Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало » Артисти »

М. Найт Шаямалан - Артист

Артист - М. Найт Шаямалан, M. Night Shyamalan
Режисьорът доказва майсторството си в създаване на напрежение и очакване

Гласувай за актьора:
Потребители:
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
84
Гласувай:
Среден резултат: 0/100

М. Найт Шаямалан - Артист

M. Night Shyamalan
ЗА АКТЬОРА ГАЛЕРИЯ ФИЛМОГРАФИЯ МНЕНИЕ
25.07.2024  |   синефиш.бг



Въпреки че прави аматьорски филми още от 10-годишна възраст, М. Найт Шаямалан първоначално е подготвян за медицинска кариера от баща му - кардиолог и майка му – акушер. Когато идва време за колеж, роденият в Индия и израснал във Филаделфия бъдещ режисьор, предпочита филмовата програма на Нюйоркския университет пред медицинската специалност. Макар и в началото родителите му да недоволстват, всичко си идва на мястото през 1999 г., когато Шаямалан написва и режисира един от най-големите и изненадващи хитове на годината – свръхестествения трилър "Шесто чувство".

Докато следва в Нюйоркския университет, младият режисьор е решен да развие католическа естетика, като посещава часовете по изкуства. Не особено заинтересован от създаването на различим визуален стил, той се концентрира върху сътворяването на цялостни герои, чието поведение е вкоренено в реалността. Като част от изискванията в университета Шаямалан написва и няколко сценария (един от които става вторият му продуциран филм - "Wide Awake" от 1997). Всъщност, още преди да завърши гимназия, той се опитва да нагласи нещата така, че да режисира филма, но преговорите се оказват неуспешни. Вместо това младежът се обръща към друга идея, която в последствие се превръща в "Praying With Anger" (1992) – филм за американец от индийски произход, който пътува до Мадрас, за да проучи корените си. Шаямалан изиграва главната роля, продуцира, написва и режисира филма. Продукцията с бюджет от 750,000 долара дебютира на филмовия фестивал в Торонто и получава главно негативни отзиви, което попречва и на националното разпространение.

Шаямалан обаче не е обезсърчен и продава сценария на "Labor of Love" - историята на вдовец и привързаността към покойната му съпруга, на Fox с гаранцията, че той ще режисира. Студиото накрая попречва на това младият индиец да режисира и прекратява работата по филма. През 1995  продава "Wide Awake" на Miramax отново с условието той да оглави проекта и снимките да протекат във Филаделфия. Филмът разказва за десетгодишен ученик от католическо семейство, който поема на духовна мисия, поставяща под въпрос любовта на Господ към мъртвия му дядо. Сценарият привлича известни имена като Денис Лиъри, Дейна Делани, Робърт Лоджиа и Роузи О'Донъл (като монахиня). Повечето ревюта обаче намират сценария твърде изкуствен и престорен. Малцина оценяват искреността на Шаямалан, публиката в киносалоните отбягва филма и "Wide Awake" бързо е изпратен към видеотеките.

Докато през 1997 г. преработва  сценария за игрален филм по класиката на Е. Б. Уайт "Стюарт Литъл" (1999), Шаямалан поставя основите и на сценария на "Шесто чувство", чист трилър за момче със способността да вижда призраци, който става летен блокбъстър отчасти заради обрата накрая, който привлича публиката за повторно гледане. Отлична игра показва Брус Уилис, но младият Хейли Джоел Осмънт изплува като истинската зведа (особено с прошепнатата фраза "Виждам мъртви хора" ("I see dead people"), която се превръща в култова, често цитирана класика). Успехът на филма и шестте номинации за „Оскар", включително за най-добър филм, най-добра режисура и най-добър сценарий, служат като утеха за предишните провали на режисьора. Поради големия успех, следващият му сценарий се продава за рекордната сума от 5 милиона долара – напрегнатия трилър със свръхестествени нотки "Неуязвимият" (2000), а като режисьор на проекта Шаямалан получава още $5 милиона.

Явно e направил правилния избор, когато решава да не се захваща с лекарската професия. Отново с Брус Уилис, но този път и със Самюъл Джаксън, "Неуязвимият" е необикновен поглед върху класическата история за супер героя. Филмът излиза при вече нетърпеливата публика през 2000 и бързо е оплют от критиците. Шаямалан не успява да оправдае очакванията, поставени с "Шесто чувство", но пък мнозина вярват, че слабият филм е резултат от цялото напрежение.

Шаямалан се опитва да поправи реномето си с интригуващия научно фантастичен трилър "Следите" през 2002. Мел Гибсън участва като свещеник в малко градче в Пенсилвания, на път да загуби вярата си след неочакваната смърт на сърпругата му и необяснимите кръгове, появяващи се насред полето, изглеждащи като творение на извънземни. Вместо да направи високобюджетен блокбъстър за извънземна инвазия, Шаямалан хитро обръща жанра като смалява обхвата и се фокусира върху ефекта от такава инвазия върху локалните преживявания на едно семейство. Филмът е боксофис хит, а този път и критиката остава доволна.

Режисьорът отново доказва майсторството си в създаване на напрежение и очакване – въпреки че понякога развоят идва със закъснение, и въпреки по-топлата му, по-комедийна страна (сцените със сина и брата на Гибсън).

"Селото" (2004), четвъртият проект на Шаямалан като сценарист-режисьор, предизвиква още по-крайни ревюта; филмът се концентрира върху земеделско селце от XIX век, изолирано от останалата част от света поради споразумение с мистериозни същества, които живеят в обкръжаващите селото гори – споразумение на път да бъде разтрогнато, когато един от селяните (Хоакин Финикс, който участва и в "Следите") се осмелява да прекрачи във външния свят. Филмът е наситен с напрежение и се харесва на публиката, въпреки че мнозина намират крайния развой за незадоволителен.

Преди филмът да излезе по кината, Sci-Fi Channel излъчва три часова "неупълномощена" биография наречена "Скритата тайна на М. Найт Шаямалан" - документален филм, който включва разкритието, че манията на режисьора по свръхестественото произлиза от смъртта на малко момче близо до дома му във Филаделфия, когато е бил на 11 г. Всичко това провокира гнева на Шаямалан, който заплашва със съдебна разправа. След излъчването на филма става ясно, че всичко е измама и дори Шаямалан участва във фалшивите "разкрития". Въпреки че телевизионният канал подсказва на пресата, че документалният филм всъщност не е никак документален, следва официално извинение. Шаямалан отказва всякакви коментари и изглежда доволен от целия шум, който спорът поражда.

"Жената от водата", пуснат по кината на 21 юли 2006, отново е фантастичен филм. Портиерът Климлънд Хийп (Пол Джамати) открива млада жена, наречена Стори (Брайс Далас Хауърд), в плувния басейн на жилищната си сграда. Постепенно той и съседите му научават, че тя е водна нимфа, дошла в "човешкия свят", за да донесе вдъхновение на някои от сградата. Но животът й е в опасност от зло, подобно на вълк фантастично същество.

Филмът е рожба на проблемната връзка на Шаямалан с Дисни, студиото реализирало най-успешните му филми. Шаямалан напуска студиото след като президентът на продукцията и други стават силно критични към сценария му, който в последствие е продуциран от Warner Bros.. Отговорът на критиците отново е негативен, а филмът печели четири номинации „Златна малинка", три от които за самия Шаямалан  (най-лош поддържащ актьор, най-лош режисьор и най-лош сценарий), както и за най-лош филм.

Следващият проект на Шаямалан  се казва "Явлението". Сюжетът разказва за мистериозно вещество, освобождавано от растенията и смъртоносно за хората. "Явлението" излиза по кината на 13 юни, 2008.

Споделете:
ПОСЛЕДНИ МАТЕРИАЛИ ЗА АРТИСТА  
 
Избери Aртисти  
Всички артисти (А-Я)   Всички артисти (А-Я)
А   Б   В   Г   Д   Е   Ж   З   И   Й   К   Л   М   Н   О   П   Р   С   Т   У   Ф   Х   Ц   Ч   Ш   Щ   Ь   Ю   Я
Всички артисти (А-Z)
A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z
Артисти с най-висок рейтинг  
Септември
1. Антонио Бандерас
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
2/100
2. Марита Бьоме
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
3. Максим Аверин
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
4. Александър Томов
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
5. Хенри Бийн
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
6. Ханан Низар
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
7. Владан Павич
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
8. Михалис Циракис
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
9. Хършел Уейнгрод
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
10. Чи Лунг „Джейкъб” Чунг
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
0/100
Последно добавени артисти  
 
Cinefish.bg Cinefish.bg