Cinefish.bg
Cinefish.bg Cinefish.bg
 
Начало »

Новини

»

Филми Киното и артистичното образование в училище

Киното и артистичното образование в училище
Cinefish.bg

Филми
Киното и артистичното образование в училище

02.01.2018, 11:42  |   Видяна: 2903  |   синефиш.бг  |   ФИЛМ
На 17 януари 2018 от 17 ч.  във Френския институт в София ще се проведе кръгла маса на тема „Киното и артистичното образование в училище. Ситуации, проблеми и перспективи в България и Европа“. Тя е част от годишния семинар на европейската програма CinEd, който този път ще се състои в България – партньор по проекта, по повод Председателството на Съвета на Европейския съюз и с подкрепата на Столична община. Срещата на експерти, учители и професионалисти в областта на киното ще бъде повод за размисъл и обмен на добри практики, както и ще постави акцент върху европейските културните политики в тази област и адаптирането им у нас.

Киното и артистичното образование в училище

CinEd e програма за сътрудничество и безплатен цялостен инструмент за кинообразование на млади европейци. Тя представлява многоезична онлайн платформа с  колекция от филми и  педагогически материали за  обучение на учители в работата им  с деца и младежи на възраст от 6 до 19 години. Прилага се  успешно в редица европейски държави, включително и в България, където над 2500 ученици гледаха качествено европейско кино и участваха в дискусии и допълнителни дейсности според възрастовата група. Над 50 учители от цялата страна също изявиха желание да се включат в проекта, чрез обучения или среща с експертите Ралица Асенова и Василена Баджарова, които помагат при организирането и планирането на прожекциите с ученици. Ето какво споделя Даниел Симеонов, учител по английски в ОУ „Неофит Рилски“ в село Дерманци, който вече няколко месеца показва европейски филми на своите ученици : „Заниманията с кино, които организирам в с. Дерманци, затвърдиха убеждението ми, че идеята за  кинообразование не е само някаква поредна износена рамка за знания и за дидактически, мотивационни и всякакви други „купешки“ модели за привличане на учениците. Основна цел на киното в класната стая помоему е то да бъде за учениците живо ръководство и медиатор на динамичните послания и нужди на 21 век.

Децата от моето училище, живеейки е предизвикателна и, до голяма степен, изолирана социално-икономическа среда, имат дефицити по отношение на разбирането на своето място в заобикалящия ги дигитален щурм.

Виждам от първа ръка, че кинообразованието може да бъде модел за подбуждане към знание и подреденост на света, като най-ценната му характеристика е, че неговият инструментариум за комуникация е винаги е актуален и на практика е безкраен. Да не забравяме, че визуалният наративен разказ е все по-близо до естествения начин на общуване, отколкото един писмен текст например.“

Над 1000 учители от 8 европейски държави и над 30 града вече са въведени в педагогиката на CinEd, благодарение на специални обучения, които им позволяват да прилагат програмата в час, със съдействието на партньорите по проекта – неправителствени организации и институции от съответните държави.

Някои организации са улеснени при прилагане методите на кинообразованието, тъй като страната – партньор го приема като свой приоритет на национално ниво. Такъв е случаят с Португалия, където съществува национален план за киното, включващ кинообразованието за ученици. Сегашното правителство се интересува живо от артистичното образование в училище, а министерствата на образованието и културата се ангажират да промотират проекта, което води много учители към към материалите и филмите, които  дигиталната платформа CinEd предлага.

В съседна Румъния, филмовият център там подкрепя финансово проекта, който позволява на стотици учители и библиотекари из цялата страна да развиват дейностите си по кинообразование с ученици. Румънската образователна система включва една задължителна седмица, посветена на неформално образование, която е идеалното време за учителите да организират прожекции по CinEd.

Ако в България и Чехия кинообразованието в училище е прохождаща дисциплина, във Финландия времето, посветено на занимания с изкуство, е значително по-организирано. Така партньорската организация там предвижда всички срещи и прожекции още от предходната учебна година, за да се впише в графика на учителите, които избират между множество артистични дисциплини. Благодарение на дигиталната си платформа, проектът стига до малки градове и селца, където понякога учениците в определено училище са едва 80, от 1 до 7  клас включително.

CinEd продължава с пълна сила и 3 нови филми в колекцията и през настоящата учебна година, през която има за цел да удвои броя на 500-те прожекции, организирани от партньорите, за да достигне до още пове    че млади хора, въвлечени в магията на киното.

Желаещите да участват в срещата „Киното и артистичното образование в училище“ могат да се запишат тук:

https://www.facebook.com/events/367138873754835/367943790341010/?notif_t=admin_plan_mall_activity&notif_id=1514543615371516


Достъпът е безплатен.


Споделете:

Cinefish.bg ОЩЕ НОВИНИ
Cinefish.bg - Всичко за киното МНЕНИЯ Cinefish.bg - Всичко за киното


За да напишете коментар, е нужно да влезете с Вашите име и парола.


 

 
Cinefish.bg Cinefish.bg