Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Филми Фестивалът „Милениум” гостува на 18-ия София Филм Фест

Фестивалът „Милениум” гостува на 18-ия София Филм Фест
Холандската продукция „Wavumba” ни пренася в Кения при стар рибар на име Машуд ...
Cinefish.bg

Филми
Фестивалът „Милениум” гостува на 18-ия София Филм Фест

06.03.2014, 12:52  |   Видяна: 1399  |   Press Release  |   ФИЛМ

Международният филмов фестивал „Милениум” е създаден от Златина Русева и Любомир Георгиев през 2009 г. в Брюксел. Той представя филмите на независими творци, които са чувствителни към големите цели на нашето време, определени от ООН през 2000 г. като Целите за развитие на хилядолетието.

Изданието на „Милениум” през април 2014 г. ще има специален акцент върху връзките между Севера и Юга, погледнати през културната и музикална призма. Подбраните филми ще покажат един различен поглед върху тяхното развитие и какво означават те в живота ни.

В рамките на 18-ия София Филм Фест ще можем първи да видим част от селектираните заглавия за тазгодишния „Милениум”, защото за трета поредна година той ще има своя специална програма в рамките на фестивалните дни.

Капитанът и неговият пиратТемата за войната и човешкото разбирателство е пряко засегната в „Капитанът и неговият пират” на Анди Улф. Тук режисьорът ни връща към отвличането на немския кораб „Hansa Stavangar”  и задържането му за четири месеца от сомалийски пирати. В този период капитанът на кораба Кщищоф Котиук и водача на пиратите Ахадо създават неочаквано и необичайно приятелство, въпреки съдбата им да са врагове.

WavumbaХоландската продукция „Wavumba” ни пренася в Кения при стар рибар на име Машуд, за когото се говори, че едно време хващал огромни акули съвсем сам. Макар сега да лови единствено октоподи и малки риби край рифовете, желанието му да хване гигантска акула с голи ръце е неутолимо. Режисьорът Йерун ван Велзен влиза в живота на Машуд, както и в типичния за африканските истории свръхестествен свят и проследява опита на рибаря да постигне мечтата си.

ЙонВ „Йон” режисьорът Оливие Мажис ни среща с Йон – роден в Румъния, загубил зрението си при нещастен случай, избягал внезапно от родината и заминал за Белгия.

Днес той работи за белгийската полиция заради забележителния си слух и не спира да мисли за превратностите на съдбата.

Шофьорът и лисицатаДокументалният разказ „Шофьорът и лисицата” на иранския режисьор Араш Лахути разкрива забележителния живот на Махмуд Киани Фалаваржани – семеен мъж, ексцентричен любител на животни и творец. Доскоро той е бил бил в психиатрична болница заради тежка депресия вследствие на смъртта на любимата му лисица. Сега Махмуд се завръща при семейството си, към работата и към любимото си хоби – правенето на филми.

Фестивалът „Милениум” е място за срещи и обмен на идеи за новата роля, която днес имат документалните филми. Фестивален приоритет са творците, които по човешки и дълбок начин отразяват феномените и проблемите на нашето време. А успеха на първите му пет издания се дължи освен на качеството на представените филми, и на множеството дебати и семинари, които го съпътстват.

За „Милениум” организаторите споделят: „Документалните филми дават свободата да установим диалог между равни. И само когато ние започнем този диалог между равни, ще можем заедно да се включим в разговора за това, какъв трябва да е света, в който ще живеем.”

Златина Русева е утвърдена документалистка. Завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов”, специалност Филмова и телевизионна режисура. Филмите, които снима у нас, предизвикват бурната реакция на властта и са възприемани като опити за изкривяване на „красивата” социалистическа реалност. Филмът ù Век или ден по случайност успява да напусне границите на България и печели няколко международни награди на кинофестивали в Испания, Германия и Полша. От 1986 г. Златина Русева живее и работи като кинорежисьор и сценарист в Брюксел. Създава филмовата къща „Good and Bad News” („Добра и лоша новина”), която работи с белгийски и френски телевизионни канали, с хуманитарни организации като „Лекари без граница” и „Солидар”.

Филмите ù Смърт в Бали, Нощем рибите са червени, Портрет на един човек на властта, Забравени от войната, Зелените портокали на Либерия, Театър на улицата са представени на много международни фестивали и са излъчени по белгийски, френски, швейцарски, германски, английски, бразилски и други телевизии.

Любомир Георгиев е президент на фестивала „Милениум” и филмов продуцент. Роден е в София. Завършил е право. През 1986 г. заминава за Белгия като политически емигрант. През 1989 г. създава своя продуцентска компания и работи като директор на продукция и продуцент на документални филми, както и по медийните кампании на MSF, Ecolo, Solidar и други неправителствени огранизации.

С цел да промотира качественото документално кино, през 2008 г. той създава платформата „Милениум”, която включва документалния филмов фестивал и киноклубове.



Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg