Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми Четири млади дами – две българки и две французойки – ще внесат европейски вкус и аромат в позанемарената родна кинодействителност

Четири млади дами – две българки и две французойки – ще внесат  европейски вкус и аромат в позанемарената родна кинодействителност
Cinefish.bg

Теми
Четири млади дами – две българки и две французойки – ще внесат европейски вкус и аромат в позанемарената родна кинодействителност

22.08.2014, 17:48  |   Видяна: 1694  |   Press Release  |   ГОРЕЩА ТЕМА
Ралица Асенова, Лиляна Антонова, Камий Бадюел и Лена Руксел – всички експерти по кино, визуални изкуства и културни политики от престижни европейски университети, организират чисто новия фестивал „Срещи на младото европейско кино”, който ще се проведе от 24 до 28 септември в София.

Селекцията от заглавия включва няколко програми от филми в различен формат. Пълнометражните са дело на съвсем млади режисьори, представени от престижното френско списание „Кайе дьо синема” през април 2013 г. и показани на фестивала в Кан. Подбрани са и 9 среднометражни филма, между които спечелилият в Берлин 30 -минутен „Докато имаме оръжия”. В България този формат не е особено популярен, но в Европа съвсем не е така и именно той е предпочитан от младите автори за техните първи творби. Във френския град Брив ежегодно се провежда мащабен фестивал за среднометражно кино, който е партньор на момичетата в инициативата и предоставя най-доброто от последните си издания. Третата програма включва 6 късометражни филма, които ще дадат представа за новото поколение режисьори, завършили ФЕМИС - Висшето училище за кино във Франция.

Откриването на фестивала ще бъде на 24 септември в Дома на киното с филма на Ян Льо Келек „Чувствам ритъма в мен”.

Откриването на фестивала ще бъде на 24 септември в Дома на киното с филма на Ян Льо Келек „Чувствам ритъма в мен”.

По време на фестивала ще бъдат проведени няколко обучения и трейнинг програми за кинотворци, водени от известни европейски специалисти и продуценти. В момента всички желаещи могат да изпращат сценарни проекти, които са процес на разработване. Измежду тях ще бъдат селектирани 6 и в рамките на двудневен уъркшоп „Изкуството да презентираме кинопроект” във Френския институт авторите им ще бъдат обучавани да овладеят техникат „пичинг” – задължителен елемент в процеса на търсене на пари за реализиране на проектите. Иначе казано те ще тренират да презентират проекта си по най-добрия начин, да изтъкнат силните му страни, да синтезират най-доброто и продаваемото от него, за да предизвикат интерес сред потенциални финансови партньори. След обучението всеки участник ще бъде поканен да представи проекта си пред жури от специалисти, което ще отличи най-добрият,като вероятността той да намери продуцент за заснемането му е почти 100-процентова.

Откриването на фестивала ще бъде на 24 септември в Дома на киното с филма на Ян Льо Келек „Чувствам ритъма в мен”.

Майсторски клас, воден от действащи продуценти от пет националности ще запознае студенти, абсолвенти и вече действащи кинотворци с практиките на финансиране в различни европейски държави и най-вече с програмите, отворени за български кандидати. Идеята е да се дадат напълно практически знания за подгтвянето на кинопроект с участие на две или повече държави, да се разкрият детайли около възможностите за копродуциране и да се отговори на конкретни въпроси от присъстващите. „Филмът е скъп продукт и все по-рядко за в бъдеще ще става възможно финансирането му от един –единствен източник, особено ако се очаква този източник да е българската държава. Затова новото поколение кинотворци трябва да търси копродуценти и пратньори и ние искаме да помогнем именно с информация в това отношение, в изграждането на мрежа, чрез която по-лесно да се влиза в контакти и да се обменят идеи и проекти още на ниво замисъл” – казват организаторите на фестиала.

Съвсем нова за родната ни кинодействителност е идеята на организаторите да направят ателие „Първи опити в киното”, насочено към ученици. 40 деца от 9-та френска гимнация и от Френския лицей „Виктор Юго” ще гледат всички среднометражни филмии и след това ще участват в обсъждания и дискусии за видяното. Ще бъде създаден блог за публикуване на техните кинокритически бележки, отзиви и есета на български и френски език. Най-добрите автори ще бъдат избрани в жури и ще връчат своя фестивална награда. „Във Франция киното е основна дисциплина в учебната програма още от началните класове до дипломирането – казва Ралица Асенова. Така както у нас се изучават музика и изобразително изкуство, така във Франция се учи кино. Доказано е, че чрез движещите се изображения децата по-лесно опознават света, киното развива фантазията, въображението, творческото мислене, а чрез дискусиите учениците се научават да разсъждават, да излагат и защитават тези, да усъвършенстват речта и ораторските си умения.”

Фестивалът ще тече в Дома на киното, НАТФИЗ и Френският институт и специално за него ще дойдат 15 чуждестранни гости, режисьори и лектори. А от 26 до 28 ноември в Париж ще се състоят Дни на българското кино, чрез които френската публика да се срещне очи в очи с някои от новите и модерни опити на българската киноиндустрия. Домакини на прояват ще са Университетът Париж 8 Сен Дени, ФЕМИС, а в момента се договаря участието на известно парижко кино.

Четирите дами, обединени от асоциация „Изе”, имат амбицията да направят фестивала ежегоден, като още следващата година бъдат включени много повече филми от различни националности, програми за обучение, срещи на творци и конкурси.


Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС ПОПУЛЯРНИ ФИЛМИ ДНЕС
 
Cinefish.bg Cinefish.bg