Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Рецензии „Рок завинаги” е наслада за сетивата

„Рок завинаги” е наслада за сетивата
Като триумф на забавното безсрамие над здравия разум и добрия вкус, „Рок завинаги” е най-виновното от виновните удоволствия.
Cinefish.bg

Рецензии
„Рок завинаги” е наслада за сетивата

22.06.2012, 18:43  |   Видяна: 4085  |   синефиш.бг  |   РЕЦЕНЗИЯ

Като триумф на забавното безсрамие над здравия разум и добрия вкус, „Рок завинаги” е най-виновното от виновните удоволствия. Надарен с неспирна енергия, неприлично чувство за забавление и Том Круз в кожени панталони, филмът взима песните, които може никога да не сте харесвали и ги обръща в един мюзикъл, на който лесно ще се насладите.

Рок завинагиБезсмъртните хитове като „Don’t Stop Believin`”, на Джърни, „We’re Not Gonna Take It” на Туистид Систър и „I Want to Know What Love Is” на Форинър идват благодарение на едноименния мюзикъл (номиниран за 5 награди „Тони”), който отдава почит към рок музиката на 80-те и все още се играе на Бродуей.

Режисиран с ентусиазъм от Адам Шанкман („Лак за коса”) и написан от драматурга Крис Д’Ариензо, с помощта на Джъстин Теру и Алан Льоб, филмът „Рок завинаги” добавя герои и изменя други, но същността на начинанието оставя вярна на оригинала.

Рок завинагиОсновната сладост на филма втасва и „Рок завинаги” успява, поради нетипичната си комбинация от наивно-клиширания сюжет с момчето, което среща момичето, пренесен на екрана с изтънчен и адекватен шоубизнес стил. Филмът също така е пълен с актьори, готови да се потопят с главата напред в ролите си и да приемат присъщата си глупост на сериозно, само за да увеличат забавлението на зрителите.

Въпреки че „Рок завинаги” до голяма част е ансамблов филм, неговият успех се дължи главно на смелата работа на Круз като върховния рок Бог – Стейси Джакс.
Преди да стигнем до г-н Джакс обаче, младите възлюбени трябва да се доберат до сцената, започвайки с амбициозната певица Шери Крисчън (Джулиан Хоф от „Танцуването е забранено”).

Годината е 1987 и Шери хваща автобуса на Грейхаунд от родната Оклахома директно към Сънсет Стрип, придружавана единствено от своя куфар, който очевидно не съдържа нищо друго, освен колекцията й от плочи.

Рок завинагиШери не изказва мислите си в автобуса, а в най-добрата традиция на мюзикъла ги изпява, като шофьорът и другите пътници се присъединяват, заявявайки ни, че филмът няма намерение да бъде ограничаван от прозаичната действителност. Нито пък Шери, която е толкова омаяна от Сънсет Стрип, че изпява „Just Like Paradise” на Дейвид Лий Рот.
Съвсем скоро, Шери среща бъдещия рокаджия Дрю Бойли (дебютанта Диего Бонета), който й показва къде се намира Тауър Рекърдс и й намира работа в Бърбън Руум.

Понеже на младите е нужен цял един филм време, за да изяснят предвидимите си отношения и проблеми, „Рок завинаги” с удоволствие предлага солиден състав от поддържащи актьори, който да ни забавляват – Алек Болдуин, като Денис Дюпри - собственика на Бърбън Руум и Ръсел Бранд като доверената му дясна ръка - Лони.

Рок завинагиКлубът (Бърбън Руум) може да е пълен всяка вечер, но той губи пари и поради тази причина, Денис се обръща към Стейси Джакс (Том Круз), за да направи бенефис. Освен Стейси, в картинката влиза и мазният му мениджър Пол Гил (Пол Джиамати), и привлекателната репортерка на Ролинг Стоун – Констанс Сак (Малин Акерман), чийто груби въпроси влизат под кожата на рокаджията.

Моделиран по подобие на Аксел Роуз, Стивън Тайлър и Джон Бон Джоуви, Стейси Джакс кара жените да припадат – буквално – когато влезе в дадено помещение. Обсипан с татуировки и геройски погълнат в себе си, Стейси има маймунка Капуцини за домашен любимец и глава на дявол за тока на кожените си панталони.

Рок завинагиВокалистът на групата Арсенал излъчва порочен чар по най-опустошителния начин, а безизразно-сериозната работа на Круз го прави толкова интересен за гледане.
Ролята на агент Лес Гросман в „Тропическа буря” демонстрира афинитета на Круз към скандални герои. За ролята си тук, той дори взима интензивни уроци по пеене и очевидно хваща четири октави достатъчно добре, за да изпълни песни като „Wanted Dead or Alive” на Бон Джоуви и „Pour Some Sugar on Men” на Деф Лепард.

Също толкова отдадена на ролята си е и Катрин Зита-Джоунс като Патриша Уитмор, богобоязливата жена на кмета на Лос Аджелис. Уитмор е героиня, създадена за филма, която е устремена да поправи злия Сънсет Стрип в очите на въздържаните граждани.

Рок завинагиТанцовият номер, който Уитмор и нейните последователи правят с песента на Пат Бенатар - „Hit Me With Your Best Shot” е пример за неочакваната карикатурна среда, която „Рок завинаги” изгражда за песните си. „I Want to Know What Love Is” на Форинър върви по време на необуздана секс сцена, а тяхната „Waiting for a Girl Like You” започва по време на кадри на един писоар. А ако опишем какво е направено с „Can’t Fight This Feeling” на REO Speedwagon, ще развалим цялата забава.

Забавлението определено е нарицателното тук, изработено от квалифицирано кино във всеки аспект, със специален фокус на костюмите на Рита Райък и хореографията на Мия Майкълс. Точно както се пее в песента, те построиха този град от Рокенрол и това няма как да е лошо.

Кенет Тюран, Los Angelis Times
превод: Стефан Димов

Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg