Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Рецензии Речта на краля: Rule Britannia

Речта на краля: Rule Britannia
Монархът е символ на божествена власт в очите на своите поданици. За тях той е много повече от обикновен човек.
Cinefish.bg

Рецензии
Речта на краля: Rule Britannia

25.02.2011, 19:03  |   Видяна: 6063  |   синефиш.бг  |   РЕЦЕНЗИЯ

от Александър Райчев

…ще се бием във Франция, ще се бием по морета и океани,
ще се бием във въздуха с нарастваща мощ и увереност,
ще защитаваме своя остров на всяка цена,
ще воюваме по бреговете,
ще се сражаваме по пистите, полетата и из улиците,
ще отбраняваме хълмовете;
никога няма да се предадем.
Уинстън Чърчил, 4 юни 1940


Тази широко известна част от речта на един от великите британски министър-председатели идва точно навреме, за да окуражи поданиците на монархията, над които е надвиснала тъмната сянка на Хитлерова Германия.

Речта на краляТези думи демонстрират силата на една империя, простираща влиянието си през векове и на различни континенти. Една империя, която столетия е била център на света и умее да оцелява и при най-тежки обстоятелства.

Колкото и брилянтни министър-председатели да има Великобритания, то те винаги ще бъдат в сянката на представителите на короната, които привличат като с магнит погледите на поданиците на кралството, и които са способни да вдъхнат кураж на обикновените хора само чрез силата на словото си.

Монархът е символ на божествена власт в очите на своите поданици. За тях той е много повече от обикновен човек.

Какво обаче би станало, ако самият крал е неспособен да произнесе реч пред дворцовите си приближени, камо ли да се обърне към цялата нация и да я призове към обединение пред лицето на врага?

Речта на краляРечта на краля” е блестящ диамант в короната на английската филмова индустрия, който разказва историята на заекващия крал Джордж VI и приятелството му с експерта по преодоляване на говорни дефекти Лайънъл Лоуг, отличаващ се със своите нетрадиционни методи. След като преди 4 години Хелън Мирън се превъплати по блестящ начин в дъщерята на Джордж VI, Елизабет II, и спечели заслужен "Оскар" за Най-добра женска роля за изпълнението си в „Кралицата”, то сега е ред на Колин Фърт да се превърне в самия Джордж VI. Фърт от дълги години е сред водещите британски актьори, но по всяка вероятност именно с „Речта на краля” ще бъде запомнен завинаги.

В много от филмите с негово участие Колин Фърт оставаше на заден план за сметка на други актьори, но още миналата година със „Самотен мъж” привлече вниманието на критиката и само едно „Лудо сърце”, туптящо с ритъма на гениалния Джеф Бриджис му попречи да прибере заветния "Оскар".

Речта на краляТази година изглежда обаче няма какво да спре 50-годишния актьор по пътя към триумфа, като той вече напълно справедливо и без конкуренция си спечели Златен Глобус и награда на Британската академия (BAFTA) за Най-добра мъжка роля.

Речта на краля” идва точно навреме в кариерата на Колин Фърт, за да предложи глътка свеж въздух след множеството роли в романтични комедии като „Бриджит Джоунс”, „Съпруга по неволя”, „Извор на надежда”, „Мама миа” и „Наистина любов”, които до голяма степен поставиха актьора в точно определена жанрова ниша.

Фърт изгражда образа на човек с кралска кръв, който дълги години няма никакво желание да бъде крал, защото има големи проблеми със заекването, особено когато трябва да се обърне към по-голяма публика по официални поводи. А кралят няма право на недостатъци. Кралят трябва да дава пример и да вдъхновява поданиците си.

Речта на краляЗа негово щастие Джордж VI има до себе си предана и любяща съпруга, очарователно пресъздадена от Хелена Бонам Картър. Бъдещата кралица спокойно и с безкрайно разбиране издирва специалист след специалист с надеждата, че все някой ще успее да помогне на нещастния пелтек.

Търсенията й в крайна сметка завършват пред прага на Лайънъл Лоуг, експерт по говорни дефекти. Брилянтният, както винаги, Джефри Ръш в ролята на Лоуг е последното парче от пъзела на „Речта на краля”, което пасва идеално на своето място. Ръш се развихря като неортодоксалния специалист, който не се притеснява да прекрачи всички бариери и да третира монарха като обикновен човек, защото от опит знае, че това е единствения начин да му помогне.

Речта на краляИменно представянето на крале и кралици в чисто човешка светлина, с всички техни недостатъци и проблеми, е сред основните козове на исторически биографични разкази като „Речта на краля.” Демитологизирането на една привидно недостъпна фигура кара зрителите да се асоциират по-лесно с историята на Джордж VI, да съчувстват не само на него, но и на наследниците му, които са принудени да носят тежката корона без правото да се оплакват пред народа си, който се уповава на техния пример и в мир, и във война.

Перфектният синхрон между основното актьорско трио в лицето на Колин Фърт, Джефри Ръш и Хелена Бонам Картър е подкрепен от съвършено свършената работа във всеки един технически аспект – сценография, операторско майсторство, костюми и музика представляват идеална визитка пред света за нивото на професионализъм, присъщо на британската кинематография.

Тимъти Спол Речта на краляДопълнителна тежест прибавя участието на актьори като Майкъл Гамбън, Гай Пиърс и най-вече Тимъти Спол, който се слива напълно с образа на Уинстън Чърчил и ни припомня, че е много по-добър актьор, отколкото изисква участието му в поредицата за Хари Потър.

Струва си да се отбележи, че всичко това е постигнато само за 15 милиона долара под вещото ръководство на не особено известния за широката публика Том Хупър, когото обаче явно тепърва го очакват предложения за значими филмови проекти.

В САЩ филмът бе забранен за показ под 16 години поради употребата на нецензурни думи. Тази забрана е крещящ пример за неадекватно морализаторско поведение у американската нация, която иначе ни залива с всякакви хорър продукции, които получават аналогична категоризация.

Речта на краляЗа щастие пред истински добрия филм прегради няма и „Речта на краля” вече успя да донесе над 100 милиона долара само от прожекции в САЩ, което е факт повече от достоен за уважение. Остава да се надяваме, че и в България зрителите ще проявят интерес към историята за възхода на крал Джордж VI и ще докажат, че не сме нация, която ограничава вкусовете си до дебелашки хумор и нескончаеми истории за края на планетата Земя.

За щастие на всички истински ценители на Седмото изкуство „Речта на краля” е вече по екраните и в нашата родина. Така няколко дена преди бляскавата церемония в Кодак тиътър всеки зрител може заслужено да прекара два вдъхновяващи и освежаващи часа в киносалона, грабвайки своята лична награда за най-добър избор на филм сред вълната премиерни заглавия, които заливат мултиплеските във всички големи градове.

Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното

3 Коментара подреди по:  нови  стари  рейтинг 
 
katia_7401 Весело
1 09.03.2011, 09:02
Оценка: 1
1 гласа

Filmat e hubav. Prepora4vam vi go na tezi, koito ne sa go gledali!

 
 
 
netfocus Неутрално
2 25.02.2011, 07:20
Оценка: 1
1 гласа

Само 15 милиона бюджет а до момента 100 милиона... може да се окаже и един от най-печелившите.

 
 
 
netfocus Положително
3 25.02.2011, 07:06
Оценка: 1
1 гласа

Странно нещо е политиката. Макар и филма да не акцентира върху Чърчил този човек е отговорен за един от най-големите и кървави провали на британската армия с опита за инвазия в Галиполи. А после успява да вдъхнови цяла нация да се бори срещу нацистите. В англосаксонската култура на провала се гледа като на ново начало. Падаш, ставаш и продължаваш - Keep walking, johnnie walker.

Филма е добър, но заради актьорите. Джефри Ръш, Колин Фърт и Хелена Бонам Картър са великолепни.

 
 

За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg