗА ФИЛМА ГАЛЕРИЯ ТРЕЙЛЪРИ АКТЪОРИТЕ И ЕКИПА НОВИНИ ОЩЕ ЗА ФИЛМА МНЕНИЯ
 

Поезия безкрай в официалното видео на Синелибри 2024

Наближава празничното десето издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, чиято програма ще бъде по-богата и многообразна от всякога. Днес е премиерата на официалното видео, плод на преклонение пред безспорните гении на поетическото изкуство и великите киновизионери, на които дължим най-мощните полети на духа!

Както официалната визия на Синелибри 2024, така и съдържанието на актуалния видеоклип е вдъхновено от тематичния фокус на програмата. Видеото е пряка препратка към мотото на фестивала „Поезия безкрай“ и към символния заряд на незабравимата романтична драма „Криле на желанието“ с режисьор Вим Вендерс.  А текстът преплита мотиви от творчеството на френските артисти Пол Елюар и Луи Арагон, двама титани на поезията, известни с неизтощимото си човеколюбие. Обединява ги още нещо – естетиката на сюрреализма, размил границата между въображение и реалност и освободил мисълта. През 2024 г. се навършва точно един век от публикуването на прочутия „Манифест на сюрреализма“, с който Андре Бретон полага основите на това революционно за времето си движение в изкуството. Терминът е изкован от Гийом Аполинер, още един ярък представител на френския артистичен авангард.

Видеото е достъпно за гледане тук: https://www.youtube.com/watch?v=iup_jz-DOg8

Режисьор на клипа е Димитър Коцев - Шошо, съмишленик и приятел на фестивала от самото му създаване. Актьорите изпълнители на стиховете са Велина Георгиева и Спартак Панталеев. Оператор на видеото е Александър Станишев, монтажист е Зорица Коцева. Цветните корекции са дело на Борис Тивчев, а костюмите дължим на Мартин Коцев. Художник на костюмите е Силвия Владимирова, художник на крилете: Irina Anatolieva Pamyatnih. Превод стихове на Пол Елюар и Луи Арагон: Силвия Вагенщайн. Анимирано аутро: @ratimid.

Синелибри 2024 ще се състои в интервала 10 октомври – 3 ноември в София и още шест български града - Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. По традиция фестивалът ще предложи 3 международни конкурса: за пълнометражен игрален филм, за късометражен филм и за документален филм. Паралелната филмова програма предвижда няколко модула, десетки национални кино-литературни премиери, галасъбития на културите, вълнуващи срещи с млади артисти и гости от световна величина и първо издание на международния форум BOB (Based-on-Books), който вече се очаква с трепет от всички участници и гости.

Очаквайте единствения кинофестивал, който се уповава на вековната мъдрост на писаното слово и превръща симбиозата между киното и литературата в оръжие срещу апатията и бездуховността.


Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.

Фестивалът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата се осъществява с изключителното партньорство на УниКредит Булбанк и в партньорство с NESCAFÉ® Dolce Gusto, Schweppes, Fashion Days, Дерматологични лаборатории Avène, TatraTea, Kaufland България, #ПромениКартинката и множество съмишленици и партньори, обявени тук. Официални превозвачи на фестивала: Moto-Pfohe, Bulgaria Air.
Уебстраница: www.cinelibri.com


Синелибри 2024 ще се състои под мотото „Поезия безкрай“

На хоризонта е десетото издание на Международния кино-литературен фестивал Синелибри, който тази година ще се състои в интервала 10 октомври – 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“. Амбициран да покаже най-новите кинематографични шедьоври, окрилени от необозримия свят на литературата, този единствен по рода си филмов форум, който вече има предана публика от всички възрасти, ще се проведе паралелно в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.

Имаме удоволствието да представим официалната визия на Синелибри 2024, вдъхновена от богатия идейно-тематичен и художествен заряд на програмата. С мотото „Поезия безкрай“ фестивалът отдава почит на корифеите на поетическото изкуство, на които дължим незабравими трепети и полети на духа. Достатъчно е да споменем най-великия френски поет от епохата на Ренесанса - Пиер дьо Ронсар, роден преди 500 години и провъзгласен от съвременниците си за „Принц на поетите“; прочутия чилийски поет и Нобелов лауреат Пабло Неруда, роден преди 120 години; безсмъртния мексикански поет, есеист и Нобелов лауреат Октавио Пас, от чието рождение се навършват 110 години; гениалния ирландски драматург и поет Оскар Уайлд, роден преди 170 години; екстравагантния Джордж Байрон, отлетял преждевременно от този свят преди две столетия... През 2024 г. отбелязваме и 120 години от рождението на българския поет и преводач Атанас Далчев – творец ерудит, неподатлив на конюнктурни влияния.

Тази година, в контекста на един все по-безутешен свят, търсим упование в поезията. В поезията, тъждествена с пияния кораб на Артюр Рембо, комуто се привиждат щастливи и вглъбени удавници, но и в поезията като съпротива срещу еднообразието и крехкостта на живота, като „отдих за окованата фантазия“. Най-вече в поезията като необятност и свобода, за която толкова жадуваше Пол Верлен, поетът „невинен като птиците“ (както го виждаше Борхес), от чието рождение тази година се навършват 180 години.

Синелибри 2024 празнува пропускливостта между поезията и съня, изкуството и живота, духовното и материалното, надеждата и отчаянието. Затова и фигурата в центъра на изображението, своеобразно сърце от протегнати ръце и длани, прилично на разлистена книга, символизира неизтощимия човешки порив. Чувството за общност и споделеност окриляват надеждата за едно по-хармонично бъдеще. Тук е кодирано убеждението, че единството извира от многообразието, от примиряването на различията помежду ни. Че пламъчето на живота, любовта, мирът са невъзможни без приемане на другостта, в която се съдържа толкова много красота, стига да имаш очи за нея. Поезията няма граници, защото човешките пориви и въжделения са безкрайни, а те намират своя синтез в изкуството.

Мотото „Поезия безкрай“ е референция и към едноименния филм на Алехандро Ходоровски, същински киночародей, чиито сюрреалистични откровения пленяват или отблъскват, но никога не оставят зрителя безразличен. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс „Криле на желанието“. Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието. Препратката към филма на Вендерс е и възможно най-поетичното, метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на едни илюзии, заменени с други. И тъй като в настоящия исторически момент по-често се говори за оръжия, отколкото за поезия, няма как да не отбележим 100-годишния юбилей на Труман Капоти, който твърди, че „когато оръдията замлъкнат, музите се чуват“.

Приложената визия, генерирана с помощта на AI, е продукт на оригиналната дизайнерска дарба и свежите идеи на Радослава Боор, която майсторски интегрира в проектите си новите технологии.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора. Проектът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата се осъществява в сътрудничество с множество партньори и съмишленици, които предстои да обявим.

Селекция от документални филми на Синелибри 2024

Програмата на Синелибри 2024 традиционно включва и конкурс за документални филми, посветени на изтъкнати творци.

Ярък акцент тази година е документалният филм „Избери Ървин“, посветен на иконичния шотландски писател, публицист и режисьор Ървин Уелш. Авторът на „библията за аутсайдери“ „Трейнспотинг“ пристига в София по покана на организаторите заедно с Иън Джефрис, който е режисьор на филма. Официалната премиера в тяхно присъствие ще се състои на 16 октомври от 19:00 ч. в кино „Люмиер“, а литературната среща с автограф е предвидена за 17 октомври. В рамките на събитието, което е със свободен достъп, към почетните гости ще се присъедини и българската актриса Анжела Недялкова, изиграла ключова роля в „Трейнспотинг 2“ на режисьора Дани Бойл.

Още на 12 октомври ще си спомним за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов чрез документалния филм „Свободен, по-свободен, Димитър“, който също е част от конкурсната програма. Събитието в кино „Одеон“ включва представяне на филма в присъствието на режисьорката Розита Еленова и със специалното участие на актрисите Светлана Янчева, Йоанна Темелкова, Виолета Марковска и Деляна Хаджиянкова. Ще представим и книгата, посветена на Димитър Еленов, както и предстояща изложба.

На 21 октомври от 19:00 ч. в кино „Люмиер“ ще се състои световната премиера на филма „Аз, Харли и Път 66“. Едно шеметно пътуване, изпълнено с приключения и пропито от духа на Джак Керуак и неговата магическа литература. Филмът е копродукция на България и САЩ, режисьор е Владимир Шишков, сценарият е дело на Боян Биолчев и Костадин Бонев.

В състезанието тази есен се откроява премиерното заглавие „Уилям Фокнър: Миналото никога не умира“ на Майкъл Модак-Труран. Това е първият официален документален портрет на автора на „Врява и безумство“, носител на Нобелова награда и двукратен лауреат на „Пулицър“, чието влияние е определящо за формирането на американския литературен канон. Историята на Фокнър е разказана от номинирания за „Оскар“ Ерик Робъртс и ще бъде представена в София от Анита Модак-Труран, изпълнителен продуцент на филма, на 28 октомври от 19:00 ч. в Дом на киното.

Ценителите на поезията в киното не бива да пропускат филма „Човешките потайности“ на режисьора Миша Пекел. Лиричният разказ за приятелство между три деца, разцъфнало „на границата“, укрепнало във времето и устояло на множество предизвикателства, докато не се намесва войната, е създаден в сътрудничество със световноизвестната писателка от български произход Капка Касабова. Двамата лично ще представят филма и ще разкажат за съвместната си работа на 29 октомври от 18:30 ч. в Дом на киното. Модулът с документални филми включва още любопитни заглавия, сред които „Едно ледено лято“ на Мария Чернева, чиято премиера е на 28 октомври в „Топлоцентрала“ със специалното участие на уважавания учен и полярен изследовател Христо Пимпирев. А на 29 октомври в кино „Одеон“ ще покажем филма „Уилям Шекспир: най-известният човек, който никога не е съществувал“. След прожекцията Лиза Боева и Ицко Финци ще запознаят зрителите със свои размисли и интерпретации върху необятното творчество и личността на Шекспир. На фокус ще бъдат емблематичната трагедия „Хамлет“ и книгата „5 пиеси от един актьор“.

В състезанието за най-добър документален филм се включва и „Монумент на любовта“ - разтърсваща история за пътуването на Джейкъб Комфорти и неговата майка, които в продължение на 25 години изследват и документират съдбата на евреите в България по време на Холокоста. Филмът се радва на изключителен фестивален успех по света. Премиерата в София е на 2 ноември в Casa Libri.

Внимание заслужава и филмът „Ана Бландиана: Между мълчанието и греха“, копродукция на Румъния и САЩ. Режисьорката Диана Николае изследва живота и творчеството на голямата румънска поетеса, общественичка и дисидентка, родена в Тимишоара. Прожекцията ще бъде съпътствана със специално събитие по случай румънската галавечер.

За излъчване на лауреат в конкурса за документален филм Синелибри ще разчита на тричленно жури начело с Рене Карабаш (литературен псевдоним на Ирена Иванова) – писателка, поетеса, театрален режисьор и актриса. За романа си „Остайница“ (2019), който е в процес на екранизация, е отличена с награда „Елиас Канети“ и с две номинации за роман на годината – от Национален фонд „13 века България“ и Литературни награди „Перото“. Божидар Манов е изтъкнат кинокритик, доктор на науките, професор в НАТФИЗ, преводач. Напоследък проф. Манов е известен и като автор на сборника с разкази „Хора с прякори“, спечелил признанието на критиката и широката публика. Третият член на журито е Найо Тицин – популярен продуцент, режисьор, журналист, организатор на ежегодния фестивал за документални филми „Мастер оф Арт“. Филмът победител в документалния конкурс ще бъде обявен на 25 октомври в рамките на официалната церемония по награждаване в зала 1 на НДК.


Коментари (0)
|
Коментирай »


България / 2024 / 0 минути

РЕЙТИНГ НА ФИЛМА РЕЙТИНГ НА ФИЛМА РЕЙТИНГ НА ФИЛМА
Критиците: Няма рецензии.
Потребители:
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0
Гласувай:
МНЕНИЯ


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


Синелибри 2024 (2024)

Cinelibri 2024
 
 

Трейлъри

 

Спътници,Companion - Спътници Напълно непознат,A Complete Unknown - Напълно непознат Училище за надежда,School of Hope - Училище за надежда
Гладиатор II,Gladiator II - Гладиатор II Венъм: Последният танц,Venom: The Last Dance - Венъм: Последният танц Дивият робот,The Wild Robot - Дивият робот
Тъндърболтс*,Thunderbolts - Тъндърболтс* Код: Червено,Red One - Код: Червено Усмивка 2,Smile 2 - Усмивка 2

  1. 4.
    Дивият робот,The Wild Robot - Дивият роботДивият робот Природа
  2. 5.
    Съседната стая,The Room Next Door - Съседната стаяСъседната стая Гледайте новия трейлър на носителя н...
  3. 6.
    My Hero Academia You're Next,My Hero Academia: You're Next - My Hero Academia You're NextMy Hero Academia You're Next Ще могат ли Изуку и останалите учени...



 
Cinefish.bg Cinefish.bg