Близо 2200 българи гледаха лекция за философията на Дзен будизма на 6 ноември, Събитията бяха част от 32-рите „Дни на японската култура“ - филми, трейлъри, снимки - Cinefish.bg
НАД 2000 БЪЛГАРИ СЕ ПОТОПИХА ВЪВ ФИЛОСОФИЯТА НА ДЗЕН ПРЕЗ НОЕМВРИ
Събитията бяха част от 32-рите „Дни на японската култура“
25 ноември 2021 г., София, България
Близо 2200 българи гледаха лекция за философията на Дзен будизма на 6 ноември, а още толкова се насладиха на комбинирано представяне на Дзен и японските градини седмица по-късно.
Събитията, провели се онлайн, бяха част от продължаващите 32-ри Дни на японската култура в България.
Лекциите бяха водени от монаха и дизайнер на японски градини Шунмьо Масуно, който запозна участниците с това как се постига спокойствие въпреки неспокойното ежедневие. Във виртуална разходка из японските градини той се съсредоточи върху приликите и разликите между японските градини и тези в западен стил.
Програма
В рамките на тазгодишното издание на „Дни на японската култура“ бяха проведени и две лекции върху японската кухня. Лектор беше Нодзоми Фурутани, готвач в резиденцията на посланика на Япония у нас. Фурутани представи базовите техники при приготвянето на японска храна и презентацията на ястието. За широката публика събитието също беше достъпно онлайн. До 31 декември в Държавния културен иниститут на Министерството на външните работи, жителите и гостите на столицата ще могат да посетят изложбата „България и Япония – политика, дипломация, личности и събития“. Тя проследява историята на българо-японските отношения, надхвърляща повече от столетие и обхващаща три обществено-политически системи в България и четири епохи, свързани с управлението на императорите на Япония. Изложени са факсимилета на архивни документи и множество снимки от държавните и дипломатически архиви на България и Япония, Регионалния военно-исторически музей в Плевен и от други официални, академични, медийни източници и лични фото-архиви от двете страни. Снимковият и документален материал хвърля светлина върху отношенията на държавно, правителствено, делово и гражданско равнище и илюстрира в хронологичен и тематичен порядък отделните етапи на тяхното развитие на фона на променящите се исторически реалности от края на XIX век до наши дни. Наред с факти и събития, изложбата представя личности със значима роля и принос в полагането на основите и изграждането на връзките, обмена и сътрудничеството между двете страни.
Промяна
Стартът на самостоятелната изложба Какуко Ишии "Мизухики. Иновации от Япония" беше планиран за 24 ноември, но в знак на почит към загиналите в инцидента на АМ „Струма“ и техните близки началото беше изместено за 25-и. Изложбата ще може да се посети до 8 декември в галерия „Средец“ към Министерството на културата. На нея ще бъдат показани произведения, създадени от хартия по древна японска форма на изкуство Мизухики, която използва твърда корда от оризова хартия за създаване на триизмерни скулптури и модели. Авторката Ишии спечели през 2020 година Гран При Аматерас в специалния раздел „Аматерас – годишен конкурс за хартиено изкуство“ в рамките на Хартиен Арт Фест София 2020.
Актуалната програма и информация за предстоящите и изминали събития може да бъде следена на сайта на Японското посолство в България и Фейсбук страницата на „Дни на японската култура“, като потенциални промени също ще бъдат обявявани на тези две места в интернет.