Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Рецензии Зората на планетата на маймуните – урок по толерантност

Зората на планетата на маймуните – урок по толерантност
Зората на планетата на маймуните – урок по толерантност
Cinefish.bg

Рецензии
Зората на планетата на маймуните – урок по толерантност

14.07.2014, 11:55  |   Видяна: 3466  |   синефиш.бг  |   dalt  |   РЕЦЕНЗИЯ
 „... и ти ли, Бруте?
Цезар, римски император


Когато през 1963 година Пиер Бул публикува забележителния си роман „Планетата на маймуните”, той едва ли си дава сметка, до каква степен произведението му ще се окаже източник на вдъхновение за сценаристи и режисьори, и ще се превърне едва ли не в своеобразен поджанр в киното. Не е изненадващо, че някои версии се оказаха доста по-сполучливи от други. (Кинофеновете ще направят добре, ако забравят версията на Тим Бъртън от 2001, която се оказа провал, въпреки китката топ актьори присъстващи на екрана).

Зората на планетата на маймунитеЗората на планетата на маймуните” е продължение на „Възходът”, който пожъна в световен мащаб феноменалния 480-милионен бокс офис и се нареди сред най-касовите филми на 2011. Като запазват основната идеята на Бул, сценаристите Рик Джафа и Аманда Сингър развиват събитията от финалния епизод и отворения край на първата част, в който маймуни вдъхват спрей, развиващ висок интелект у приматите. 10 години по-късно, жителите на планетата оцелели от смъртоносен вирус, живеят в изолирани групи при най-примитивни условия.

В един от гористите хълмове край Сан Франциско, потънал в развалини, процъфтява комуна обединяваща хиляди маймуни, които водят идилично съществуване под мъдрото ръководство на шимпанзето Цезар (Анди Съркис). Отраснал в биологична лаборатория, той притежава мъдрост и управленски подход, на които биха завидяли доста съвременни държавници.

Зората на планетата на маймунитеСпокойствието на приматите е нарушено от срещата с Малкълм (Джейсън Кларк) и неговата малобройна група хора, натоварени с мисията да деблокират малка ВЕЦ, способна да достави жизнеспасавящата електрическа енергия за оцелелите homo sapiens-и. Контактът с людете събужда тлеещи спомени у Цезар и неговия близък кръг. Вътрешни търкания, конфликти противопоставят миролюбивия лидер Цезар на жадуващия за отмъщение Коба, който отказва да прости и забрави живота си като опитен бозайник в научен център.

Зората на планетата на маймуните” надминава очакванията за обикновен летен блокбастър, защото предлага нещо повече от постапокалиптични пейзажи на известни урбанистични центрове. Филмът е атрактивен с няколко основни елемента, сред които изображенията на останките от моста „Голдън Гейт” (вероятно заснет наскоро след преминаването на Годзила в региона) не заемат водещо място. С конфликтите и дилемите пред основните персонажи, историята не е далеч от класическа (бих уточнил, шекспирова) трагедия.

Зората на планетата на маймунитеФилмът редува с чувство за мярка епични епизоди и по-лични, интимни сцени, като превръща 130-минутната прожекция във вълнуващ разказ, който не отегчава зрителя и задържа вниманието му с постоянната доза „достатъчно екранно напрежение”. Може би философският аспект на връзката между двамата лидери, чиито дипломатически усилия са частичен провал, са най-силната част на „Зората”.

Филмът е поглед върху човешката природа, алчността на дребните безскрупулни личности и раждането на диктатурата, върху лоялността и най-вече, върху толерантността по отношение на различността и инаквостта.

Зората на планетата на маймунитеРазказът е просмукан от психологизъм и предлага сравнително малко диалози, (пълно отсъствие на популярните реплики от рода на „Боже мой!” и „Добре ли си?”), натоварени със съдържание. Не без възхищение трябва да се отбележи отличната работа на експертите по специални ефекти от новозеландската компания WETA DIGI (собственост на Питър Джаксън), превърнала виртуозно в примати Анди Съркис и още петдесетина актьори.

Когато става дума за франчайз в киното, сравнението между различните издания е неизбежно. В такъв смисъл, „Зората на планетата на маймуните” изпреварва комплексно предшественика си, защото предлага многопластова история структурирана с вещина и с уважение към зрителя, който според личния си опит и интелектуален багаж би открил нещо за себе си и за света, в който живее.


Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg