Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми "Арго" с "Оскар" за най-добър филм

Арго с Оскар за най-добър филм
Cinefish.bg

Теми
"Арго" с "Оскар" за най-добър филм

25.02.2013, 08:10  |   Видяна: 3449  |   синефиш.бг  |   ГОРЕЩА ТЕМА
Политическият трилър "Арго", описващ реални събития, свързани със служителите в американското посолство в Иран, взети за заложници през 1979 г., спечели "Оскар" за най-добър филм.



Това е първият случай на награден с топ отличието на Американската академия за кинематографично изкуство и наука филм, чиито режисьор не участва в надпреварата за "Оскар" след "Да возиш мис Дейзи" през 1989 г. Въпреки че Бен Афлек не е номиниран в режисьорската категория, филмът му "Арго" се открои като фаворит, спечелвайки наградите на гилдиите на режисьорите, сценаристите, продуцентите и филмовите актьори. Лентата бе обявена за най-добра драма на наградите "Златен глобус", донесе и режисьорското отличие на Афлек и спечели британския еквивалент на "Оскар"-ите - БАФТА.

Призът за най-добър филм за "Арго" бе приет от продуцентите на филма Бен Афлек, Джордж Клуни и Грант Хеслов. Заложническата драма се съревноваваше за топ отличието с филмите "Любов", "Зверовете от дивия Юг", "Джанго без окови", "Клетниците", "Животът на Пи", "Линкълн", "Наръчник на оптимиста", "30 минути след полунощ".

Роденият в Тавайн режисьор Анг Лий спечели втория си "Оскар" за филма "Животът на Пи", създаден по едноименния роман на Ян Мартел. Лентата, получила 11 номинации за най-престижните киноотличия, бе възхвалявана от критиката за умението на Лий да вдъхне живот на подобна сложна литературна творба. Анг Лий печели приза за най-добър режисьор в година, която режисьорската надпревара бе една от противоречивите, тъй като от нея бяха изключени сочените за фаворити Бен Афлек и Катрин Бигълоу.

58-годишният Анг Лий започва кариерата си като режисьор на китайскоезични филми. Първи "Оскар" през 2006 г. му носи драмата"Планината Броукбек", проследяваща сложната любовна история между двама каубои.

Даниъл Дей-Луис стана първият актьор в историята на "Оскар"-ите, печелил три пъти наградата за най-добър актьор. 55-годишният Даниъл Дей-Луис, който има британско и ирландско гражданство, бе неизменен фаворит за "Оскар" за главна мъжка роля в наградния сезон. Той спечели всички основни отличия, сред които "Златен глобус", британския "Оскар" - наградата БАФТА, и приза на американската Гилдия на филмовите актьори.

Даниъл Дей-Луис става и първият актьор, спечелил "Оскар" за превъплъщението си в образа на президент на САЩ. Предишните две награди "Оскар" за най-добър актьор на Даниъл Дей-Луис са за ролите му във филмите "Моят ляв крак" (1989 г.) и "Ще се лее кръв" (2007 г.)

Отзиви за „Наръчник на оптимиста”Актрисата Дженифър Лоурънс надделя в оспорваната надпревара с Джесика Частейн и спечели първата си награда "Оскар" за най-добра актриса. Отличието й бе присъдено за ролята й на млада вдовица в лентата "Наръчник на оптимиста" на режисьора Дейвид О'Ръсел.

22-годишната Лорънс и преди е била номинирана за "Оскар" - за най-добра актриса през 2008 г. за изпълнението й във филма "Зимен дар".

Ан Хатауей спечели първия си "Оскар" - за най-добра актриса в поддържаща роля - за превъплъщението си в образа на Фантин в мюзикъла "Клетниците". "Сбъдна се", заяви развълнуваната актриса, гледайки статуетката.

30-годишната Ан Хатауей, сочена през наградния сезон за фаворит за приза за най-добра актриса в поддържаща роля, пожертва дългите си кестеняви коси, подложи се на драстично гладуване и отслабна с 11 килограма, и усъвършенства в продължение на шест месеца уменията си да плаче и да пее, за да изпълни сърцераздирателното парче "I Dreamed a Dream."

Хатауей се пребори за наградата за най-добра актриса в поддържаща роля с конкурентки като носителките на "Оскар" Сали Фийлд, Хелън Хънт, и с номинираните и преди Ейми Адамс и Джаки Уивър.

Ан Хатауей също има предишна номинация за най-престижното киноотличие - за най-добра актриса през 2008 г. за изпълнението й в драмата "Рейчъл се омъжи".

30-годишната актриса е позната на зрителите с ролите си във филми като "Дневниците на принцесата", "Планината Броукбек", "Дяволът носи Прада", "Булчински войни", "Черният рицар: Възраждане".

Кристоф Валц спечели втория си "Оскар" за най-добър актьор в поддържаща роля за четири години под режисурата на Куентин Тарантино. Този път престижното отличие му се присъжда за изпълнението му в лентата "Джанго без окови".

 "Участници сме в едно героично пътуване, героят е Тарантино", сподели със задавено вълнение Кристоф Валц, приемайки наградата.

Австрийският актьор проби в Холивуд в ролята на очарователен, но зъл нацистки полковник във филма "Гадни копилета" на Куентин Тарантино. През 2010 г. ролята му донесе първата статуетка "Оскар" за най-добър актьор в поддържаща роля.

Победата на тазгодишните награди носи на Кристоф Валц завидния рекорд от два "Оскар"-а от две номинации. В поддържащата категория австриецът бе предпочетен пред големи холивудски актьори като Робърт де Ниро и Томи Лий Джоунс и получи номинация за "Джанго без окови", с каквато се разминаха Леонардо ди Каприо и Джейми Фокс.

Преди да бъде представен на Куентин Тарантино, 56-годишният Валц - син на сценични дизайнери, е работил предимно в германските театър, телевизия и кино. Тогавашните му опити да намери място в англоезични продукции остават неуспешни.

Трогателната история "Любов", режисирана от Михаел Ханеке, спечели наградата за най-добър чуждоезичен филм, след като доминираше наградните церемонии в Европа и САЩ.

Лентата - големият победител на кинофестивала в Кан, изненадващо получи пет номинации за "Оскар", в това число за най-добър филм, най-добър чуждоезичен филм, най-добър режисьор и сценарий за Михаел Ханеке, и най-добра актриса за Еманюел Рива.

Храбро сърце"Храбро сърце" - историята на непокорна червенокоса принцеса, донесе на студио "Пиксар" седми "Оскар" за най-добра анимация.

Историята на "Пиксар"/"Дисни" се развива в древна Шотландия и е фокусирана върху приключенията на тийн принцесата Мерида, която се противопоставя на майка си в желанието си да заобиколи традициите, за да следва собствения си път.

Режисирана от Марк Андрюс и Бренда Чапман, самата анимация също се отклонява от традициите на "Пиксар" с фокуса си върху силен женски образ в главната роля. Лентата освен това пресъздава по-страховито чувство от предишните продукции на студиото, сред които "Играта на играчките" и "Колите".

През 17-годишната си история студио "Пиксар" демонстрира умение както в правенето на филми, така и в печеленето на "Оскар"-и. Победата на "Храбро сърце" носи на "Пиксар" седма награда от въвеждането на категорията за най-добра анимация през2001 г.

Американската академия за кинематографично изкуство и наука раздаде тази вечер за 85-и път най-престижните награди в света на киното - "Оскар"-ите. Церемонията се състоя в "Долби тиътър" в Лос Анджелис.


Ето и пълния списък на тазгодишните победители:


Най-добър филм:
“Арго“ – продуценти Грант Хеслов, Бен Афлек и Джордж Клуни.

Най-добър актьор в главна роля:
Даниел Дей-Луис за изпълнението си в “Линкълн“

Най-добра актриса в главна роля:
Дженифър Лоурънс за изпълнението си в “Наръчник на оптимиста“

Най-добър режисьор:
Анг Лий за “Животът на Пи“

Най-добър оригинален сценарий:
Куентин Тарантино - “Джанго без окови“

Най-добър адаптиран сценарий:
Крис Терио – “Арго“

Най-добра оригинална песен:

”007 координати: Скайфол” - “Skyfall“, дело на Адел и Пол Епуърт

Най-добра оригинална музика (скор):
Майкъл Дана за “Животът на Пи“

Най-добър актьор в поддържаща роля:
Кристоф Валц за изпълнението си в “Джанго без окови“

Най-добра актриса в поддържаща роля:
Ан Хатауей за изпълнението си в “Клетниците“

Най-добра сценография:
Рик Картър и Джим Ериксън за работата си по “Линкълн“

Най-добър монтаж:
Уилям Голденбърг - “Арго“

Най-добър монтаж на звукови ефекти:
Пър Халбърг и Керън Бейкър за работата си по ”007 координати: Скайфол” и Пол Отосън за работата си по “Враг номер едно”.

Най-добър звук:
Анди Нелсън, Марк Питърсън и Саймън Хейс за работата си по “Клетниците“

Най-добър чуждоезичен филм:
“Любов“ - Австрия

Най-добър документален филм:
”Търсенето на захарния човек”

Най-добър късометражен документален филм:
”Невинен”

Най-добър късометражен игрален филм:
”Вечерен час”

Най-добър грим:
Лиса Уесткок и Джули Дартнел за работата си по “Клетниците“

Най-добри костюми:
Жаклин Дюран за работата си по “Ана Каренина“

Най-добри визуални ефекти:
“Животът на Пи“

Най-добро операторско майсторство:
Клаудио Миранда за работата си по “Животът на Пи“

Най-добър анимационен филм:
“Храбро сърце“

Най-добър късометражен анимационен филм:

”Човекът с листовете”


Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg