Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Героите с най-култова външност в киното

Героите с най-култова външност в киното
Образът на Ума Търман, облечена в костюм подобен на пчеличка профучава през екрана, оставяйки следа от кърваво отмъщение.
Cinefish.bg

Теми
Героите с най-култова външност в киното

11.01.2013, 17:22  |   Видяна: 5875  |   синефиш.бг  |   ГОРЕЩА ТЕМА

Едуард Ножиците от „Едуард ножиците” (1990)Едуард Ножиците от „Едуард ножиците” (1990)

Голяма коса, черни дрехи и свръх-остри ръце, които биха направили бъркотия от всяко водно легло. Героят от мрачната лента на Тим Бъртън има уникален външен вид и също така въвежда самотния тъжен поглед като модна тенденция. Но без лъскавите ръце-ножици, външността нямаше да проработи по същия начин.


Шон от „Шон от мъртвите” (2004)Шон от „Шон от мъртвите” (2004)

Шон (Саймън Пег) - продавачът на дребно, превърнал се в отличен убиец на зомбита вдъхна собствен живот на униформата си. Комбинацията от бяла риза с къс ръкав, вратовръзката и обърканото изражение е външност, която много хора са имали в даден момент от живота си. Беше нужно само добавянето на бухалка за крикет, епидемия от зомбита и доста кърваво червено за трансформацията в символ, който се разпознава моментално.


Скитникът от „Скитникът” (1915)Скитникът от „Скитникът” (1915)


Дори и да не сте гледали нито един филм на Чаплин в живота си, няма начин да не познавате най-известното му творение. Той е толкова вплетен в цялата поп култура, че самият образ за раздърпания скитник с бомбето, мустака и бастуна почти е вградено в съзнанието ни по рождение. Най-голямата икона на нямото кино и звезда в редица филми на Чаплин. Скитникът е доказателство за способността на киното да създава свои собствени легенди.


Ханибал Лектър от „Мълчанието на агнетата” (1991)Ханибал Лектър от „Мълчанието на агнетата” (1991)


Съществува ли по-нехуманна комбинация от намордник и усмирителна риза? Ако дивия втренчен поглед не е достатъчен, за да ви въведе в характера на Ханибал Лектър, тези два елемента определено ще го направят. Дори само от облеклото си, Лектър изглежда като човек, който с удоволствие ще изтръгне гръкляна ви със зъби.


Граф Орлок от „Носферату” (1922)Граф Орлок от „Носферату” (1922)

Образът на Макс Шрек като кръвопиеца от „Носферату” е останал в историята. Покрит изцяло в задушаващо черно, с големи протягащи се нокти и странни уши като на орки. Може да е просто Дракула с друго име, но все пак – Орлок остава в историята като един от най-убедителните и тревожни кръвопийци на големия екран. Кой знае какви ужасии скрива голямото черно палто ...


Раул Дюл от „Страх и омраза в Лас Вегас” (1998)Раул Дюл от „Страх и омраза в Лас Вегас” (1998)

Джони Деп не просто изиграва алтер-егото на Хънтър С. Томпсън в адаптацията на Тери Гилиъм по „Страх и омраза в Лас Вегас” – Деп се превръща в него. Джони използва различни дрехи от гардероба на самия Томпсън, включително хавайски ризи и якета. Подпомогнат от една шапка, цигаре и Бенисио Дел Торо, Деп пренася цветущата персона на Томпсън на големия екран, а ние все още не сме го забравили.


Лорънс Арабски от „Лорънс арабски” (1962)Лорънс Арабски от „Лорънс арабски” (1962)


Няма много мъже, които могат да носят заслепителна бяла роба, докато яздят камила в пустинята. Също така няма много мъже, които изглеждат като Питър О’Тул. Както и да го погледнете, той е красив мъж, разкрасен още повече от това ослепяващо облекло. Епичен костюм за наистина епичен филм.


Убиецът с лице на дух от „Писък” (1996)Убиецът с лице на дух от „Писък” (1996)

Когато „Писък” тръгна по кината през 1996, хората го чувстваха като нова порода слашър филм. Лентата е едновременно страшна и находчива, а убиецът й в черна роба е блестящ образец за отличен костюмен дизайн, който превръща филма в един от най-паметните за годината. А маската от „Писък” се превръща в иконна на момента.


Чудовището на Франкенщайн от „Булката на Франкенщайн” (1935)Чудовището на Франкенщайн от „Булката на Франкенщайн” (1935)

Огромните чисто черни ботуши и прашния черен костюм на внушителното чудовище изиграно от Борис Карлоф в „Булката на Франкенщайн” все още изглеждат плашещи. Издокаран в поразителен грим – съшит череп и болтове във врата – това е една от най-паметните външности  в историята на филмите на ужаси.


Терминаторът от „Терминатор 2” (1991)Терминаторът от „Терминатор 2” (1991)

Облеченият в кожа Т-800 на Арнолд Шварценегер е вечен образ от най-експлозивния блокбъстър на 1991. Дрехите, ботушите и мотоциклета (всичките взети от бара за рокери в една незабравима сцена) са здрави, заплашителни и идеални за пътуващ във времето робот. Реално погледнато, една машина не би трябвало да се нуждае от слънчеви очила, но когато Т-800 ги кара да изглеждат толкова готини, защо пък не?

Безименният от „За шепа долари” (1964)Безименният от „За шепа долари” (1964)

Никой мъж в историята не е носил пончо по толкова заплашителен начин. А е нужно нещо специално, което да накара почното да не изглежда леко глуповато, но Клинт Истууд определено го притежава. Трилогията за доларите не би била същата без гардероба на Безименния мъж.

Маверик от „Топ Гън” (1986)Маверик от „Топ Гън” (1986)

Летателен костюм, авиаторски тъмни очила и каска са нещата, които превърнаха Том Круз в Маверик – своенравния ас от „Топ Гън”. Ако някога сте си мечтаели да бъдете пилот – почти със сигурност сте си представяли нещо като Маверик – излъчващ увереност, компетентност и немалка доза арогантност.


Джон Шафт от „Шафт” (1971)Джон Шафт от „Шафт” (1971)

Частният детектив на Ричард Раундтрий, който получава всички мадами в „Шафт” е в самата същина на 70-те. Коженото яке и полото отбелязват Джон Шафт като човек, с когото не трябва да се бъзикате.



Бил Кътинг от „Бандите на Ню Йорк” (2002)Бил Кътинг от „Бандите на Ню Йорк” (2002)

Отчасти – възвишено конте, отчасти – едва прикрито въплъщение на яростта – уличния господар – психопат на Даниъл Дей-Луис от „Бандите на Ню Йорк” придава изцяло нов образ на касапите. Обикновено, жестокостта и изтънченото шивачество не си пасват толкова добре.


Алекс ДеЛарж от „Портокал с часовников механизъм” (1971)Алекс ДеЛарж от „Портокал с часовников механизъм” (1971)


Ако свръх-жестокият обичащ Бетховен герой на Малкълм Макдауъл не изглеждаше така, сякаш ще те изкорми във всеки един момент, облеклото му би стояло нелепо. Носейки бомбе, стара риза, тиранти, очертание на скротума и ботуши, Алекс и неговите друзя си проправят път в кино историята.


Джон МакКлейн от „Умирай трудно” (1988)Джон МакКлейн от „Умирай трудно” (1988)


Само истинските мачовци могат да носят потници. Разбира се, бельото не е направено да издържа на суровите условия при битка с терористи, но това не му пречи да изглежда добре. В случая – Уилис накара белия потник да изглежда мъжествен. Точка.


Капитан Джак Спароу от „Карибски пирати” (2003-2011) Капитан Джак Спароу от „Карибски пирати” (2003-2011) 

Отчасти – Кийт Ричардс, отчасти – Черната Брада, Капитан Джак Спароу се е превърнал в титуляр за детските партита по целия свят, откакто за пръв път се появи в "Проклятието на Черната перла". Той накара пиратите да изглеждат опасни и сексапилни – неустоима комбинация.


Джим Старк от „Бунтовник без Кауза” (1955)Джим Старк от „Бунтовник без Кауза” (1955)

Едноцветно червено яке, бяла тениска и дънки – толкова просто и същевременно – толкова ефективно. Вероятно е нужен Джеймс Дийн, за да накара една обикновена селекция да изглежда толкова поразителна, както го прави в „Бунтовник без Кауза” и влиза в историята на Холивуд. Външност, която е копирана многократно, но никога със същия ефект.


Джулс Уинфилд от „Криминале” (1994)Джулс Уинфилд от „Криминале” (1994)


Невероятно е колко добре могат да изглеждат добре ушито черно сако, бяла риза и черна вратовръзка в правилните ръце. Комбинацията от манталитета на Самюел Джаксън и необикновената режисура на Куентин Тарантино правят Джулс звездата на „Криминале”.


Момичето от „Проклетите седем години” (1955)Момичето от „Проклетите седем години” (1955)

Мерилин Монро се опитва да задържи роклята си в един от най-издръжливите кадри на киното. Дори да не сте гледали „Проклетите Седем Години”, вие сте запознати с този момент и това облекло, вплетени в поп културата от 1955 насам. А роклята ... каква рокля само.


Клеопатра от „Клеопатра” (1963)Клеопатра от „Клеопатра” (1963)

Както подхожда за един плашещо скъп филм, носител на много награди, египетската кралица на Елизабет Тейлър излъчва упадък с всеки един костюм. И въпреки всичките си скандални костюми, екстравагантния грим и прическа са тези, които най-дълго са останали в съзнанието ни. Тези обилно гримирани очи са копирани безброй пъти.


Ви от „V като вендета” (2005)Ви от „V като вендета” (2005)

С плоска шапка, отличителна маска на Гай Фоукс, наметало и ножове стилето, Ви изглежда наистина стилно. Вероятно дори, един от най-добре облечените (анти)герои в историята на киното.



Булката от „Убий Бил-част 1” (2003)Булката от „Убий Бил-част 1” (2003)

Образът на Ума Търман, облечена в костюм подобен на пчеличка (базиран на костюма на Брус Лий от „Играта на смъртта”) профучава през екрана, оставяйки следа от кърваво отмъщение. Подобно облекло обикновено не би изглеждало толкова добре, но в случая – цялата екипировка изисква вниманието ни.



Жокерът от „Черният рицар” (2008)Жокерът от „Черният рицар” (2008)

Изпълнението на Хийт Леджър в „Черният Рицар” вече се счита за легендарно. То е перфектно завършено от неговото скандално облекло. Използвайки по-ранни филмови и комиксови варианти на Жокера, лилавия костюм и жилетката се движат по средата между изкусното и ненормалното.


Холи Голайтли от „Закуска в Тифани” (1961)Холи Голайтли от „Закуска в Тифани” (1961)

Най-паметната роля на Одри Хепбърн - Холи Голайтли е една от най-стилните жени, които са се появявали на големия екран. Семпла, елегантна и красива, комбинацията от очертаваща фигурата черна рокля на Живанши, голямо цигаре, перлено колие и огромни черни очила е вечна. Тази външност продължава да влияе на елегантните дами и днес.


Пичът от „Големият Лебовски” (1998)Пичът от „Големият Лебовски” (1998)

Уютни панталони, отпусната жилетка, v-образна тениска, коктейл Бял руснак и тъмни очила – това са нещата, които правят една икона. „Големият Лебовски” е преминал отвъд сферите на култовите филми и се е превърнал в религия. А пича продължава да вдъхновява легиони от фенове да ходят по стъпките му.

totalfilm
превод – Стефан Димов

Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС
 
Cinefish.bg Cinefish.bg