Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало » Филми »

Хемороидите вече не са табу

Хемороидите вече не са табу

Хемороидите вече не са табу 2021
Споделете:  
ЗА ФИЛМА ГАЛЕРИЯ ТРЕЙЛЪРИ АКТЪОРИТЕ И ЕКИПА НОВИНИ ОЩЕ ЗА ФИЛМА МНЕНИЯ
 



Липсата на движениe - рисков фактор за развитие на хемороиди

Мит или истина е, че хората, които водят заседнал начин на живот, са по-застрашени от другите?

Липсата на достатъчно движениe и спорт се превръща в проблем за все повече хора, особено в последните години, когато пандемията ни наложи коренно различен начин на живот. Мнозина останаха да работят вкъщи, прекарвайки с часове пред компютрите. Други просто се отказаха от спорта и активното движение, спазвайки социална изолация. Има и такива, които не са спирали да се трудят присъствено, но въпреки това поради естеството на работата си, са лишени от достатъчно движениe. Заседналият начин на живот се превръща във все по-тревожен проблем за съвременното общество, което предпочита да разпуска на дивана и пред телевизора или сърфирайки в интернет, вместо да спортува активно навън.

В който и от случаите да попадате, е добре да знаете, че липсата на движениe има връзка с  кръвоносните съдове, разположени в аналната област. Мит ли е обаче, че заседналият начин на живот причинява хемороиди? Според здравните експерти няма доказателства, че продължителното седене може да бъде пряко свързано с хемороидалната болест. Но обездвижването може да е свързано с фактори,  които увеличават риска от появата ѝ. Недостатъчната физическа активност може да доведе до хроничен запек  и наднормено тегло, които съответно вече са предпоставка  за възникване на хемороидална болест. Ако искате да се предпазите, е важно да си осигурите достатъчно движение и спорт в ежедневието. Умерените упражнения помагат за подобряване или предотвратяване на много проблеми, свързани с червата и храносмилането, включително хемороиди. Когато начинът ви на живот е заседнал, всичко в тялото функционира по-бавно, включително и червата. Упражненията помагат за придвижването на отпадъците през чревния тракт. Това от своя страна предпазва от развитие на запек и лениви черва.

В случай че вече имате възпалени хемороиди, не бива да отхвърляте спорта. Напротив, ще ви е полезно! Добре е да правите редовно леки физически упражнения или да се разхождате.  Разбира се, за да избегнете влошаване трябва да си спестите силно натоварващи упражнения като например вдигане на тежести. Това е противопоказно, ако страдате от хемороиди, тъй като може да се   увеличи натиска върху аналната област. Не прекалявайте и с твърде интензивните тренировки. Също така избягвайте спортове, които изискват да прекарвате дълго време седнали като колоездене, конна езда и гребане.

Ако вече имате проблеми с хемороидите, е добре да спортувате умерено и с леки физически натоварвания. Изберете активност, която ви допада – движете се активно в парка, когато времето позволява. Плуването, танците и дългите разходки са напълно подходящи. Можете да опитате йога, пилатес или подходяща гимнастика. Тези спортни дейности ще освободят ендорфини, които ще ви накарат да се почувствате по-добре, а също така ще осигурят по-добър кръвопоток в тялото.


***

Интервю с д-р Иван Делчев: „Пикантните храни не предизвикват хемороиди, а само ги раздразват“


Д-р Иван Делчев е интернист, специалист вътрешни болести и общопрактикуващ лекар в 17 ДКЦ в София. Завършил висшето си образование в Медицинска академия София. Специализирал е вътрешни
болести. Работил е в болницата в Сливен. Бил е лекар на българската експедиция в Антарктида през 2017 г., където прекарва 3 месеца.
Ето какво сподели той относно големия проблем с хемороидалната болест, как да се предпазим от нея и какви са средствата за лечение:

Д-р Делчев, разкажете ни защо приехте каузата да лекувате?

От малък имах голямо желание да помогна на някой, който страда и има някаква болка. В началото исках да помагам повече на животни и дори се бях насочил към ветеринарната медицина. Тогава моят баща ме попита: "Защо да не помагаш по този начин и на хората?". Възприех го точно като на приказка. При мен се получиха лесно нещата и в кандидатстването, и в приемането. Всъщност от тогава моят път е начертан. Колко често пациентите ходят на лекар без реално да имат някакво оплакване? Често хората търсят контакт с лекаря. Може да нямат конкретни оплаквания или имат такива, но не искат веднага да ги споделят. Има случаи, може да не са много, но хората идват без да имат конкретни медицински оплаквания. В последствие на разговора преценяваме, че имаме за какво да помогнем.

Д-р Делчев, разкажете малко повече за Националната информационна кампания за „Хемороидите вече не са табу“?

Това е една много добра идея и аз с удоволствие се включвам да помагам, защото този проблем е малко завоaлиран и малко се говори за венозната болест и за хемороидите като част от нея. Може да се каже, че досега бяха табу. Нашата задача е вие, медиите и ние, лекарите да стигнем по-бързо до хората. Да не се притесняват да потърсят информация и след това помощ. Затова с удоволствие участвам в тази програма. Сайтът, който бе направен - venite.bg, според мен е много полезен.  

Как можем да се предпазим от подобни венозни болести?

Венозната болест е разпространена в 40% от хората. В много случаи е скрита или се неглижира от пациентите, например, когато имат отичане на краката в по-топлите месеци. Много хора, които са с наднормено тегло, имат заседнал начин на живот и неправилно хранене започват да страдат от венозна болест и в частност хемороидите. Можем да променим много неща свързани с нашия начин на живот, за да не бъдем засегнати от болестта. Никой пациент не обича грубо да се намесваш в неговия начин на живот, но все пак трябва да започнем оттам и после да продължим с някакъв вид медикаментозна терапия, а накрая да използваме нашите колеги хирурзи.

За какви симптоми трябва да внимават хората и кога е добре да потърсят консултация с лекар? Какви са първите алармиращи знаци на хемороидалната болест?

Те са бих казал безобидни - тежест, парене, неприятно усещане в аналната област, появява се болка и кървене. Някой път може кървенето да е преди болката, и тогава е смущаващ симптом. Кървенето е симптом, на който трябва да се обърне внимание, защото то не е свързано само с хемороиди. Трябва да се потърси специализирана помощ и да се изясни проблема.

Има ли хора, които са в по-голям риск от останалите?

Да, има. Хората, страдащи от хронични заболявания на черния дроб и на червата са по-предразположени към това. Както вече споменах, хората, които водят заседнал начин на живот, не се хранят правилно и не пият достатъчно вода (над литър и половина дневно), също са предразположени. Затова им препоръчваме да спортуват. Изключение правят вдигането на тежести, конна езда и донякъде колоезденето.


***

Д-р Атанас Матев: Не обвинявайте гените и лютите храни за появата на хемороиди
Променете начина си на живот, за да се предпазите от обостряне на заболяването

Д-р Атанас Матев е лекар-проктолог и хирург с над 15 години стаж.  Завършил е ВМИ – Стара Загора и оттогава работи по специалността. Ръководи Медицински център „Матев" в гр.  Стара Загора

- Д-р Матев, разкажете повече за пациентите с хемороидални оплаквания, които идват при вас. Какъв е техният профил – пол, възраст, професия, съпътстващи заболявания? Какво е общото между тях и отворени ли са да говорят открито и спокойно за проблема?
- Хемороидите доскоро бяха табу в нашето общество. Може да се каже, че това е една интимна тема, която е притеснителна за голяма част от хората. Много от тях, особено по-възрастните, избягват да говорят за проблема, защото го смятат за срамна работа. Ежегодно медицинският център за лечение на хемороиди и анални фисури в Стара Загора се посещава от 4000 до 5000 пациенти от цялата страна и чужбина. Смятам, че тези пациенти вече са преодолели срама си и мога да твърдя, че хемороидите за тях действително не са табу. Истината е обаче, че пациентите с хемороидална болест изпитват неприятни симптоми като кървене, болки при обостряне, както и дискомфорт. Често не могат да си намерят място и всеки момент, в който се налага да стоят в седнало положение, е истинско предизвикателство за тях. Важно е да информираме хората, че всички имаме в тялото си хемороиди – това са кръвоносни съдове, разположени високо в аналния канал, като основната им функция е да спомагат процеса на дефекация (изхождането). Понякога те нарастват, спускат се надолу по канала и могат да излязат извън ануса. Така нормалните вътрешни хемороиди стават видими и могат да причинят болка или кървене.

- Как се поставя диагнозата хемороиди?
- Всеки, който има проблем с болка и парене в областта на ануса, както и кървене, особено след изхождане, е добре да направи консултация с лекар. Диагнозата за наличието на хемороидална болест се поставя от лекар-проктолог след разговор с пациента и преглед, който не е болезнен. Прегледът на специалиста установява дали става въпрос за хемороидални възли, или поставя съмнение за наличие на друга диагноза, свързана например със злокачествен процес в аноректалната област. Извършваме изследвания на дебелото черво – колоноскопия, само при съмнения за злокачествени процеси.

- При появата на какви симптоми хората трябва да си обърнат внимание и да се консултират с лекар?
- При вътрешни хемороиди често пациентите споделят за неболезнено кървене, зацапване на бельото с кръв или слуз. Обикновено се наблюдават няколко стадия. Първоначално хемороидите може да не са болезнени и основният симптом да е наличието на кървене по време и след дефекация. При по-напредналите стадии е възможно вътрешните хемороиди да пролабират (т.нар. пролапс - излизане на тъкан от ануса) през аналния отвор и да не могат да се върнат обратно и това да доведе до силна болезненост, а също така до огромен дискомфорт и влошено качество на живот.

- Ако хората вече имат симптоми на хемороидална болест, какво трябва да направят и към кого да се обърнат?

- Не чакайте твърде дълго, ако имате парене или кървене, в областта на ануса. Консултирайте се с личния си лекар или със специалист-проктолог, преди проблемът да е станал хроничен. Той ще постави правилната диагноза и ще назначи необходимите изследвания и лечение. Ако се установи наличието на хемороидална болест, най-вероятно като първи стъпки на терапията ще бъдат предписани промени в начина на живот и лечение с венотонични медикаменти. Ефективното медикаментозно лечение под формата на таблетки облекчава симптомите на хемороидалната болест, намалява болката и кървенето и то може да се прилага във всички стадии на заболяването. В по-напредналите стадии на хемороидалната болест може да са необходими и други интервенции – безкръвни методи, каквито практикуваме от 1998 г., безкръвни хирургични процедури по преценка на хирург, специализирал в лечението на аналните заболявания.

- Кои са митовете за хемороидите, които е добре да развенчаем, за да сме още по-полезни за пациентите? Има ли наследственост при това състояние и как се повлиява от начина на живот?

- Хората все още не осъзнават, че храната е от изключително значение за тяхното здравословно състояние. Лютите и пикантни храни може да дразнят стомашно-чревния тракт и да създават усещане за парене в аналната област. Истината е обаче, че ако човек има проблем с хемороидите и те са възпалени, трябва не само да се въздържа от консумацията на люти храни, но да промени изцяло начина си на хранене. Да изключи от менюто нездравословните храни – тесто, захарни изделия,  а за тяхна сметка да увеличи приема на фибри, плодове и зеленчуци.
Популярен мит, който битува сред пациентите, е, че хемороидалната болест се предава по наследство. Възможно е някои хора генетично да имат по-слаба съединителна тъкан и да са предразположени към появата на хемороиди, но няма научни доказателства, че те се предават по наследство. Затова не е нужно да се позоваваме на гените си и да не предприемаме промяна на навиците с оправданието, че така ни е писано. Често се смята, че дългото стоене на едно място може да предизвика хемороиди. Засега обаче няма преки доказателства за подобна връзка. Това, което обаче се знае, е, че заседналият начин на живот не е здравословен – ако сте обездвижени, съществува риск да натрупате излишни килограми или да страдате от нередовен корем и констипация (запек). А това вече се приема за сериозен рисков фактор за развитие на хемороиди. И най-важното – ако имате притеснения, че страдате от хемороиди – най-добре е да се консултирате с лекар. Той ще ви даде отговор на всички въпроси и ако се налага, ще предпише лечение. Съветвам моите пациенти също така да посетят и сайта venite.bg, където могат да се запознаят с полезни видео материали, разкриващи много митове и истини за хемороидите и как да се справим с това неприятно състояние. Още информация пациентите могат да прочетат и на hemoroidi.bg.

- Как можем да се предпазим от поява на хемороиди?
- Можете да промените начина си на живот с няколко прости и лесни стъпки. Пиенето на вода от 1,5 до 2 литра дневно е от изключителна важност и подпомага чревната перисталтика. Добре е да се движите активно. Изберете дейност, която ви допада – разходки, плуване, лека гимнастика. За да се предпазите от хемороиди също така е важно да се храните балансирано. Включете в менюто си храни, богати на фибри, пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци. За профилактика на хемороидалната болест е от изключително значение да се справите със запека, да регулирате изхожданията. Опитайте се това да става по едно и също време на деня, без да има напъване. Добрата лична хигиена също е от значение, хубаво е да се подбират по-слабо ароматизирани и не толкова агресивни към кожата хигиенни продукти.

С националната кампания  „Хемороидите вече не са табу“ искаме да разчупим стигмата за хемороидалната болест и да информираме добре обществото. За повече информация хората могат да посетят информационната платформа venite.bg и да прочетат още за симптомите, рисковите фактори и полезни съвети при наличието на хемороиди.


***

Честен разговор за хемороидите или едно табу по-малко


Когато 11 на сто от хората страдат от лечимо заболяване, но не се обръщат към лекар заради срамежливост или предразсъдъци, е нужен честен разговор. И така: честно казано, приблизително един от всеки 10 души страда от възпалени хемороиди. А сподавената болка и стоическото търпение са ненужни в случая. Защото хемороидите са тема като всяка друга здравна темa и не бива да бъдат табу. Особено във време, когато начинът ни на живот е основен рисков фактор за това неприятно и много разпространено състояние. Време е да поговорим спокойно за хемороидите и да поставим началото на края на това вредно табу.

Хайде да дефинираме хемороидите
Това са кръвоносни съдове, разположени високо в аналния канал. Всеки  от нас ги има в тялото си. Мястото е тайнствено и предразполага към упоритостта на табуто. Както и функцията им – да спомагат за изхождането. При определени условия обаче те могат да нараснат, да се спуснат надолу по канала и да излязат извън ануса. Така нормалните вътрешни хемороиди стават видими и могат да причинят болка или кървене.

Изпатилите си от хемороидите ще признаят, че са изпитвали сърбеж и болка, подутина и дискомфорт в аналната област, а понякога и кървене след изхождане. С две думи – нормалното сядане и обичайният ритъм на живот стават мисия невъзможна.

Труден разговор: защо се появяват хемороидите
Причините за появата на хемороидите най-често са свързани със съвременните навици.  Заседналият начин на живот е с право сочен като голямо зло за здравето. Липсата на движение може да наруши работата на храносмилателната система и да доведе до поява на запек, който е основен рисков фактор за поява на хемороиди. Запекът води до повишаване на налягането във вените на аналния канал, затруднява оттичането на кръвта от тях и резултатът е разширението им. Ето защо представителите на статичните (седящи) професии като шофьорите, но и всички, които работят в офис (и в домашен офис), са по-застрашени да станат жертва на хемороидите. Другият значим фактор за появата на запек и като следствие на хемороиди е небалансираният начин на хранене, който също е широко разпространен. Бързите, преработени храни, бедни на фибри и полезни вещества, често водят до наднормено тегло и запек и всички последици за здравето от тях. На другия полюс са рисковете, свързани с прекомерни физически усилия и особено с вдигането на тежести. Известен риск за хемороиди представлява и бременността, когато с нарастването на матката и плода се повишава налягането в коремната кухина, а това води до повишаване на налягането в тазовата област.

Профилактика и консултация
Можем ли да се предпазим от появата на хемороиди? Някои промени в начина на живот могат да ни защитят в немалка степен. Една от тях е приемът на достатъчно вода – поне 1,5 до 2 литра дневно. Приемът на голямо количество течности благоприятства чревния пасаж. Активното движение също е от голяма полза, особено упражнения като гимнастика, разходки, плуване. Специалистите обаче съветват да се избягват някои спортове като карането на колело и ездата, както и вдигането на тежести. Те водят до допълнително повишаване на налягането в тазовата област.

Едва ли някой ще се изненада, че балансираното хранене е част от профилактиката на хемороидите. Избирайте храни, богати на фибри, пълнозърнест хляб, плодове и зеленчуци, които помагат да се избегне запекът. От полза против появата на хемороиди е посещаването на тоалетната по голяма нужда по едно и също време на деня, при това без напъване при изхождането. Добрата лична хигиена също е фактор, но без употреба на силно ароматизирани и дразнещи хигиенни продукти. Продължителното излагане на топлина, особено горещите вани и сауни, не са препоръчителни. Не се препоръчват и твърде тесните дрехи, тъй като могат да окажат неблагоприятен ефект върху кръвообращението.

И все пак при проявата на симптоми на възпалени хемороиди, златното правило е консултацията със здравен специалист защото хемороидите не бива да бъдат табу.  Вашият лекар или фармацевт може да ви насочи към адекватна терапия, да препоръча промени в начина на живот, венотонични медикаменти, а по-рядко и хириргучна намеса. А ефективно медикаментозно лечение за облекчаване на хемороидалната болест, което бързо намалява болката и кървенето, съществува и се прилага с успех. Преди това обаче е нужен един честен разговор.


Стартира здравната информационна кампания „ХЕМОРОИДИТЕ ВЕЧЕ НЕ СА ТАБУ"


Приблизително 1 от всеки 10 души страда от хемороидална болест, а 40% от пациентите се срамуват да потърсят консултация с лекар

София, 02 ноември 2021 г. От днес, 02 ноември, стартира национална информационна кампания за повишаване на осведомеността на обществото за начините за превенция и важността от навременно лечение на хемороидалната болест. Надсловът на инициативата е  „Хемороидите вече не са табу“, като целта ѝ е да насърчи хората да потърсят консултация с лекар специалист, вместо да се срамуват и да крият за състоянието си. Кампанията се провежда от независимата френска фармацевтична компания Servier и сайтът venite.bg, като ще включва участия, публикации и интервюта с лекари специалисти, подготовка и разпространение на информационни материали и видеа за пациенти с цел информираност за заболяването и възможностите за лечение, преди симптомите да се влошат.

Здравните специалисти споделят, че голяма част от пациентите с хемороидална болест често се срамуват да говорят за симптомите си, но ако не се лекуват, хемороидите могат да  се появят отново или да се влошат. Според тях това състояние не бива да остава тема табу. Именно затова целта на настоящата кампания е да насърчим хората да говорят открито с лекари специалисти за симптомите и възможните начини за превенция и лечение на хемороидалната болест и да се намалят рисковете от влошаване или повторна поява на това неприятно състояние.

Хемороидите могат да повлияят както на физическото състояние на пациентите, така и на емоционалното им здраве. Често хората, които имат подобни здравословни проблеми, изпитват безпокойство и срам. Хемороидалната болест се отразява също и на социалния и семейния живот. Освен това хората, които страдат от хемороидална болест, изпитват неприятни симптоми като сърбеж, болка, кървене и дискомфорт. Приблизително 1 от всеки 10 души страда от хемороиди, а около 40 % от хората търсят решения сами или страдат в продължение на година, без да се обърнат към лекар.

Пациентите могат да намерят повече информация за инициативата на сайта на venite.bg, където ще научат за хемороидалната болест, за симптомите, превенцията и възможностите за лечение. Поредица от видео материали ще развенчае разпространените митове за хемороидите, запека, пикантните храни и заседналия начин на живот.

За хемороидалната болест
Хемороидите са често срещано заболяване, което се причинява от локална венозна недостатъчност. Те представляват разширени кръвоносни съдове, които могат да се появят или влошат по всяко време. Много от тях не се виждат (вътрешните хемороиди), но някои могат да се спуснат надолу по канала и да излязат извън ануса (външни хемороиди).
Често хемороидите предизвикат кървене от ануса. Тъй като това може да бъде признак и на по-сериозно състояние, е от изключителна важност, когато пациентите забележат такива симптоми, веднага да се обърнат към лекар. Понякога хемороидите могат да предизвикат усещане за чуждо тяло в отвора на ануса поради подуване, което може да бъде причинено от напъване (например при запек). В някои случаи лечението на хемороидална болест може да бъде и оперативно.

За Servier
Фармацевтична компания Servier е независима международна група с централа във Франция, която има представителства в 150 държави. Управлява се от фондация и това позволява печалбата ѝ да се реинвестира в научноизследователска и развойна дейност. Около 25% от оборота ѝ се влага обратно в две направления: поддържане и развиване на основното портфолио от препарати за хронични заболявания и инвестиране в намирането и разработването на иновативни лекарства. Servier има 16 клинични и производствени центъра в света, които произвеждат над 600 милиона опаковки с медикаменти годишно.

Servier стъпва на българския пазар преди 27 години и към днешна дата е водеща фармацевтична компания в страната в предоставянето на високоефективни терапии за хроничните заболявания диабет, сърдечно-съдови заболявания, хронична венозна болест, хемороидална болест и онкология.

За актуални новини за кампанията „Хемороидите вече не са табу““ и инициативите ѝ можете да последвате: https://www.facebook.com/venite.bg и да посетите www.venite.bg.

За допълнителна информация:
Стела Ерера
Director PR Operations, Interimage
Тел: +359 2 963 31 74; +359 88 820 00 23
e-mail: stella.erera@interimage.bg




Коментари (0)
|
Коментирай »


Жанр: Събития
България / 2021 / 0 минути
Сайтове:
Погрижи се за вените, за да са щастливи крачетата Погрижи се за вените, за да са щастливи крачетата

РЕЙТИНГ НА ФИЛМА РЕЙТИНГ НА ФИЛМА РЕЙТИНГ НА ФИЛМА
Критиците: Няма рецензии.
Потребители:
Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг Рейтинг
26
Гласувай:
МНЕНИЯ


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


Хемороидите вече не са табу (2021)

Хемороидите вече не са табу
 
 

Трейлъри

 

Дедпул & Върколака,Deadpool & Wolverine - Дедпул & Върколака Наблюдателите,The Watchers - Наблюдателите Аз, капитанът,The Captain - Аз, капитанът
Кралството на планетата на маймуните,Kingdom of the Planet of the Apes - Кралството на планетата на маймуните Капанът,Trap - Капанът Трансформърс: Първият,Transformers One - Трансформърс: Първият
Гарванът,The Crow - Гарванът Претендентите,The Challengers - Претендентите Дом на Блаженство,Abode of Bliss - Дом на Блаженство

  1. 4.
    Кралството на планетата на маймуните,Kingdom of the Planet of the Apes - Кралството на планетата на маймунитеКралството на планетата на маймуните Започнете своето пътешествие
  2. 5.
    Кралството на планетата на маймуните,Kingdom of the Planet of the Apes - Кралството на планетата на маймунитеКралството на планетата на маймуните В ново ексклузивно видео режисьорът ...
  3. 6.
    Кралството на планетата на маймуните,Kingdom of the Planet of the Apes - Кралството на планетата на маймунитеКралството на планетата на маймуните вече можем да гарантираме мястото си...



ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС
 
Cinefish.bg Cinefish.bg