Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Роли, които големите актьори отказват

Роли, които големите актьори отказват
Джак Никълсън отказва ролята на Майкъл Корлеоне в „Кръстникът”. Филмът се превръща в най-обичаният филм на всички времена.
Cinefish.bg

Теми
Роли, които големите актьори отказват

17.10.2012, 21:32  |   Видяна: 5844  |   синефиш.бг  |   ГОРЕЩА ТЕМА

от Стефан Димов

Представете си за момент, ако в любимите ви филми играеха коренно различни актьори. Или, ако любимите ви актьори бяха участвали в съвсем други филми. Дали отново щяха да бъдат толкова добри, дали щяха да спечелят своите награди, приходи и дали изобщо щяха да ви бъдат любими. Никой не знае отговорите на тези въпроси, но все пак, представете си за момент някои от следните варианти – Уил Смит или Леонардо Ди Каприо в ролята на Нео от „Матрицата”? Робърт Де Ниро на мястото на Джо Пеши (Хари) от „Сам вкъщи”? Шон Конъри като Гандалф, Антъни Хопкинс като Алфред от Нолановия Батман или пък Брад Пит в ролята на Уили Уонка от „Чарли и шоколадовата фабрика”.

Вероятно правите странни физиономии, защото всичко това ви звучи абсурдно. Да, но преди години, продуцентите и режисьорите са били на друго мнение. Какво е накарало актьорите да откажат тези роли – интуиция, предразсъдъци, манипулативни агенти или недостатъчно големи хонорари ... Независимо каква е причината, ако долуспоменатите актьори не бяха отказали конкретните роли, киното, каквото го познаваме днес, щеше да бъде нещо съвсем различно.


Джак Никълсън

Кръстникът (1972) – отказва ролята на Майкъл Корлеоне (Ал Пачино). „Кръстникът” се превръща в най-обичаният филм на всички времена, получава 3 "Оскара" и още 7 номинации (включително за най-добра поддържаща мъжка роля на Ал Пачино)

Шофьор на такси (1976) – отказва ролята на Травис Бикъл (Робърт Де Ниро). Филмът спечелва "Златна палма" в Кан и получава 4 номинации за "Оскар" (включително Робърт Де Ниро за най-добра мъжка роля). „Шофьор на такси” остава един от най-влиятелните филми, а през 2011, списание Empire го описват като „ярък и трескав сън, от който все още не сме се събудили”.

Апокалипсис сега (1979) – отказва ролята на Уилард (Мартин Шийн). Филмът спечелва "Златна палма" в Кан, 2 "Оскара" и още 6 номинации.

Свидетел (1985) – Никълсън харесва сценария, но отказва главната роля, защото по това време за режисьор не е бил считан човек, когото Никълсън харесва. По-късно, когато Питър Уиър (на когото Джак се възхищава) поема филма, вече е прекалено късно за промени. Харисън Форд взима ролята, а филма спечелва два „Оскара” и получава шест номинации (включително и за главна мъжка роля на Харисън Форд)

Уолстрийт (1987) – налага се да откаже ролята на Гордън Геко (която спечелва "Оскар" на Майкъл Дъглас, защото вече се снима във „Вещиците от Истуик” и „Ironweed”)

Рейнман (1989) – отказва ролята на Реймънд Бабит (Дъстин Хофман). Филмът спечелва 4 "Оскара" (включително за главна мъжка роля на Дъстин Хофман) и още 4 номинации.

Дик Трейси (1990) – отказва ролята на Дик Трейси (Уорън Бийти). Филмът спечелва три "Оскара" и още четири номинации.

Калигула (1979) – отказва ролята на Калигула


Ал Пачино

Близки срещи от третия вид (1977) – отказва ролята на Рой Ниъри (Ричард Драйфус). Филмът печели два "Оскара" и 7 номинации.

Шофьор на такси (1976) – Отказва ролята на Травис Бикъл (Робърт Де Ниро)

Междузвездни Войни (1977) – Отказва ролята на Хан Соло (Харисън Форд). Филмът се превръща в легенда, един от най-влиятелните и успешни филми на всички времена. Спечелва седем "Оскара" и още четири номинации.

Крамър срещу Крамър (1979) – Отказва ролята на Тед Крамър (Дъстин Хофман). Класиката спечелва пет "Оскара" (включително Дъстин Хофман за най-добра мъжка роля) и още четири номинации.

Обичайните Заподозрени (1995) – Отказва ролята на Дейв Куян (Чаз Палминтери), защото играе полицай в друг филм по това време („Жега”). „Обичайните заподозрени” печели два "Оскара" и бързо се превръща в култов филм.

Апокалипсис сега (1979) – Отказва ролята на полк. Уолтър Курц (Марлон Брандо) и Уилард (Мартин Шийн). Пачино споделя, че би направил всичко за Франсис Форд Копола, но не и да отиде на война с него.

Аленият прилив (1995) – Отказва ролята на Капитан Франк Рамзи (Джийн Хекман). Филмът получава три номинации за "Оскар".

Трафик (2000) – Отказва ролята на съдя Робърт Уейкфилд (Майкъл Дъглас). „Трафик” получава четири "Оскара" и една номинация.

Мизъри (1990) – Отказва ролята на Пол Шелдън (Джеймс Каан). Филмът спечелва "Оскар".

Флашданс (1983) – Отказва ролята на Ник Хърли (Майкъл Нури), защото щяла да изложи на риск „гангстерския” му образ. Филмът печели "Оскар", три номинации и се превръща в култ за американското кино на 80-те.

Джони Красавеца (1989) – Първоначално е прикрепен към продукцията и главната роля на Джони Красавеца (Мики Рурк), като Пачино дори работи по развиването на сценария, но в последствие се отказва от ролята.


Робърт Де Ниро

Последното изкушение на Христос (1988) – Отказва ролята на Исус (Уилям Дефо). Скандалният филм по романа на Никос Казандзакис получава номинация за "Оскар".

Дик Трейси (1990) – Отказва ролята на Дик Трейси (Уорън Бийти)

Острие на мрака (2010) – Де Ниро напуска филма и ролята на Дариус (Рей Уинстън) по време на първата снимачна седмица, поради творчески различия с режисьора Мартин Кембъл.

Сам вкъщи (1990) – Отказва ролята на Хари (Джо Пеши). Филмът получава две номинации за "Оскар" и бързо се превръща в класика.

Мизъри (1990) – Отказва ролята на Пол Шелдън (Джеймс Каан).

Сиянието (1980) – Стенли Кубрик е обмислял Робърт Де Ниро за ролята на Джак Торънс (Джак Никълсън) , но след като гледал „Шофьор на такси” променил мнението си.


Марлон Брандо

Лорънс Арабски (1962) – Отказва ролята на Т.Е. Лорънс (Питър О’Тул), защото не иска да прекара една година в пустинята, яздейки камила. „Лорънс Арабски” се превръща в класика и спечелва седем награди "Оскар" и още три номинации (включително Питър О’Тул за най-добра мъжка роля).

Точно по пладне (1952) – Отказва ролята на Шериф Уил Кейн (Гари Купър). „Точно по пладне” се превръща в един от най-обичаните уестърни на всички времена. Филмът печели четири "Оскара" (включително Гари Купър за най-добра мъжка роля) и още три номинации.

Буч Касиди и Сънданс Кид (1969) – Отказва ролята на Сънданс Кид (Робърт Редфорд), след като Пол Нюман заел мястото на Стив Маккуин. По това време, Маккуин е обсебен от Пол Нюман, считайки го за свой съперник като актьор и филмова звезда. Самият Маккуин купува сценария на Уилям Голдман, който се казва „Сънданс Кид и Буч Касиди” и трябва да изиграе ролята на Сънданс Кид. След това, Пол Нюман купува правата и заглавието е разменено на „Буч Касиди и Сънданс Кид. Ролята е предложена на Брандо, но той я отказва, за да се снима в „Кеймада”. Филмът се превръща в класика и основно вдъхновение за началото на кариерата на много от съвременните режисьори. Спечелва четири награди "Оскар" и още три номинации.

Магнолия (1999) – Отказва ролята на Ърл Партридж (Джейсън Робардс). „Магнолия” печели "Златна мечка" в Берлин и получава три номинации за "Оскар".

Слийпи Холоу (1999) – Отказва ролята на Конникът без глава (Кристофър Уокън). Филмът печели "Оскар" и още две номинации.

Приключенията на Барон Мюнхаузен (1988) – Отказва ролята на Вулкан (Оливър Рийд). Филмът получава четири номинации за "Оскар". Режисьорът Тери Гилиъм споделя, че високо цени времето, прекарано в компанията на Брандо, докато двамата обсъждат ролята.

Бен Хур (1959) – Отказва ролята на Юда Бен Хур (Чарлтън Хестън). Филмът печели единадесет "Оскара" (включително Чарлтън Хестън за най-добра мъжка роля) и една номинация. Постижението му се достига чак през 1997 година, която „Титаник” печели единадесет награди "Оскар".

Американска история Х (1998) – Отказва ролята на Камерън (Стейси Кийч). Филмът получава номинация за "Оскар" и бързо се превръща в хит.


Шон Конъри

Умирай трудно 3 (1995) – отказва ролята на Саймън Грубер (Джеръми Айрънс), поради сатанинската същност на героя.

Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена (2003) – отказва ролята на Гандалф (Йън Маккелън), защото не разбира романите и не иска да прекара 18 месеца обвързан с проекта. Конъри в последствие съжалява за избора си.

Матрицата: Презареждане и Матрицата: Революции (2003) – отказва ролята на Архитекта (Хелмут Бакаитис), защото не разбира сценария.  По-късно, Конъри съжалява за решението си.

Аферата Томас Краун (1968) – отказва ролята на Томас Краун (Стив Маккуин), а по-късно съжалява за избора си. Филмът печели Оскар и номинация.


Леонардо Ди Каприо

Матрицата (1999) – Отказва ролята на Нео (Киану Рийвс), защото се притеснява от количеството на специални ефекти, които ще се използват във филма. „Матрицата” се превръща в един от най-обичаните и влиятелни съвременни филми и получава четири номинации за "Оскар".

Ангели и демони (2008) – Отказва ролята на шамбелан Патрик Маккена (Юън Макгрегър), въпреки че тя му е лично предложена от Том Ханкс.

Американски психар (2000) – Около филма има много негативен шум и енергия. Всеобщото мнение е, че приемането на ролята на Патрик Бейтман е равно на чисто самоубийство за кариерата на актьора. Едуард Нортън, Джони Деп и Брад Пит я отказват, докато Крисчън Бейл смята, че тя може да му помогне да пробие в Америка. Бейл се радва, че прави обратното на всички останали и се стреми към нещо, което другите отбягват. Той е избран за ролята, но по-късно се разбира, че Леонардо Ди Каприо е заинтересован. По време на фестивала в Кан през 98, продуцентите съобщават, че Бейл е заместен от Ди Каприо. Крисчън е бесен: „Това да изгубя ролята е все едно са ми забили молив в мозъка.” Студиото му предлага по-малка роля, но Бейл отказва. В последствие, Ди Каприо отхвърля ролята, защото го убеждават, че тя би провокирала подражателни убийства от страна на феновете му. След това, за Патрик Бейтман е избран Юън Макгрегър, който е заместен от главната роля в „Плажът” от Ди Каприо. Бейл умолява Макгрегър да не приема ролята и Юън се оттегля.

Sin City:
Град на Греха (2005) – Отказва ролята на Роарк Мл. / Жълтото Копеле (Ник Стал). Филмът бързо се превръща в култ.

Първичен страх (1996) – Отказва ролята на Аарън Стамплър (първата роля на Едуард Нортън, за която получава номинация за "Оскар").

Мечтатели (2003) – Отказва ролята на Матю (Майкъл Пит), за да се снима в „Авиаторът”.

Буги нощи (1997) – Отказва ролята на Дърк Диглър (Марк Уолбърг), за да се снима в „Титаник”. Филмът получава три номинации за "Оскар".


Брад Пит

Чарли и шоколадовата фабрика (2005) – Отказва ролята на Уили Уонка (Джони Деп). Филмът получава номинация за "Оскар".

Самоличността на Борн (2002) – Първоначално е избран за ролята на Джейсън Борн (Мат Деймън), но в последствие се оттегля, за да изиграе друг таен агент в „Шпионски Игри” (2001).

Аполо 13 (1995) – Отказва една от главните роли, за да се снима в „Седем” (1995). „Аполо 13” печели две награди "Оскар" и получава още седем номинации.

Александър (2004) – Отказва ролята на Хефестион (Джаред Лето), поради лични съображения към героя.

Американски психар (2000) – Отказва ролята на Патрик Бейтман (Крисчън Бейл).

Матрицата (1999) – Отказва ролята на Нео (Киану Рийвс)

Почти известни (2000) – Отказва ролята на Ръсел (Били Кръдъп), която е специално написана за Брад Пит. Пит отговаря, че „просто не я разбира достатъчно, за да я изиграе.” Филмът печели "Оскар" и още три номинации.

Изворът на живота (2006) – Избран за ролята на Томас (Хю Джакман), но се отказва, за да се снима в „Троя” (2004). Филмът е номиниран за "Златен Лъв" във Венеция.

Истински романс (1993) – В dvd коментара на филма, Брад Пит споделя, че му е предложена много по-голяма роля във филма (вероятно тази на Кларънс – Крисчън Слейтър), но той решава да изиграе ролята на тревомана Флойд.


Джони Деп

Интервю с вампир (1994) – Отказва ролята на Лестат (Том Круз). Филмът получава две номинации за "Оскар" .

Скорост (1994) – Отказва ролята на Джак (Киану Рийвс). Филмът печели два "Оскара", още една номинация и се превръща в екшън класика на 90-те.

X-Мен (2000) – Отказва ролята на Върколака (Хю Джакман).

Дракула (1992) – Деп е първият избор на Франсис Форд Копола за ролята на Джонатан Хейкър (Киану Рийвс), но студиото отхвърлило идеята. „Дракула” печели три "Оскара" и получава една номинация.

Ударът (1997) – Джони Деп отново е първият избор на Копола за ролята на Руди Бейлър (Мат Деймън), но студиото отказало предложението, защото Деп не бил достатъчно голяма звезда по това време.

Обратна тяга (1991) – Отказва ролята на Брайън Маккафри (Уилям Болдуин). Филмът получава три номинации за "Оскар".

Телма и Луиз (1991) – Отказва ролята на пътуващия на стоп Джей Ди (Брат Пит). Филмът изстрелва кариерата на Брад Пит, печели "Оскар" и още пет номинации.

Хълк (2003) – Отказва ролята на Брус Банър (Ерик Бана).


Крисчън Бейл

Батман Завинаги (1995) – Крисчън Бейл се явява на прослушване за ролята на Робин (Крис О’Донъл). Десет години по-късно, Бейл играе ролята на Батман в „Батман в Началото”, а малко по-късно заявява, че не желае да продължава ролята си на Батман, ако в продукцията е включен Робин.

Казино Роял (2006) – Отказва ролята на новия Джеймс Бонд (Даниел Крейг), защото ненавижда всичко това, което героя олицетворява. Бейл също отговаря, че вече е играл ролята на сериен убиец.

Списъкът на Шиндлер (1993) – Отказва краткотрайна поява във филма. „Списъкът на Шиндлер” се превръща в един от най-въздействащите филми на всички времена. Филмът печели седем "Оскара" и получава още пет номинации.


Хийт Леджър

Спайдър-мен (2002) – Отказва ролята на Питър Паркър / Спайдър-мен (Тоби Магуайър), защото не иска да си изгради образ на типичния супергерой. За ролите си в трите филма, Тоби Магуайър получава 150 милиона долара.

Сблъсъци (2004) – Отказва ролята на полицай Том Хансън (Райън Филип). Филмът печели три награди "Оскар" и още три номинации.

Австралия (2008) – Отказва ролята на Дроувър (Хю Джакман), за да изиграе Жокера в „Черният рицар”.


Едуард Нортън

Американски психар (2000) – Отказва ролята на Патрик Бейтман (Крисчън Бейл)

Съучастникът (2004) – Отказва ролята на Винсънт (Том Круз). Филмът е номиниран за два "Оскара".

Спасяването на Редник Райън (1998) – Отказва ролята на Редник Джеймс Райън (Мат Деймън). Филмът печели пет награди "Оскар", още шест номинации и е широко считан за най-добрият военен филм.


Даниъл Дей-Луис

Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена (2001) – Ролята на Арагорн (Виго Мортенсен) е предлагана многократно на Дей-Луис, но той отказва. Филмът печели четири "Оскара" и още девет номинации.

Английският пациент (1996) – отказва ролята на граф Лазло де Алмези (Ралф Файнс). Филмът печели девет "Оскара" и още три номинации (включително Ралф Файнс за най-добра  мъжка роля)

Филаделфия (1993) – отказва ролята на Андю Бекет (Том Ханкс), за да се снима във „В името на Отца” (1993). И двете роли получават номинации за "Оскар", но Том Ханкс я спечелва.

Соларис (2002) – отказва ролята на Крис Келвин (Джордж Клуни).

Човек от стомана (2013) – Отказва ролята на Джор Ел (Ръсел Кроу).

Терминатор: Спасение (2009) – Отказва роля във филма


Харисън Форд

Списъкът на Шиндлер (1993) – отказва ролята на Оскар Шиндлер (Лиам Нийсън). Лиам Нийсън получава номинация за "Оскар" за най-добра мъжка роля.

Пришелецът (1979) – отказва ролята на Далас (Том Скерит). Филмът печели "Оскар" за визуални ефекти и се превръща в едно от най-големите постижения в жанра.

Джурасик Парк (1993) – отказва ролята на д-р Алън Грант (Сам Нийл). Филмът печели три "Оскара".

На лов за Червения октомври (1990) – отказва ролята на Джак Райън (Алек Болдуин). Филмът печели "Оскар" и още две номинации
"Патриотът" (2000) – отказва ролята на Бенджамин Мартин (Мел Гибсън). Филмът получава три номинации за "Оскар".


Том Ханкс

Бандите на Ню Йорк (2002) – Отказва ролята на Бил Кътинг (Даниъл Дей-Луис). Даниъл Дей-Луис получава номинация за ролята си, която често е спрягана за една от най-добрите съвременни роли.

Скорост (1994) – отказва ролята на Джак (Киану Рийвс).



Уил Смит

Матрицата (1999) – отказва ролята на Нео (Киану Рийвс), но по-късно споделя, че не съжалява, защото „Киану е страхотен като Нео”.

Телефонна Клопка (2002) – отказва ролята на Стю Шепард (Колин Фарел)


Ръсел Кроу

Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена (2001) – отказва ролята на Арагорн (Виго Мортенсен), защото три филма са прекалено голямо обвързване. Вместо това, Ръсел се снима в „Красив Ум”.

Матрицата (1999) – отказва ролята на Морфей (Лорънс Фишбърн)


Брус Уилис

Фатално привличане (1987) – отказва ролята на Дан Галахър (Майкъл Дъглас), за да се снима в „Умирай Трудно”.

Скорост (1994) – отказва ролята на Джак (Киану Рийвс).

Имало едно време в Мексико (2003) – отказва ролята на Сандс (Джони Деп)

Том Круз

Аз съм легенда (2007) – отказва ролята на Робърт Невил (Уил Смит)

Скорост (1994) – отказва ролята на Джак (Киану Рийвс)


Мат Деймън

Черният рицар (2008) – отказва ролята на Харви Дент (Арън Екхарт). Филмът получава два "Оскара" и още шест номинации.

Заплащането (2003) – отказва ролята на Дженингс (Бен Афлек), защото е прекалено близка до тази на Джейсън Борн. Деймън препоръчва приятеля си Бен Афлек за ролята.

Антъни Хопкинс

Батман в началото (2005) – отказва ролята на Алфред (Майкъл Кейн). Филмът променя възприемането на думите „филм по комикс”. „Батман в началото” получава номинация за "Оскар".



Лиам Нийсън

Истински романс (1993) – отказва ролята на гангстера Винченцо Кокоти (Кристофър Уокън).




Дензъл Уошингтън

Седем (1995) – отказва ролята на детектив Дейвид Милс (Брад Пит), защото счита, че филмът ще бъде прекалено мрачен.
Брад Пит получава номинация за "Оскар" за ролята си.





Кари Грант

Др. Но (1962) – Отказва ролята на Джеймс Бонд (Шон Конъри), която изстрелва кариерата на Шон Конъри. Конъри играе Агент 007 цели седем пъти.







Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното

1 Коментара подреди по:  нови  стари  рейтинг 
 
netfocus Положително
1 18.10.2012, 03:58
Оценка: 0
0 гласа

Ха ха това е забавно:
Брад Пит
Александър (2004) – Отказва ролята на Хефестион (Джаред Лето), поради лични съображения към героя.

Щеще да се справи без проблем
Едуард Нортън
Американски психар (2000) – Отказва ролята на Патрик Бейтман (Крисчън Бейл

Как може да му го предложат, душа е как може...
Том Ханкс
Бандите на Ню Йорк (2002) – Отказва ролята на Бил Кътинг (Даниъл Дей-Луис). Даниъл Дей-Луис получава номинация за ролята си, която често е спрягана за една от най-добрите съвременни роли.

 
 

За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg