Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Теми „Терминатор: Спасение“: Възможен ли е бунтът на роботите

„Терминатор: Спасение“: Възможен ли е бунтът на роботите
Когато един научнофантастичен филм като "Терминатор: Спасение" се появи на големия екран, неизбежно възниква класическият въпрос - кое е измислица и кое не.
Cinefish.bg

Теми
„Терминатор: Спасение“: Възможен ли е бунтът на роботите

03.08.2009, 18:15  |   Видяна: 6048  |   сп. Обекти  |   ГОРЕЩА ТЕМА

от Владимир Тодоров

Или те просто ще ни заличат от Земята между другото, непреднамерено и без да ни мразят

Когато един научнофантастичен филм като "Терминатор: Спасение" се появи на големия екран, неизбежно възниква класическият въпрос - кое е измислица и кое не.

Холивуд често разпространява налудничави идеи, които обикновено нямат нищо общо с действителността. Но понякога успява да налучка правилната посока, в която науката и технологиите биха могли да се развият. Част от хората смятат, че целта на киноиндустрията е да ни забавлява - нищо повече.

Тя не предсказва бъдещето. Затова би било напълно погрешно да вземаме отделни елементи от сюжета и да ги третираме като реалистични изображения на онова, което ни очаква след години. Други обаче са на мнение, че подобни идеи, били те и представени под формата на холивудски екшън, имат ролята на своеобразно предупреждение, с което трябва да се съобразяваме.

Което реално може да се случи, ако не внимаваме. За какво ни предупреждава четвъртата серия от култовата поредица?
Действието в "Терминатор: Спасение" се развива през 2018 г. в едно постапокалиптично бъдеще. Денят на Страшния съд е настъпил, дори отминал. Скайнет - централен изкуствен интелект, който добива форма на "съзнание", е изтребил значителна част от човечеството. Онези, които са успели да се спасят, са се разпръснали из различни точки на Земята и се опитват да сформират някаква форма на съпротива. Всички надежди лежат в ръцете на един човек - Джон Конър. За едни той е лъжлив пророк, но за други - единствената надежда за победа и спасение във войната с машините.

Въпреки безкрайните критики, които филмът отнесе по отношение на повърхностно разказаната история, липсата на ясно изразен главен герой и преобладаващите специални ефекти, той все пак успя да зададе няколко основни за съществуването ни въпроси, измежду които и каква е разликата между човек и машина.

Идеята дали хората могат да създадат робот, който да мисли като човек, не е толкова централна. Това рано или късно ще се случи. Може би не точно по същия начин, както в поредицата "Терминатор", но учените ни уверяват, че след 30, може би 40 години ще се превърне в реалност. Самият Стивън Хокинг, великият физик, ни предупреждава, че ако не внимаваме, ще изградим изкуствен интелект, който ще ни превъзхожда многократно. Дори ще "превземе света". Това е всеизвестен и не чак толкова любопитен елемент от историята на филма, експлоатиран до болка.

По-важният въпрос, на който трябва да си отговорим и който "Терминатор: Спасение" директно задава, е възможно ли е машините да създадат машина, която мисли като човек. Нещо повече - която се мисли за човек. Маркъс, една от централните и мистериозни фигури във филма, е именно такъв - киборг, изграден от Скайнет, за да проникне в редиците на съпротивата и да унищожи нейните две ключови фигури - Джон Конър и неговия баща - Кайл Рийс. Той обаче не осъзнава това и тук се крие неговото основно предимство. Маркъс не знае, че е машина. Напротив - убеден е с цялото си "същество", със сърцето си, вградено в метала, че е човек.

Нито един от терминаторите, които Скайнет е създавал до този момент, не може да се мери с него. Новите модели T-800 приличат на хора, но те знаят, че са машини, и съответно единственото, което могат да правят, е да се преструват на човешки същества, за да ни "излавят". Тази мимикрия, характерна за някои организми на Земята, е умело и адекватно пренесена във филма като способност на роботите, макар и техните събратя днес все още да не умеят подобни неща.

Ако една машина разбере кое е онова, което определя хората като такива... Ако успее да заучи определени наши черти и съответно ги имитира успешно, защо тогава да не може да създаде и машина, която да се слее с нашето общество по един перфектен начин? Едно от предсказанията на футуролога и изобретателя Рей Курцвейл е именно в тази насока - машините ще достигнат толкова високо равнище на интелект, че ще получат достъп до собствените си производствени схеми и ще могат да се самоподобряват многократно.

Концепцията за киборга не е от вчера. Тя е въведена още в началото на 60-те години на миналия век и включва в себе си представата за саморегулираща се система от човек и машина. Т.е. кибернетичен организъм. Днес науката ни все още не е напреднала до такава степен, че да създаде "същество" от този род, но вече прави първите си стъпки.

В началото на 2006 г. например Клаус-Петер Заунер от Университета в Саутхемптън успява да направи малък робот, който се контролира от живи клетки.

Филмът обаче борави с отношенията човек - машина твърде наивно. Според него основната различителна характеристика между нас и тях се крие в един-единствен орган. Маркъс е киборг, но за разлика от терминаторите убийци той има сърце. То го прави "добър", кара го да чувства. Но нима това не е просто орган, който изпомпва кръв? Нима онова, което ни прави такива, каквито сме, не е нашето съзнание, нашият интелект, нашият мозък? Тук филмът не само че се отклонява от реалността, но и навлиза в територията на приказките, заради което с право заслужава критиките в тази насока.

Друг централен въпрос в "Терминатор: Спасение", въобще в цялата поредица, е защо Скайнет решава да унищожи хората?  Той обаче не получава задоволителен отговор. Обяснението е твърде тривиално - тъй като "изкуственият интелект" осъзнава, че хората са заплаха за него. Как обаче тази перцепция се е случила? Как машините са успели да се самоосъзнаят? В днешно време покрай стремглавото развитие на технологиите всички ние малко или много се опасяваме, че машините ще придобият собствено съзнание. Или най-малкото, че ще бъдат създадени машини, които ще наподобяват страховитите терминатори от филма.

Така например проф. Ноел Шарки от Университета в Шефийлд, който се занимава с роботика и изкуствен интелект, ни уверява, че има реален шанс до 10 години да се появят подобни автономни роботи, които ще могат да изпълняват сложни мисии. Включително с летален характер. Очевидно те няма да имат намерението да спазват трите основни закона на роботиката, изковани от Айзък Азимов, които изключват възможността робот да нарани човек по какъвто и да било начин.

Доколко е възможно обаче една машина да се "самоосъзнае", подобно на Скайнет? Дали не е по-правилно да приемем, че ако изкуственият интелект въобще достигне до ниво на развитие, превъзхождащо човешкото, той  няма да изпитва никакви чувства към нас? Нито ще ни мрази, нито обича. В такъв случай, ако реши да ни нарани, едва ли ще е преднамерено. Когато изсичат гори, хората нямат за цел да навредят на съществата, които ги обитават.

Но въпреки това го правят. В същия ред на мисли - изкуственият интелект знае, че ние сме направени от атоми, които могат да му бъдат необходими за нещо друго, както казва теоретикът Елиезер Юдковски. Така излиза, че ако въобще някога възникне конфликт между хора и машини, последните едва ли ще се "самоосъзнаят" и разбунтуват срещу нас по начина, по който е представено в "Терминатор: Спасение".

Те просто ще ни заличат от Земята между другото.;

„Обекти” е най-новото списание за наука и техника, за Земята и Космоса, за загадките и мистериите в света около нас. За нещата и хората, които правят така, че големите прозрения да се случват. Ако сте човек с любопитен ум, завладян от стремежа да опознае света около себе си, търсите приключения и се вълнувате от научните открития, които придвижват света напред, си поръчайте списанието  на abonamenti@obekti.bg

Материалът любезно ни бе предоставен от сп. Обекти - www.facebook.com/obekti




Още новини:
„G.I. Joe: Изгревът на Кобра” ще наелектризира феновете
Първи трейлър на "Whiteout"
"Смешни хора" на върха на американския бокс офис
Моника Белучи в новия GQ
Мутанти - как звездите трупат мускули, за да трупат пари
Одри Тоту иска да се снима в продължение на филма "Коко преди Шанел"
Линдзи Лоън в образа на Мерилин Монро

Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното

1 Коментара подреди по:  нови  стари  рейтинг 
 
behwolf Неутрално
1 24.11.2010, 08:24
Оценка: 0
0 гласа

възможнод е.почти всеки ден се измислят все нови и нови технологий,скоро ще се измисли супер изкуствен интелект.

 
 

За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg